Προς το περιεχόμενο

NAS ή home server και γιατι?


GT-MAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ GT-MAN:

 

Λοιπον αγορινα, νομιζω οτι πλεον εχεις κανει αυτα που ηθελες με το router, οποτε εγω ειμαι περιττος.

 

Οποτε λεω να παρω ενα μονιμο ρεπο απο το insomnia, μιας και ποτε δεν ηταν στεκι μου και γενικως δεν μου καιγεται κ-α-ρ-φ-α-κ-ι για το αν θα ξαναμπω, σε αντιθεση με αλλους που εχουν προφιλ κατι δεκαετιες και το "εχτισαν" με κοπο και τους νοιαζει, ειδικα οταν βλεπουν το προφιλ τους να "λερωνεται".

 

Τα γραπτα ομως... ΜΕΝΟΥΝ!

Καλη συνεχεια και χαιρομαι που σε βοηθησα. ;)

εκανα και αυτο με το syncback...ευχαριστω και σενα και ολους οσους βοηθησαν...και δεν υπαρχει λογος να τσακωνεστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εκανα και αυτο με το syncback...ευχαριστω και σενα και ολους οσους βοηθησαν...και δεν υπαρχει λογος να τσακωνεστε..

απο περιέργεια, πόσο file transfer εχεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο περιέργεια, πόσο file transfer εχεις ;

γυρω στο 80-100 mbps ειδα αν θυμαμαι καλα...γιατι μετεφερα μικρα αρχεια... και δεν παρατηρησα και πολυ...οταν το ξαναδω αν δεν ειναι αυτο το νουμερο θα το αναφερω...αλλα απο οτι θυμαμαι εκει επαιζε 80-100mbps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

http://www.linksys.com/us/p/P-WRT1900ACS/#product-features

έχει βγει στο amazon uk σε προσφορά ίδια τιμή με το 1200, αξίζει να το πάρω ή επειδή δεν θα αξιοποιήσω πλήρως τις δυνατότητες του να πάρω το 1200;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.linksys.com/us/p/P-WRT1900ACS/#product-features

έχει βγει στο amazon uk σε προσφορά ίδια τιμή με το 1200, αξίζει να το πάρω ή επειδή δεν θα αξιοποιήσω πλήρως τις δυνατότητες του να πάρω το 1200;

 

μα στην ίδια τιμή παίρνεις το καλύτερο γιατί να πάρεις το 1200acs?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί διαβάζω για το acs κάποια θέματα ότι κολλάει, κάνει διακοπές κλπ. Μήπως για αυτό το ξεπουλάει η linksys; Ενώ το 1900ac το έχει ακόμα κανονική τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τόσες σελίδες πάντως, η απάντηση στο ερώτημα "NAS ή Home Server" είναι fuck this shit, usb external hdd... :P

 

 

Νομιζω οτι ολες οι προτασεις ειναι αξιολογες, ο καθενας βεβαια με τις δικες του αναγκες, αλλος προτιμαει την λυση του Router, αλλος Synology αλλος full blown custom pc nas.

 

Προσωπικα περασα στο επομενο επιπεδο, fully virtualized nas πανω απο Linux KVM Hypervisor με hard disk passthrough. Το οποιο σημαινει οτι μπορει καποιος να τρεχει ενα friendly nas distro οπως το OpenMediaVault, να στησει ενα Raid 1/5/6/10 με πληρη ελεγχο των δισκων απο το virtual machine μεσω hard disk passthrough και ταυτοχρονα να τρεχει οποιαδηποτε αλλο virtual machine θελει, στο ιδιο box. Το backup των virtual machines γινεται καθε μερα σε εξωτερικο σκληρο δισκο. Τα virtual machines μεταφερονται και τρεχουν πανευκολα σε νεο ποιο γρηγορο και ικανοτερο hardware. Πιστευω ειναι η καλυτερη μεθοδος για να ξεμπερδευει οριστικα καποιος απο το παντρεμα software και hardware, virtualize τα παντα, μιας και οι επιδόσεις στα vms είναι πλέον bare metal.

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=intel_haswell_virtualization&num=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Από τα καλύτερα θέματα που έχω διαβάσει στο insomnia! Πραγματικά, πολλές χρήσιμες πληροφορίες και μπράβο σας.

Επειδή πέρασαν σχεδόν δυο χρόνια, το wrt1200ac  αξίζει ακόμα για τις δυνατότητες που έχει, ή υπάρχει κάποιο νεότερο vfm;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, johnykim είπε

Από τα καλύτερα θέματα που έχω διαβάσει στο insomnia! Πραγματικά, πολλές χρήσιμες πληροφορίες και μπράβο σας.

Επειδή πέρασαν σχεδόν δυο χρόνια, το wrt1200ac  αξίζει ακόμα για τις δυνατότητες που έχει, ή υπάρχει κάποιο νεότερο vfm;

εγώ ακόμα αυτό έχω. σκυλί του πολέμου. υποστηρίζεται φουλ και έχει ατελείωτη μνήμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλημέρα. Από τα οικονομικά router, πχ. Tp link μέχρι 60 ευρώ. Υπάρχει κάποιο για χρήση torrents download μόνο και σύνδεση usb με έναν εξωτερικό hdd? Κοίταζα το archer vr400 v2 μόλις, αλλά μάλλον η usb του είναι Μόνο για 3g/4g dongle?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2019 στις 11:21 ΠΜ, nikpoth είπε

Καλημέρα. Από τα οικονομικά router, πχ. Tp link μέχρι 60 ευρώ. Υπάρχει κάποιο για χρήση torrents download μόνο και σύνδεση usb με έναν εξωτερικό hdd? Κοίταζα το archer vr400 v2 μόλις, αλλά μάλλον η usb του είναι Μόνο για 3g/4g dongle?

https://www.tp-link.com/lk/home-networking/wifi-router/tl-wr1043nd/

https://openwrt.org/toh/tp-link/tl-wr1043nd

του βάζεις Openwrt και μπορείς να έχεις transmission torrent client που κατεβάζει στον usb σκληρό.

το μόνο μειονέκτημα οι ταχύτητες μεταφοράς αρχείων (10mb/s)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια εψαχνα λιγο για nas για την κοπέλα μου που εχει λογιστικο και το χρειαζεται ,αλλα επιδει και εγώ σκεφτομαι να κανω vpn tunneling σε καποια φαση στο σπιτι  , βλεπω οτι καποια nas αν οχι ολα υποστηριζουν και vpn , υπαρχει περίπτωση να κουμπωσω το νας επανω στο ρουτερ και να μπορώ να εχω προσβαση απομακρυσμενα και στον υπολογιστή μου , για να μπαινω στο καταγραφικο μου και να βλέπω τις κάμερες τοπικά ;

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ZELDA είπε

καλησπερα παιδια εψαχνα λιγο για nas για την κοπέλα μου που εχει λογιστικο και το χρειαζεται ,αλλα επιδει και εγώ σκεφτομαι να κανω vpn tunneling σε καποια φαση στο σπιτι  , βλεπω οτι καποια nas αν οχι ολα υποστηριζουν και vpn , υπαρχει περίπτωση να κουμπωσω το νας επανω στο ρουτερ και να μπορώ να εχω προσβαση απομακρυσμενα και στον υπολογιστή μου , για να μπαινω στο καταγραφικο μου και να βλέπω τις κάμερες τοπικά ;

το open wrt έχει και vpn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...