Προς το περιεχόμενο

NAS ή home server και γιατι?


GT-MAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ένα print screen την καρτέλα share

Βασικά τι windows έχεις; μπορεί να είναι και πρόβλημα των windows. έχουν μια επιλογή που δεν σε αφήνει να μπείς σε share αν δεν έχει Password.

 

αν μπορείς κατέβασε πχ το Bsplayer στο κινητό και δοκίμασε να πας στο δικτυακό Share από εκεί.

 

μετά δοκίμασε και αυτό εδώ

http://www.sevenforums.com/network-sharing/213344-samba-share-not-accessible-windows-7-client-post1794515.html?s=0540db964f890d7b054336d4c9307fdf#post1794515

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ένα print screen την καρτέλα share

Βασικά τι windows έχεις; μπορεί να είναι και πρόβλημα των windows. έχουν μια επιλογή που δεν σε αφήνει να μπείς σε share αν δεν έχει Password.

 

αν μπορείς κατέβασε πχ το Bsplayer στο κινητό και δοκίμασε να πας στο δικτυακό Share από εκεί.

 

μετά δοκίμασε και αυτό εδώ

http://www.sevenforums.com/network-sharing/213344-samba-share-not-accessible-windows-7-client-post1794515.html?s=0540db964f890d7b054336d4c9307fdf#post1794515

 

post-228235-0-90954100-1476735749_thumb.jpg

 

post-228235-0-13355000-1476735769_thumb.jpg

 

post-228235-0-41376100-1476735778_thumb.jpg

 

στο bsplayer οταν παταω το share που ειναι το ονομα του δικτυου μου λεει (the specified network password is not correct.)

 

τωρα  θα δοκιμασω και αυτο π λεει στο λινκ και ενημερωνω

 

υ.γ windows 7 64 bit εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτο που λεει το λινκ στο Microsoft network client: Digitally sign communications (always) ειναι disabled εχει ενα αλλο που λεει Microsoft network client: Digitally sign communications (if server agrees) Που ειναι enabled.


βασικά για να σου ζητάει κωδικό μάλλον δεν έχει πάρει την ρυθμιση για share

εγω εκανα ακριβως οτι λεει η ρυθμιση του λινκ που μου ειχες δωσει (σε ενα wiki)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο system-->startup κάπου στο 60 είναι το samba. πήγαινε και πάτα stop.

στην συνέχεια πήγαινε στο template και άλλαξε το Share σε User πάτα save and apply Και στην συνέχεια κάντο πάλι Share και save and apply.

τότε πήγαινε και κανε Start το samba από το startup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω τελικα μηπως μπω στη φαση να τα κανω με κονσολα. ετσι και αλλιως οτι googlarw τα 2 απο τα 3 που θα βρω λενε λυσεις για κονσολα... επισης τι να ψαχνομαι 3 μερες για να κανω στην κονσολα κατι, τι να ψαχνομαι 3 μερες ασκοπα για κατι ετοιμο. αφου οτι δοκιμαζω παιρνει 3 μερες για να γινει εν τελη. και στο τελευταιο (σε αυτο με το backup στο σκληρο) ακομα ψαχνομαι. αρα αν σας ειναι ευκολο και ειδικα εσυ realizer μιας και που προσφατα ασχοληθηκες με την κονσολα, αν μπορεις πες μου τι να κατεβασω, πως να ξεκινησω αν σου ειναι ευκολο. ευχαριστω προκαταβολικα κιολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το putty που έχεις κατεβασεις είναι η κονσόλα. αυτό που θα αλλάξει είναι να αλλάζεις το config του samba με εντολές στην κονσόλα και τίποτα άλλο.

επίσης μπορείς να βάλεις και winscp που είναι Explorer για το Router και να ανοίγεις τα config file σαν notepad.

δεν χάνεις τίποτα να βρεις το samba config και δεις αν όντως η ρύθμιση security έχει αλλάξει.

http://carasetingopenwrt.blogspot.gr/2013/11/samba-folder-sharing-for-open-wrt-nas.html?m=1

 

εδώ έχει τις ρυθμίσεις χρησιμοποιώντας winscp για να κάνει edit τα config files και putty για τα απαραίτητα restart στο samba server.

 

δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Νομίζω ότι για κάποιο λόγο δεν παίρνει το Share στο security. μηπως κάποιο κενό παραπάνω ή κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το putty που έχεις κατεβασεις είναι η κονσόλα. αυτό που θα αλλάξει είναι να αλλάζεις το config του samba με εντολές στην κονσόλα και τίποτα άλλο.

επίσης μπορείς να βάλεις και winscp που είναι Explorer για το Router και να ανοίγεις τα config file σαν notepad.

δεν χάνεις τίποτα να βρεις το samba config και δεις αν όντως η ρύθμιση security έχει αλλάξει.

http://carasetingopenwrt.blogspot.gr/2013/11/samba-folder-sharing-for-open-wrt-nas.html?m=1

 

εδώ έχει τις ρυθμίσεις χρησιμοποιώντας winscp για να κάνει edit τα config files και putty για τα απαραίτητα restart στο samba server.

 

δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Νομίζω ότι για κάποιο λόγο δεν παίρνει το Share στο security. μηπως κάποιο κενό παραπάνω ή κάτι τέτοιο.

στο winscp πως κανω login. ??

post-228235-0-35486100-1476825478_thumb.jpg

 

εβαλα 192.168.1.1 kai για username root και password αυτoν που εχω δωσει στο luci. και δεν με βαζει...μου βγαζει αυτο :

post-228235-0-16626900-1476825595_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είναι η τελευταία έκδοση του winscp φαντάζομαι ε; δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει; ίδιο image, ίδιο router και εμένα δουλεύουν όλα

 

εγώ έχω την 5.9.2 και γράφει SCP

post-55704-0-39014500-1476861498_thumb.png

post-55704-0-68424000-1476861568_thumb.png

 

 

 

Επεξ/σία από karaLRS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκανα και update το winscp και παλι τα ιδια ομως δεν με βαζει....πραγματικα και γω δεν ξερω..μπορει να το γυρισω με το κουμπακι reset εργοστασιακα. και να αρχισω να το κανω απο την αρχη. που δεν νομιζω να αλλαξει κατι αλλα προσαπθω τοσες μερες και ουσιαστικα εχω περασει καποια πακετα και δεν εχω κανει κατι στην πραξη απο αυτα που ηθελα απο την αρχη που το πηρα. τωρα φταιει κατι στις ρυθμισεις? φταιει κατι στα windows? δεν εχω ιδεα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...