Προς το περιεχόμενο

Μαραθώνιος ημιμαραθώνιος κτλ


Flaoutistas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Μου κανει εντυπωση να εχει ακομη συμμετοχες ακομη και ατομικες

αφενος ανοιξε αργα αφετερου απευθυνεται μονο σε εμβολιασμενους...

επισης οι ξενοι που ερχονταν παραδοσιακα δεν μπαινουν στη διαδικασια λογω covid

και ο ημι για γελια ήταν σε σχεση με άλλες χρονιες...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
2 λεπτά πριν, paylidis είπε

αφενος ανοιξε αργα αφετερου απευθυνεται μονο σε εμβολιασμενους...

επισης οι ξενοι που ερχονταν παραδοσιακα δεν μπαινουν στη διαδικασια λογω covid

και ο ημι για γελια ήταν σε σχεση με άλλες χρονιες...

Απο οτι μου ειπαν παντα τελος Αυγούστου άνοιγε! Να σου πω θα μαρεσε να μην εχει πολυ κοσμο φετος να μαι πιο χαλαρος 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τιμή των 45 ευρώ, έστω κ με το επίσημο μπλουζάκι (παραμένει της Adidas ? ) ,μόνο σ' εμένα φαίνεται αλμυρή ?

ας όψονται τα συλλεκτικά μετάλλια που με κάνουν να το σκέφτομαι, αν και δεν έχω το 1ο, του 2019 (γράμμα Μ της λέξης MARATHON).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, paylidis είπε

αφενος ανοιξε αργα αφετερου απευθυνεται μονο σε εμβολιασμενους...

επισης οι ξενοι που ερχονταν παραδοσιακα δεν μπαινουν στη διαδικασια λογω covid

και ο ημι για γελια ήταν σε σχεση με άλλες χρονιες...

Αφετέρου, ενημερώθηκα σήμερα ότι πλέον δεν υπάρχουν οι διαθέσιμες ομαδικές συμμετοχές με κόστος 10€ (χωρίς το επίσημο μπλουζάκι) που έως το 2018 υπήρχαν (με τέτοια είχα τρέξει). 

Πλέον 25€ η φθηνότερη συμμετοχή μέσω ομάδας και με παραλαβή της επίσημης μπλούζας. 

Εγώ μάλλον θα συμμετάσχω έτσι και ξεκινώντας αυτή την εβδομάδα προγραμμα προετοιμασίας με στόχο τερματισμου σε 5 ώρες +20'.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενόψει του φετινού μαραθωνίου Αθηνών και εφόσον είναι 6 εβδομάδες μακριά, έχει κάποιος ν προτείνει ένα πλάνο προπονήσεων, παρόμοιο με το εξής;

https://runnermagazine.gr/proponisi/19605/the-marathon-project/

ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/10/2021 στις 2:12 ΜΜ, Locke_John είπε

Ενόψει του φετινού μαραθωνίου Αθηνών και εφόσον είναι 6 εβδομάδες μακριά, έχει κάποιος ν προτείνει ένα πλάνο προπονήσεων, παρόμοιο με το εξής;

https://runnermagazine.gr/proponisi/19605/the-marathon-project/

ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

περιπου 50 km την εβδομαδα, ισως κ παραπανω, για 3 εβδομαδες,, διαιτολογο μαραθωνιων θελει, γιατι με ψαρια ρυζια ρυζι κ σαλατες πως να τα βγαλεις..

κ αν ειναι κ χορτοφαγος, ακομη πιο ψαγμενες τροφες, κατι σογια, τοφου, δεν ξερω πως τα λενε.

παντως μερικες μπριζολες κ κοτες τις βλεπω να φευγουν μαζι με τις προπονησεις ..

κ δεν ξερω αν μπορουν να βγουν ολα αυτα τα χλμ χωρις καθολου πρωτεινη σκονη η συμπληρωματα, πχ β12, αλλα μονο με φαγητο, εκτος απο νεοτερες ηλικιες ή εμπειρους αθλητες

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, peiraiask είπε

περιπου 50 km την εβδομαδα, ισως κ παραπανω, για 3 εβδομαδες,, διαιτολογο μαραθωνιων θελει, γιατι με ψαρια ρυζια ρυζι κ σαλατες πως να τα βγαλεις..

κ αν ειναι κ χορτοφαγος, ακομη πιο ψαγμενες τροφες, κατι σογια, τοφου, δεν ξερω πως τα λενε.

παντως μερικες μπριζολες κ κοτες τις βλεπω να φευγουν μαζι με τις προπονησεις ..

κ δεν ξερω αν μπορουν να βγουν ολα αυτα τα χλμ χωρις καθολου πρωτεινη σκονη η συμπληρωματα, πχ β12, αλλα μονο με φαγητο, εκτος απο νεοτερες ηλικιες ή εμπειρους αθλητες

Έχεις κάποια σχέση με το αντικείμενο φίλε μου ή έτσι τα πετάς; προτείνεις έτσι αβέρτα συμπληρώματα σκόνες κτλ μέσα από ένα φόρουμ. 40 πλησιάζω έχω τρέξει δεκάδες μαραθώνιους και μεγαλύτερες αλλά και μικρότερες αποστάσεις σε δρόμο αλλά και βουνά και τρώω μόνο ΣΠΙΤΙΚΟ ΦΑΓΗΤΟ και ΝΕΡΑΚΙ του Θεού. Άλλο τι κάνουν οι επαγγελματίες αθλητές που δεν με ενδιαφέρει καθόλου και άλλο οι ερασιτέχνες όπως εμείς (είτε έχουμε μεγάλη εμπειρία είτε όχι). 20 χρόνια ασχολούμαι και δεν θα πρότεινα τέτοια πράγματα μέσα από ενα φόρουμ αλλά μόνο κάποιες συμβουλές όπως όποιος θέλει να ασχοληθεί λίγο σοβαρότερα από το απλό κάνω χαλαρό τρέξιμο να πάει πρώτα σε έναν ειδικό που είναι μόνο ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakinen είπε

Έχεις κάποια σχέση με το αντικείμενο φίλε μου ή έτσι τα πετάς; προτείνεις έτσι αβέρτα συμπληρώματα σκόνες κτλ μέσα από ένα φόρουμ. 40 πλησιάζω έχω τρέξει δεκάδες μαραθώνιους και μεγαλύτερες αλλά και μικρότερες αποστάσεις σε δρόμο αλλά και βουνά και τρώω μόνο ΣΠΙΤΙΚΟ ΦΑΓΗΤΟ και ΝΕΡΑΚΙ του Θεού. Άλλο τι κάνουν οι επαγγελματίες αθλητές που δεν με ενδιαφέρει καθόλου και άλλο οι ερασιτέχνες όπως εμείς (είτε έχουμε μεγάλη εμπειρία είτε όχι). 20 χρόνια ασχολούμαι και δεν θα πρότεινα τέτοια πράγματα μέσα από ενα φόρουμ αλλά μόνο κάποιες συμβουλές όπως όποιος θέλει να ασχοληθεί λίγο σοβαρότερα από το απλό κάνω χαλαρό τρέξιμο να πάει πρώτα σε έναν ειδικό που είναι μόνο ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ. 

1 ερασιτεχνικα ασχολουμαι 

περι την ηλικια σου μια περιοδο εβγαζα 40,60 χλμ την εβδομαδα

λεω οτι ξερω λιγα κ οχι πολλα

2 για γιατρο συμφωνω απολυτα

θεωρω απαραιτητο τον ελεγχο απο γιατρο , για καθε ειδους αθληση.

3 ειδικα για 40,50 χλμ την εβδομαδα η και εντονες συχνες προπονησεις, θεωρω πολυ καλο να συμβουλευεται καποιος καποιυς πιο εμπειρους, κ επαγγελματιες , γενικα ειδικους.

αυτο επειδη εχω απευθυνθει σε γιατρους για θεματα αθλησης κ διατροφης κ δεν ξεραν σχεδον τιποτα περι αθλητικης διατροφης, εκτος απο τα στοιχειωδη πχ  τρωγε υγιεινα , καρδιογραφημα, εξετ. αιματος β12 σιδηρος , ουτε καν ποσες θερμιδες να φας κ ποσα γευματα οταν αθλεισαι.

γιαυτο συνιστω συνεργασια με ειδικους ή και εμπειρους.

κατα τα  αλλα συμφωνω μαζι σου.

4 ειμαι υπερ του φαγητου, χωρις συμπληρωματα. να σαι καλα

τελος θεωρω οτι η συζητηση περι συχνων προπονησεων ξεπερνα τα ορια ενος φορουμ, επειδη καθε κατασταση, υγεια, ηλικια , προπονηση, κλπ μπορει να ειναι πολυ διαφορετικη κ καθενας εχει τα δικα του ορια. πχ αν ειναι βαρυς, καπνιστης , αθλητης , νεος κλπ

γιαυτο μιλαω μονο γενικα χωρις να προτεινω κατι συγκεκριμενο στον καθενα

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, peiraiask είπε

1 ερασιτεχνικα ασχολουμαι 

περι την ηλικια σου μια περιοδο εβγαζα 40,60 χλμ την εβδομαδα

λεω οτι ξερω λιγα κ οχι πολλα

2 για γιατρο συμφωνω απολυτα

θεωρω απαραιτητο τον ελεγχο απο γιατρο , για καθε ειδους αθληση.

3 ειδικα για 40,50 χλμ την εβδομαδα η και εντονες συχνες προπονησεις, θεωρω πολυ καλο να συμβουλευεται καποιος καποιυς πιο εμπειρους, κ επαγγελματιες , γενικα ειδικους.

αυτο επειδη εχω απευθυνθει σε γιατρους για θεματα αθλησης κ διατροφης κ δεν ξεραν σχεδον τιποτα περι αθλητικης διατροφης, εκτος απο τα στοιχειωδη πχ  τρωγε υγιεινα , καρδιογραφημα, εξετ. αιματος β12 σιδηρος , ουτε καν ποσες θερμιδες να φας κ ποσα γευματα οταν αθλεισαι.

γιαυτο συνιστω συνεργασια με ειδικους ή και εμπειρους.

κατα τα  αλλα συμφωνω μαζι σου.

4 ειμαι υπερ του φαγητου, χωρις συμπληρωματα. να σαι καλα

τελος θεωρω οτι η συζητηση περι συχνων προπονησεων ξεπερνα τα ορια ενος φορουμ, επειδη καθε κατασταση, υγεια, ηλικια , προπονηση, κλπ μπορει να ειναι πολυ διαφορετικη κ καθενας εχει τα δικα του ορια. πχ αν ειναι βαρυς, καπνιστης , αθλητης , νεος κλπ

γιαυτο μιλαω μονο γενικα χωρις να προτεινω κατι συγκεκριμενο στον καθενα

 

Καταρχάς συγνώμη για το απότομο του μηνύματος μου απλά έχω ένα θέμα με την μόδα της εποχής μας βλέπε από τις 500 πχ διαφημίσεις την ημέρα σε ένα κανάλι οι 400 είναι συμπλήρωμα βιταμινών a b c d ... για το άγχος την κούραση τα φρύδια μας τα αρχ@δι@ μας και πάει λέγοντας. Για την συντριπτική πλειοψηφία είναι άχρηστα προϊόντα απλά ο κόσμος καταφεύγει σε αυτά νομίζοντας ότι θα λύσει προβλήματα που είτε υπάρχουν είτε όχι. Ο καταλληλότερος για να αποφασίσει αν χρειάζεται κάποιος άνθρωπος στην περίπτωση μας δρομέας σκευάσματα βιταμινών, μαγνήσιο κτλ είναι ο ΓΙΑΤΡΟΣ με μία εξέταση αίματος όπως σωστά έγραψες. Ξέρω αρκετό κόσμο που ασχολείται με το τρέξιμο και μπερδεύει την κούραση του οργανισμού του εξαιτίας κακού προγράμματος προπόνησης (κάψιμο στην ουσία) με έλλειψη βιταμινών κτλ και πάει στο φαρμακείο να προμηθευτεί το τάδε προϊόν που είδε στην TV αντί να ξεκουραστεί ή να πάει αν συνεχίσει η πτώση του οργανισμού στον γιατρό.

Ποτέ μου δεν είχα προπονητή απλά άκουγα έμπειρους και μεγαλύτερους από εμένα και σιγά σιγά έμαθα να προπονούμαι σωστά αφού μάθαινα και το σώμα - οργανισμό μου σε κάθε ηλικία. Την στιγμή αυτή στα 40 περίπου είμαι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από όταν ήμουν 30. Άλλο οι επαγγελματίες που ο χρόνος επιφέρει πτώση (αυτοί κάνουν πρωταθλητισμό και δουλεύουν στο μέγιστο μέχρι 28 - 30) και άλλο οι ερασιτέχνες που σιγά σιγά βελτιώνονται. Παίζουν ρόλο και η οικογένεια η δουλειά πολλοί παράγοντες που κάποιος μπορεί να κόψει Ρυθμό όταν είναι 33 πχ και να επανέλθει αργότερα.

Στο τέλος και χωρίς να κάνω διαφήμιση στα τόσα χρόνια που τρέχω πέραν του νερού και το ισοτονικό βέβαια το καλοκαίρι σε μένα σαν οργανισμό με βοηθάει πάρα πολύ η Cola (μάρκες δεν βάζω) εξαιτίας της ζάχαρης.

Σεντόνι μου βγήκε αλλά τι να κάνουμε έπρεπε να τα πω 😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

παιδιά να ρωτήσω κάτι? έχει νόημα κάποιος να πάει μαραθώνιο και να έχει σκοπό μόνο να περπατήσει? εχω κανει και 70 χιλιόμετρα σε 2 δόσεις μέσα σε μια μέρα αλλά με περπάτημα μόνο. δεν με ενδιαφέρει να τρεξω ούτε λεπτό καθώς δε το συνηθίζω. γενικά περπατάω πολύ και δεν ια έχω πρόβλημα να περπατήσω 42 χιλιόμετρα αλλα αν το κανω μόνος μου λέω να μην παω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες να πας απλα για την εμπειρία, ο μαραθώνιος της Αθήνας ενδείκνυται.

Εγώ τρέχω 5αρια  άντε βαριά 10αρια, και σκέφτομαι να "περπατοτρεξω" κάποια στιγμή τον μαραθώνιο της Αθήνας.

Επεξ/σία από Death_In_Paradise
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εννοείς τον αυθεντικό μαραθώνιο, ναι. Το χρονικό όριο τερματισμού είναι 8 ώρες, οι οποίες είναι αρκετές για να καλύψεις την απόσταση χωρίς να χρειαστεί να τρέξεις. Δε θα είσαι μόνος, θα υπάρχουν και άλλοι που θα τερματίσουν μαζί ή και μετά από εσένα. Αλλά και μόνος να είσαι, σκασίλα σου, όλοι για την καυλα τους τρέχουν, με όποιον τρόπο επιθυμούν/μπορούν.

Επεξ/σία από tristeza
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...