Προς το περιεχόμενο

Banggood - Escam QF001 720P pan-tilt camera €18,10 [ΤΕΛΟΣ]


papars

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Με tracking number από banggood στις 30/9 μου ήρθε και εμένα ειδοποίηση για παραλαβή συστημένου στις 13/10.

Περιελάμβανε κανονικά μέσα στο κουτί φορτιστή 5V/2A (EU plug).

 

Στα της ρύθμισης τώρα, μέσω της εφαρμογής XMEye και με σύνδεση μέσω ethernet όλα παίζουν καλά και η εικόνα έχει πολύ καλή ποιότητα τόσο σε ημέρα όσο και σε σκοτάδι.

Αρκεί η δημιουργία λογαριασμού στο cloud, το σκανάρισμα του QR code στη βάση της κάμερας και η αποθήκευσή της στις συσκευές μας σύμφωνα με τις οδηγίες που υπάρχουν στον quick start guide.

 

Σε σύνδεση με WiFi, αυτό που παρατήρησα είναι ότι παρότι βλέπει το 5GHz band δίκτυο (και μάλιστα στην περίπτωσή μου το βγάζει σαν προεπιλογή χωρίς να μου δίνει την δυνατότητα αλλαγής για να επιλέξω το 2.4GHz δίκτυο) η διαδικασία του pairing δεν επιτυγχάνει ποτέ... το δοκίμασα πολλές φορές.

Μόλις έκανα hide από το router μου το SSID του 5GHz δικτύου, η κάμερα είδε το 2.4Ghz wifi δίκτυο κανονικά και συνδέθηκε με την πρώτη προσπάθεια. Οπότε όποιος έχει πρόβλημα στη σύνδεση με wifi και χρησιμοποιεί και 5G ας δοκιμάσει και αυτό...

 

Στα προβλήματα τώρα...

Από εξωτερικό δίκτυο -και wifi και mobile- τώρα μέσω του XMEye / cloud ενώ η κάμερα φαίνεται σαν διαθέσιμη και ενώ μόλις πατήσεις πάνω της βγάζει το μήνυμα DDS 'DDS video open success!' η εικόνα κολλάει συνέχεια στο buffering.

Καμία συμβουλή???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 382
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρέλαβα και εγώ χθες.Αλλά δεν μπορώ να την δω με ethernet καλώδιο αλλά μόνο wired.Δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αξίζει να την πάρει κανείς? Βάζω μία παραγγελία από banggood για κάποια άλλα πράγματα και λέω να την τσιμπήσω έστω στα 28 που έχει ανέβει πλέον. Υπάρχει καλύτερη επιλογή μήπως σε αυτά τα λεφτά?

 

Εμένα με ενδιαφέρει, επειδή λείπω αρκετά συχνά στην επαρχία να μπορώ να ρίχνω μία ματιά σπίτι μου μέσω του κινητού μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και εγώ χθες.Αλλά δεν μπορώ να την δω με ethernet καλώδιο αλλά μόνο wired.Δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνω

ok το έλυσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παω να δω απο wan με cloud login κρασάρει το xmeye.

Με τον ίδιο τρόπο από το lan δουλεύει κανονικά.

 

Μήπως επειδή είμαι πίσω απο 2-3 firewall βλέπει την κάμερα οκ αλλά οταν παει να ανοίξει το stream είναι κλειστές οι πόρτες και κρασάρει η εφαρμογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πίσω από 2 ΝΑΤ μία χαρά μπορω να τη δω. Γενικά μου δουλεύει πολύ σωστά.

Εδώ είμαι σε τουλάχιστον 4....

Δοκιμάζω απο 2 κινητά αλλά τίποτα.

Τι μορφής είναι το ddns:port που δίνει η εταιρεία?

Μπορώ να εχω πρόσβαση έτσι (ddns δικό τους η δικό μου) με username pass?

Μπορούν να αλλάζουν τα credentials?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8/9 έγινε η παραγγελία παρέλαβα την Παρασκευή. Καλή για τα λεφτά της, έχω και εγώ το θέμα με το XMEye εκτός σπιτιού όπως ειπώθηκε πιο πάνω. Έχω να παρατηρήσω μόνο κάτι, στο μενού About της κάμερας (μέσω XMEye) ο χρόνος ενεργοποίησης είναι μικρός σχετικά με το ότι την έχω όλη μέρα στην πρίζα, μήπως κάνει κανά ρεσετ μόνης της ανά διαστήματα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρετε μήπως σας έχει ο ISP πίσω από ΝΑΤ. Αυτό το τσεκαρεις ελέγχοντας αν ή IP που αναφέρει το router είναι διαφορετική από αυτή που λέει στο whatismyip. Παίζει αυτο να δημιουργεί θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως βλέπουμε την κάμερα στο pc η laptop από άλλο δίκτυο? Προσπαθώ να αλλάξω τις ρυθμίσεις στο ddns, να βάλω το dyndns.org που έχω λογαριασμό, αλλά δεν μου αποθηκεύει τις αλλαγές στις ρυθμίσεις.

Το έχει κάνει κανείς?

Ευχαριστώ

Μιχάλης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...