Προς το περιεχόμενο

NAS ή home server και γιατι?


GT-MAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γυρνα οπως ηταν πριν, αυτα που ειναι στο Administration.

 

To HTTP μπορεις να το αλλαξεις και να το κανεις HTTPS, ή να κρατησεις και τα δυο, εφοσον δεν θα βγαινει στο Internet δεν εχει σημασια.

 

Επισης το telnet port ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν το ξανα-ενεργοποιεις, κρατας ενεργο μονο το τυχαιο SSH port.

δηλαδη telnet το κραταω κλειστό...το ssh με την τιμη που έδωσα εγω το κραταω ανοιχτο ? το info site το ενεργοποιω παλι οπως πριν? το http αν το εχω και https τι κερδιζω απο αυτο? εχει διαφορα σε κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εφοσον καποια υπηρεσια τρεχει μονο τοπικα και δεν βγαινει στο Internet μεσω port forward ή μεσω "ενεργοποιησης", δεν εχεις θεμα με την ασφαλεια.

 

Για το info site, εκανα edit το προηγουμενο μηνυμα.

Το SSH ασ'το να τρεχει τοπικα στο τυχαιο port, αν το χρειαστεις remotely, το ενεργοποιεις.

 

Το http εφοσον και αυτο τρεχει μονο τοπικα, δεν εχει σημασια αν ειναι με "s" ή οχι ή αν ειναι ενεργα και τα δυο.

 

Καλο ειναι να μην ενεργοποιθει ποτέ το συγκεκριμενο για remote web gui προσβαση, παρα μονο αν υπαρχει απολυτη αναγκη. Η τουλαχιστον αν αναγκαστεις να το ανοιξεις, να το κλεισεις συντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφησα στο disable το info site.
το ssh το αφησα με τυχαιο port στο enable.
τα ports προσωρινα τα εκλεισα εβγαλα το τικ απο το enable...(αρκει αυτο ή κλεινω και το transmission γενικα?)

το telnet το αφησα κλειστο....ουσιαστικα δηλαδη αλλαξαμε σε σχεση με πριν το ssh το εκανα enable

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανεις un-tick τα port forwards και κανεις "apply settings", εισαι ΟΚ, δεν χρειαζεται να κλεισεις και τον transmission.

To disable του telnet και η χρηση του SSH στη θεση του, επρεπε να γινει ετσι κι'αλλιως καποια στιγμη.

 

Οποτε εισαι ΟΚ και εγω μπορω να... αποχωρησω! :D

[off]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το backup, καταλαβα περιπου τι θες, θα το δουμε πως μπορει να γινει, προς το παρον αυτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι να γινεται map ο δικτυακος φακελος που σε ενδιαφερει και απλα μετα πρεπει να βρεθει ο τροπος για να γινεται αυτοματα το backup, ισως με καποιο script ή με καποια εφαρμογη.

 

Anyway, επιφυλασσομαι για το συγκεκριμενο, γιατι δεν το εχω ξανακανει και δεν εχω ψαξει και το google.

 

Αν το sync ξεκινάει από το pc μπορεί να χρησιμοποιηθεί το syncbackfree (πρόταση του Καϊάφα στην αρχή του thread).

Τρέχει και σαν service (σε περιβάλλον windows).

Με το που ανοίγω το pc συγχρονίζει τα save-games, videos και προσωπικά έγγραφα με το NAS.

Και μάλιστα μπορείς να καθορίσεις αν θα γίνει mirroring, one-way sync κλπ.

Για μένα είναι must.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το sync ξεκινάει από το pc μπορεί να χρησιμοποιηθεί το syncbackfree (πρόταση του Καϊάφα στην αρχή του thread).

Τρέχει και σαν service (σε περιβάλλον windows).

Με το που ανοίγω το pc συγχρονίζει τα save-games, videos και προσωπικά έγγραφα με το NAS.

Και μάλιστα μπορείς να καθορίσεις αν θα γίνει mirroring, one-way sync κλπ.

Για μένα είναι must.

Ωραιος ρε φιλε, δεν το ειχα υποψιν μου το συγκεκριμενο.

Εκανα μια δοκιμη για mirroring, αλλα εχω θεμα, παει απιστευτα αργα (βλεπε πιο κατω)...

 

Λοιπον, τι εκανα:

 

Πρωτα map τον δικτυακο φακελο.

 

 

01_map.png

 

 

 

02_map.png

 

 

 

03_map.png

 

 

 

Μετα ανοιξα το SyncBackFree και επελεξα mirror.

 

 

04_mirror.png

 

 

 

Εδωσα τα δυο μονοπατια, το δικτυακο και το τοπικο.

Μου παραπονεθηκε για το drive letter, πατησα yes για να το αλλαξει.

 

 

05_msg.png

 

 

 

Ξεκινησε το mirroring, αλλα ειδα οτι παει τραγικα αργα.

 

 

06_copy.png

 

 

Το δικτυο ειναι gigabit και η USB θυρα ειναι 2.0

Θελω να πιστευω πως φταιει το αδυναμο hardware του router, τι ταχυτητες ποιανεις εσυ?

 

Επισης μπορεις να μου πεις πως γινεται να τρεχει σαν service οπως και στο start-up των Windows, γιατι στο scheduler δεν βλεπω σχετικη επιλογη...

 

 

07_schedule.png

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, οποτε διαλεγεις καποιο απο τα free οπως το no-ip, φτιαχνεις account και περνας τα στοιχεια στο router.

Φυσιολογικα θα υπαρχουν και οδηγιες στο site της υπηρεσιας.

Ειδες τι παθαινει κανεις οταν αποκτα γνωσεις απο googlαρισματα και οχι απο προσωπικη εμπειρια?

Διανα επεσες!

 

μπα η προσωπική μου εμπειρία δεν βλέπει το extra πακέτο με το No-ip....το βλέπεις ή θες να στο υπογραμμίσω αυτό που λέω;

 

post-55704-0-58712900-1477415188_thumb.png

Αν το sync ξεκινάει από το pc μπορεί να χρησιμοποιηθεί το syncbackfree (πρόταση του Καϊάφα στην αρχή του thread).

Τρέχει και σαν service (σε περιβάλλον windows).

Με το που ανοίγω το pc συγχρονίζει τα save-games, videos και προσωπικά έγγραφα με το NAS.

Και μάλιστα μπορείς να καθορίσεις αν θα γίνει mirroring, one-way sync κλπ.

Για μένα είναι must.

 

το πρότεινα λίγο πιο πρίν...

 

http://www.insomnia.gr/topic/621275-nas-%CE%AE-home-server-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%B9/page-1?do=findComment&comment=55129254

Ξεκινησε το mirroring, αλλα ειδα οτι παει τραγικα αργα.

 

 

06_copy.png

 

 

Το δικτυο ειναι gigabit και η USB θυρα ειναι 2.0

Θελω να πιστευω πως φταιει το αδυναμο hardware του router, τι ταχυτητες ποιανεις εσυ?

 

Επισης μπορεις να μου πεις πως γινεται να τρεχει σαν service οπως και στο start-up των Windows, γιατι στο scheduler δεν βλεπω σχετικη επιλογη...

 

 

 

 

 

 

 

στο tplink είσαι ε;

στο 1043nd v2 είχα 10mb/sec

στο wrt1200ac εχω 90-100mb/sec 

 

σε Openwrt και τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ GT-MAN:

 

Λοιπον αγορινα, νομιζω οτι πλεον εχεις κανει αυτα που ηθελες με το router, οποτε εγω ειμαι περιττος.

Οποτε λεω να παρω ενα μονιμο ρεπο απο το insomnia, μιας και ποτε δεν ηταν στεκι μου και γενικως δεν μου καιγεται κ-α-ρ-φ-α-κ-ι για το αν θα ξαναμπω, σε αντιθεση με αλλους που εχουν προφιλ κατι δεκαετιες και το "εχτισαν" με κοπο και τους νοιαζει, ειδικα οταν βλεπουν το προφιλ τους να "λερωνεται".

 

Τα γραπτα ομως... ΜΕΝΟΥΝ!

Καλη συνεχεια και χαιρομαι που σε βοηθησα. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

No problem mate. 

απλά γύρνα τον σκληρό σε ext4 γιατί μάλλον αυτό φταίει για τις χαμηλές ταχύτητες

bypass ignore quote... (ok 1 φορά μόνο :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης μπορεις να μου πεις πως γινεται να τρεχει σαν service οπως και στο start-up των Windows, γιατι στο scheduler δεν βλεπω σχετικη επιλογη...

 

Από default ανοίγει με τα windows, φαίνεται στα κρυμμένα εικονίδια στη μπάρα. Αν έχει περάσει η ώρα που έπρεπε να τρέξει, μόλις ανοίξουν τα windows τρέχει μόνο του τα sync που του έχεις δηλώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχώς που μένουν τα γραπτά...τόσο ντόρος για να μεταφέρεις με 1.69mb/sec τα αρχεία σου το 2016..

ευτυχώς εμείς που το σετάραμε σωστά πιάνουμε τα 100...

μάλλον φταίει το mke2fs και το ext4...

 

το προφιλ μου το έχτισα με τρελό κόπο ειδικά με τα 80 μηνύματα το χρόνο....δεν πιάνω με τίποτα τα 250 τον χρόνο..ούτε και το ρεκορ φλασαρισμάτων στο router μου για να βοηθήσω ενώ τελικά την λύση την δίνει άλλος...

 

ξέρω ξέρω έχεις block και δεν με διαβάζεις...NOT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...