Προς το περιεχόμενο

Το WhatsApp προχωρά σε αλλαγή πολιτικής απορρήτου, διαμοιράζοντας στοιχεία χρηστών του στο Facebook


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς τα παιδιά που λένε ότι το viber το χρησιμοποιούν όλοι κτλ...

Αυτοί που το χρησιμοποιούν είναι πραγματικά πιο πρόβατα από αυτούς που έχουν whats app όχι γιατί το χρησιμοποιούν, αλλά επειδή νομίζουν πως επειδή το χρησιμοποιούν αυτοί γίνεται αμέσως καλύτερη εφαρμογή (και ναι εγώ χρησιμοποιώ και τα δύο).

 

Έχει δοκιμάσει κανείς από εσάς να κάνει κλήση στο viber με 3g να μου πει τι ποιότητα ήχου και τι ποσότητα mb ξόδεψε; Γιατί το whats app είναι άρτιο σε όλα αυτά. 

 

Whats app είχαν μέχρι και τα sybian!

 

Επίσης, ήταν η πρώτη εφαρμογή που έφτασε το 1δις downloads στο play store και αυτός ήταν και ο λόγος που αγοράστηκε από το facebook (γιατί ήταν η μοναδική εφαρμογή που σε όλες της πλατφόρμες... μέχρι και στο ios έφερνε δεύτερο το facebook).

 

Τέλος, το χρησιμοποιούν τόσο πολλοί γιατί είναι αιώνες πιο καλοφτιαγμένο και πιο σωστά στημένο επάνω στην εκάστοτε συσκευή. 

 

Τώρα όλοι οι "γνώστες" του αντικειμένου αν σας ενοχλεί αυτό επειδή στον Ελληνάρα που είναι 100 χρόνια πίσω στο θέμα τεχνολογία (ΝΑΙ ΕΊΣΑΙ ΠΙΣΩ! ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΝΕΡΝΤΟΥΛΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΟΠΟΙΟ ΚΙΝΗΤΟ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ!) αρέσει πιο πολύ το viber, ποσώς με ενδιαφέρει.

 

Τέλος περί προσωπικών δεδομένων... τόσο καιρό τα έπαιρνε χωρίς την έγκρισή σας, τώρα απλά σας το λέει για να μην βρει το μπελά του με τις τόσες μηνύσεις που τρώνε τον τελευταίο καιρό παρόμοιες εταιρείες-εφαρμογές.

 

1ον 

Μάλλον πρέπει να χαλαρώσεις λίγο is just an app...

2ον

Έγραψα και ποιο πάνω πως χρησιμοποιώ το viber γιατί το χρησιμοποιούν όλοι οι γνωστοί μου και μπορώ να μιλάω μαζί τους ενώ το whats up κανείς αν χρησιμοποιούσαν το whats up θα είχα whats up από εκεί και πέρα χεστηκ@ αν είναι καλύτερο και ούτε με ενδιαφέρει εφόσον δεν το χρησιμοποιεί κανείς 

3ον

Μιλας για ποιότητα και κατανάλωση data πραγματικά πόσο χ@ζος μπορεί να είναι κάποιος για να χρησιμοποιεί αυτές της εφαρμογές για να παίρνει τηλέφωνο με data και όχι με wifi? γιατί να μην πάρω κανονικό τηλέφωνο και να χαλάω data ? κλείσεις κάνεις μόνο με wifi thats the point for free αλλιώς παίρνεις κανονικό τηλέφωνο.

4ον

Εδω που φωνάζεις κιόλας το τερμάτισες 100 χρόνια πίσω επειδή κάποιοι δεν χρησιμοποιούν μια εφαρμογή που χρησιμοποιείς εσύ οκ μάλιστα.... και επειδή όπως μας αποκάλεσες είμαστε Ελληναρες που προσωπικά μόνο περήφανο με κάνει αυτό αλλά εσύ το τόνισες σαν βρισιά (μάλλον είσαι αλλοδαπός) άσε μας λοιπόν να είμαστε 100 χρόνια πίσω και να έχουμε viber ίσως κάποτε να γίνουμε και εμείς γκουρού της τεχνολογίας σαν εσένα και να βάλουμε whats up .
 

 

 

Επίσης, ήταν η πρώτη εφαρμογή που έφτασε το 1δις downloads στο play store και αυτός ήταν και ο λόγος που αγοράστηκε από το facebook (γιατί ήταν η μοναδική εφαρμογή που σε όλες της πλατφόρμες... μέχρι και στο ios έφερνε δεύτερο το facebook).

 

Α και γύρνα πάλι πίσω στο μαντρί σου σε παρακαλώ σε ψάχνουν .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλλον ο κοινωνικός μου κύκλος είναι στατιστική εξαίρεση για τα ελληνικά δεδομένα, καθώς κυρίως με whatsapp συνεννοούμαι. Αλλα κι εγώ ομοίως υποφέρω, όταν αναγκάζομαι να χρησιμοποιήσω viber λόγω ιδιότροπων (ναι!) γνωστών μου που έχουν επιλέξει αντί του να εγκαταστήσουν και τις δύο εφαρμογές, να εγκαταστήσουν μόνο την μια και αυτή να είναι το viber.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη βρε παιδιά εσείς Ελλάδα δεν μένετε ;;

kαι γιατί πρέπει να χρησιμοποιώ κάτι επειδή το χρησιμοποιούν όλοι στο εξωτερικό δηλαδή;; πρόβατα φάση και έτσι ε;

 

 

ειπε κανεις να το χρησιμοποιεις επειδη δουλευει στο εξωτερικο? πιο απλο δε γινονταν να γραφτει, στην ελλαδα χρησιμοποιουν ολοι viber, αρα θα ακολουθησεις την πιο δημοφιλη εφαρμογη στην περιοχη σου...

 

το σχολιο ηταν απλα για την ποιοτητα του whatapp σε σχεση με το viber, που ειναι ελαφρως καλυτερη, γιατι καποιος πεταχτηκε και ειπε για το ποσο χαλια ειναι σαν εφαρμογη, ετσι αοριστα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποιοτητα ομιλιας στο Whatsapp ειναι μακραν καλυτερη απο το Viber.

 

Ειναι μερα με την νυχτα. ΑΛΛΑ για καποιο λογο που δεν εχω καταλαβει ακομα τους περισσοτερους (και εμενα) με βολευει το Viber.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον 

Μάλλον πρέπει να χαλαρώσεις λίγο is just an app...

2ον

Έγραψα και ποιο πάνω πως χρησιμοποιώ το viber γιατί το χρησιμοποιούν όλοι οι γνωστοί μου και μπορώ να μιλάω μαζί τους ενώ το whats up κανείς αν χρησιμοποιούσαν το whats up θα είχα whats up από εκεί και πέρα χεστηκ@ αν είναι καλύτερο και ούτε με ενδιαφέρει εφόσον δεν το χρησιμοποιεί κανείς 

3ον

Μιλας για ποιότητα και κατανάλωση data πραγματικά πόσο χ@ζος μπορεί να είναι κάποιος για να χρησιμοποιεί αυτές της εφαρμογές για να παίρνει τηλέφωνο με data και όχι με wifi? γιατί να μην πάρω κανονικό τηλέφωνο και να χαλάω data ? κλείσεις κάνεις μόνο με wifi thats the point for free αλλιώς παίρνεις κανονικό τηλέφωνο.

4ον

Εδω που φωνάζεις κιόλας το τερμάτισες 100 χρόνια πίσω επειδή κάποιοι δεν χρησιμοποιούν μια εφαρμογή που χρησιμοποιείς εσύ οκ μάλιστα.... και επειδή όπως μας αποκάλεσες είμαστε Ελληναρες που προσωπικά μόνο περήφανο με κάνει αυτό αλλά εσύ το τόνισες σαν βρισιά (μάλλον είσαι αλλοδαπός) άσε μας λοιπόν να είμαστε 100 χρόνια πίσω και να έχουμε viber ίσως κάποτε να γίνουμε και εμείς γκουρού της τεχνολογίας σαν εσένα και να βάλουμε whats up .
 

 

Α και γύρνα πάλι πίσω στο μαντρί σου σε παρακαλώ σε ψάχνουν .

Στο ότι χρησιμοποιώ και τα δύο τι δεν κατάλαβες;

 

Επίσης δεν το είπα για εσένα που όπως λες το χρησιμοποιείς αναγκαστικά γιατί το χρησιμοποιούν οι γνωστοί σου και άρα δεν έχεις διαφορετικά δωρεάν τρόπο να επικοινωνήσεις. Μιλάω καθαρά για το πόσο καλογραμμένη είναι μια εφαρμογή και μόνο. 

 

Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται! 

 

Το "3ον" σου μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτείς, γιατί πολύ απλά γνωρίζω άτομα που δεν τους νοιάζει καθόλου να έχουν χρόνο ομιλίας αλλά καθαρά data στο κινητό τους. Το whats app πραγματικά χρησιμοποιεί ελάχιστα mb για να κάνεις μια κλήση και στις περισσότερες αστικές περιοχές που υπάρχει τουλάχιστον 3g σου παρέχει αξιοπρεπές κλήσεις με ελάχιστα mb. Δεν λέω ότι αυτό είναι σωστό με την καμία. Απλά υπάρχουν και αυτοί. 

 

Φίλε μου που πρέπει να πάω σε μαντρί είμαι άνθρωπος της τεχνολογίας και έχω το ίδιο σαβουρόσμαρτφοουν των 150 ευρώ εδώ και 4 χρόνια. Άρα δύσκολα με λες πρόβατο. Και για να σου ξαναθυμίσω τι ακριβώς είπα, ορίστε:

Αυτοί που το χρησιμοποιούν είναι πραγματικά πιο πρόβατα από αυτούς που έχουν whats app όχι γιατί το χρησιμοποιούν, αλλά επειδή νομίζουν πως επειδή το χρησιμοποιούν αυτοί γίνεται αμέσως καλύτερη εφαρμογή (και ναι εγώ χρησιμοποιώ και τα δύο).

 

Τέλος, αν δεν σε ενδιαφέρει η εφαρμογή whats app, πολύ απλά δεν χρειάζεται να γράψεις τίποτα ούτε για το viber ούτε για τίποτα άλλο. Πλέον έχει καταντήσει αηδία σε κάθε θέμα να γράφουν άτομα μόνο και μόνο για να το παίξουν γνώστες ή για να πουν μια τελείως άσχετη άποψη με την είδηση (από τον τρόπο που μιλάς δεν σε κατατάσσω σίγουρα στην πρώτη περίπτωση). Αυτός είναι και ο λόγος που κάθισα και έγραψα όλο αυτό που έγραψα. Γιατί γίνεται ακριβώς το ίδιο με το "IOS vs Android" που μπαίνουν κάποια παιδάκια που επειδή έχουν δει μια διαφήμιση και έχουν το εν λόγω από τα δύο λειτουργικά μαλώνουν λέγοντας πως είναι καλύτερο με επιχειρήματα που δεν έχουν καμία βάση. 

Φίλε μου που πρέπει να πάω σε μαντρί είμαι άνθρωπος της τεχνολογίας και έχω το ίδιο σαβουρόσμαρφόουν τον 150 εδώ και 4 χρόνια. Άρα δύσκολα με λες πρόβατο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απενεργοποιείς μια για πάντα το Facebook και τελειώνει το πανηγυράκι. Ζούσαμε μια χαρά πριν και χωρίς αυτό. Πέρα από την αυτοπροβολή της ζωής του καθενός δεν έχει άλλο λόγο ύπαρξης. Άσε τις ανοησίες που γράφει ή αναρτά εκεί μέσα ο κάθε ένας όλη μέρα.

Βγάλτε αυτόν τον καρκίνο από την ζωή σας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξωτερικο ολοι whats app χρησιμοποιουν δεν ξερουν το viber οπως ολοι οι ελληναρες εδω.

τουλάχιστον όσοι ξέρω εγώ φεύγουν από το whatsapp και πάνε telegram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου έχει βγάλει την επιλογή αυτή.. και διπλοτσέκαρα, είναι στην τελευταία έκδοση.

Γιατί λέτε;

εχθές που έκανα αναβάθμιση σε wp, μου έβγαλε αυτή την επιλογή. κάνεις uncheck εκεί που λέει να μοιραστούν τα δεδομένα με το facebook. ελπίζω να τελειώσει εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά έχετε δώσει τα προσωπικά σας δεδομένα (διαφόρων διαβαθμίσεων από ονόματα επαφών μέχρι συνήθειες και φωτογραφίες σας) σε ντουζίνες από sites και apps και στεναχωριέστε αν η whatsapp συνεργαστεί και μοιραστεί τα δεδομένα σας με την FB ενώ πριν ήταν καλά που απλά δεν τα μοιράζονταν με το fb???

 

Μου το εξηγείτε; 

 

Υ.Γ.1  Όσοι "κλαίτε" με τις εξελίξεις με όψιμο ενδιαφέρον για τα προσωπικά σας δεδομένα, πετάξτε τα smartphones σας και βγάλτε από τον ντουλάπι το παλιό σας Nokia 3310 ώστε τα δεδομένα σας (από εδώ και πέρα) να τα ξέρει μόνο το τηλέφωνό σας (και κάποια ο πάροχος). 

 

Υ.Γ.2 Πως αλήθεια πιστεύετε ότι όλοι αυτοί σας παρέχουν τόσα πολλά "δωρεάν" χωρίς συνδρομές και χρεώσεις;;; Δεν θέλουν κάτι από εσάς; Δεν είναι σωστό και εσείς να δώσετε κάτι; (δεδομένα, συνήθειες κτλ) να δείτε μια διαφήμιση βρε αδελφέ. Πως αλλιώς δουλεύει το "τσάμπα" ξέρει κανένας; 

και έτσι όπως τα λες να είναι το facebook δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τον αριθμό σου εάν δεν δώσεις εσύ την συγκατάθεσή του. με το whatsapp το facebook θέλει έστω και έμμεσα να σου πάρει την άδεια να χρησιμοποιεί τον αριθμό σου. επίσης δεν έχω καμία απολύτως εμπιστοσύνη σε τηλεφωνικούς παρόχους καθώς κάνουν τα μύρια όσα. όταν κάποιος παρέχει κάτι δωρεάν το λέει. όταν κάποιος παρέχει κάτι επί πληρωμή το λέει. όταν κάποιος παρέχει κάτι και πρέπει να δω διαφημίσεις το λέει. το να σου έχει όμως ενημέρωση ειδικά για να δώσεις άδεια στο facebook να χρησιμοποιεί τον αριθμό σου σε εφαρμογή που όταν την εγκατέστησες καθαρά έλεγε πως δεν θα μοιράζει τα στοιχεία σου καθώς και πως θα σε χρέωνε 0.99 ευρώ μετά τον πρώτο χρόνο εγκατάστασης, δεν πάει πολύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ο καθένας λέει ό,τι του ρθει επειδη απλά το σκεφτηκε, με ξεπερνά. Ολόκληρο άρθρο αναφέρεται στο πως το fb μπήκε σε ολόκληρη διαδικασία για να αποκτήσει πρόσβαση σε μεγαλύτερη βάση δεδομένων. Κι εσύ μας λες ότι έχει πρόσβαση ουσιαστικα, στους τηλεφωνικους αριθμούς όλων, μέσω των επαφών του messenger. Αν ίσχυε αυτο, δε θα χρειαζόταν να μοιραστεί δεδομένα με κανένα whats app, θα τα είχε ηδη. Και ξέρει ο messenger ποια είναι η Κουλα που έχω εγώ σαν επαφη. Και νομίζεις ότι του είναι χρήσιμη μια Κούλα στις επαφές μου; ΌΧΙ, του είναι χρήσιμο να ξέρει ποιος είσαι, τι κανείς, τι αγοράζεις, πότε κοιμάσαι κ ποτε ξυπνάς κλπ. Να συνδυαστεί το τηλ σου με το προφίλ σου δλδ. Για ευνόητους λογους.

 

Τώρα για να ξεφύγουμε από τα αν, αυτό που λες είναι παρανομο. Κανείς δεν έχει τον αριθμό σου χωρις τη συγκαταθεση σου, ΝΟΜΙΜΑ, επειδη απλά κάποιος σε έχει στις επαφές του, είτε στο messenger είτε στο android είτε οπουδηποτε.

Νομιμότατα τις εχει τις επαφές σου fb messeger. Σε ρώτησε όταν έκανες 1η φορά εγκατάσταση. Και όχι μόνο αυτό, αλλά και αν ΔΕΝ έχεις messenger, πάλι τις έχει από οοοοοολους τους άλλους που έχουν. Τί σου φαινεται παράνομο;

Τωρα τί χρειαζεται και απο το whatsapp, ε δε σου λέω, με ξεπερνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιμότατα τις εχει τις επαφές σου fb messeger. Σε ρώτησε όταν έκανες 1η φορά εγκατάσταση. Και όχι μόνο αυτό, αλλά και αν ΔΕΝ έχεις messenger, πάλι τις έχει από οοοοοολους τους άλλους που έχουν. Τί σου φαινεται παράνομο;

Τωρα τί χρειαζεται και απο το whatsapp, ε δε σου λέω, με ξεπερνα.

 

Δε θέλω να πέσεις από τα σύννεφα, αλλα αυτο που λες, όπως και αυτο:

 

 

Εσυ προσωπικά μπορεί να μην εχεις δηλωσει τηλέφωνο, το τηλέφωνο σου όμως το έχουν δηλώσει ολοι οι φίλοι σου στο facebook. Πως; Μα από το facebook messenger φυσικά. Εχει πρόσβαση στις πληροφορίες επαφών.

 

Οπότε μην ανυσυχεις, το fb έχει τον αριθμό σου.

 

ισχυουν ΜΟΝΟ αν καποιος εχει εγκατεστημενο το fb messenger στο κινητο του. Αν κάποιος ΔΕΝ εχει facebook και ΔΕΝ εχει messenger ΔΕΝ μπορει το fb να χρησιμοποιησει το κινητο του, μονο και μονο επειδη βρισκεται στις επαφες καποιου φιλου του, που εχει το messenger.

 

Με την εγκατασταση ΔΕΝ γινεται να αποδεχτεις οτι θα χρησιμοποιησει το fb το κινητο καποιου αλλου, γιατι πολυ απλα δεν εχεις τετοιο δικαιωμα ο ιδιος.

 

Θα ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε εδω μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Όπως πάντα καλοκαιράκι συμβαίνουν κάτι τέτοια.

Εντελώς ανίσχυροι είμαστε τελικά παρά το διαδίκτυο.

Ντάξι μας κούφανες! Ναι περίμεναν το δικό μας καλοκαιράκι στην Ελλάδα για να το κάνουν αυτό λες και σε όλο τον κόσμο έχει καλοκαιράκι  τώρα.  Μιλάς λές και πρόκειται για κάνα ελληνικό νομοσχέδιο που θα περαστεί στην βουλή....  :lol:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...