Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με δουλεια


alexdjx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα τέτοιο, απλά δεν ξαναπατάει και δεν υπογράφει παραίτηση οπότε αναγκαστικά θα τον απολύσουν αυτοί.

θα πουν απλα οτι σταματησε να ερχεται,για αυτο πρεπει να πηγαινει και να λυνει σταυρολεξα.

νομιζω οτι ειναι καλυμενοι αν δεν πηγαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα τέτοιο, απλά δεν ξαναπατάει και δεν υπογράφει παραίτηση οπότε αναγκαστικά θα τον απολύσουν αυτοί.

 

Καλό είναι να αποφεύγονται τέτοιες πρακτικές. Δεν είμαι σίγουρος, αλλά αν το τραβήξουν ίσως βγει ο εργαζόμενος μπλεγμένος για ζημιά του εργοδότη.

Απλά πας για δουλειά και κινείσαι πιο αργά και από τον Άρμστρονγκ στη σελήνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια απ οσο εχω ακούσει και οταν ημουν εκει ποτε κανεναν δεν εχουν.διωξει ολοι φευγανε ή τους αναγκαζανε να φυγουν. Ολοι μου λεγανε οδηγοι πωλητες εισαι ο μονος που αντεξε τοσο καιρο, τι υπομονη εχεις, δυο προηγουμενοι αποθηκαριοι ρωτησαν ο ενας τον οδηγο, ο αλλος της κοπελας μου της μανα μου αν ακομα δουλευα εκει, τοτε τους απαντησαν ναι. Ο πρωτος ειπε πολυ υπομονη εχει το παιδι, ο δευτερος ειπε του δινω διοριοα 1,5χρονο μονο μετα δεν θα την παλεψει. Οντως αυτο εγινε. Εφτασα σε ενα τελμα, χωρις να σκεφτομαι πονηρά, χωρις να λογαριαζω αν θα παρω αποζημιωση, αν θα μεινω χωρις λεφτα, αν θα πεινασω. Να ειμαι καλα ηθελα να μην εχω ολες τις ευθυνες που ειχα πανω μου, στην τελικη να την ακουσω για ασχετα πράγματα, οπως ενα που θυμηθηκα καποια στιγμη μπηκε ενα χελιδονι μεσα στο κτηριο με βαλανε να το κυνηγαω να το διωξω, επειδη δεν ηθελα ουτε να το κανω κακο, ειπα οτι βγηκε ενα αυτο κρυφτηκε απο τον φοβο του. Οταν τελειωσαμε κατα τξς 21:30 μου λεει ο εργοδοτης που τωρα κανει το βαρυ πεπονι ενταξει το εδιωξες το πουλι λεω ναι, ασχετα αν ηξερα οτι κρυφτηκε, λες και ηταν δικια μου δουλεια.

 

Οταν του είπα οτι δεν μπορω να ζησω το Χειμωνα με 300€ και το καλοκαιρι με 500€ γιατι το καλοκαιρι βουλωνω τρυπες του χειμωνα, η απαντηση ηταν αυτα ειναι τα νομιμα αυτα μπορω να σου δωσω, αυτο ισχυε μονο στην πληρωμη στα καθηκοντα μου, ημουν το παιδι για ολες τις δουλειες, ακομα και να κανω καφεδες τους επισκεπτες. Μια φορα εκανα ενα πειραμα, δεν καθαρισα την τουαλετα για τρεις μερες, ε κανεις δεν την καθαρισε περιμενανε εμενα να το κανω, ενω την βλεπανε οτι ηταν μεσα στην μπιχλα. Λεω μετα εγω δεν καθαριζω.

 

Η δευτερα για μενα ειναι καθοριστικη, θα παω ετοιμος να κατσω οσες ωρες χρειαστει, αν δεν δω φως, θα παρω κατευθειαν την.επιθεωρηση, δεν θα πάρω τηλεφωνο οτι θα παω, θα τους βρω απροετοίμαστους, γιατι καταλαβα οτι χτες ολο το πρωί ήταν και τα δυο αφεντικα εκει, απλα δεν με πηρανε τηλεφωνο να παω, σκεφτομαι επιτηδες.

 

Οσο για την προσληψη, απολυση κατι θα βρω. Για πέντε δεκα ενσημα εχω μερικους γνωστους που θα με.εξυπηρετησουν, εχω κομμενο ταμειο ανεργιας ακομη 4μηνων και ο υπαλληλος του οαεδ μου ειπε οτι μαλλον θα παρεις καινουργιο πιο πολλους μηνες, εφοσον εχεις στα χερια σου απόλυση, αν φυηεις, θα πρεπει να βρεις καποιον να σε κολλησει πεντε με δεκα ενσημα και εισαι καλλυμενος.

 

Μεχρι και ονειρα με την δουλεια βλεπω ακομα το βραδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να αποφεύγονται τέτοιες πρακτικές. Δεν είμαι σίγουρος, αλλά αν το τραβήξουν ίσως βγει ο εργαζόμενος μπλεγμένος για ζημιά του εργοδότη.

Απλά πας για δουλειά και κινείσαι πιο αργά και από τον Άρμστρονγκ στη σελήνη...

 

Το είχα εφαρμόσει πριν χρόνια και τότε ο εργοδότης απλά μπορούσε να σε απολύσει χωρίς όμως να σου καταβάλλει την αποζημίωση, δεν μπορούσε να σου κάνει τίποτα άλλο. 'Ησουν κάτι σαν "αδικαιολογήτως απών", που και πάλι αν είχες όρεξη τον έτρεχες (πχ με χαρτί γιατρού). Εμένα το πρόβλημα ήταν ότι ήθελα να πάρω άδεια και η αφεντικιά επέμενε ότι θα πάρω όποτε θέλει αυτή και όχι όποτε θέλω εγώ. Απλά δεν πήγα στην δουλειά και όταν γύρισα με είχε απολύσει ΜΕ αποζημίωση (ο λογιστής ήταν πολύ καλός και νομίζω αυτός ευθύνεται).

Δεν ξέρω με σιγουριά αν ισχύει ακόμα αυτό, δέκα χρόνια πριν πάντως είχα ελέγξει και έτσι ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 'Ησουν κάτι σαν "αδικαιολογήτως απών", που και πάλι αν είχες όρεξη τον έτρεχες (πχ με χαρτί γιατρού).

 

Μιλάμε για καταστάσεις που είσαι εντελώς αδικαιολόγητος και δεν έχεις ειδοποιήσει καν. Πχ να πάρεις ένα τηλέφωνο, "ξέρεις, έμεινα από μπαταρία στο αυτοκίνητο και θα αργήσω 2 ώρες" ή ότι άλλη δικαιολογία θες.

Εγώ θα στο πω αλλιώς : Φαντάσου ότι ο εργοδότης είναι ιδιοκτήτης ιδιωτικής κλινικής και εσύ είσαι γιατρός υπεύθυνος μίας κλινικής ή κάποιος άλλος με ευθύνες. Και ένα ωραίο πρωί, αποφασίζεις να μην ξαναπάς. Ξέρεις τι ζημιά έχει ο εργοδότης από εκείνη τη μέρα;

Σαφώς και δε θα το τραβήξει για κάποιον που απλά έχει μία θέση της σειράς, όπως οι περισσότεροί μας, αλλά αν θέλει μπορεί να το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αδικαιολόγητη (αυθαίρετη) αποχή του μισθωτού από την εργασία, είτε είναι συνεχής είτε διακοπτομένη, μπορεί να θεωρηθή ως καταγγελία συμβάσεως εκ μέρους αυτού. Δεν αναφέρεται σε νόμο ή άλλη διάταξη, ο αριθμός των ημερών κατά τον οποίο πρέπει να απουσιάση αδικαιολογήτως ο μισθωτός ώστε να λυθή εκ μέρους του η σύμβαση εργασίας. Το ζήτημα αν η συγκεκριμένη απουσία του συγκεκριμένου μισθωτού επέφερε η όχι λύση της συμβάσεως, απόκειται στην κρίση του δικαστηρίου, το οποίο, εφαρμόζοντας τα άρθρα 200 και 288 ΑΚ, επί τη βάσει των αρχών της καλής πίστεως και των συναλλακτικών ηθών και αφού εκτιμήση την αιτία της αποχής, τη διάρκειά της, την υπαιτιότητα ή μη του μισθωτού και τις εν γένει περιστάσεις, θ’  αποφανθή αν η απουσία αυτή, κατ’  αντικειμενικήν κρίσιν, δηλαδή ανεξαρτήτως της προθέσεως ή μη του μισθωτού να λύση τη σύμβαση, πρέπει να θεωρηθή ως σιωπηρά εκ μέρους του καταγγελία. Άλλα στοιχεία τα οποία βοηθούν στην σχετική κρίση, είναι ο χρόνος υπηρεσίας του μισθωτού στον εργοδότη, η προηγουμένη εν γένει συμπεριφορά του, η ικανοποιητική ή πλημμελής παροχή των υπηρεσιών του καθώς και η συχνότητα των απουσιών του.

 

4.  Η αδικαιολόγητη απουσία από την εργασία, επειδή συνιστά αντισυμβατική διαγωγή και πλημμελή εκτέλεση των καθηκόντων του μισθωτού, δίνει το δικαίωμα στον εργοδότη να καταγγείλη νομίμως, ανά πάσαν στιγμήν, τη σύμβαση εργασίας, καταβάλλοντας τη νόμιμη αποζημίωση. Δικαίωμα του εργοδότου να καταγγείλη τη σύμβαση χωρίς αποζημίωση υπάρχει μόνον στην περίπτωση που ο μισθωτός εκτελεί πλημμελώς κλπ. τα καθήκοντά του, με την πρόθεση να προκαλέση την απόλυσή του από τον εργοδότη και να λάβη την αποζημίωσή του. Στην περίπτωση αυτή, η αξίωση λήψεως της αποζημιώσεως είναι καταχρηστική. Το βάρος αποδείξεως φέρει ο εργοδότης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα στην 1η περιπτωση πρεπει να καταλαβαλλει αποζημιωση  ο εργοδοτης?

και στη 2η μπορει να μην την καταβαλλει?

δλδ δε γουσταρω να παω για δουλεια και θα απολυθω μετ' αποζημιωσεως,αλλα αν παω και δεν κανω καλα τη δουλεια μου θα απολυθω ανευ?

η απλα το να μην πας για δουλεια αφορα πλημμελη εκτελεση οποτε παιρνεις μπαλακια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σημερα. Υπεργαψα ολα τα χαρτια μου δωσανε το επιδομα αδειας, ενα μερος του μισθου, το δωρο Χριστουγέννων ειναι υποχρεωμένοι ως τις 22 Δεκεμβρίου, δεν εχω θεμα.

 

Τωρα ηρεμια, θα ψαχνομαι και για κατι συγχρονος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σημερα. Υπεργαψα ολα τα χαρτια μου δωσανε το επιδομα αδειας, ενα μερος του μισθου, το δωρο Χριστουγέννων ειναι υποχρεωμένοι ως τις 22 Δεκεμβρίου, δεν εχω θεμα.

 

Τωρα ηρεμια, θα ψαχνομαι και για κατι συγχρονος.

 

Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να εβγαινε κατι.

 

Τωρα τον ιουνιο θα ανοιγε η δουλεια και χτες που μιλησα πηγαν να με την φερουν οτι και 14:00 η ωρα να σχολας, αν καποιος ερθει 15:00 θα πρεπει να ξαναερθεις. Αναγκη με ειχε οσο τον ειχα και γω. Θα χασουμε και οι δυο, αν δεν εφευγα τωρα θα ετρωγα ολο το παλουκι του καλοκαιριου και Σεπτέμβρη θα με στελνανε αυτοι, λέγοντας πως επεσε η δουλεια, μπορω να την κανω εγω.

 

Μου είπανε οτι αν ξαναπεις αυτο ηταν ετσι, η ακουσω καποιο παραπονο θα σου πω αιντε και γ@μ@σου απο δω και περα. Σε πηρα με το καλο, θα σου ελεγα και γω τα παραπονα μου, τους απαντησα τι περιμένατε, τωρα που σας επιασα εγω βγηκανε ολα στην φορα;(να σημειωσω ζητησα το πρωι 10:00 η ωρα να μιλησουμε και με φωναξανε 20:00 το βραδυ να τα πουμε), απλα πιστευω ολα ειναι μιλημενα. Με κανανε να αισθανθω ασχημα, οτι φταιω εγω γι ολα, μην περιμένω καμια αυξηση αυτα ειναι, σε θελω εδω 100% αν μπορεις ουτε καν 97%, δεν θα παραπονιέσαι, δεν θα λες τιποτα, εγω κρινω οτι καθεσαι και θα κανεις οσα πρεπει.

 

Μου εβγαλε μια λιστα με πράγματα που επρεπε να κανω κάθε μερα απο δω και περα ετσι θα πηγαινουμε. Εγω μερικες φορες εφευγα 13:30 η ωρα αντι για 14:00 αλλα πηγαινα 18:00 και μπορει να εφευγα 22:00 γι αυτο παλι με κανανε παραπονα απο ποτε φευγουμε τετοια ωρα, τους απαντησα αν ειναι ετσι και παμε με βαση της συμβασης δεν θα επρεπε να μαι εδω τωρα αλλα σπιτι μου και να ερθω ξανα 8:00 η ωρα και δεν μου απαντησε κανενας.

Δεν διαβάζω άλλα μηνύματα γιατί θα σπάσω το τηλέφωνο! Μα το Θεό!! :mad:

 

Μετά απο αυτή την στιχομυθία προχώρησε σε καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας για τις παράνομες υπερωρίες, έλεγξε τα ένσημά σου κι αν δεν είναι σωστά πήγαινε και στο ΙΚΑ και σε εκλειπαρώ, ενημέρωσε το σωματείο σου για την κατάσταση που επικρατεί εκεί ώστε να αναλάβει δράση για να σταματίσει τον νταβαντζιλίκι κάποια στιγμή, εσύ έχεις τη δυνατότητα να φύγεις, οι άλλοι;

 

Υ.Γ. Με τα λεφτά σου(και των άλλων) να ξέρεις οτι κάνει τον καμπόσο στους φίλους του κι όταν πάει διακοπές τα καλοκαίρια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην αγχωθείς και μη σε πάρει από κάτω.

 

Θύμισέ μου περιοχή που είσαι. Θεσσαλονίκη νομίζω;

Χαλκιδική μενω, αλλα δεν το χω καθολου με καφεδες σερβιρισμα.

 

Για το μονο που χτυπαω το κεφαλι μου ειναι οτι αρκεστηκα στις υποσχεσεις τους, ενω μου προεκυψαν δυο δουλειες με καλα λεφτα και τις απερριψα λέγοντας δεν τους αφηνω ετσι. Ο πατερας μου παντα ελεγε εισαι χαζος θα την πατήσεις οπως εγινε.

 

Ειμαι τοσο αισιοδοξος που λεω οκ εμεινα χωρις δουλεια, ουτε ο πρώτος θα μαι, ουτε ο τελευταίος, θα κατσω να σκεφτω οτι και να βρισκω τι θα ταν καλυτερο για μενα.

 

Οσο για τα ενσημα, οταν ειχα παει ικα πριν τεσσερης μηνες ηταν 25 κάθε μηνα βαρεα. Αλλα για 8ωρο.

 

Για τους αλλους υπαλληλους απλα το ανεχονται εν μερει. Ολοι παιρνουν 800+, μονο η δικη μου δουλεια θεωρουνταν οτι δεν αξιζε πανω απο τα νομιμα. Τους ακουγα καθε μερα να παραπονιουνται, αλλα μονο σε μενα, τους το ειχα πει τελικα αυτος που θα τους μιλησει και θα φυγει θα μαι μονο εγω και ο πιο μικρος ηλικιακα. Οταν πηγα το σαββατο τους ειπα ελπιζω με την δικια μου αποχωρηση να διορθωθουν μερικα πραγματα προς το καλυτερο και μου απαντησε ενας οδηγός χειρότερα μπορει να γινουν, τιποτα δεν θα αλλαξει.

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...