Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με δουλεια


alexdjx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως εχεις δίκιο λεω τι βλακεια ειπα, αλλα και παλι του τονισα οτι επαιρνα 450€ για τετραωρη εργασια που οντως τοσα ηταν.

 

Έχεις ακούσει το "επιλεκτική ακοή"; (το οποίο όλοι το έχουμε ανά περίπτωση και φάση :-) )

Αν πεις "έπαιρνα 450 για 4ωρη εργασία" ο wannabe εργοδότης θα κρατήσει το 450 και αν πεις "έπαιρνα 1500 για 12ωρη" σίγουρα θα επικεντρωθεί στο 12ωρη ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και αν πεις "έπαιρνα 1500 για 12ωρη" σίγουρα θα επικεντρωθεί στο 12ωρη ;)

 

Επίσης παίζει και το άλλο: να σε καίει στις υπερωρίες και όταν πας να του ζητήσεις αύξηση να σου λέει «μα σου δίνω ήδη περισσότερα, τόσες υπερωρίες κάνεις».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια με χει δηλωμενο 8:00-15:00, εγω παω 7:00-14:00 18:00-21:00+ πχ σημερα εφυγα 21:00 σπιτι μπάνιο καφε φαγητο, ετοιμασιες για αυριο ρουχα φαγητα, βολτα το σκυλι και υπνο.

 

Περιμενω ακομα μια αφορμη και θα του χωσω την συμβαση στα μούτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω ακομα μια αφορμη και θα του χωσω την συμβαση στα μούτρα

 

Το μοναδικό πράγμα που αξίζει να περιμένεις, αν δεν υπάρχει ήδη, είναι πηγή εσόδων για να φας. Εκτός αν το έχεις ήδη συζητήσει και αυτά γίνονται κατόπιν όχι σιωπηλής ανοχής αλλά και δικής σου επιλογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λιβε για μενα καντου μια συζητηση πες του τα προβληματα σου, τι ζητας κλπ και αν δεν ερθετε σε συμφωνια την επομενη μερα με το που παει η ωρα 3 αφησετα ολα και φυγε και αν σου πει κατι πες του για το τι υπογραψατε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα του κανω, θα ναι και τελειωτικη. Ποτε δεν κανω κατι μες στα νευρα παντα περιμενω να μου δοθει η ευκαιρια ωστε να μπορω να ζητησω αυτα που δικαιουμε, τίποτα παραπανω.. δεχομαι να κάτσω για 500€ αλλα 8-15 οχι ετσι. Εκτος απο κουραστικο ειναι και ψυχοφθορο. Για τα χρηματα παντα μου λεει τοσα δικαιουσε δεν μπορω να κανω κατι αλλο. Περιμενω να μου το ξαναπει για να του απαντησω καταλληλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβανει φορες ατελειωτες και σε περιπτωσεις χιλιαδες: ωραριο 08:30-14:30 (η 09:00-15:00)
και στην πραξη σου φορτωνουν -αν βεβαιως το δεχθεις, ετσι?- αλλες 2-3 ωρες απογευμα, τις
οποιες δεν πληρωνεσαι, ποτε ομως... Και δεν ειναι μονο η κλοπη, αλλα και η κουραση και οτι
σε αρκετες περιπτωσεις περιμενεις καπου ασχετα και...χρεωνεσαι εξτρα εξοδα π.χ. junk food
(οταν δεν ειναι κοντα το σπιτι σου => δεν προλαβαινεις να πας, να ετοιμασεις φαγητο, και να...
επιστρεψεις στη δουλεια: που υποτιθεται πως εχεις σχολασει ωρες πριν, βασει του ωραριου!)
:-(  

Αν χρειαζεσαι μια "δικαιολογια"(!) για να [συ]ζητησεις τα αυτονοητα, θα του πεις οτι: δεν εχεις
το βιτσιο να δουλευεις για χομπι
, μα γιατι χρειαζεσαι τα χρηματα! Ετσι [σ]τα απογευματα σου,
θα κανεις κατι εξτρα/ακομη σε 2ωρο-3ωρο, οποτε εκτος κι αν σου πληρωσει εκεινος τις ωρες
αυτες, οχι, δεν σκοπευεις επ' ουδενι να του τις παραχωρησεις...δωρεαν! Αν σου παραστησει/
παιξει πως δεν αντιλαμβανεται, την εννοια του διαφυγοντος κερδους για εσενα μπορεις να
τον στειλεις κανονικα στον γεροδιαβολο, η στην επιθεωρηση εργασιας. Εσυ (το) αποφασιζεις
:devil:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγα και ζητησα να μιλησω.

 

Μου είπανε οτι δεν μου δινουν κατι παραπανω, μου αραδιασανε για ολα τι μη αρμοδιότητες μου οπως να κοβω χορτα κλπ δεν τα εκανα. Μου ειπανε οτι ή μπορεις ή δεν μπορεις και φευγεις εδω θελω το 100% οσες ωρες χρειαστει, δηλαδη εγω σχολουσα 14:00και ξαναπηγαινα 18:00 και καποιος ερχοταν 15:30 επρεπε να πηγαινω εκει. Εκατσα να μιλησω να πω καποια δικα μου Θέματα και μου την ειπανε και απο πανω. Στην ουσια για την δουλεια που πρισφερα δεν ειχανε παράπονο, αλλα για ολα τα υπολοιπα. Μου τονισανε εφοσον σε πληρωνω και θεωρω οτι καθεσαι πρεπει κατι αλλο να κανεις. Αν δεν μπορεις η πορτα ειναι απο κει, αυριο μην ερχεσαι.

 

Σκεφτηκα ποσο μακακας ημουν εκεινη την στιγμη. Αυριο δεν θα παω, θα φυγω. Θα παω κατα της 11:00 να πω οτι τέλος και γεια σας. Αυτοι θελανε δουλο και γω προτειμω να κατσω να δω τι είναι καλυτερο για μενα. Η συμβαση μου τονισανε ειναι ενα απλο χαρτι που δεν το δινουν σημασια και δεν μπορω να αποδειξω τιποτα

Επεξ/σία από Liverpool89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσες σε κάφρο εργοδότη και δυστυχώς οι περισσότεροι σήμερα έτσι είναι.

 

Βρίσκουν πάτημα στο ότι και να φύγεις εσύ περιμένουν από πίσω ένας στρατός από άνεργους με μεταπτυχιακά να πιάσουν δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμβαση μου τονισανε ειναι ενα απλο χαρτι που δεν το δινουν σημασια και δεν μπορω να αποδειξω τιποτα

OK! Αφου λοιπον, ειναι τοσο..μαγκες κι 'αρχιδ@τοι'

ας επαναλαβουν, ακριβως τα ιδια, εκει που πρεπει 

Στοιχημα ομως, οτι θα φανουν...αρχιδι@ μαγκες! :shifty:

 

http://www.ypakp.gr/index.php?ID=tHeZjsqSamzi82Xv

 

https://www.taxheaven.gr/default/pages/gov-info-sepe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σημερα δεν σηκώθηκα να παω στην δουλεια. Οπως με ειπανε αν δεν θες να συνεχισεις απλα δεν έρχεσαι.

 

Θα παω κατα της 11:00 να πω οτι σταματαω. Δεν θα κατσω να απολογηθω το πως και το γιατι, εκατσα χτες και εκτος απο κερατας βγηκα δαρμενος. Το τρελο της υποθεσης είναι πως για την δουλειά που εκανα δεν ειχαν κατι να μου πουν, απλα μου λεγανε γιατι ο καδος επεσε και δεν μαζεψες τα σκουπιδια, καθεσαι την περισσότερη ωρα, αυτα τα 500€ μπορούσα να μην στα δινω να τα βαζω στην τσεπη μου, απο την μερα που ηρθε εγω η εργοδοτης μου εγω καθομαι και δεν εχω τι να κανω. Ετσι οταν γυρισα σπιτι το συζητησα και με την κοπελα μου που ζουμε μαζί. Ολα αυτα με υψηλο τονο φωνης, πω εγω ημουν η αιτια να μην κοιμηθει το μεσημέρι, να την ταραξω ψυχολογικα

 

Πιστευω θα κατσω να βρω την ηρεμια μου και μετα θα ψαχτω. Το καλο ειναι οτι ολοι οι δικοι μου ειναι μαζι μου. Η κοπελα απο μονη της ειπε μην κατσεις θα μαλωσουμε εμεις. Το ξαναπερασαμε και μαζι της αυτο πριν τρεις μηνες, δεν παθαμε κατι, τα εξοδα βγηκαν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK! Αφου λοιπον, ειναι τοσο..μαγκες κι 'αρχιδ@τοι'ας επαναλαβουν, ακριβως τα ιδια, εκει που πρεπει 

Στοιχημα ομως, οτι θα φανουν...αρχιδι@ μαγκες! :shifty:

http://www.ypakp.gr/index.php?ID=tHeZjsqSamzi82Xv

 

https://www.taxheaven.gr/default/pages/gov-info-sepe

Το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου και εκεί που νομίζω ότι κάνεις λάθος όχι μόνο για τη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά γενικότερα, είναι ότι δεν παίζει να τους πιάνει τίποτα.

 

Δεν παίζει να μην έχουν τα μέσα και να μην τα έχουν προβλέψει όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επρεπε να συνεχισεις,και σε καποια φαση που πεφτει δουλεια,ή σε χρειαζεται ,τον διαολοστελνεις.δλδ εννοω να του κανεις ζημια.το καλυτερο,να τον ετρεχες στην επιθεωρηση εργασιας,ακομη και χωρις κερδος για σενα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να εβγαινε κατι.

 

Τωρα τον ιουνιο θα ανοιγε η δουλεια και χτες που μιλησα πηγαν να με την φερουν οτι και 14:00 η ωρα να σχολας, αν καποιος ερθει 15:00 θα πρεπει να ξαναερθεις. Αναγκη με ειχε οσο τον ειχα και γω. Θα χασουμε και οι δυο, αν δεν εφευγα τωρα θα ετρωγα ολο το παλουκι του καλοκαιριου και Σεπτέμβρη θα με στελνανε αυτοι, λέγοντας πως επεσε η δουλεια, μπορω να την κανω εγω.

 

Μου είπανε οτι αν ξαναπεις αυτο ηταν ετσι, η ακουσω καποιο παραπονο θα σου πω αιντε και γ@μ@σου απο δω και περα. Σε πηρα με το καλο, θα σου ελεγα και γω τα παραπονα μου, τους απαντησα τι περιμένατε, τωρα που σας επιασα εγω βγηκανε ολα στην φορα;(να σημειωσω ζητησα το πρωι 10:00 η ωρα να μιλησουμε και με φωναξανε 20:00 το βραδυ να τα πουμε), απλα πιστευω ολα ειναι μιλημενα. Με κανανε να αισθανθω ασχημα, οτι φταιω εγω γι ολα, μην περιμένω καμια αυξηση αυτα ειναι, σε θελω εδω 100% αν μπορεις ουτε καν 97%, δεν θα παραπονιέσαι, δεν θα λες τιποτα, εγω κρινω οτι καθεσαι και θα κανεις οσα πρεπει.

 

Μου εβγαλε μια λιστα με πράγματα που επρεπε να κανω κάθε μερα απο δω και περα ετσι θα πηγαινουμε. Εγω μερικες φορες εφευγα 13:30 η ωρα αντι για 14:00 αλλα πηγαινα 18:00 και μπορει να εφευγα 22:00 γι αυτο παλι με κανανε παραπονα απο ποτε φευγουμε τετοια ωρα, τους απαντησα αν ειναι ετσι και παμε με βαση της συμβασης δεν θα επρεπε να μαι εδω τωρα αλλα σπιτι μου και να ερθω ξανα 8:00 η ωρα και δεν μου απαντησε κανενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...