Προς το περιεχόμενο

Το Samsung Galaxy Note7 χάνει σε τεστ ταχύτητας από το ενός χρόνου iPhone 6s!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το iphone βγηκε οπως διαβαζω το 2007 , smart phones υπαρχουν απο αρκετα νωριτερα,  πχ ειχα το p800 της sony το 2002 το imate jam το 2003 και το qtek q9000 (jasjar ) το 2005 (δουλευει ακομη !  )  . 

 

 

οποτε ο ορος smart phone δεν συμπιπτει με την εμφανιση τους αλλα ειναι ενας ορος εμπορικος που ηρθε να καλυψει το κενο που δημιουργηθηκε απο την ερωτηση  "τι ειναι αυτο ; "

Αυτα φιλε δεν ηταν smartphones με την εννοια που το εννοουμε σημερα. και μη μου πεις "μα, μου" κλπ.

Και εν πασει περιπτωση ας δεχτουμε οτι ηταν και αυτα για χαρη της συζητησης.

Τη σημερινη τους ομως μορφη (μεγαλη οθονη, απουσια φυσικου πληκτρολογιου) μαντεψε που την οφειλουν. Αυτο οσο προσκειμενος εισαι σε οποιαδηποτε εταιρια, οφειλεις να το παραδεχτεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα φιλε δεν ηταν smartphones με την εννοια που το εννοουμε σημερα. και μη μου πεις "μα, μου" κλπ.

Και εν πασει περιπτωση ας δεχτουμε οτι ηταν και αυτα για χαρη της συζητησης.

Τη σημερινη τους ομως μορφη (μεγαλη οθονη, απουσια φυσικου πληκτρολογιου) μαντεψε που την οφειλουν. Αυτο οσο προσκειμενος εισαι σε οποιαδηποτε εταιρια, οφειλεις να το παραδεχτεις. 

Διαβασε λιγο το παρακατω αν θελεις:

 

https://www.quora.com/The-iPhone-was-not-the-first-touchscreen-phone-nor-the-first-phone-with-apps-so-in-what-way-did-it-change-everything

 

Touch screen τηλεφωνα υπηρχαν απλα δεν ηταν με capasitive οθονες και το λειτουργικο τους(windows 6.1 αν θυμαμαι καλα) επασχε σε πολλα.Εδιναν κατι πενακια που επρεπε να τα πατας με ολη σου τη δυναμη για να παρει μπρος η συσκευη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε λιγο το παρακατω αν θελεις:

 

https://www.quora.com/The-iPhone-was-not-the-first-touchscreen-phone-nor-the-first-phone-with-apps-so-in-what-way-did-it-change-everything

 

Touch screen τηλεφωνα υπηρχαν απλα δεν ηταν με capasitive οθονες και το λειτουργικο τους(windows 6.1 αν θυμαμαι καλα) επασχε σε πολλα.Εδιναν κατι πενακια που επρεπε να τα πατας με ολη σου τη δυναμη για να παρει μπρος η συσκευη.

Μα ποιος σου είπε εσένα ότι η Apple ανακάλυψε το Smartphone? Η Apple δημιούργησε το μοντέρνο Smartphone με Capacitive 5point touch οθόνη, μεταλλασσόμενη διεπαφή χρήστη και στην συνέχεια μία από της καλύτερες πλατφόρμες για να βρούνε δουλειά οι προγραμματιστές. (AppStore) ναι υπήρχαν στο παρελθόν Smartphones και είχα και εγώ με πλαστικό πληκτρολόγιο ή Palm με Stylus. Όμως έφερε την επανάσταση στον χώρο το 2007 και το 2009 ξεκίνησαν και οι άλλες εταιρίες Samsung κλπ κλπ να βγάζουν παρόμοιες συσκευές μάλιστα με το πρώτο Galaxy να είναι σαν το παιδί του iPhone αφού αντέγραψαν σχεδόν όλο το εσωτερικό και εξωτερικό design και του έβαλαν τετράγωνο κουμπί.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε λιγο το παρακατω αν θελεις:

 

https://www.quora.com/The-iPhone-was-not-the-first-touchscreen-phone-nor-the-first-phone-with-apps-so-in-what-way-did-it-change-everything

 

Touch screen τηλεφωνα υπηρχαν απλα δεν ηταν με capasitive οθονες και το λειτουργικο τους(windows 6.1 αν θυμαμαι καλα) επασχε σε πολλα.Εδιναν κατι πενακια που επρεπε να τα πατας με ολη σου τη δυναμη για να παρει μπρος η συσκευη.

Δε διαφωνω καθολου σε αυτο που λες. Υπηρχαν και smartphone και κινητα με οθονες αφης.

Αλλα απο ποτε ξεκινησαν να χρησιμοποιουνται capacitive οθονες ολο και περισσοτερο;

Και απο ποτε ξεκινησε να γινεται κατασκευαστικη "σταθερα"; Πριν το 2007 σπανια εβλεπες τηλεφωνο με μεγαλη οθονη αφης.

Φυσικα και δεν ηταν το πρωτο με οθονη αφης ή με εφαρμογες. Αλλα απο την εμφανιση του και μετα εγινε το μπαμ. Αυτο δεν μπορει να το αμφισβητισει κανεις νομιζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι, ο κόσμος πάει σε σουβλατζίδικα και όχι σε ιταλικά γιατί του αρέσουν τα σουβλάκια, όχι επειδή καθαρίζεις 2 πίτα-γύρο-απ'όλα με 4 ευρώ αντί για 20αρικο/άτομο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ποιος σου είπε εσένα ότι η Apple ανακάλυψε το Smartphone? Η Apple δημιούργησε το μοντέρνο Smartphone με Capacitive 5point touch οθόνη, μεταλλασσόμενη διεπαφή χρήστη και στην συνέχεια μία από της καλύτερες πλατφόρμες για να βρούνε δουλειά οι προγραμματιστές. (AppStore) ναι υπήρχαν στο παρελθόν Smartphones και είχα και εγώ με πλαστικό πληκτρολόγιο ή Palm με Stylus. Όμως έφερε την επανάσταση στον χώρο το 2007 και το 2009 ξεκίνησαν και οι άλλες εταιρίες Samsung κλπ κλπ να βγάζουν παρόμοιες συσκευές μάλιστα με το πρώτο Galaxy να είναι σαν το παιδί του iPhone αφού αντέγραψαν σχεδόν όλο το εσωτερικό και εξωτερικό design και του έβαλαν τετράγωνο κουμπί.  

my point exactly

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι, ο κόσμος πάει σε σουβλατζίδικα και όχι σε ιταλικά γιατί του αρέσουν τα σουβλάκια, όχι επειδή καθαρίζεις 2 πίτα-γύρο-απ'όλα με 4 ευρώ αντί για 20αρικο/άτομο.

Τα ζηταει ο κοσμος λεμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και έγινε η διαφορά με το store και τις capacitive οθόνες κάτι που η Nokia παιδευοταν χρόνια να το κάνει και δεν μπορούσε. Βοήθησε και η εξάπλωση του Internet που από το 2007 που είχαμε 2mb φτάσαμε να έχουμε 50 μέσα σε 9 χρόνια. Τότε που βγήκε το iphone πάντως είχα δώσει 680 για ένα n80 το οποίο ευχαριστήθηκα αρκετά αλλά η Apple ήταν σχετικά άσχετη στα τηλέφωνα μέχρι τότε και αρκετοί εμπιστευτηκαμε την παλιά Nokia με το Symbian v3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για πες εσυ που τα ξερεις ολα λοιπον, τι επεξεργαστη εχει το iphone που τρεχει το "πανβαρο" ios; 

Ή δεν ειναι διπυρηνος στα 1.6GHz οπως λεει η apple;

Να ξερω αν με ρωτησει κανεις στο δρομο τι να του πω.

E ναι, ειπαμε, ο επεξεργαστης μετριεται οπως η φετα στο supermarket. Με το κιλο. 

 

Το tablet μου με τους 8 πυρηνες στα 2.5ghz ειναι πιο δυνατο απο το desktop με τον i5 στα 2.4 και 4 πυρηνες....γιατι ετσι μετριουνται οι επεξεργαστες αλλωστε, σαν τη φετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E ναι, ειπαμε, ο επεξεργαστης μετριεται οπως η φετα στο supermarket. Με το κιλο. 

 

Το tablet μου με τους 8 πυρηνες στα 2.5ghz ειναι πιο δυνατο απο το desktop με τον i5 στα 2.4 και 4 πυρηνες....γιατι ετσι μετριουνται οι επεξεργαστες αλλωστε, σαν τη φετα

εδω προφανως εχεις δικιο, η συγκριση arm επεξεργαστη με x86 δεν μπορει να γινει.

οταν ομως συγκρινεις δυο arm επεξεργαστες για πες μου που διαφωνεις.

ειναι ο Α9 διπυρηνος ή μας δουλευει η Apple;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω προφανως εχεις δικιο, η συγκριση arm επεξεργαστη με x86 δεν μπορει να γινει.

οταν ομως συγκρινεις δυο arm επεξεργαστες για πες μου που διαφωνεις.

ειναι ο Α9 διπυρηνος ή μας δουλευει η Apple;

Δεν ειπα οτι δεν ειναι διπυρηνος, ειπα οτι η ταχυτητα ενος επεξεργαστη δεν εξαρταται απτον αριθμο των πυρηνων και απο τη συχνοτητα μονο. To chipaki, γνωστο και ως die size, ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ, μεγαλυτερο σε μεγεθος απο mobile i7 skylake, και αρα χωραει πολλα περισσοτερα transistors, 3δις στον αριθμο. Μεγαλο die size επισης σημαινει μπολικη L1 / L2 / L3 cache, pipelines κλπα. Τα specs ειναι ΤΕΡΑΤΩΔΗ, και το να μου λες οτι τα android βαζουν οχταπυρηνους γιατι ειναι βαρυ το λειτουργικο ακουγεται ανεκδοτο αν ηξερες για τι πραμα μιλας. 

 

Αν λοιπον καποιος βαζει τερατωδη specs στα κινητα του γιατι "το λειτουργικο ειναι πανβαρο και σερνεται" αυτη ειναι η apple. Εκτος και αν υπαρχει και αλλος λογος για τον οποιο μια εταιρια θα εβαζε δυνατα specs στα κινητα της, τον οποιο περιμενω να ακουσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι δεν ειναι διπυρηνος, ειπα οτι η ταχυτητα ενος επεξεργαστη δεν εξαρταται απτον αριθμο των πυρηνων και απο τη συχνοτητα μονο. To chipaki, γνωστο και ως die size, ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ, μεγαλυτερο σε μεγεθος απο mobile i7 skylake, και αρα χωραει πολλα περισσοτερα transistors, 3δις στον αριθμο. Μεγαλο die size επισης σημαινει μπολικη L1 / L2 / L3 cache, pipelines κλπα. Τα specs ειναι ΤΕΡΑΤΩΔΗ, και το να μου λες οτι τα android βαζουν οχταπυρηνους γιατι ειναι βαρυ το λειτουργικο ακουγεται ανεκδοτο αν ηξερες για τι πραμα μιλας. 

 

Αν λοιπον καποιος βαζει τερατωδη specs στα κινητα του γιατι "το λειτουργικο ειναι πανβαρο και σερνεται" αυτη ειναι η apple. Εκτος και αν υπαρχει και αλλος λογος για τον οποιο μια εταιρια θα εβαζε δυνατα specs στα κινητα της, τον οποιο περιμενω να ακουσω. 

εγω δεν ειπα οτι βαζουν οχταπυρηνους επειδη ειναι βαρυ. δεν αναφερθηκα καθολου σε κατι τετοιο.

απλα ρωτησα αν ειναι διπυρηνος ο Α9 ή οχι.

γιατι λοιπον δε βαζουν και στο android "μεγαλα διπυρηνα" τσιπακια, αντι να φορτωνουν πυρηνες;

τι ξερεις και δε το μοιραζεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν ειπα οτι βαζουν οχταπυρηνους επειδη ειναι βαρυ. δεν αναφερθηκα καθολου σε κατι τετοιο.

απλα ρωτησα αν ειναι διπυρηνος ο Α9 ή οχι.

γιατι λοιπον δε βαζουν και στο android "μεγαλα διπυρηνα" τσιπακια, αντι να φορτωνουν πυρηνες;

τι ξερεις και δε το μοιραζεσαι;

Για τον ιδιο λογο που δεν βαζουν 8 πυρηνες στον Α9. Αλλη τεχνολογια, αλλο λειτουργικο, αλλες αναγκες. Εισαι biased οσο δεν παει, δεν σε εχω δει σε κανα topic που λενε "κοιτα 8πυρηνα στο android για να μη σερνονται" να κανεις αντιστοιχα την ερωτηση γιατι δεν βαζουν 8 πυρηνες και στον A9   :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ιδιο λογο που δεν βαζουν 8 πυρηνες στον Α9. Αλλη τεχνολογια, αλλο λειτουργικο, αλλες αναγκες. Εισαι biased οσο δεν παει, δεν σε εχω δει σε κανα topic που λενε "κοιτα 8πυρηνα στο android για να μη σερνονται" να κανεις την ιδια ερωτηση  :-)

δε με εχεις δει, γιατι δεν ψαχνω να μετρησω ποιος τον εχει μεγαλυτερο (τον επεξεργαστη) ουτε να το παιξω εξυπνος.

ρωταω εσενα και προσπαθω να κανω διαλογο, καθαρα απο περιεργεια γιατι ησουν ο μονος που αναφερθηκε σε μεγεθος τσιπ-ακιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε με εχεις δει, γιατι δεν ψαχνω να μετρησω ποιος τον εχει μεγαλυτερο (τον επεξεργαστη) ουτε να το παιξω εξυπνος.

ρωταω εσενα και προσπαθω να κανω διαλογο, καθαρα απο περιεργεια γιατι ησουν ο μονος που αναφερθηκε σε μεγεθος τσιπ-ακιου.

Mα αυτο ειναι το θεμα, στα post που λενε για 8πυρηνους στο android δεν πεταγεσαι να ρωτησεις γιατι δεν βαζουν και 8πυρηνους στο iPhone. Εδω που σου ειπα για το die size του Α9 ομως πεταχτηκες. Τεσπα...καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...