Προς το περιεχόμενο

Banggood - Escam QF001 720P pan-tilt camera €18,10 [ΤΕΛΟΣ]


papars

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 382
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/9 παρήγγειλα 2 κάμερες του θέματος τις οποίες παρέλαβα στις 12/10.

Τις κάμερες τις ρύθμισα εύκολα και δουλεύουν μια χαρά.

Μπορώ και τις βλέπω εντός του σπιτιού μέσω CMS/VMS αλλά και του ie.

Mπορώ να τις δω κανονικά εκτός σπιτιού είτε μέσω τηλεφώνου από την εφαρμογή XMeye είτε μέσω οποιουδήποτε browser από το xmeye.net

Τις έχω τις ορίσει να μου στέλνει alarms και snapshots όποτε αντιληφθούν κίνηση και αυτό δουλεύει μία χαρά.

 

Αυτά που δεν μπόρεσα να κάνω είναι τα εξής:

  • Να δουλεύει ασύρματα αλλά μέσω DHCP (χωρίς στατική IP).

    Όταν τσεκάρω το DHCP μέσα από το Setting->System->NetService-->Wifi δεν δουλεύει και επίσης αν κάνω αναζήτηση των ασύρματων δικτύων από το κουμπί Search βρίσκει ασύρματο δίκτυό μου αλλά αλλάξει το Encryption από TKIP σε AES και μετά δεν συνδέετε στο ασύρματο δίκτυο.

    Έχει κανείς κάποια ιδέα για το παραπάνω; Ίσως εκεί οφείλετε το πρόβλημα κάποιων που χάνουν την σύνδεση όταν συνδέετε η κάμερα ασύρματα. Φυσικά υπάρχει πάντα η λύσει να βάλεις static ip εκτός του dhcp pool του router και έτσι να μην έχεις κανένα πρόβλημα με ip conflicts.

  • Να την συνδέσω με το Surveillance Station του nas qnap ts-251.

    Το Surveillance Station δεν την έχει σαν κάμερα (βασικά δεν έχει καθόλου την escam) αλλά έχει ONVIF. Ξέρει κανείς πως μπορώ να την συνδέσω μέσω ONVIF στο qnap?

Επίσης γνωρίζει κανείς αν το CMS/VMS μπορεί να συνδεθεί σε μία κάμερα που είναι συνδεμένη στο cloud (πχ xmeye) προκειμένου μέσα από το CMS να βλέπω ταυτόχρονα και τις τοπικές και τις απομακρυσμένες κάμερες ή θα πρέπει να γίνει με port forwarding και dynamic dns;

 

Τέλος επειδή θέλω να πάρω άλλες 2 κάμερες αλλά η τιμή της παραπάνω είναι €26.76 θέλω να ρωτήσω (αν γνωρίζει κάποιος) η Link.png Site: SircamSP012 που έχει αυτή τι στιγμή ~20€ είναι καλύτερη ή χειρότερη από την Escam QF001? μπορούν να συνδεθούν και οι δύο (escam και sircam) στο ίδιο cloud (πχ στο xmeye ή το sircam). Μπορεί το CMS/VMS που έχω να συνδεθεί και στις δύο (escam και sircam);

 

Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός .

 

Τελικά απαντώ μόνος μου στα ερωτήματα που θέτω παραπάνω μιας και το έψαξα λίγο.

  • Την IP το Wifi της κάμερας την λαμβάνει τελικά από το dhcp server του router. Το διαπίστωσα δίνοντας static dhcp address στη mac του wifi της κάμερας και κάνοντας επανεκκίνηση της κάμερας (προσοχή: η mac του wifi και του ethernet της κάμερας είναι διαφορετική)
  • Η σύνδεση με Surveillance Station του nas qnap ts-251 έγινε κανονικά αλλά μέσω RTSP και όχι μέσω ONVIF (αυτό που κατάλαβα μετά από αρκετό ψάξιμο είναι ότι οι κάμερές μου με το firmware "V4.02.R12.0007810.10000.142302.00000" που διαθέτουν δεν υποστηρίζουν το ONVIF)
  • Είναι δυνατό να συνδέσεις μία Cloud κάμερα στο CMS και έτσι να μπορεί να παρακολουθείς όλες σου τις κάμερες όπου και αν βρίσκονται αυτές (τοπικά ή μέσω cloud) μέσα από το CMS.

    Απλά από το CMS πας System --> Device Manager --> Add Device και εκεί στο LoginType τσεκάρεις το Cloud αντί για το IP Address, και συμπληρώνεις από κάτω το Serial ID της κάμερας, το User Name και το Password

* Άσχετο αλλά παρήγγειλα και 2 Sricam SP012 από το Gearbest στα ~20€ έκαστη μιας και απ' ότι κατάλαβα είναι παρόμοιων δυνατοτήτων με την Escam QF001 και θα μπορώ να τις χειρίζομαι ενιαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενιαία πως θα τις χειρίζεσαι; Επειδή ή μία είναι με το xmeye και ή άλλη με το πρόγραμμα της sricam.

 

Γίνεται να τις βλέπεις όλες μαζί από το ίδιο πρόγραμμα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια.

Την εχω συνδεσει την καμερα ολα καλα αλλα θελω να ρωτησω αν υποστιριζει cloud εγραφη δικια τους η με καποιο τροπο να τα ανεβαζω εγω τα video σε dropbox η gdrive.

Δεν εχω ddns η καποια τετοια υπηρεσια.

 

Ολα αυτα με κλειστο υπολογιστη και με την καμερα απευθειας συνδεδεμενη με eth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

εβγαλε την escam button q6 22.22$ mail offer http://www.geekbuying.com/item/ESCAM-Button-Q6-Mini-720P-WiFi-IP-Camera-Night-Vision-374897.html και θελει ενας φιλος κατι τετοιο... να ρωτνησω το app ειναι καλο και ευχρηστο οπως της xiaomi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...