Προς το περιεχόμενο

NAS ή home server και γιατι?


GT-MAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

post-228235-0-43510200-1476539203_thumb.jpg

ετσι? σαν κατι λαθος μου φενεται ετσι παντως


ναι. αντικατέστησε αυτά που έχεις τώρα . κάνε μετά update lists και ψάξε για τα πακέτα

δεν μου βγαλε Update lists

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@karaLRS

Τι εγινε, ξεχασε ο davidc502 να χτισει το dlna ή του φανηκε... αχρηστο? :P

Φυσικο ειναι, αφου δεν ειναι PC - αυτοματος builder για να γινονται ολα αυτοματοποιημενα και σωστα.

 

Στο δικο μου zipped πακετακι των 400 MB (!) παντως, υπαρχει το dlna, αναμεσα σε αλλα αχρηστα... :D

 

 

wrt_dlna.png

 

 

 

ΥΓ και στα σοβαρα τωρα:

Θα τα κανετε σαλατα με το να βαζετε αλλα πακετα απο δω και αλλα απο κει!

 

Σας αφηνω να κανετε δουλιτσα και αν μπορω να βοηθησω ευχαριστως, δεν μπηκα για να τρολλαρω αλλα ηταν προκληση το συγκεκριμενο. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@karaLRS

Τι εγινε, ξεχασε ο davidc502 να χτισει το dlna ή του φανηκε... αχρηστο? :P

Φυσικο ειναι, αφου δεν ειναι PC - αυτοματος builder για να γινονται ολα αυτοματοποιημενα και σωστα.

 

Στο δικο μου zipped πακετακι των 400 MB (!) παντως, υπαρχει το dlna, αναμεσα σε αλλα αχρηστα... :D

 

 

wrt_dlna.png

 

 

 

ΥΓ και στα σοβαρα τωρα:

Θα τα κανετε σαλατα με το να βαζετε αλλα πακετα απο δω και αλλα απο κει!

 

Σας αφηνω να κανετε δουλιτσα και αν μπορω να βοηθησω ευχαριστως, δεν μπηκα για να τρολλαρω αλλα ηταν προκληση το συγκεκριμενο. :)

 

 

 

χαχαχα και λέω που είσαι. όντως στα δικά του πακέτα έχει λιγότερα. παρόλα αυτά βάζει το distribution feed του Lede και δεν έχει κάποιο πρόβλημα. γιατί να έχει έξάλλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-228235-0-96135800-1476539864_thumb.jpg
 παλι δεν μου εβγαλε update lists και παλι δεν βρισκει αυτα που δεν εβρισκε...τα ιδια δλδ.


@karaLRS

Τι εγινε, ξεχασε ο davidc502 να χτισει το dlna ή του φανηκε... αχρηστο? :P

Φυσικο ειναι, αφου δεν ειναι PC - αυτοματος builder για να γινονται ολα αυτοματοποιημενα και σωστα.

 

Στο δικο μου zipped πακετακι των 400 MB (!) παντως, υπαρχει το dlna, αναμεσα σε αλλα αχρηστα... :D

 

 

wrt_dlna.png

 

 

 

ΥΓ και στα σοβαρα τωρα:

Θα τα κανετε σαλατα με το να βαζετε αλλα πακετα απο δω και αλλα απο κει!

 

Σας αφηνω να κανετε δουλιτσα και αν μπορω να βοηθησω ευχαριστως, δεν μπηκα για να τρολλαρω αλλα ηταν προκληση το συγκεκριμενο. :)

προτεινε οτι εχεις να προτινεις εγω ζητω γενικα βοηθεια δεν απερριψα σε καποιο μου ποστ καμια γνωμη....οποτε οτι καλυτερο ως λυση και οτι βοηθαει γενικως δεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-228235-0-79104700-1476540278_thumb.jpg

οπως ειπα και πριν το update list ως επιλογη μου το εβγαλε μονο την πρωτη φορα που μου το ειπες και το πατησα απο κει και επιτα δεν εβγαλε ξανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτεινε οτι εχεις να προτινεις εγω ζητω γενικα βοηθεια δεν απερριψα σε καποιο μου ποστ καμια γνωμη....οποτε οτι καλυτερο ως λυση και οτι βοηθαει γενικως δεκτο.

Προσπαθησε καλυτερα με τον KaraLRS, τουλαχιστον προς το παρον, γιατι η δικια μου μεθοδος ειναι πιο δυσκολη και θελει κονσολα και εντολες και βασικα να γινουν ολα απο την αρχη.

 

Οποτε για να μην σε μπερδεψω, καλυτερα να απεχω ή να συμμετεχω απλα ως "βοηθητικος". :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

attachicon.giflist.jpg

 

οπως ειπα και πριν το update list ως επιλογη μου το εβγαλε μονο την πρωτη φορα που μου το ειπες και το πατησα απο κει και επιτα δεν εβγαλε ξανα

 

άρα ΔΕΝ έχεις πατήσει Update list με τα καινούργια feeds σωστά;;;

κάνε επανεκκίνηση το router για να σου ξαναεμφανίσει την επιλογή Update list

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα ΔΕΝ έχεις πατήσει Update list με τα καινούργια feeds σωστά;;;

κάνε επανεκκίνηση το router για να σου ξαναεμφανίσει την επιλογή Update list

οχι δεν εχωβ πατησει με τα δικα σου feeds. επειδη ειχα γυρισει παλι σε αυτα που ειχε τα ξαναπερασα τα δικα σου τωρα πατησα reboot και τωρα βγαζει update lists και τωρα τα βγαζει τα hd-idle και dlna στα διαθεσιμα πακετα οπως λεγαμε αρχικα... οποτε τα κανα αυτα εγκατασταση οπως ειπαμε αστην αρχη και επανερχομαι....

λοιπον τα εγκατεστησα οπως ειπες παραπανω, τωρα ειναι ετσι:

post-228235-0-94606400-1476541985_thumb.jpg

 

post-228235-0-43680600-1476542001_thumb.jpg

 

post-228235-0-19058200-1476541992_thumb.jpg

 

post-228235-0-80661400-1476542007_thumb.jpg

 

η μονη απορια μου τωρα ειναι οτι γραφωντας samba που το πατησα για να δω αν το κρατησε απο πριν...στα διαθεσιμα πακετα βγαζει κατι παραπανω:

post-228235-0-12052300-1476542075_thumb.jpg

εχει δυο luci app samba και στο τελος αν δεις εχει samba 36 client και samba 36 server.

απο το προηγουμενο εγω εχω εγκατεστημενα τα εξης:

post-228235-0-49992000-1476542136_thumb.jpg

διοτι μου εβγαζε μονο αυτα στα ατνιστοιχα ονοματα πριν. χρειαζεται να βαλω και κατι απο τα νέα που εβγαλε?? για σιγουρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, αυτα τα δυο ειναι αυτα που χρειαζονται (samba36-server + luci-app-samba), απλα αλλαξες feeds και γι'αυτο το βλεπεις διπλο.

 

Νομιζω οτι αυτη η πρωτη εγκατασταση και γενικα οτι κανεις, ειναι καθαρα για να παρεις μια ιδεα και να συνηθησεις, δεν θα αποφυγεις να τα κανεις ολα απο την αρχη, ετσι νομιζω...

 

EDITED:

Να πως βλεπουμε απο κονσολα ποια πακετα απο αυτα που εχουμε εγκαταστησει σχετιζονται με samba:

$ opkg list-installed | grep samba

 

samba.png

 

Αντιστοιχα, για να κανεις update τα feeds, δινεις ενα:

$ opkg update

 

Για να εγκατασησεις πακετο, δινεις ενα:

$ opkg install <PackageName>

 

Τα γραφω αυτα για να σε/σας βαζω σιγα -σιγα στην λογικη της κονσολας, που μαλλον θα χρειαστει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, αυτα τα δυο ειναι αυτα που χρειαζονται (samba36-server + luci-app-samba), απλα αλλαξες feeds και γι'αυτο το βλεπεις διπλο.

 

Νομιζω οτι αυτη η πρωτη εγκατασταση και γενικα οτι κανεις, ειναι καθαρα για να παρεις μια ιδεα και να συνηθησεις, δεν θα αποφυγεις να τα κανεις ολα απο την αρχη, ετσι νομιζω...

 

EDITED:

Να πως βλεπουμε απο κονσολα ποια πακετα απο αυτα που εχουμε εγκαταστησει σχετιζονται με samba:

$ opkg list-installed | grep samba

 

samba.png

 

Αντιστοιχα, για να κανεις update τα feeds, δινεις ενα:

$ opkg update

 

Για να εγκατασησεις πακετο, δινεις ενα:

$ opkg install <PackageName>

 

Τα γραφω αυτα για να σε/σας βαζω σιγα -σιγα στην λογικη της κονσολας, που μαλλον θα χρειαστει...

αρα στο πακετο samba αυτα που εχω ειναι τα σωστα? ετσι?

παιζει μελλοντικα να ασχοληθω σε βαθος με κονσολα οπως λες αλλα προς το παρον ας το κανω ετσι να το μαθω κιολας για αρχη και βλεπουμε....ψηνομαι να μαθω καινουρια πραγματα ετσι και αλλιως οποτε μελλοντικα ευκολα θα ασχολουμουν και με εντολες σε κονσολα κλπ....

φιλε @karaLRS αφου εκανα αυτα μενει να κανω κατι αλλο τωρα? ή τελος. επισης πως δουλευουν τωρα ολα αυτα δηλαδη πως κατεβαζει τορρεντ μονο του ενω εχω κλειστο το pc πως κανει αυτοματο backup στον εξωτερικο σκληρο...(τον οποιο δεν εχω συνδεσει ακομα πανω στο ρουτερ) να τον βαλω πανω του? στη usb3?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, αυτα τα δυο ειναι αυτα που χρειαζονται (samba36-server + luci-app-samba), απλα αλλαξες feeds και γι'αυτο το βλεπεις διπλο.

 

Νομιζω οτι αυτη η πρωτη εγκατασταση και γενικα οτι κανεις, ειναι καθαρα για να παρεις μια ιδεα και να συνηθησεις, δεν θα αποφυγεις να τα κανεις ολα απο την αρχη, ετσι νομιζω...

 

EDITED:

Να πως βλεπουμε απο κονσολα ποια πακετα απο αυτα που εχουμε εγκαταστησει σχετιζονται με samba:

$ opkg list-installed | grep samba

 

samba.png

 

Αντιστοιχα, για να κανεις update τα feeds, δινεις ενα:

$ opkg update

 

Για να εγκατασησεις πακετο, δινεις ενα:

$ opkg install <PackageName>

 

Τα γραφω αυτα για να σε/σας βαζω σιγα -σιγα στην λογικη της κονσολας, που μαλλον θα χρειαστει...

 

 

πάλι δεν κατανοώ γιατί θα πρέπει ένας μέσος χρήστης να κάθετε να γράφει εντολές αντί να πατάει κλικ στο γραφικό περιβάλλον.

δηλαδή το Update lists με το opkg update τι διαφορά έχει;

το opkg install "ψάξε το ονομα του πακέτου και τρέχα γύρευε" τι καλύτερο έχει από το κουμπί Install δίπλα από το πακέτο που έχεις;

όπώς είδες ακόμα και ένα εντελώς άσχετος χρήστης κατάφερε σε μισή ώρα να έχει openwrt στο router με τα πακέτα που θέλει

αρα στο πακετο samba αυτα που εχω ειναι τα σωστα? ετσι?

παιζει μελλοντικα να ασχοληθω σε βαθος με κονσολα οπως λες αλλα προς το παρον ας το κανω ετσι να το μαθω κιολας για αρχη και βλεπουμε....ψηνομαι να μαθω καινουρια πραγματα ετσι και αλλιως οποτε μελλοντικα ευκολα θα ασχολουμουν και με εντολες σε κονσολα κλπ....

φιλε @karaLRS αφου εκανα αυτα μενει να κανω κατι αλλο τωρα? ή τελος. επισης πως δουλευουν τωρα ολα αυτα δηλαδη πως κατεβαζει τορρεντ μονο του ενω εχω κλειστο το pc πως κανει αυτοματο backup στον εξωτερικο σκληρο...(τον οποιο δεν εχω συνδεσει ακομα πανω στο ρουτερ) να τον βαλω πανω του? στη usb3?)

 

εντάξει είπαμε είναι αυτόματο άλλα όχι και έτσι χχαχαχα. τώρα πρέπει να σετάρεις τα συγκεκριμένα πακέτα.

ας ξεκινήσουμε από τον σκληρό.

σύνδεσε τον σε μια usb θυρα(εννοείται στην 3.0) 

πας στο System --> mount points και πάτα ένα generate config έτσι ώστε να σου φτιάξει μια database με τον σκληρό που έχεις συνδέσει.

από εκεί και πέρα νομίζω χωρίς να χρειαστεί reboot πας λιγο πιο κάτω στην ιδια σελίδα που έχει το mount points και πατάς το add icon για να βάλεις τον σκληρό σου.

 

εκεί θα επιλέξεις enable this mount , στο απο κάτω θα επιλέξεις τον σκληρό σου , και στο πιο κάτω θα βάλεις /mnt/sda1

στο advance settings θα επιλέξεις στο filesystem του σκληρού και θα βάλεις στο extra options το rw

post-55704-0-90828600-1476545246_thumb.png

post-55704-0-37418200-1476545247_thumb.png

αν ολα πάνε καλά και ο σκληρός γίνει Mount (δηλαδή συνδεθεί στο router) θα στο δείξει ακριβώς από πάνω.

 

post-55704-0-15577900-1476545346_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...