Προς το περιεχόμενο

NAS ή home server και γιατι?


GT-MAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικά δύο lan καλώδια δεν έχει; ένα zte - - >wrt και ένα wrt -->pc.

Καντα τραμπα να δεις αν φταίει αυτό για το gigabit.

το δοκιμασα αλλα και παλι το ιδιο ειναι δεν αλλαξε κατι.  

post-228235-0-72241000-1475784281_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Ποια καρτα δικτυου εχεις και ποιον driver φοραει?

 

Δες απο το device manager των Windows και βγαλε ενα screenshot την καρτελα οπως ειναι στη δικη μου φωτο για να φαινεται και ο driver, και ποσταρε το.

 

 

 

brge.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ποια καρτα δικτυου εχεις και ποιον driver φοραει?

 

Δες απο το device manager των Windows και βγαλε ενα screenshot την καρτελα οπως ειναι στη δικη μου φωτο για να φαινεται και ο driver, και ποσταρε το.

 

 

 

brge.png

 

 

post-228235-0-00721900-1475786257_thumb.jpg

 

ομως μολις τωρα ειδα οτι στο link speed ειχε επιλεγμενο το 100mbps (και επειδη το παλιο ρουτερ ηταν τοσο με ethernet δεν εδωσα σημασια και δεν το θυμομουν τωρα). εβαλα 1 gb

post-228235-0-44874200-1475786339_thumb.jpg

 

και τωρα :

post-228235-0-52888400-1475786377_thumb.jpg

 

ετσι δεν ειναι το σωστο???!!

 

 

τσαμπα αλλαζα καλωδια πριν λιγο :P :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομπλε εισαι, ναι ειναι ΟΚ τωρα.

 

Ανεβαζω καπου και την τρεχουσα και ρεουσα εκδοση openwrt για τα wrt μαζι με ολα τα πακετα, θα σου δωσω link να την κατεβασεις οποτε θες, και καποια στιγμη που θα θες να ασχοληθεις, θα "παιξουμε" παρεα, αντε με ψησατε παλιοπαιδα, θα σεταρω κι'εγω το δικο μου wrt, παρολο που αυτη τη στιγμη δεν μου χρειαζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι ζαβολιαρης τζάμπα μπαίνουμε σε brainstorm χαχα.

αντε συνδεσε και ενα σκληρό τώρα αν σε πάει

πάντως να βάλεις david502c build. την έχω ένα μήνα και είναι σκυλί με έτοιμα πακέτα.

 

https://wiki.openwrt.org/toh/linksys/wrt1x00ac_series#davidc502

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομπλε εισαι, ναι ειναι ΟΚ τωρα.

 

Ανεβαζω καπου και την τρεχουσα και ρεουσα εκδοση openwrt για τα wrt μαζι με ολα τα πακετα, θα σου δωσω link να την κατεβασεις οποτε θες, και καποια στιγμη που θα θες να ασχοληθεις, θα "παιξουμε" παρεα, αντε με ψησατε παλιοπαιδα, θα σεταρω κι'εγω το δικο μου wrt, παρολο που αυτη τη στιγμη δεν μου χρειαζεται...

ωραια το μονο που μενει να τσεκαρω Σαββατο βραδυ ή την κυριακη ειναι αυτο με το bridge που μου ειπες για να δω αν δουλευει σωστα... κατι με disable που ειπες. αν και πιστευω κομπλε ειναι αλλιως θα μπαινε στο interface του zte....αλλα ας το τσεκαρω και αυτο μεθαυριο γιατι αυριο και το σαββατο δεν εχω καθολου χρονο. Και γω τωρα μεχρι τελη του μηνα θα παρω θηκη εξωτερικου σκληρου και εναν σκληρο για να τον κανω εξωτερικο και θα κανω αυτο με το openwrt για fileserver για torrent client....

υ.γ σας ευχαριστω πολυ και τους δυο για τις απαντησεις σας, την υπομονη σας και το χρονο σας πανω απο ολα!!!! για σημερα τα λυσαμε ολα θεωρω! θα τα πουμε !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάντως να βάλεις david502c build. την έχω ένα μήνα και είναι σκυλί με έτοιμα πακέτα.

 

https://wiki.openwrt.org/toh/linksys/wrt1x00ac_series#davidc502

Και αμα θες κανα εξτρα kernel module καποια στιγμη ή εξτρα πακετακι, τι κανεις ΟΕΟ?

Ή οταν βγει η πρωτη official LEDE release και δεν εχει luci, τι θα κανει?

 

Καθαρο openwrt προτεινω να βαλει, τουλαχιστον μεχρι να βγει η πρωτη official του LEDE.

Δεν θα αποφυγει την κονσολα αργα ή γρηγορα...

 

GT-MAN...

Αν δεν εχεις ασχοληθει καθολου με Linux, την βλεπω τη δουλεια, θα βαρεσουμε 24ωρο support την επομενη φορα... :lol:

 

-EDITED-

Αυτο ειναι το link για κατεβασμα:

---------------------------

https://ufile.io/9083

---------------------------

Size: 425.1 MB

 

Σορρυ αλλα δεν εχω dropbox και η συγκεκριμενη υπηρεσια βγαινει στα πρωτα google αποτελεσματα.

 

Το αρχειο θα μεινει για 1 μηνα, το γραφει κι'ολας...

As a free user, your files will be hosted for 30 days max.

 

Εκανα μια δοκιμη για κατεβασμα και παει πολυ καλα για δωρεαν, με 500kb/sec γραφει το site, αλλα εγω κατεβαζω με 600+...

 

Τελος, να πω οτι εχω αφαιρεσει τα Building Tools και το SDK καθως ποιανουν τζαμπα χωρο.

 

@GT-MAN

O "κωδικος" του firmware για το 1200AC ειναι το "caiman". Δεν ασχολεισαι με τα αλλα.

Θα τα πουμε και καποια στιγμη βεβαια, οταν θα κανεις migration απο stock σε openwrt.

 

Αυτα και [off] απο μενα. :)

Επεξ/σία από realizer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειλικρινά τι αρχείο είναι αυτό 400 mb?

τι έξτρα πακέτο θα χρειαστείς; εγώ πως δουλεύω δύο χρόνια τώρα με τέτοια build?

κατεβαζω 8mb το image, το περνάω και είμαι έτοιμος. δηλαδή τώρα εσύ δεν τον μπλέκεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν τον μπλεκω.

Ειναι το δικο μου point of view.

 

Καταρχην ειναι ολα τα images για ολα τα wrt συν ΟΛΑ τα πακετα, με λιγα λογια, οτι υπαρχει κατω απο το

https://downloads.openwrt.org/snapshots/trunk/mvebu/generic/

εκτος απο αυτα που εγραψα, δηλαδη τα Building Tools και το SDK

 

Επειδη ειναι snapshot release και οχι επισημη για να εχει repos που μενουν σταθερα, αυριο - μεθαυριο δεν θα παιζουν πολλα απο τα πακετα.

 

Οποτε αν τα εχεις κρατησει (τα πακετα) μπορεις να μεινεις με αυτην την ρεουσα εκδοση για οσο χρονο θες, χωρις να χρειαστει να ξανα-ασχοληθεις αν δεν θες και αν δεν εχεις καποιο θεμα/προβλημα φυσικα.

 

Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι ειναι καλη πρακτικη καποιος να κατεβαζει ενα ετοιματζιδικο image, με πακετα που ισως να του ειναι αχρηστα και με αλλα που ισως να χρειαζεται ή να χρειαστει στο μελλον να απουσιαζουν, και χωρις να κατανοει βασικα πραγματα οπως το package management, τι να πω...

 

Ασε που ακομα και να κανεις remove τα αχρηστα πακετα, ουσιαστικα δεν φευγουν, δεν απελευθερωνουν χωρο δηλαδη...

 

Τεσπα, μπορω να γραψω πολλα επιχειρηματα, αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν αποφασισει να ασχοληθει με το σπορ, πρεπει να αφιερωσει λιγο χρονο και να εξοικιωθει.

 

Αν βρω λιγο χρονο μεσα στο ΣΚ, θα φτιαξω ενα μικρο guide, πραγματικα δεν ειναι τιποτα το σπουδαιο το ολο θεμα, λιγες εντολες ειναι που μαθαινονται ευκολα.

 

Συνεχεια, αυριο... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν τον μπλεκω.

Ειναι το δικο μου point of view.

 

Καταρχην ειναι ολα τα images για ολα τα wrt συν ΟΛΑ τα πακετα, με λιγα λογια, οτι υπαρχει κατω απο το

https://downloads.openwrt.org/snapshots/trunk/mvebu/generic/

εκτος απο αυτα που εγραψα, δηλαδη τα Building Tools και το SDK

 

Επειδη ειναι snapshot release και οχι επισημη για να εχει repos που μενουν σταθερα, αυριο - μεθαυριο δεν θα παιζουν πολλα απο τα πακετα.

 

Οποτε αν τα εχεις κρατησει (τα πακετα) μπορεις να μεινεις με αυτην την ρεουσα εκδοση για οσο χρονο θες, χωρις να χρειαστει να ξανα-ασχοληθεις αν δεν θες και αν δεν εχεις καποιο θεμα/προβλημα φυσικα.

 

Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι ειναι καλη πρακτικη καποιος να κατεβαζει ενα ετοιματζιδικο image, με πακετα που ισως να του ειναι αχρηστα και με αλλα που ισως να χρειαζεται ή να χρειαστει στο μελλον να απουσιαζουν, και χωρις να κατανοει βασικα πραγματα οπως το package management, τι να πω...

 

Ασε που ακομα και να κανεις remove τα αχρηστα πακετα, ουσιαστικα δεν φευγουν, δεν απελευθερωνουν χωρο δηλαδη...

 

Τεσπα, μπορω να γραψω πολλα επιχειρηματα, αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν αποφασισει να ασχοληθει με το σπορ, πρεπει να αφιερωσει λιγο χρονο και να εξοικιωθει.

 

Αν βρω λιγο χρονο μεσα στο ΣΚ, θα φτιαξω ενα μικρο guide, πραγματικα δεν ειναι τιποτα το σπουδαιο το ολο θεμα, λιγες εντολες ειναι που μαθαινονται ευκολα.

 

Συνεχεια, αυριο... :)

 

 

οκ το Point of view σου είναι να πηγαίνεις Πάτρα - Αθήνα μέσω τιμπουκτού και αυτό είναι αποδεκτό....παρόλα αυτά πρέπει ο μέσος User να κάνει τα ίδια για να βάλει ένα απλό Openwrt με 2 πακέτα;πρέπει να μείνει σε command και εκδόσεις χωρίς Luci επειδή είναι η Official;

 

δηλαδή τι καθαρό Openwrt να βάλει;τα διάφορα Build Που παρέχονται δεν είναι καθαρά; επειδή σου έχει έτοιμα τα standard Πακέτα για vpn , usb , qos, adblock; γιατί να κάνω τον χαζό και να μπλέκω με command; για να το παίξω linuxas; θέλω να κάνω την δουλειά μου με την ΕΛΑΧΙΣΤΗ απασχόληση που γίνεται. δηλαδή τι έχω χάσει 3+ χρόνια τώρα με τα router μου που τα δουλεύω με έτοιμα build; δεν τρέχουν όλα αυτά που θέλω με ένα απλό upload του νέου firmware;

 

έκατσες και ανέβασες 400mb άχρηστων αρχείων  για να κατεβάσει ο μέσος χρήστης σε 15 λεπτά για να κάνει τι; εξάλλου trunk δεν είναι και αυτό; αν αλλάξει το kernel τι θα κάνει;

αν βάλει το Official Που είναι κολλημένο στο Kernel 3.18.23 με χάλια support για τα wrt τι θα κερδίσει;

αν βάλει το trunk που είναι στο 4.4.14 και αλλάζει τι θα κερδίσει;

αν βάλει build από άλλους χρήστες που είναι φτιαγμένα για το wrt μήπως κερδίσει περισσότερα; ειδικά με τον τεράστιο χώρο flash Που έχει το wrt βάζω david502 Και έχω μετά 20mb ακόμα να βάλω ότι θέλω...εγώ έχω ακόμα 67% ελευθέρα μετά από dlna , transmission , vpn , qos ,samba και κάτι ακόμα χαζομάρες...τι άλλο μπορεί να θέλει ένας μέσος χρήστης;

 

η εικόνα τα λέει όλα.

post-55704-0-59647000-1475832107_thumb.png

 

 

τώρα μια ερώτηση.. o david502c έχει βγάλει καινούργια έκδοση με 4.4.23...εγώ είμαι με 4.4.19...παρόλα αυτά έκανα κανονικά μια εγκατάσταση ενός πακέτου τώρα; γιατί αυτό;

 

post-55704-0-89235900-1475832413_thumb.png

post-55704-0-08273700-1475832427_thumb.png

post-55704-0-47478400-1475832427_thumb.png

 

 

το ξαναγράφω.σε wrt routers τα custom builds είναι μονόδρομος γιατί έχει γίνει πολύ καλή δουλειά τόσο καιρό από τους διάφορες χρήστες arokh , mrfreeze , david502c 

αν τώρα λόγω χομπυ/χρόνου/μαζοχισμού θες να μπλέξεις με command, trunks κλπ οκ δικός σου είναι ο χρόνος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα μια ερώτηση.. o david502c έχει βγάλει καινούργια έκδοση με 4.4.23...εγώ είμαι με 4.4.19...παρόλα αυτά έκανα κανονικά μια εγκατάσταση ενός πακέτου τώρα; γιατί αυτό;

Για δοκιμασε να εγκαταστησεις ενα kernel module, ενα πακετο kmod-* δηλαδη, και πες μου μετα.

Μονο μην μου πεις οτι τα kernel modules ειναι και αυτα αχρηστα.

έκατσες και ανέβασες 400mb άχρηστων αρχείων  για να κατεβάσει ο μέσος χρήστης σε 15 λεπτά για να κάνει τι;

Αν τα packages ειναι αχρηστα, τοτε γιατι οι developers επιλεγουν να τα κανουν build?

Επειδη δεν σου χρειαζονται εσενα, αυτο δεν σημαινει οτι ειναι αχρηστα.

εξάλλου trunk δεν είναι και αυτό; αν αλλάξει το kernel τι θα κάνει;

Τιποτα δε θα κανει, εφοσον εχει κρατησει ολο το package tree, μπορει να μεινει με trunk για οσο θελει, το εγραψα και πιο πριν αυτο.

δηλαδή τι καθαρό Openwrt να βάλει;τα διάφορα Build Που παρέχονται δεν είναι καθαρά; επειδή σου έχει έτοιμα τα standard Πακέτα για vpn , usb , qos, adblock; γιατί να κάνω τον χαζό και να μπλέκω με command; για να το παίξω linuxas;

Σε αυτη την περιπτωση, δεν το κανεις για μαγκια και για να το παιξεις linuxas. Το κανεις για να βοηθησεις τον εαυτο σου ωστε να μπορει να προσαρμοστει και να λυσει τυχον προβληματα, οποιο build και να χρησιμοποιει. Αν ο davidc502 και ο καθε davidc502 αυριο αποφασισει να σταματησει να χτιζει τα images, τι θα κανεις?

το ξαναγράφω.σε wrt routers τα custom builds είναι μονόδρομος γιατί έχει γίνει πολύ καλή δουλειά τόσο καιρό από τους διάφορες χρήστες arokh , mrfreeze , david502c 

αν τώρα λόγω χομπυ/χρόνου/μαζοχισμού θες να μπλέξεις με command, trunks κλπ οκ δικός σου είναι ο χρόνος. 

Το openwrt υπηρχε και πριν τα ετοιμα images που φτιαχνουν καποιοι χρηστες και θα συνεχισει να υπαρχει και μετα απο αυτους. Οσοι χρηστες μαθανε να το χειριζονται δηλαδη διαβαζοντας πεντε πραγματακια, ηταν βλακες και χασομερηδες?

 

Επισης, επειδη παρακολουθω και το forum του openwrt, οταν καποιος εχει προβλημα, του γραφουν "post your config" και οχι "take a browser screenshot". Γι'αυτο και επιμενω οτι πρεπει καποιος να ξερει λιγες εντολες καθως και να κατανοησει τη δομη του συστηματος κατω απο την / (aka slash).

 

Anyway, θα το αφησω πανω σου το support στον GT-MAN οσον αφορα το openwrt για να μην μπλεχτουμε παλι και τον μπλεξουμε και αν μπορω καπου να βοηθησω, θα το κανω αν και ειμαι της αποψης οτι αν "αποσυρει την απαιτηση του" να κατεβαζει torrents με κλειστο το PC, δηλαδη αν δεν χρειαζεται transmission, να μεινει με το stock, τουλαχιστον προς το παρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκιμασε να εγκαταστησεις ενα kernel module, ενα πακετο kmod-* δηλαδη, και πες μου μετα.

Μονο μην μου πεις οτι τα kernel modules ειναι και αυτα αχρηστα.

 

νομίζω ότι με το που βάζεις το Image Ο καλλιτέχνης έχει μέσα ότι kmod χρειαστεί. τώρα αν χρειαστώ κάποιο kmod για geoip,L2TP IP encapsulation for L2TPv3, led heartbeat tiger και άλλα τόσα άχρηστα για το 99% των χρηστών, οκ θα τα βάλω μια φορά στην αρχή...πάντως τρία χρόνια δεν χρειάστηκε. 

 

 

Αν τα packages ειναι αχρηστα, τοτε γιατι οι developers επιλεγουν να τα κανουν build?

Επειδη δεν σου χρειαζονται εσενα, αυτο δεν σημαινει οτι ειναι αχρηστα.

 
μα ο developer στα δίνει μέσα από το Luci... γιατί να μπλέκεις να έχεις 400mb πράγματα στον υπολογιστή σου; για αν τυχών και έαν ίσως κάποτε βάλεις ένα Kmod; αν είμαι στην τόσο ανάγκη για το τρελό Kmod που μου λείπει , ε τότε θα βάλω το νεο Image που μου δίνει ο dev.
 
 

Το openwrt υπηρχε και πριν τα ετοιμα images που φτιαχνουν καποιοι χρηστες και θα συνεχισει να υπαρχει και μετα απο αυτους. Οσοι χρηστες μαθανε να το χειριζονται δηλαδη διαβαζοντας πεντε πραγματακια, ηταν βλακες και χασομερηδες?

 

 

όχι απλά είχαν χρόνο. εγώ από το 0 έχω στήσει νομίζω σε καλό ποσοστό ένα Openwrt router με τα όλα του και τα Prebuild images με όλα τα καλούδια βοήθησαν. ειδικά σε router με μικρότερη flash που έπρεπε να είναι prebuild για να χωράνε όλα αυτά στην flash. αν πήγαινες να τα βάλεις μόνος σου δεν χώραγαν.

 

 

Σε αυτη την περιπτωση, δεν το κανεις για μαγκια και για να το παιξεις linuxas. Το κανεις για να βοηθησεις τον εαυτο σου ωστε να μπορει να προσαρμοστει και να λυσει τυχον προβληματα, οποιο build και να χρησιμοποιει. Αν ο davidc502 και ο καθε davidc502 αυριο αποφασισει να σταματησει να χτιζει τα images, τι θα κανεις?

 

 

δηλαδή εγώ τον εαυτό μου δεν το βοήθησα; πριν τον david502c υπήρχαν άλλοι και θα υπάρξουν και άλλοι μετά από αυτόν. γιατί να μην εκμεταλλευτώ τον χρόνο που σπατάλησε αυτός για να βγάλει ένα σουπερ image με διάφορα Patches και Optimazation που εγώ δεν έχω τον χρόνο/γνώση/όρεξη να το κάνω; δηλαδή μου συγκρίνεις την απλότητα που έχει το να βάλεις ένα έτοιμο Image με το να μπλέκεις με console Και να ψάχνεις πιο πακέτο θες για ext4 , πιο για usb και ότι άλλο θες; όχι στα δίνει έτοιμα.

σου δίνει ένα έτοιμο Image , Που είναι ΠΙΟ μπροστά από το trunk ,έχει Optimize, που έχει τα πάντα που θες (usb support,qos,samba,vpn,dyndns) και πάρε και 20mb χώρο να βάλεις ότι άλλο θες.  δηλαδή να σου φτιάχνει ο σεφ ένα έτοιμο σουπερ πιάτο να φας και εσύ να θες να πας στο κρεοπωλείο και να μαγειρέψεις μόνος σου...

ναι ΟΚ αν ήμουν 19 ίσως έμπλεκα για να μάθω τίποτα...στα 35 μου , με σκυλιά , γατιά , δουλειά και άλλα τόσα νομίζω θα επιλέξω το easy way και ας είμαι μπορώ να βάλω ένα Kmod...

 

 

Επισης, επειδη παρακολουθω και το forum του openwrt, οταν καποιος εχει προβλημα, του γραφουν "post your config" και οχι "take a browser screenshot". Γι'αυτο και επιμενω οτι πρεπει καποιος να ξερει λιγες εντολες καθως και να κατανοησει τη δομη του συστηματος κατω απο την / (aka slash).

Anyway, θα το αφησω πανω σου το support στον GT-MAN οσον αφορα το openwrt για να μην μπλεχτουμε παλι και τον μπλεξουμε και αν μπορω καπου να βοηθησω, θα το κανω αν και ειμαι της αποψης οτι αν "αποσυρει την απαιτηση του" να κατεβαζει torrents με κλειστο το PC, δηλαδη αν δεν χρειαζεται transmission, να μεινει με το stock, τουλαχιστον προς το παρον.

 

ωραίο θα ήταν να κάναμε και compile εμείς το image Παρόλα αυτά είναι πολύ χρόνος ΧΑΜΕΝΟΣ για έναν μέσο χρήση που θέλει από το να βάλει ένα καλύτερο Image στον router του.

 

νομίζω ο μέσος χρήστης δεν έχει vpn , ssh , torrent , fileserver , qos , adblock , dlna , Load balance; 

αν έκανα όλα αυτά με ένα prebuild image τότε νομίζω ότι αξίζει ένα μπράβο στους ανθρώπους που τα φτιάχνουν και τα δίνουν στον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω τι σκαλωμα εχεις φαει με τα 400MB.

Ποιανουν τοσο πολυ χωρο πια?

Δεν χωρανε σε εναν HDD ή σε ενα flashακι ή σε ενα CD?

 

Ο χρηστης δεν ειναι openwrt developer, και προσωπικα δεν μου αρεσει να τρεχω images απο χρηστες.

Προτιμω αυτα που δημιουργουνται απο τους official builders.

 

Επισης δεν μου αρεσει να τρεχω trunk, θελω να εχω μια σταθερη final.

Στην περιπτωση των wrt1200/wrt1900 δεν γινεται αυτη τη στιγμη, λογω του οτι η τελευταια final (15.05.1) εχει θεματα/προβληματα, οποτε αναγκαστικα πας σε trunk και περιμενεις την επομενη final.

 

Επισης δεν καταλαβαινω και την "αγωνια" του να εχεις τον τελευταιο kernel.

Πραγματικα μου ειναι αδιαφορο, αν ολα ειναι ΟΚ με τον τρεχον kernel, δεν με ενδιαφερει να παω σε νεοτερο.

 

Για να τελειωνω γιατι μπορω να γραφω για ωρες... μονο καλο θα κανει σε καποιον να μαθει την κονσολα. Απο κει και περα, αν στηθει μια φορα το συστημα, ειδικα αν ειναι σε final εκδοση, το στηνεις και δεν ξανα-ασχολεισαι. Ναι, θα παρει καποια ωρα για να εγκαταστησεις τα πακετα που θες και να κανεις τα απαραιτητα configs, αλλα θα εχεις μαθει πως γινεται η δουλεια και δεν θα εξαρτασαι απο αλλους.

 

EDITED:

 

Η προτιμηση σου στο να χρησιμοποιεις "ετοιμα custom images" απο χρηστες, μου θυμιζει την προτιμηση καποιων να εχουν ενα DVD δισκακι για τα Windows που ειναι AIO, με 800 εκδοσεις μεσα, pre-activated, με ολα τα patches μεχρι μια συγκεκριμενη ημερομηνια και με αλλα custom "καλουδια".

 

Εγω παντως, παλι δεν αισθανομαι ανετα στο να χρησιμοποιω τετοιο software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω τι σκαλωμα εχεις φαει με τα 400MB.

Ποιανουν τοσο πολυ χωρο πια?

Δεν χωρανε σε εναν HDD ή σε ενα flashακι ή σε ενα CD?

 

Ο χρηστης δεν ειναι openwrt developer, και προσωπικα δεν μου αρεσει να τρεχω images απο χρηστες.

Προτιμω αυτα που δημιουργουνται απο τους official builders.

 

Επισης δεν μου αρεσει να τρεχω trunk, θελω να εχω μια σταθερη final.

Στην περιπτωση των wrt1200/wrt1900 δεν γινεται αυτη τη στιγμη, λογω του οτι η τελευταια final (15.05.1) εχει θεματα/προβληματα, οποτε αναγκαστικα πας σε trunk και περιμενεις την επομενη final.

 

Επισης δεν καταλαβαινω και την "αγωνια" του να εχεις τον τελευταιο kernel.

Πραγματικα μου ειναι αδιαφορο, αν ολα ειναι ΟΚ με τον τρεχον kernel, δεν με ενδιαφερει να παω σε νεοτερο.

 

Για να τελειωνω γιατι μπορω να γραφω για ωρες... μονο καλο θα κανει σε καποιον να μαθει την κονσολα. Απο κει και περα, αν στηθει μια φορα το συστημα, ειδικα αν ειναι σε final εκδοση, το στηνεις και δεν ξανα-ασχολεισαι. Ναι, θα παρει καποια ωρα για να εγκαταστησεις τα πακετα που θες και να κανεις τα απαραιτητα configs, αλλα θα εχεις μαθει πως γινεται η δουλεια και δεν θα εξαρτασαι απο αλλους.

 

EDITED:

 

Η προτιμηση σου στο να χρησιμοποιεις "ετοιμα custom images" απο χρηστες, μου θυμιζει την προτιμηση καποιων να εχουν ενα DVD δισκακι για τα Windows που ειναι AIO, με 800 εκδοσεις μεσα, pre-activated, με ολα τα patches μεχρι μια συγκεκριμενη ημερομηνια και με αλλα custom "καλουδια".

 

Εγω παντως, παλι δεν αισθανομαι ανετα στο να χρησιμοποιω τετοιο software.

 

έχεις κάποιο συγκεκριμένο λόγο που δεν τρέχεις Image από χρήστες; νομίζεις ότι δεν είναι τόσο καλά; σου έχουν Μπρικάρει κάποιο router;

 

σχετικά με τον Kernel δεν έχω κάποια αγωνία. γιαυτό είμαι και θεωρητικά δυο αναβαθμίσεις πίσω. αναβαθμίζω το Image μόνο όταν έχει προσθέσει νέους wifi driver ή τίποτα patch που είναι σημαντικά για το router μου. το συγκεκριμένο Image το έχω περί τους 2 μήνες και είναι stable του κερατά.

 

καλό είναι να μάθεις κονσόλα , καλό είναι να ξέρεις φορμάτ , καλό είναι να ξέρεις λίγο regedit , λίγο Photoshop , λίγο Sony vegas. κανείς δεν διαφώνησε ότι είναι κακό να τα ξέρεις τέτοια πράγματα γιατί ΙΣΩΣ να σου χρειαστούν κάποτε... παρόλα αυτά μπαίνει η παράμετρος χρόνος vs αποτέλεσμα.

 

εγώ σε δέκα λεπτά έχω βάλει Image , το έχω σετάρει και τρέχει σαν σκυλί ... το θέμα είναι να κάνεις την δουλεία σου με τον ελάχιστο δυνατό χρόνο..

τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ πια που ανακάλυψα ότι προτιμώ να πάω μια βόλτα με τον γιο μου από το να κάτσω να κάνω command line για το wrt1200ac...εγώ κέρδισα με το έτοιμο Image και μπορώ και κάνω ότι και εσύ σε λιγότερο χρόνο. 

 

με αυτά και αυτά εξαφανίστηκε και ο gt-man... θα τρόμαξε χαχααχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτά και αυτά εξαφανίστηκε και ο gt-man... θα τρόμαξε χαχααχ

εδω ειμαι απλά ειμαι πνιγμένος αυτες τις μερες.... εχω σκοπο τις επομενες μερες να δω τι θα κανω με το θεμα σκληρου. θα παρω θηκη και εναν κανονικο σκληρο και θα κανω δικο μου εξωτερικο σκληρο. οταν γινει και αυτο θα προχωρησουμε στο openwrt. ομως για αρχη θα ηθελα αυτο που λες οτι ειναι πιο ευκολο (αυτο που λες οτι εχεις εσυ 3 χρονια τωρα). δεν με χαλαει να μαθω καποια στιμγη αυτο που λεει ο φιλος realizer που θελει πιο πολυ δουλεια, ομως για αρχη ας κανω αυτο που εχεις εσυ και λες οτι ειναι πιο ευκολο να μπω και λιγο στη φαση και μελλοντικα το βλεπουμε....οταν παρω σκληρο θα ενημερωσω, τωρα τις επομενες μερες λογικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...