Προς το περιεχόμενο

Banggood - Escam QF001 720P pan-tilt camera €18,10 [ΤΕΛΟΣ]


papars

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρέλαβα και εγώ χθες.Αλλά δεν μπορώ να την δω με ethernet καλώδιο αλλά μόνο wired.Δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνω

πιαθανολογω να  εννοεις ασυρματα τη βλεπεις μονο

 

εγω τη βλεπω ενσυρματα αλλα οχι ασυρματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 382
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το κενό password που έχει η κάμερα μπορεί να αλλάξει κάπως?

 

Ναι το αλλάζεις!

Από το device list, επιλέγεις την κάμερα που θες, την ανοίγεις και στο μενού του XMEye πατώντας πάνω στο Home έχει επιλογή 'Modify password'

 

Επίσης σήμερα έπαιξε και μέσω άλλου δικτύου.. κάπου διάβασα στο internet ότι χρειάζεται να κάνεις logout kai login ξανά για να μπεις από νέο δίκτυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9 παρήγγειλα 2 κάμερες του θέματος τις οποίες παρέλαβα στις 12/10.

Τις κάμερες τις ρύθμισα εύκολα και δουλεύουν μια χαρά.

Μπορώ και τις βλέπω εντός του σπιτιού μέσω CMS/VMS αλλά και του ie.

Mπορώ να τις δω κανονικά εκτός σπιτιού είτε μέσω τηλεφώνου από την εφαρμογή XMeye είτε μέσω οποιουδήποτε browser από το xmeye.net

Τις έχω τις ορίσει να μου στέλνει alarms και snapshots όποτε αντιληφθούν κίνηση και αυτό δουλεύει μία χαρά.

 

Αυτά που δεν μπόρεσα να κάνω είναι τα εξής:

  • Να δουλεύει ασύρματα αλλά μέσω DHCP (χωρίς στατική IP).
    Όταν τσεκάρω το DHCP μέσα από το Setting->System->NetService-->Wifi δεν δουλεύει και επίσης αν κάνω αναζήτηση των ασύρματων δικτύων από το κουμπί Search βρίσκει ασύρματο δίκτυό μου αλλά αλλάξει το Encryption από TKIP σε AES και μετά δεν συνδέετε στο ασύρματο δίκτυο.
    Έχει κανείς κάποια ιδέα για το παραπάνω; Ίσως εκεί οφείλετε το πρόβλημα κάποιων που χάνουν την σύνδεση όταν συνδέετε η κάμερα ασύρματα. Φυσικά υπάρχει πάντα η λύσει να βάλεις static ip εκτός του dhcp pool του router και έτσι να μην έχεις κανένα πρόβλημα με ip conflicts.
  • Να την συνδέσω με το Surveillance Station του nas qnap ts-251.
    Το Surveillance Station δεν την έχει σαν κάμερα (βασικά δεν έχει καθόλου την escam) αλλά έχει ONVIF. Ξέρει κανείς πως μπορώ να την συνδέσω μέσω ONVIF στο qnap?

Επίσης γνωρίζει κανείς αν το CMS/VMS μπορεί να συνδεθεί σε μία κάμερα που είναι συνδεμένη στο cloud (πχ xmeye) προκειμένου μέσα από το CMS να βλέπω ταυτόχρονα και τις τοπικές και τις απομακρυσμένες κάμερες ή θα πρέπει να γίνει με port forwarding και dynamic dns;

 

Τέλος επειδή θέλω να πάρω άλλες 2 κάμερες αλλά η τιμή της παραπάνω είναι €26.76 θέλω να ρωτήσω (αν γνωρίζει κάποιος) η Link.png Site: SircamSP012 που έχει αυτή τι στιγμή ~20€ είναι καλύτερη ή χειρότερη από την Escam QF001? μπορούν να συνδεθούν και οι δύο (escam και sircam) στο ίδιο cloud (πχ στο xmeye ή το sircam). Μπορεί το CMS/VMS που έχω να συνδεθεί και στις δύο (escam και sircam);

 

Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δουλεύει ασύρματα αλλά μέσω DHCP (χωρίς στατική IP).
  • Να την συνδέσω με το Surveillance Station του nas qnap ts-251.

    Το Surveillance Station δεν την έχει σαν κάμερα (βασικά δεν έχει καθόλου την escam) αλλά έχει ONVIF. Ξέρει κανείς πως μπορώ να την συνδέσω μέσω ONVIF στο qnap?

 

Τέλος επειδή θέλω να πάρω άλλες 2 κάμερες αλλά η τιμή της παραπάνω είναι €26.76 θέλω να ρωτήσω (αν γνωρίζει κάποιος) η Link.png Site: SircamSP012 που έχει αυτή τι στιγμή ~20€ είναι καλύτερη ή χειρότερη από την Escam QF001? μπορούν να συνδεθούν και οι δύο (escam και sircam) στο ίδιο cloud (πχ στο xmeye ή το sircam). Μπορεί το CMS/VMS που έχω να συνδεθεί και στις δύο (escam και sircam);

 

 

Την  SP012 την είχα πάρει το καλοκαίρι περίπου 21 Ε. Την έβαλα στο Surveillance Station χωρίς κανένα πρόβλημα. Θεωρώ ότι θα μπαίνει και η δική σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα και τζιφος, σημερα παρελαβα το καλωδιο που μας ειπε ο TS, αλλα ειναι λαθος καλωδιο η προταση του, δεν ταιριαζει.

 

Ειναι "industry standard 5.5mm x 2.1mm power plugs", οπως γραφει και στην περιγραφη, ενω η καμερα και το τροφοδοτικο της εχει γυρω στα 3mm x 1mm, πολυ πιο λεπτο. Καμια σχεση... :(

 

Υποψιν λοιπον οποιος το περιμενει, ας γνωριζει απο τωρα οτι δεν κανει, να προμηθευτει αλλο. 

 

attachicon.gifescam cable POE.jpg

ειδα αυτο σημερα και λεω να το παραγγειλω

http://www.ebay.com/itm/DC-Power-5-5x2-1mm-Female-Jack-To-3-5mm-x1-35mm-Male-Plug-Adapter-Connector-/141659649390?hash=item20fb92b56e:g:ve0AAOSwTZ1XmqZc

και αν κατσει εκατσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ειδα αυτο σημερα και λεω να το παραγγειλω

http://www.ebay.com/itm/DC-Power-5-5x2-1mm-Female-Jack-To-3-5mm-x1-35mm-Male-Plug-Adapter-Connector-/141659649390?hash=item20fb92b56e:g:ve0AAOSwTZ1XmqZc

και αν κατσει εκατσε

 

Υπαρχει λυση πατεντας-μοντας, κοβεις το καλωδιο τροφοδοσιας απο το καλωδιο POE που εχει το αρσενικο βυσμα (καπου στη μεση για να μπορεις να το χειριστεις), κοβεις και του τροφοδοτικου στα 5-10cm και κανεις σκατζα, κολλητηρακι και μονωτικη ταινια λευκη ή θερμοσυστελλομενο μακαρονακι. Ετσι θα ειναι οκ και τα δυο πλεον. Ενω με αυτο που θα παρεις παραπανω, θα εχεις μονο για να τροφοδοτησεις την καμερα και για το αλλο POE με το θηλυκο βυσμα δεν θα κανει το δικο του τροφοδοτικο-καλωδιο αλλά θα πρεπει να βρεις αλλο δικο σου με 5.5mm.

 

15-30 λεπτα δουλειας ειναι, ενω για τον ανταπτορα θα περιμενεις και 20-30 μερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα αυτο σημερα και λεω να το παραγγειλω

http://www.ebay.com/itm/DC-Power-5-5x2-1mm-Female-Jack-To-3-5mm-x1-35mm-Male-Plug-Adapter-Connector-/141659649390?hash=item20fb92b56e:g:ve0AAOSwTZ1XmqZc

και αν κατσει εκατσε

 

Καλύτερα να παρεις σετάκι τότε, ωστε να σου βγει φθηνότερο :

http://www.ebay.com/itm/2x-DC-5-5x2-1mm-Female-To-3-5mm-x1-35mm-Male-Right-Angle-Power-Adapter-Connector-/252391929862?hash=item3ac3bb3806:g:SfYAAOSwxfNXOESn

 

http://www.ebay.com/itm/2pcs-DC-Power-3-5mm-x1-35mm-Male-Plug-To-5-5x2-1mm-Female-Jack-Adapter-Connector-/252392827592?hash=item3ac3c8eac8:g:8XwAAOSwSgJXOEUO

 

Αν πάλι θες να κόψεις το καλώδιο κάνεις αυτό που είπε ο Matrix..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προσοχη: Το "σετακι" που δινεις ειναι και τα 2 απο μεγαλο σε μικρο, παλι δεν κανουν και για τα 2 καλωδια. Δεν ειναι "σετακι", αλλα 2χ του ιδιου πραγματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Με tracking number από banggood στις 30/9 μου ήρθε και εμένα ειδοποίηση για παραλαβή συστημένου στις 13/10.

Περιελάμβανε κανονικά μέσα στο κουτί φορτιστή 5V/2A (EU plug).

 

Στα της ρύθμισης τώρα, μέσω της εφαρμογής XMEye και με σύνδεση μέσω ethernet όλα παίζουν καλά και η εικόνα έχει πολύ καλή ποιότητα τόσο σε ημέρα όσο και σε σκοτάδι.

Αρκεί η δημιουργία λογαριασμού στο cloud, το σκανάρισμα του QR code στη βάση της κάμερας και η αποθήκευσή της στις συσκευές μας σύμφωνα με τις οδηγίες που υπάρχουν στον quick start guide.

 

Σε σύνδεση με WiFi, αυτό που παρατήρησα είναι ότι παρότι βλέπει το 5GHz band δίκτυο (και μάλιστα στην περίπτωσή μου το βγάζει σαν προεπιλογή χωρίς να μου δίνει την δυνατότητα αλλαγής για να επιλέξω το 2.4GHz δίκτυο) η διαδικασία του pairing δεν επιτυγχάνει ποτέ... το δοκίμασα πολλές φορές.

Μόλις έκανα hide από το router μου το SSID του 5GHz δικτύου, η κάμερα είδε το 2.4Ghz wifi δίκτυο κανονικά και συνδέθηκε με την πρώτη προσπάθεια. Οπότε όποιος έχει πρόβλημα στη σύνδεση με wifi και χρησιμοποιεί και 5G ας δοκιμάσει και αυτό...

 

Στα προβλήματα τώρα...

Από εξωτερικό δίκτυο -και wifi και mobile- τώρα μέσω του XMEye / cloud ενώ η κάμερα φαίνεται σαν διαθέσιμη και ενώ μόλις πατήσεις πάνω της βγάζει το μήνυμα DDS 'DDS video open success!' η εικόνα κολλάει συνέχεια στο buffering.

Καμία συμβουλή???

Σ ευχαριστώ. Κάνοντας hide το 5Hz τη βρήκε με την πρώτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στα προβλήματα τώρα...

Από εξωτερικό δίκτυο -και wifi και mobile- τώρα μέσω του XMEye / cloud ενώ η κάμερα φαίνεται σαν διαθέσιμη και ενώ μόλις πατήσεις πάνω της βγάζει το μήνυμα DDS 'DDS video open success!' η εικόνα κολλάει συνέχεια στο buffering.

Καμία συμβουλή???

Μια απο τα ιδια.

1 φορα στις 50 θα παίξει αλλ ολες τις αλλες θα μου κανει τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καταφέρει κάποιος να βάλει στις ρυθμίσεις DDNS το δικό του ......dyndns.org ???

Εγώ όταν το βάζω το δικό μου μέσω VMS δεν το αποθηκεύει.

Καμία βοήθεια???

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ. Κάνοντας hide το 5Hz τη βρήκε με την πρώτη

 

 

Τελικά αυτό που κατάλαβα μετά από μερικές δοκιμές είναι ότι χρησιμοποιεί το wifi δίκτυο που είναι συνδεδεμένο εκείνη τη στιγμή που την κάνεις pair το κινητό / tablet που τρέχεις την εφαρμογή του XMEye. Οπότε αρκεί να συνδεθείς πριν στο δίκτυο που προτιμάς.

Εγώ πχ την έβαλα τελικά στο guest network για να μην έχει πρόσβαση στα resources του intranet μου.

 

 

Μια απο τα ιδια.

1 φορα στις 50 θα παίξει αλλ ολες τις αλλες θα μου κανει τα ίδια.

Ο τρόπος που εμένα παίζει πάντα πλέον είναι reset η κάμερα, setup μέσα από το xmeye πηγαίνοντας κατευθείαν στο wifi configuration tab (χωρίς να σκανάρω το QR code), και μετά βγαίνοντας από την εφαρμογή κάνεις και manual logout πριν συνδεθείς από δίκτυο του έξω κόσμου.

 

Επίσης η εφαρμογή xmeye στο Android (δεν ξέρω για ios... ) είναι πολύ κακό γραμμένη και έχει τρελό battery drain ακόμα και αν την κάνεις swype / kill από task manager. Εγώ τρέχω μετά το greenify για να είμαι σίγουρος ότι μπαίνει σε sleep

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έχω εγκαταστήσει την κάμερα και δουλεύει ασύρματα ΟΚ.

Επίσης έχω συνδέσει στο ρούτερ ενα usb φλασάκι και θέλω η κάμερα να καταγράφει συνεχώς και να αποθηκεύει στο φλασάκι.

Με τα προγράμματα που εγκατέστησα στον υπολογιστή (VMS , CMS) μπόρεσα να κάνω αυτή τη καταγραφή, αλλά μόλις έκλεισα το πρόγραμμα σταμάτησε και η καταγραφή.

 

Πώς μπορώ να καταγράφω συνεχώς στο φλασάκι χωρίς ο υπολογιστής να είναι ανοικτός;

 

 

Η κάμερα που έχω εγκαταστήσει είναι στον ίδιο χώρο με το ρούτερ και τον υπολογιστή.

Επίσης υπάρχουν άλλες δυο κάμερες μακριά, σε άλλο δίκτυο, που μπορώ να τις βλέπω.

Θα μπορούν και αυτές να καταγράφονται στο φλασάκι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...