Προς το περιεχόμενο

Μαραθώνιος ημιμαραθώνιος κτλ


Flaoutistas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επηρεασμένος από το πνεύμα των Ολυμπιακών Αγώνων είπα και εγώ να δοκιμάσω κάτι στο τρεξιμο το οποιο το αγαπω πολυ και τρεχω αρκετές μερες την εβδομάδα εδώ και κοντά 6-7 χρόνια. Σκέφτομαι να τρεξω στον 10ρη η στον 5ρη..  θα ηθελα να ρωτησω καθε ποτε γινονται στην Αθήνα, ποτε ειναι ο επομενος και αν γινεται μονο ενας ή περισσοτεροι (γιατι νομιζω ειναι διαφοροι;).. το επιπεδ γενικα εκει των αθλητων πως ειναι; εχεις να αντιμετωπισεις ερασιτεχνες αθλητες η επαγγελματιες (για 5ρι και 10ρι ρωταω παντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Επηρεασμένος από το πνεύμα των Ολυμπιακών Αγώνων είπα και εγώ να δοκιμάσω κάτι στο τρεξιμο το οποιο το αγαπω πολυ και τρεχω αρκετές μερες την εβδομάδα εδώ και κοντά 6-7 χρόνια. Σκέφτομαι να τρεξω στον 10ρη η στον 5ρη..  θα ηθελα να ρωτησω καθε ποτε γινονται στην Αθήνα, ποτε ειναι ο επομενος και αν γινεται μονο ενας ή περισσοτεροι (γιατι νομιζω ειναι διαφοροι ;).. το επιπεδ γενικα εκει των αθλητων πως ειναι; εχεις να αντιμετωπισεις ερασιτεχνες αθλητες η επαγγελματιες (για 5ρι και 10ρι ρωταω παντα).

 

 

Ο επόμενος Μαραθώνιος Αθήνας διεξάγεται στις 13 Νοεμβρίου 2016. Για το 10αρη ή το 5άρη άργησες: οι συμμετοχές "έκλεισαν" λίγες ώρες μετά την έναρξη των εγγραφών, τον Απρίλιο. 

 

"Εκπληκτική ανταπόκριση από τους δρομείς για την συμμετοχή τους στο μεγαλύτερο δρομικό γεγονός της χώρας μας! Οκτώ μήνες, πριν τον αγώνα και μέσα σε λίγες ώρες έκλεισαν οι συμμετοχές στα 5χλμ Πρωί και 10χλμ του Αυθεντικού Μαραθωνίου που θα δειξαχθεί φέτος στις 13 Νοεμβρίου.

 
Οι online εγγραφές ξεκίνησαν τη Δευτέρα 4 Απριλίου στις 12.00 το μεσημέρι και μέσα σε 5 ώρες συμπληρώθηκαν οι ατομικές συμμετοχές για Έλληνες δρομείς στα 10χλμ ενώ σε 10 ώρες οι αντίστοιχες συμμετοχές στα 5χλμ (πρωί).
 
Για τον απογευματινό Αγώνα Δρόμου 5χλμ υπάρχουν ακόμη κενές θέσεις όπως και στον Μαραθώνιο Δρόμο."

 

Περισσότερες πληροφορίες: http://www.athensauthenticmarathon.gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να δοκιμάσεις λίγο τον εαυτό σου να αποφεύγεις τα πεντάρια γιατί, αν κρίνω από της Θεσσαλονίκης, πηγαίνει ο κάθε πικραμένος, γίνεται συνωστισμός και γενικά είναι fun run.

 

Δοκίμασε καλύτερα ένα δεκάρι για πρώτη φορά. Αφού τρέχεις γενικά δε θα έχεις θέμα. Εδώ εγώ που είμαι αρχάριος στην άσφαλτο τρέχω τους ημι (21) χωρίς θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να ευχαριστήσω όσους απάντησαν ήδη

 

Αν θες να δοκιμάσεις λίγο τον εαυτό σου να αποφεύγεις τα πεντάρια γιατί, αν κρίνω από της Θεσσαλονίκης, πηγαίνει ο κάθε πικραμένος, γίνεται συνωστισμός και γενικά είναι fun run.

 

Δοκίμασε καλύτερα ένα δεκάρι για πρώτη φορά. Αφού τρέχεις γενικά δε θα έχεις θέμα. Εδώ εγώ που είμαι αρχάριος στην άσφαλτο τρέχω τους ημι (21) χωρίς θέμα.

Τρέχω συνηθως 5-10km αναλογα τα κεφια.. νομιζω στα 5 θα εχω καλη πιθανοτητα να βγω σε καλη θεση. Εκτος αν πλακωσουν ολοι οι επαγγελματιες και αστα να πανε. Θα θελα μια φορα στη ζωη μου να παρω ενα μεταλλιο εστω και σε εναν χαζο μικρο μαραθώνιο.. δεν ξερω αν ειναι ματαιοδοξο αλλα θελω να αγωνιστω και με την αξια μου που τοσα χρονια τρεχω να καταφερω κατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να ευχαριστήσω όσους απάντησαν ήδη

 

Τρέχω συνηθως 5-10km αναλογα τα κεφια.. νομιζω στα 5 θα εχω καλη πιθανοτητα να βγω σε καλη θεση. Εκτος αν πλακωσουν ολοι οι επαγγελματιες και αστα να πανε. Θα θελα μια φορα στη ζωη μου να παρω ενα μεταλλιο εστω και σε εναν χαζο μικρο μαραθώνιο.. δεν ξερω αν ειναι ματαιοδοξο αλλα θελω να αγωνιστω και με την αξια μου που τοσα χρονια τρεχω να καταφερω κατι.

 

Έχεις ξανατρέξει σε τέτοιους αγώνες; Αν ναι τι θέση είχες περίπου;

 

Γιατί αν π.χ δεν τερμάτισες στο παρελθόν τουλάχιστον μέσα στους 10 πρώτους, μην πω 5-6 πρώτους, τότε χλωμό το βλέπω να πάρεις τις τρείς πρώτες θέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ξανατρέξει σε τέτοιους αγώνες; Αν ναι τι θέση είχες περίπου;

 

Γιατί αν π.χ δεν τερμάτισες στο παρελθόν τουλάχιστον μέσα στους 10 πρώτους, μην πω 5-6 πρώτους, τότε χλωμό το βλέπω να πάρεις τις τρείς πρώτες θέσεις.

 

Οχι ποτε δεν εχω τρεξει σε αγωνες τρεχω μονος μου σε γηπεδο.. δε λεω να παω την πρωτη φορα και να βγω πρωτος προς θεου. Συνηθως οι χρονοι μου ειναι μεταξυ 5'-6' /km (αν πιεστω παει προς το 5 μπορει και 5 παρα λεπτα).. για θεμα τερματισμου δεν παιζει προφανως και θα τερματισω το χω κανει απειρες φορες γτ τρεχω 5-10χλμ εχω τρεξει και 15 μονος μου.. ειδα εξαλλου οτι ολοι παιρνουν ενα αμανηστικο μεταλλιο οποτε θα μου δωσει και αυτο μια χαρα. Τωρα δεν ξερω αν θα παω στον 5ρη η στον 10ρη.. και αποτι μου ειπαν επειδη εχουν κλεισει οι θεσεις η επομενη φορα ειναι ο επομενος νοεμβρης; Τιποτα για Μαιο εκει γυρω δεν παιζει ; Και γενικα το επιπεδο των αθλητων πως ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ποτε δεν εχω τρεξει σε αγωνες τρεχω μονος μου σε γηπεδο.. δε λεω να παω την πρωτη φορα και να βγω πρωτος προς θεου. Συνηθως οι χρονοι μου ειναι μεταξυ 5'-6' /km (αν πιεστω παει προς το 5 μπορει και 5 παρα λεπτα).. για θεμα τερματισμου δεν παιζει προφανως και θα τερματισω το χω κανει απειρες φορες γτ τρεχω 5-10χλμ εχω τρεξει και 15 μονος μου.. ειδα εξαλλου οτι ολοι παιρνουν ενα αμανηστικο μεταλλιο οποτε θα μου δωσει και αυτο μια χαρα. Τωρα δεν ξερω αν θα παω στον 5ρη η στον 10ρη.. και αποτι μου ειπαν επειδη εχουν κλεισει οι θεσεις η επομενη φορα ειναι ο επομενος νοεμβρης; Τιποτα για Μαιο εκει γυρω δεν παιζει ; Και γενικα το επιπεδο των αθλητων πως ειναι;

 

Πάντως παρόλο που τρέχεις, να κάνεις καλή προετοιμασία. Εδώ φαντάσου στους κανονικούς μαραθωνίους που βλέπουμε σε μεγάλους αγώνες και διοργανώσεις, κάποιοι αθλητές δεν αντέχουν και τα παρατάνε προς το τέλος, το ίδιο γίνεται και για τρέξιμο μέσα στο στάδιο στα πολλά χιλιόμετρα κάποιοι δεν αντέχουν και σταματάνε. Από οτι έχω καταλάβει, άλλη η φάση σε στυλ προπόνησης ή να τρέχεις μόνος και άλλη σε ανταγωνισμό με άλλους διαγωνιζόμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ποτε δεν εχω τρεξει σε αγωνες τρεχω μονος μου σε γηπεδο.. δε λεω να παω την πρωτη φορα και να βγω πρωτος προς θεου. Συνηθως οι χρονοι μου ειναι μεταξυ 5'-6' /km (αν πιεστω παει προς το 5 μπορει και 5 παρα λεπτα).. για θεμα τερματισμου δεν παιζει προφανως και θα τερματισω το χω κανει απειρες φορες γτ τρεχω 5-10χλμ εχω τρεξει και 15 μονος μου.. ειδα εξαλλου οτι ολοι παιρνουν ενα αμανηστικο μεταλλιο οποτε θα μου δωσει και αυτο μια χαρα. Τωρα δεν ξερω αν θα παω στον 5ρη η στον 10ρη.. και αποτι μου ειπαν επειδη εχουν κλεισει οι θεσεις η επομενη φορα ειναι ο επομενος νοεμβρης; Τιποτα για Μαιο εκει γυρω δεν παιζει ; Και γενικα το επιπεδο των αθλητων πως ειναι;

Στα πενταρία συνηθως ο πρώτος τερματίζει γύρω στο τέταρτο. Στα 30' τερματίζουν έως και μερικοί χοντροί καπνιστές (5-6'/χλμ).οποτε απλα πας για το αναμνηστικό.

 

Αγώνες εχει πολλούς δες στο running news στο calendar

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πενταρία συνηθως ο πρώτος τερματίζει γύρω στο τέταρτο. Στα 30' τερματίζουν έως και μερικοί χοντροί καπνιστές (5-6'/χλμ).οποτε απλα πας για το αναμνηστικό.

 

Αγώνες εχει πολλούς δες στο running news στο calendar

 

Εγω λιγο κατω απο μισαωρο ειμαι χωρις ομως να πιεζομαι.. το χαλαρο μου ειναι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δυσκολία ενός αγώνα αυξάνεται όταν κυνηγάει κανείς επίδοση.

Μπορείς να συμμετέχεις και να τον κάνεις με ρυθμό προπόνησης ( τέμπο ή χαλαρά).

Επειδή πάντα υπάρχουν ταχύτεροι και αργότεροι δρομείς ο σημαντικότερος αντίπαλος είναι ο εαυτός μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι στοχους μπορω να εχω για ενα χρονο που θα κανω προπονηση; Δηλαδη τωρα που θελω 29 λεπτα για τα 5χλμ.. τι στοχο να βαλω; μετα απο ενα χρονο δλδ στοχευμενης για αυτο προπονηση ποσο χρονο θα πρεπει να κανω; και πως θα βγαλω προγραμμα προπονησεων; Αν καποιος εχει τρεξει 5ρι η 10ρι μπορει να μου στειλει προσωπικο μηνυμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο να πληρώσεις για να τρέξεις, η διοργάνωση έχει έξοδα, αλλά πρέπει να καλυφθούν από τους σπονσορες όχι από τους αθλητές. Βλέπω κάτι 50ευρα και 70ευρα για μαραθώνιο και αναρωτιέμαι αν κάποιος δεν έχει ελπίδες να κερδίσει για ποιον λόγο να πληρώσει για κάτι που μπορεί να κάνει τζάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο να πληρώσεις για να τρέξεις, η διοργάνωση έχει έξοδα, αλλά πρέπει να καλυφθούν από τους σπονσορες όχι από τους αθλητές. Βλέπω κάτι 50ευρα και 70ευρα για μαραθώνιο και αναρωτιέμαι αν κάποιος δεν έχει ελπίδες να κερδίσει για ποιον λόγο να πληρώσει για κάτι που μπορεί να κάνει τζάμπα.

 

Φαντάζομαι δεν ειναι ο στοχος τοσο να κερδισεις.. απλα να παρεις μερος, συνηθως τα εσοδα πανε και για καποιον σκοπο.. δεν περιμενει κανενας σοβαρος αθλητης φανταζομαι αυτον τον μαραθώνιο για να γινει φιρμα η κατι τετοιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα γκουγκλαρισμα θα βρεις πρόγραμμα προπόνησης.

Αν θέλεις κάτι εξατομικευμένο θα πρέπει να απευθυνθεις σε προπονητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...