Προς το περιεχόμενο

Το WhatsApp προχωρά σε αλλαγή πολιτικής απορρήτου, διαμοιράζοντας στοιχεία χρηστών του στο Facebook


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3ον

Μιλας για ποιότητα και κατανάλωση data πραγματικά πόσο χ@ζος μπορεί να είναι κάποιος για να χρησιμοποιεί αυτές της εφαρμογές για να παίρνει τηλέφωνο με data και όχι με wifi? γιατί να μην πάρω κανονικό τηλέφωνο και να χαλάω data ? κλείσεις κάνεις μόνο με wifi thats the point for free αλλιώς παίρνεις κανονικό τηλέφωνο.

 

Υπάρχει πιθανότητα να μην υπάρχει καφετέρια να συνδεθείς ή οτιδήποτε άλλο με wifi. Μου έχει τύχει. Οπότε έπαιρνα τοπική SIM, τις έβαζα 2 $ data και μιλούσα σπίτι με whatsapp μία ώρα, σε αντίθεση με κανονική κλήση όπου με 2$ μιλούσα 2 λεπτά σκάρτα.

 

Αυτές οι εφαρμογές έχουν λύσει χέρια σ' αυτούς που πραγματικά ζουν έξω έστω και προσωρινά. Εσύ τώρα που κάθεσαι στην καφετέρια στην Ελλάδα και παίρνεις τον κολλητό για να μην χρεωθείς από τον πάροχο, άλλη ιστορία...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει πιθανότητα να μην υπάρχει καφετέρια να συνδεθείς ή οτιδήποτε άλλο με wifi. Μου έχει τύχει. Οπότε έπαιρνα τοπική SIM, τις έβαζα 2 $ data και μιλούσα σπίτι με whatsapp μία ώρα, σε αντίθεση με κανονική κλήση όπου με 2$ μιλούσα 2 λεπτά σκάρτα.

 

Αυτές οι εφαρμογές έχουν λύσει χέρια σ' αυτούς που πραγματικά ζουν έξω έστω και προσωρινά. Εσύ τώρα που κάθεσαι στην καφετέρια στην Ελλάδα και παίρνεις τον κολλητό για να μην χρεωθείς από τον πάροχο, άλλη ιστορία...

Προσωπικά εγώ παίρνω τηλέφωνο κανονικά φίλε δεν παίρνω από εφαρμογή ούτε με WiFi μόνο για μηνύματα και φωτο το χρησιμοποιώ το viber και τίποτα άλλο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον πρέπει να γίνει πιο ξεκάθαρο στο αρχικό άρθρο πως το opt-out που προσφέρει το WhatsApp αφορά μόνο τις στοχευμένες διαφημίσεις και τα δεδομένα που θα γίνουν share.

 

To Facebook και πάλι θα πάρει τα δεδομένα για "άλλους λόγους"

 

Από το FAQ του WhatsApp

https://www.whatsapp.com/faq/general/26000016

 

The Facebook family of companies will still receive and use this information for other purposes such as improving infrastructure and delivery systems, understanding how our services or theirs are used, securing systems, and fighting spam, abuse, or infringement activities.

 

 

https://techcrunch.com/2016/08/25/whatsapp-to-share-user-data-with-facebook-for-ad-targeting-heres-how-to-opt-out/

 

Partial opt-out

Opting out of the data-sharing entirely does not seem to be possible, but WhatsApp is offering a partial opt out — specifically for Facebook ad targeting and product-related purposes.

However it notes that data will still be shared “for other purposes such as improving infrastructure and delivery systems, understanding how our services or theirs are used, securing systems, and fighting spam, abuse, or infringement activities”.

So there is no way to totally opt out, short of short of stopping using WhatsApp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Telegram απλά... 10 φορές καλύτερο και απο viber και whatsapp στα πάντα.

 

αν ειχε voice κλήσεις θα ηταν τελειο, εχει μονο voice μηνύματα.

 

το θεμα των επαφων ειναι απλο, τι να το κανω αν στο viber πχ μου βγαζει οτι 180 ατομα απο τον καταλογο μου το εχουν, αφου στην πραγματικοτητα με λιγους επικοινωνω τοσο συχνα που να χρειαζομαι για οικονομια μια τετοιου ειδους εφαρμογη... οποτε τους 20-30 που θελω τους εχω πεiσει να χρησιμοποιουν το telegram... και η συντριπτική πλειοψηφία πείθεται οταν το δοκιμασει γιατι πολυ απλα η εμπειρια χρησης στην πραξη και οχι με δοκιμη των δεκα λεπτων ειναι κλασης ανωτερη απο τα αλλα προγραμματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Telegram απλά... 10 φορές καλύτερο και απο viber και whatsapp στα πάντα.

 

αν ειχε voice κλήσεις θα ηταν τελειο, εχει μονο voice μηνύματα.

 

το θεμα των επαφων ειναι απλο, τι να το κανω αν στο viber πχ μου βγαζει οτι 180 ατομα απο τον καταλογο μου το εχουν, αφου στην πραγματικοτητα με λιγους επικοινωνω τοσο συχνα που να χρειαζομαι για οικονομια μια τετοιου ειδους εφαρμογη... οποτε τους 20-30 που θελω τους εχω πεiσει να χρησιμοποιουν το telegram... και η συντριπτική πλειοψηφία πείθεται οταν το δοκιμασει γιατι πολυ απλα η εμπειρια χρησης στην πραξη και οχι με δοκιμη των δεκα λεπτων ειναι κλασης ανωτερη απο τα αλλα προγραμματα.

Μαζι σου ήμουν και εγω.

Αλλα ρε φιλε δεν γίνεται να δίνει end to end κρυπτογραφηση μονο μεσω κινητων και αν θες να το χρησιμοποιησεις μεσω υπολογιστη να χρησιμοποιεις απλη συνομιλια σαν του φβ.

Εκει με εχει ξενερωσει.

Επρεπε να ειχε default end to end κρυπτογραφηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζι σου ήμουν και εγω.

Αλλα ρε φιλε δεν γίνεται να δίνει end to end κρυπτογραφηση μονο μεσω κινητων και αν θες να το χρησιμοποιησεις μεσω υπολογιστη να χρησιμοποιεις απλη συνομιλια σαν του φβ.

Εκει με εχει ξενερωσει.

Επρεπε να ειχε default end to end κρυπτογραφηση.

 

δικιο εχεις αυτο ειναι φαουλ τους ...

υπαρχει γκρινια για αυτο και φανταζομαι θα επιστρεψει οταν θα εχει και τελικη μορφη ο τροπος και η κρυπτογράφηση στον σερβερ,

ενα αλλο ακομα αγκαθι που και ο Snowden ειχε παρεμβει και παρατηρησει...

 

η ανοικτη λογικη του ομως που ειναι και το τεραστιο πλεονεκτημα του

επιτρεπει κλωνους, spins και ανοικτο api οποτε μπορεις ανετα να το εχεις και σε οποιονδηποτε αλλον client

πχ στο pidgin και σε συνδυασμό με otr να εισαι οκ

και επιτρεπει και σοβαρο feedback και σε προγραμματιστικο επιπεδο και οχι απλη γκρινια απο το playstore μονο

 

σιγουρα πανω στο κομματι αυτο υπαρχουν πιο ξεκαθαρα και αυστηρα project στο θεμα της ασφαλειας και του privacy

ειναι καλο που υπαρχει κοσμος που καταλαβαινει ποσο σημαντικο κομματι ειναι αυτο

οποτε αυτη η αναγκη βοηθησε στο να εμφανιστουν τα τελευταια χρονια αρκετες σοβαρες προσπαθειες

Telegram, 10 φορές καλύτερο αλλά έχει μόνο voice μηνύματα.

Εντάξει φίλε....2016 και να επιστρέψω στον ασύρματο.

 

2016 λοιπον και προτιμας εφαρμογες

 

-που δεν στελνουν τα ΠΑΝΤΑ απο αρχεια

-που δεν μπορεις να φτιαξεις το contact list ... απλα τους περνουν ολους που εχεις στον τηλεφωνικο καταλογο

-που δεν τρεχουν ΠΑΝΤΟΥ ... οταν λεμε παντου λεμε παντου ... οτι λειτουργικο να ειναι (το telegram το τρεχω μεχρι και σε firefox os και σε ενα htc cha chat με android stock πριν τον πολεμο), σε ΟΛΕΣ τις διανομες linux , στα windows και με setup και σαν stand alone εφαρμογη

-που δεν τρεχουν σε ολους τους browsers (το viber δεν τρεχει πουθενα)

-που δεν τρεχουν σε ολα τα tablet

-που ειναι κλειστου κωδικα

-που ετσι και χασεις ή αλλαξεις συσκευη ή ρομ χανεις ολες τις συνομιλιες σου

-που δεν μπορεις να κλεισεις απομακρυσμενα τα αλλα sessions σου

-που δεν μπορεις να τρεξεις και σε client τριτων - πχ pidgin - kopete - που ειναι απιστευτα βολικο οταν τρεχεις πολλα διαφορετικα πρωτοκολλα

-που δεν λειτουργουν και σαν file cloud storage

-που εισαι υποχρεωμενος να εχεις smartphone.... telegram μπορεις να εχεις στον υπολογιστη σου ανετα και με απλο κινητο με κουμπια

-θες εφαρμογες που τρωνε περισσοτερη μνηνη - cpu και μπαταρια

 

και αλλα πολλα εχει ο καταλογος

 

οι προγραμματιστες του telegram δεν εχουν αποκλείσει την voice συνομιλια αλλα δεν ειναι ειναι στα αμεσα σχεδια τους

το ανεφερα πρωτος πως ειναι στα μειον

 

 

το 2016 απο την αλλη μεχρι και τα καρτοκινητα δινουν με κατω απο 10ευρω πολλες ωρες ομιλιας

τα double play πακετα εχουν ωρες και προς κινητα

και μην ξεχναμε εφαρμογες πολυ πιο ειδικες για voice -> skype - webrt - voip - sip - tox ktl ktl

 

 

για να κλεινει το θεμα το telegram ουτε τελειο ειναι ουτε το καλυτερο και εχει τα θεματα του

αλλα απο whatsapp (που ειναι το θεμα μας ) και viber που για καποιο περιεργο λογο επιασε τοσο στην Ελλαδα

ναι οντως ειναι 10 φορες καλυτερο στην συνολικη εμπειρια χρησης που τονιζω πρεπει καποιος να δοκιμασει στην πραξη

ακομα και τις κριτικες να διαβασεις στα store για την καθε μια εφαρμογη θα πιστεις

 

προσωπικα μου αρκει μονο και μονο που ειναι open, παντα προτιμω και μια μετρια κακοφτιαγμενη εφαρμογη (εκτος αν ειναι τελειως προβληματικη) αν ειναι ανοικτη παρα απο μια κλειστη που ναι μεν σου δινει κατι ... αλλα αγνωστο τελειως απο πισω τι κανει και που η διαδικασια εξελιξης της ειναι αποκομενη απο τους τελικους χρηστες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό το γιατί το Viber έπιασε στην Ελλάδα: Έχει καρδούλες, λουλουδάκια κι αρκουδάκια για να στέλνεις στο αμόρε. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.google.gr/#q=telegram+stickers

τα στικερς ειναι απειρα πλεον για το telegram και free

και μπορεις να φτιαξεις ευκολα και τα δικα σου

οποτε εισαι κομπλε και απο αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ είσαι γνώστης, αλλά πολύ ανάλυση-παράλυση αδερφέ.

 

Για μένα, πατάω το κουμπάκι και μιλάω με τη γυναίκα στη Βραζιλία.

Τι να αποθηκεύσω και τι να χάσω; Τα σημαντικά με email...

Το viber δεν τρέχει σε browser?... αδιάβαστο σε πιάνω...

Και είπα επίσης ότι πλέον χρησιμοποιώ iMessage και facetime...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι αναλυση

αποψεις και επιχείρηματα ειναι σε τεχνολογικο φορουμ...

επιθετικο ή εξυπνακιστικο στυλ ολοι μπορουν να εχουν αυτο ειναι το πλεον  ευκολο

ουτε ειναι υποχρεωτικο να συμφωνησεις ή να διαφωνησεις

και πολυ περισσοτερο τι θα χρησιμοποιησεις

προφανώς δεν εχουν ολοι οι χρηστες τις ιδιες αναγκες

και σιγουρα εχουν τελειως διαφορετικη αντιληψη γιατι το σημαινει ευκολια χρησης, αποδοση , ιδιωτικό απόρρητο κτλ κτλ....

 

viber σε browser πως ; εχεις link ; εκτος αν μιλας για εφαρμογες-site τριτων ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω να πέσεις από τα σύννεφα, αλλα αυτο που λες, όπως και αυτο:

 

 

ισχυουν ΜΟΝΟ αν καποιος εχει εγκατεστημενο το fb messenger στο κινητο του. Αν κάποιος ΔΕΝ εχει facebook και ΔΕΝ εχει messenger ΔΕΝ μπορει το fb να χρησιμοποιησει το κινητο του, μονο και μονο επειδη βρισκεται στις επαφες καποιου φιλου του, που εχει το messenger.

 

Με την εγκατασταση ΔΕΝ γινεται να αποδεχτεις οτι θα χρησιμοποιησει το fb το κινητο καποιου αλλου, γιατι πολυ απλα δεν εχεις τετοιο δικαιωμα ο ιδιος.

 

Θα ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε εδω μεσα.

 

 

Ειπα ΑΝ εχεις messenger οτι διαβαζει τις επαφές στο κινητό ΣΟΥ και διασταυρώνει τις επαφές ολων συνδέοντας fb ονομα με αριθμό κινητου, τι δε καταλαβαινεις πια;

 

Πες καλύτερα οτι έμαθες και κάτι που δεν ήξερες, κακό ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα ΑΝ εχεις messenger οτι διαβαζει τις επαφές στο κινητό ΣΟΥ και διασταυρώνει τις επαφές ολων συνδέοντας fb ονομα με αριθμό κινητου, τι δε καταλαβαινεις πια; Πες καλύτερα οτι έμαθες και κάτι που δεν ήξερες, κακό ειναι;
Αντε παλι. Πάμε άλλη μια από την αρχή αν και μάλλον δε θα το καταλάβεις ποτέ και είσαι και εξυπνακιας. Αρχικά δεν είπες ΑΝ έχεις messenger, αλλά και αυτο:

 

Και όχι μόνο αυτό, αλλά και αν ΔΕΝ έχεις messenger, πάλι τις έχει από οοοοοολους τους άλλους που έχουν. Τί σου φαινεται παράνομο;
Και σου απανταω, για 3η φορα. Αυτό ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Αν δεν έχεις fb και messenger κανένας δεν έχει το κινητό σου, τουλάχιστον νομιμα. Το κατάλαβες ή να το ξαναπω;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...