Προς το περιεχόμενο

NAS ή home server και γιατι?


GT-MAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστα εισαι, αλλα θα μας τρελανεις μου φαινεται... :P

Τι σου ειχα γραψει, καποιες σελιδες πριν?

 

 

Με το modem-router τι στοιχεια εβαζες?

τι εννοεις για να μπω στο μοντεμ? δεν μου χε δωσει τιποτα κωδικους η hol παντως στο ρουτερ μπαινω με κωδικο admin αν εννοεις αυτο

 

 

post-228235-0-94000800-1475766651_thumb.jpg

στο zte εντομεταξυ εχει το zte προφιλ που εκανα εγω και ειναι bridge connection η επιλογη kai to hsi που ειναι route η επιλογη μηπως πρεπει να το σβησω αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Που αναφερεται το "route"?

Το μονο route που βλεπω ειναι επιλογη που ανηκει στο VLAN, το οποιο δεν σε ενδιαφερει, και ειναι και απενεργοποιημενο.

 

Αν βγαινει σαν επιλογη σε αλλο προφιλ -εκτος του bridge-, ουτε αυτο σε ενδιαφερει.

 

Εκανα ενα edit στο προηγουμενο μηνυμα μου...

Δηλαδη εχει κανει κανονικα sync το modem, και το PC ειναι συνδεδεμενο στο wrt και ΕΧΕΙΣ Internet?

Να πουμε "ΔΟΞΑ ΣΟΙ"? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα δεν ειμαι σιγουρος αμα εγινε σωστα η δουλεια διοτι αφησα τελικα πριν κανω οτιδειποτε στο αυτοματο την καρτα δικτυου. εβαλα σωστα τα καλωδια οπως ειπαμε και ανοιξα το wrt. μετα μπηκα 192.168.1.1 εκανα ενα setup που κανει στην αρχη μου ειπε να κανει και ενα update το εκανα και αυτο. μετα εβγαλα το firewall (εβγαλα το enable εκει που ελεγε antihacking κατι), εβγαλα το wifi, εκανα disable to dhcp απο το zte. και τιποτα αλλο γιαυτο ρωταω γιατι και ο οδηγος που μου εδωσε ο karaLRS ελεγε αλλα με pppoe και πιο πολλα και γιαυτο λεω μηπως δεν εγινε κατι σωστα και θελει κατι αλλο...


υ.γ αυτο επρεπε να το δειχνει ετσι?post-228235-0-94643600-1475767496_thumb.jpg


απλα δεν ειμαι σιγουρος αμα εγινε σωστα η δουλεια διοτι αφησα τελικα πριν κανω οτιδειποτε στο αυτοματο την καρτα δικτυου. εβαλα σωστα τα καλωδια οπως ειπαμε και ανοιξα το wrt. μετα μπηκα 192.168.1.1 εκανα ενα setup που κανει στην αρχη μου ειπε να κανει και ενα update το εκανα και αυτο. μετα εβγαλα το firewall (εβγαλα το enable εκει που ελεγε antihacking κατι), εβγαλα το wifi, εκανα disable to dhcp απο το zte. και τιποτα αλλο γιαυτο ρωταω γιατι και ο οδηγος που μου εδωσε ο karaLRS ελεγε αλλα με pppoe και πιο πολλα και γιαυτο λεω μηπως δεν εγινε κατι σωστα και θελει κατι αλλο...


υ.γ αυτο επρεπε να το δειχνει ετσι?attachicon.giflan.jpg

επισης αυτο με το pppoe δεν πρεπει να γινει τελικα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα αυτη τη στιγμη, οι δυο συσκευες σου, ειναι σε διαφορετικο υποδικτυο, ενω εγω προτεινα να τα βαλεις στο ιδιο. Θα εβαζα δηλαδη στο ZTE την 192.168.1.254, ηταν εκει που μπλεχτηκαμε λιγο.

 

Σε αυτο δεν υπαρχει λαθος και σωστο, το κανεις οπως θελεις.

Εφοσν σου δουλευει ετσι, δεν ειναι προβλημα.

 

Για να μπεις στο ZTE, δινεις κανονικα http://192.168.2.1 ενω εισαι συνδεδεμενος στο wrt και σε βαζει κανονικα ή πρεπει να βαλεις καλωδιο απο το PC σου στο ZTE?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν γραψω 192.168.2.1 μπαινει στο zte,
αν γραψω 192.168.1.1 μπαινει στο linksys
η συνδεση μου ειναι ενα καλωδιο απο τη θυρα lan του zte παει στο wrt στην θυρα wan και απο μια θυρα lan του wrt το ethernet παει στο pc.



post-228235-0-60041900-1475768046_thumb.jpgαυτο μηπως θα επρεπε να λεει μονο το bridge? μηπως δηλαδη ακομα τα κανει ολα το zte ? και απλα εχουμε μπει και στο wrt??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι δεν μ'αρεσει σε αυτην την καρτελα, αλλα δεν το ξερω καθολου αυτο το modem.

 

Μου φαινεται ομως οτι εχεις συνδεθει παλι με το ZTE.

Πρεπει να υπαρχουν δυο προφιλ απ'οτι καταλαβαινω, ενα με PPPoE το οποιο φαινεται να εχει κανει την συνδεση στο Internet και ενα που ειναι το bridge και δεν καταλαβαινω αν κανει κατι ή αν ειναι απλα "διακοσμητικο".

 

Σβησε το προφιλ του PPPoE και ασε μονο το bridge.

Αν υπαρχει και καποιο αλλο εκτος bridge, σβησ'το και αυτο.

 

PS: Με την ευκαιρια και επειδη το ειδα, απενεργοποιησε και οτι εχει σχεση με ΝΑΤ, αν υπαρχει σχετικη επιλογη.

 

EDITED: Αυτα τα στοιχεια συνδεσης, επρεπε να υπαρχουν στο wrt και οχι στο ZTE, οποτε εναι σχεδον σιγουρο οτι εχεις συνδεθει παλι με το ZTE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το σβησα το προφιλ hsi αφησα μονο το bridge και εχασα το ιντερνετ...καιωτο lonksys δειχνει πορτοκαλι ενδειξη τωρα στην ενδειξη ιντερνετ...αρα κατι δεν εχει γινει σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αλλαξεις κατι στο ZTE.

Ασ'το με το προφιλ του bridge μονο.

 

Πηγαινε στο wrt, βεβαιωσου και εδω οτι εχεις μονο μια συνδεση και οτι αυτη ειναι PPPoE (και οχι dhcp ή κατι αλλο) και πατα connect αφου εχεις φτιαξει τη συνδεση, κανε ενα reboot. Δυστυχως το δικο μου δεν το εχω διαθεσιμο τωρα για να σε βοηθησω με screenshots.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αλλαξεις κατι στο ZTE.

Ασ'το με το προφιλ του bridge μονο.

 

Πηγαινε στο wrt, βεβαιωσου και εδω οτι εχεις μονο μια συνδεση και οτι αυτη ειναι PPPoE (και οχι dhcp ή κατι αλλο) και πατα connect. Δυστυχως το δικο μου δεν το εχω διαθεσιμο τωρα για να σε βοηθησω με screenshots.

λοιπον το δοκιμασα αυτο πριν 5 λεπτα εντομεταξυ :P και στις ρυθμισεις δικτυου εκει που ελεγε αυτοματη διαμορφωση dhcp εβαλα pppoe εβαλα κατι που βρηκα στο ρουτερ της hol ενα username και κωδικο εβαλα admin στην τυχη γιατι δεν ειχα και ξανα συνδεθηκε ιντερνετ οταν πατησα οκ! τωρα να εγινε δουλεια? εντομεταξυ τωρα οταν παταω 192.168.2.1 δεν μπαινει στο zte

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 εντομεταξυ τωρα οταν παταω 192.168.2.1 δεν μπαινει στο zte

Αυτο παρεπιπτοντως ειναι θετικοτατο, γι'αυτο και σε ρωτησα πριν, μου εκανε εντυπωση πως εβλεπες και τα δυο τοσο ανετα... :-)

 

Το wrt βγαζει πλεον στατιστικα συνδεσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα εξοδο απο το linksys και δεν μου δεχεται τον κωδικο προσβασης δρομολογητη μου λεει οτι δεν ειναι εγκυρος....ακυρο μπηκα απο την κουραση δεν ξερω τι βλεπω :P


αυτο που λες στατιστικα συνδεσης που το βλεπω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου στο "troubleshooting" (δεν θυμαμαι πως ειναι η μεταφραση στα ελληνικα) πρεπει να γραφει κατι σχετικα -αν θυμαμαι καλα-

 

Μπα, μαλλον λαθος θυμαμαι.

 

Τσεκαρε και στο "connectivity" ή συνδεσιμοτητα οπως το γραφει στα ελληνικα.

 

TIP:

Για να βλεπεις και τις δυο συσκευες, θα πρεπει να συνδεσεις αλλο ενα καλωδιο ethernet, απο το wrt στο zte.

 

Ειναι ΟΛΑ ΟΚ?

Να το ληξουμε, δηλαδη? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, στο εγραψα για να μην ψαχνεσαι για το πως να βλεπεις και το ΖΤΕ.

Για τα στατιστικα, πραγματικα δεν θυμαμαι τωρα, sorry.

 

Απλα αν θες, κανε εναν κοπο να συνδεθεις παλι στο ZTE, αν δεν εχεις εξτρα καλωδιο, βγαλε προσωρινα αυτο που εχεις στο PC και παει τωρα στο wrt και συνδεσου μια φορα ακομα για να σιγουρευτεις οτι υπαρχει μονο το bridge.

 

Νομιζω οτι πλεον ειναι σεταρισμενο, ελπιζω να μην κανω λαθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, στο εγραψα για να μην ψαχνεσαι για το πως να βλεπεις και το ΖΤΕ.

Για τα στατιστικα, πραγματικα δεν θυμαμαι τωρα, sorry.

 

Απλα αν θες, κανε εναν κοπο να συνδεθεις παλι στο ZTE, αν δεν εχεις εξτρα καλωδιο, βγαλε προσωρινα αυτο που εχεις στο PC και παει τωρα στο wrt και συνδεσου μια φορα ακομα για να σιγουρευτεις οτι υπαρχει μονο το bridge.

 

Νομιζω οτι πλεον ειναι σεταρισμενο, ελπιζω να μην κανω λαθος...

εβαλα ενα αλλο καλωδιο ethernet στο wrt και την αλλη ακρη του στο zte αλλα οταν παταω 192.168.2.1 δεν μπαινει οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...