Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με δουλεια


alexdjx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα και θα το έπαιζα τρελιτσα. Θα έκανα αυτά που είχα συμφωνήσει στο ωράριο που είχα συμφωνήσει και τίποτα παραπάνω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα βρω κατι αλλο σπεκτ δεν θα κατσω να σκασω για τιποτα. Πιστευω θα ταν πολλοι πιεστικοι και θα ζητουσανε τρελα πραγματα. Θα χαν πατημα, οτι αφου κολλωσες και σε βαλαμε στον τοιχο τωρα σε κανουμε οτι θελουμε.

 

Δεν νοιωθω μαγκας οτι εφυγα, α εγω τους εδειξα. Απλά δεν μπορω να λειτουργω με το ζορι, ουτε να πηγαινω απλα απο βιτσιο. Θα τους αφησω να δουν οτι μπορουν να τα κανουν μονοι τους οπως μπορουν.

 

Πιστευω δεν θα χαθω κατι θα βρεθει, αλλα αυτοι την φορα στο τραπεζι ολα απο την αρχη, ποσες ωρες δουλεύω, ποσες μερες, τι θα κανω απο την αρχη. Τελος. Μια ωρα δεχομαι να κατσω αν τυχει κατι εκτακτο αλλα οχι καθε μερα παντα να τυχαινει να κατσω παραπανω. Τελος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προηγούμενη δουλειά έριχνα 70-80 υπερωρίες το μήνα και όταν με ρώτησε ο ένας από τα αφεντικά (25 ετών) αν θεωρώ ότι είναι πολλές οι ώρες αφού με είχε δει ότι είχα ζοριστεί (βασικά όλους μας είχε ρωτήσει απλά μιλάω για μένα) και του είπα ναι και ότι θέλω περισσότερα για τόση δουλειά, μου είπε το αμίμητο "μετά το οκτάωρο πέφτει η απόδοσή σας οπότε ερχόμαστε μία η αλλη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει κάποιος να φτιάξει ένα κίνημα στο οποίο να απευθύνονται όσοι τραβάνε αυτά που αναφέρει ο Liverpool, για να κάνει τα αφεντικά τους να χάνουν τον ύπνο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει κάποιος να φτιάξει ένα κίνημα στο οποίο να απευθύνονται όσοι τραβάνε αυτά που αναφέρει ο Liverpool, για να κάνει τα αφεντικά τους να χάνουν τον ύπνο τους.

δεν είναι τόσο εύκολο, δυστυχώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σημερα οπως ειπα κατα της 11:00 παραξενευτηκαν που δεν πηγα το πρωι στην δουλειά. Λεγοντας μου σε περιμεναμε το πρωι για δουλεια. Χτες αλλα μου ειπατε οτι αν δεν μπορεσω να συνεχίσω να ερθω απλα να σας ενημερώσω.

 

Επειδη θελω να μαι εντάξει μεχρι την τελευταία στιγμη, προτιμώ να πω την αληθεαι οσο πικρη και αν ειναι οτι δεν θα κάτσω αλλο, παρα να συνεχισω σε μια δουλεια που δεν μου προσφερει αυτα που θελω και δεν θα προσφερω και γω αυτα που πρεπει πλεον. Ηρεμα σημερα μου ειπε δεχτο και μου αρεσει που το λες ετσι.

 

Αυριο θα παω να υπογραψω τα χαρτια, να δουμε τι οφειλες εχουν απεναντι μου. Απλα ξερω οτι αυριο επειδη θα ναι και οι δυο, ο άντρας θα αντιδρασει χειρότερα. Δεν με πολυενδιαφερει, πηρα την αποφαση μου οπως και να χει.

 

Πηρα και την επιθεωρηση να ρωτησω τι ακριβως δικαιουμε, θα παω αυριο γνωριζοντας, αν παιχτει βλακεια η υπαλληλος με ειπε παρε μας τηλεφωνο, ολα φαινονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα και ζητησα να μιλησω.

 

Μου είπανε οτι δεν μου δινουν κατι παραπανω, μου αραδιασανε για ολα τι μη αρμοδιότητες μου οπως να κοβω χορτα κλπ δεν τα εκανα. Μου ειπανε οτι ή μπορεις ή δεν μπορεις και φευγεις εδω θελω το 100% οσες ωρες χρειαστει, δηλαδη εγω σχολουσα 14:00και ξαναπηγαινα 18:00 και καποιος ερχοταν 15:30 επρεπε να πηγαινω εκει. Εκατσα να μιλησω να πω καποια δικα μου Θέματα και μου την ειπανε και απο πανω. Στην ουσια για την δουλεια που πρισφερα δεν ειχανε παράπονο, αλλα για ολα τα υπολοιπα. Μου τονισανε εφοσον σε πληρωνω και θεωρω οτι καθεσαι πρεπει κατι αλλο να κανεις. Αν δεν μπορεις η πορτα ειναι απο κει, αυριο μην ερχεσαι.

 

Σκεφτηκα ποσο μακακας ημουν εκεινη την στιγμη. Αυριο δεν θα παω, θα φυγω. Θα παω κατα της 11:00 να πω οτι τέλος και γεια σας. Αυτοι θελανε δουλο και γω προτειμω να κατσω να δω τι είναι καλυτερο για μενα. Η συμβαση μου τονισανε ειναι ενα απλο χαρτι που δεν το δινουν σημασια και δεν μπορω να αποδειξω τιποτα

 

Για το με τι μαλάκες έχεις να κάνεις και για το πόσο σκαιός είναι ο τρόπος που σε αντιμετώπισαν δε χρειάζεται βέβαια να επεκταθούμε. Επίσης είναι πολύ κατανοητό και το ότι αισθάνθηκες άσχημα με πολλούς τρόπους -- και η ίδια η συμπεριφορά τους αυτό το σκοπό είχε, και ο τρόπος που σε αντιμετώπιζαν εδώ και καιρό φυσικά αυτό θα σου προκαλούσε.

 

Όσον αφορά τους συγκεκριμένους μαλάκες, η δική μου πρόταση αντιμετώπισης είναι: χώσε όσο θέλεις, αλλά μη πέσεις στο επίπεδό τους. Σου λέει ο άλλος μαλακίες. Δε θα κάτσεις βέβαια να τις αντιμετωπίσεις λογικά, αυτό θα ήταν μάταιο, αλλά μη τον πεις μαλάκα όπως του αξίζει. Πες του ξέρεις τι, νόμιζα πως θα μιλήσουμε σαν ενήλικες αλλά εσύ όπως φαίνεται νομίζεις ότι έχεις να κάνεις με κανα γυμνασιόπαιδο, θα σοβαρευτείς ή να φύγω;

 

Και μη μιλάς για δικά σου θέματα σε μαλάκες, πάει τζάμπα το σάλιο και το μόνο που θα καταφέρεις είναι να πιαστούν για να πουν τα δικά τους.

 

Αλλά το πιο σημαντικό: όταν έχεις να κάνεις με μαλάκες και τους δίνεις τη δυνατότητα, θα σε εκμεταλλευτούν. Μάθε από αυτό, αλλά ποτέ μη το αφήσεις να σε κάνει και σένα μαλάκα που θεωρεί ότι ο άλλος θα σε εκμεταλλευτεί επειδή είναι αφεντικό. Μαλάκας και αφεντικό δεν είναι το ίδιο πράγμα, οτι κι αν θέλουν να λένε κάποιοι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο σκεφτηκα και γω. Αρχιζω σιγα σιγα να τα βάζω ολα κατω και λεω κοιτα οτι πηγαν να βγουν και απο πανω. Δεν το ειπα εκεινη την στιγμη ετσι.

 

Ο ενας εργοδοτης μου έλεγε εχω βγαλει πολλους πωλητες, ρωτα αν θες για μενα, η γυναικα εργοδοτης οτι την δουλεια σου εδω μεσα την εκανα εγω πρωτη, τα λεφτα που σου δινω, μπορουσα να τα βαζω στην τσεπη μου.

 

Απλα τους απαντησα ουτε μεγάλος σας το παιζω, αλλα ουτε ενα πιτσιρίκι ειμαι, ηθελα να συζητησω μαζι σας για καποια θεματα που δημιουργηθηκαν αυτον το καιρο, εσεις που ειχατε προβλημα μαζιου(λεγοντας προβλημα, δεν κοβεις τα χορτα απο εξω, ε υπάρχει μια κουτσουλια εκει) το αφησατε και τωρα μου τα λετε όλα γιατι; δεν επρεπε να με πειτε σαν αφεντκα ελα εδω γιατι δεν ειμαι ικανοποιημενος με αυτα που θελω να κανεις. Η απαντηση ήταν τα βλεπαμε αλλα λεγαμε αστο θα του το πω αλλη στιγμη

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μη χαλάς τη καρδιά σου για καρμιρηδες. Γνωρίζω πολλούς καρμιρηδες και ούτε το σάλιο σου δεν αξίζει να σπαταλάς για αυτούς.

 

Ξέχνα το και προχωρα παρακάτω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενας εργοδοτης μου έλεγε εχω βγαλει πολλους πωλητες, ρωτα αν θες για μενα, η γυναικα εργοδοτης οτι την δουλεια σου εδω μεσα την εκανα εγω πρωτη, τα λεφτα που σου δινω, μπορουσα να τα βαζω στην τσεπη μου.

 

Όσο ζεις μαθαίνεις. Αλλά μη κάθεσαι να ακούς μαλακίες από κανέναν. Πες της ναι, αλλά τότε σήμερα το πρωί δε θα μπορούσες να πεις καφέ έτσι απασχολημένη που θα ήσουν να βάζεις τα λεφτά στην τσέπη.

 

Το πρώτο μου αφεντικό κάποια στιγμή που ήθελε να το γυρίσω σε 8ωρο μου πρότεινε 600 μαύρα. Για να δουλεύω πάνω σε κάτι που σκέφτηκα και έφτιαξα μόνος μου, το οποίο δεν υπήρχε εκείνη την εποχή αλλού στην Ελλάδα και από το οποίο έβγαζε δε θέλω να ξέρω πόσα. Εγώ ήθελα τουλάχιστον 800, αυτός έκανε τον Κινέζο, έκανα και γω τον Κινέζο στα ωράρια. Για μια περίοδο παίζαμε chicken, ποιος θα κάνει πρώτος αυτό που θέλει ο άλλος.

 

Στο ενδιάμεσο ερχόταν διάφοροι για συνέντευξη, με προοπτική να πάρει κι άλλους προγραμματιστές. Μια μέρα λοιπόν εκεί που λέγαμε τι θα γίνει, τι τι θα γίνει κλπ μου κάνει, σήμερα ήταν εδώ κάποιος πολύ καλός, πολύ έμπειρος, είναι τοπ είναι θεός έχει τις χάρες όλες, και δέχεται να έρθει full time να κάνει τη δουλειά σου με 600.

 

Ε τον κοιτάω το μαλάκα και του λέω, ειλικρινά τότε πρέπει να τον προσλάβεις, κι από μένα no hard feelings. Να του πεις να έρθει το συντομότερο.

 

Και ποτέ δε μου ξαναείπε τίποτα τέτοιο.

 

Βέβαια, τρέλα πουλάει μόνο όποιος δεν έχει ανάγκη. Αλλά αν έχεις αυτή την πολυτέλεια, στους μαλάκες πληρώνουμε με το ίδιο νόμισμα και με καλύτερο στυλ από τους ίδιους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι εγινε σημερα δεν περιμεναν οτι δεν θα παω. Το πρωί πηρε το ενα αφεντικο το αλλο και ειπε δεν ηρθε στην δουλεια να ξερεις.

 

Πιστευω απεδειξα οτι δεν χανω την αξιοπρεπεια μου για κανεναν. Πηγα δηλωσα οτι δεν συνεχισω, τοτε πηγε να τα γυρισει και για μένα αυτη σου η αποφαση με φερνει σε δυσκολη θεση. Ειπα οσο δυσκολα ειναι για σενα, ηταν για μενα χτες και καθισα σκεφτηκα αποφασισα οτι θα φυγω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να μαθεις 2 χρησιμα πραγματα απο την εμπειρια αυτη, ειναι:

1. Οταν ξεπερνουν τα ορια τους το κοβεις νωρις και δε το αφηνεις να παει στο απροχωρητο γιατι δεν υπαρχει γυρισμος και εννοειται καμια συζητηση δε το σωζει πια (οπως η χθεσινη)

2. Αν αποφασισεις να παραιτηθεις για οποιοδηποτε λογο, ξεκινα βρες αλλη δουλεια και μετα δωσε την παραιτηση. Το θεμα ειναι να μη μεινεις εσυ ξεκρεμαστος κι οχι να δειξεις του εργοδοτη σου οτι εχεις αντρικιο χαρακτηρα και μετα να μεινεις 5 μηνες ανεργος, οταν αυτος θα εχει παρει αλλον στη θεση σου και θα σε εχει ξεχασει το πολυ μεσα 1 βδομαδα.

 

Δυστυχως οι δουλειες στις οποιες εισαι αναλωσιμος, τα εχουν αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,να σας πω και εγω τη γνωμη μου..

Ξεκινησα δουλεια στα 15,τωρα ειμαι 32 και εχω καταληξει οτι πρωτα απο ολα κοιταμε την υγεια μας,ψυχικη και σωματικη.

Δεν εχει νοημα να εισαι σε μια δουλεια που σου τρωει τα σωθικα.

Οσο αναγκη και να εχεις,δεν κανεις τποτ μενοντας εκει.

Οι μερες περνανε,τα νευρα τσανταλια,και ολα αυτα  θα συνοδευτουν και απο ψυχοσωματικα προβληματα.

Η συμβουλη που θα εδινα ορθα κοφτα στον TS θα ηταν να μιλησει με τα αφεντικα και αν δεν αλλαξει κατι να σηκωθει να φυγει ΑΜΕΣΑ.

Ενημερωσε μας τι εγινε με τα χαρτια,αν επαιξε απολυση η << οικιοθελης αποχωρηση >> και αν συζητηθηκε αποζημιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...