Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με δουλεια


alexdjx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναλογα με τις αναγκες σου. Ειναι οντως μεγαλο ξεζουμισμα αυτο. Κι απ'οτι καταλαβα δεν εισαι και κανενας 25αρης να πεις οτι εισαι στην αρχη και κανεις υπομονη για κατι καλυτερο. Απο την αλλη οντως δουλειες δεν υπαρχουν πλεον κι ειδικα στο επαγγελμα σου. Εγω λεω να κανεις υπομονη αφου τουλαχιστον οι ωρες δουλειας δεν ειναι πολλες και ταυτοχρονα να ψαχνεσαι κι αλλου,μη το αφηνεις. Το να μεινεις εντελως χωρις δουλεια (ενω εχεις αναγκη απ΄οσο καταλαβαινω) δεν ειναι καλη λυση γιατι δε μπορεις να ξερεις ποτε θα βρεις την επομενη. Ψαξε για κατι αλλο λοιπον ταυτοχρονα ή δες ακομη και τη λυση να φυγεις απο Ελλαδα αφου εχεις τοση εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν αξίζει να χάσεις την υγεία σου για 300€ το μήνα, η απάντηση είναι "προφανώς και όχι". Αυτό δε σηκώνει κουβέντα. Το πραγματικό ερώτημα είναι αν μπορείς να αποχωριστείς αυτά τα 300€. Μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτά; Αν όχι, η ψυχική υγεία είναι πολυτέλεια. Προηγείται το να φας, έτσι δεν είναι;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ψυχική σου υγεία την χαλας ακόμα πιο πολυ όταν είσαι άνεργος και δεν έχεις από πουθενά εισοδήματα

 

Και στις δύο περιπτώσεις τη χαλάς δυστυχώς... Επειδή δεν ξέρω κατά πόσο την έχει πραγματική ανάγκη τη δουλειά όμως ο φίλος, ίσως να έχει επιλογές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν ξέρω κατά πόσο την έχει πραγματική ανάγκη τη δουλειά όμως ο φίλος, ίσως να έχει επιλογές. 

 

Εκεί παίζεται το όλο παιχνίδι: εάν είσαι σε θέση να ξεχάσεις την 300άρα ή όχι. Στα λόγια είναι εύκολα όλα, άμα όμως αυτά τα λεφτά σου αγοράζουν το φαί, το παιχνίδι έχει χαθεί πριν το ξεκίνημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατάλαβα απ αυτά που είπε ο t.s το πρόβλημα του είναι τα χρήματα ή ο όγκος εργασίας?Δηλαδή με τα ίδια χρήματα αν είχε λιγότερη δουλειά δεν θα είχε παράπονο ή αν πχ έπαιρνε 500 με τον ίδιο όγκο εργασίας δεν θα είχε πρόβλημα?

Όπως και να χει, αν γενικώς κάπου δεν είμαστε ευχαριστημένοι για τον οποιοδήποτε λόγο (ή τα χρήματα....ή την συμπεριφορά....ή την δουλειά την ίδια) σίγουρα ψάχνουμε και αλλού ταυτόχρονα ώστε να ελπίζουμε σε καλύτερες συνθηκες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου θα σου προτείνω το εξής.

Ανάγκασε τον να σε απολύσει για ναι βγεις ταμείο ανεργίας. Εκεί θα παίρνεις 360 ευρώ και στο διάστημα αυτό ψάχνεις για κάτι άλλο. Θα ηρεμήσει και το κεφάλι σου. Δεν υπάρχει περίπτωση σε ένα χρόνο να μη βρεις κάτι έστω και 4ωρο, Εάν δεν έχεις άλλες υποχρεώσεις όπως ενοίκια ρεύμα κτλ που δε νομίζω να έχεις γιατί με 330 δε καλύπτονται με καμία δύναμη τέτοια πάγια έξοδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα να χαλαρώσεις και να δουλεύεις με νορμάλ ρυθμούς. Ούτε να τρέχεις πανικόβλητος, ούτε να ξύνεσαι όμως και όταν σε ρωτήσει γιατί δεν έγινε η τάδε εργασία, να του απαντάς πως δεν πρόλαβες. Αν σου πει πως μειώθηκε η απόδοσή σου να του απαντάς πως εξαντλήθηκες. Με ευγένεια πάντα, ώστε να μην χάνεις το δίκαιο σου και να μην φαίνεται πως το κάνεις για να προκαλέσεις.

 

Αυτά θεωρώ πως είναι καλύτερη λύση από το να φύγεις έτσι απλά. Πιστεύω πως και αυτός ξέρει το πόσο τρέχεις, όμως είναι στ' αρχίδια του. Όποτε δεν θα νιώσεις και άσχημα με την μείωση των ρυθμών.

 

Πιθανόν με αυτό τον τρόπο να φτάσεις σε απόλυση, γι αυτό λέω πως είναι καλύτερη λύση από το να παραιτηθείς και όχι η καλύτερη λύση γενικά. Τώρα αν θέλεις να συνεχίσεις να εργάζεσαι εκεί, δεν θα ήταν καλή λύση αυτή και δεν ξέρω πως θα μπορούσες να τον αλλάξεις.

 

Το έχω κάνει το παραπάνω σε φάση που ήθελα να φύγω από δουλειά και τράβηξε μερικούς μήνες, μέχρι να παραιτηθώ. Είχα βρει όμως την ψυχική μου υγεία αυτό το διάστημα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα σου πει γιατι έπεσε ο ρυθμος σου (ενώ εισαι με ένα κάρο φακελους πανω από το κεφάλι σου) πές του να πάει να γαμηθει :cry:

 

με τροπο και ευγενικα όμως χωρις να φαινεται ότι προκαλείς ... μη χάσεις και το δικιο σου! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μειώσει την απόδοση, αν η δουλειά πρέπει να βγει συγκεκριμένη στιγμή για τον Χ, Ψ λόγο, θα τον βάλει να κάτσει και παραπάνω απο 4 ώρες για 300 ευρώ.

 

Γενικα φίλε έμπλεξες σε βλάκα εργοδότη (δεν είναι και λίγοι) και σε σκατά περίοδο, όπου ναι μεν δεν υπάρχουν δουλειές και απο την άλλη αυτές που υπάρχουν κοιτάνε και το παραμικρό ψεγάδι στο βιογραφικό σου για να ξεχωρίσουν τον πιο... αψεγάδιαστο (με άλλα λόγια αυτόν που κάθησε και δούλεψε σαν ζώον στον κάθε εργοδότη, πήρε πτυχίο στα 4 χρόνια, καπάκι μεταπτυχιακό και πρώτη δουλειά το πολύ στα 25).

 

Για μένα αξιοποίησε τα πρωινά σου μπας και βρεις άλλη δουλειά στο αντικείμενό σου και αν στην χειρότερη δεν την παλεύεις και φτάσεις σε σημειο να κάνεις κακό στην υγεία σου, σήκω φύγε. Υγεία να έχεις και κάτι θα βρεις για να βγάζεις το χαρτζιλίκι σου. Προσωπικά εγώ έφυγα απο την προηγούμενη δουλειά μου στους 4 μηνες γιατί ήθελαν σκλάβο και οχι εργαζόμενο. Πάλεψα με την ανεργία και με τον κάθε ηλίθιο που με ρωτούσε απο ολόκληρο το βιογραφικό γιατί έφυγα τόσο σύντομα απο την τελευταία μου δουλειά για ένα χρόνο. Τελικά βρήκα αρκετά καλή δουλειά σαν τίτλο, αλλά όχι και τις συνθήκες που αναζητούσα. Απλά δεν είναι το προηγούμενο χάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε πως θα ξεφύγεις από αυτόν τον βόθρο .. όπως προείπαν έχεις τόσες ώρες την ημέρα που μπορείς να τις αξιοποιήσεις για να βρεις μια καλύτερη δουλεία ,να μάθεις κάτι καινούργιο η να εξελιχτείς σε κάτι που γνωρίζεις ήδη . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κορυφαιο το ειχε πει ενας γνωστος ... που τον πιεζαν πανω στη φασαρια ... "Σας παρακαλω κυριε .... αντε και γαμησου" χαχαχαχ ακομα το θυμαμαι και λιώνω στα γέλια.

 

Σε δουλεια αυτό αλλα τελικα δεν εγινε τιποτα δεν τον εδιωξαν απλα δεν ξαναδουλεψε με αυτόν αποφευγε ο ενας τον αλλον :cry:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρονικη συνταγογραφηση, οργανωση ραντεβου, να σηκωνω το τηλεφωνο, να συμπληρωνω ιατρικους φακελους, να γραφω κοκκινες γραμμες και πολλα πολλα αλλα και ολα αυτα σε ενα ωραριο 5:30 με 9:30 καθημερινα part time με 330 ευρω το μηνα!!

 

Εννοείς 17:30 το απόγευμα με 21:30 το βράδυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο γιατρος ειναι λιγο κακομαθημενος μλκς & νομιζει οτι επιασε τον παπα απ τα @. Σε τετοια ατομα μην χαριζεστε καθολου. Για μενα, τον αφηνεις ξαφνικα μια ωραια μερα στα κρυα του λουτρου να φάει πακετο.

 

Απο την στιγμη που η δουλεια δεν βγαινει σε 4 ωρες... θα μπορουσε εστω και μαυρα να σε δινει κατι εξτρα και να την κανεις σε 5-6 ωρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας,

 

Θα ηθελα την γνωμη σας για ενα θεμα

 

Καταρχην ειμαι 37 χρονων (αν αυτο εχει σημασια).

 

Εχω δουλεψει σε αρκετες δουλειες σαν τεχνικος η/υ, καθηγητης ecdl, υπευθυνος τμηματος i.t. σε μεγαλη ξεοδοχειακη μοναδα κλπ. Λογο της κρισης και λογο οτι το επαγγελμα του τεχνικου ολιγον τι "πεθανε" (σε αυτο συνεβαλε βεβαια οτι απομακρνθηκα κι εγω λιγο απο τον χωρο) το 2010 βρεθηκα χωρις δουλεια για περιπου 1 χρονο.

 

Τον Σεπτεβριο του 2011 βρηκα δουλεια σε ενα παθολογικο ιατρειο κοντα στο σπιτι μου (ο γιατρος ειναι γνωστος της οικογενειας μου και ετσι με συστησε) part time με κυρια αρμοδιοτητα την ηλεκτρονικη συνταγογραφηση, Το ιατρειο ηταν στον εοπυυ και ο παθολογος ψιλο μεγαλος σε ηλικια οταν ξεκινησα (64). Ειχε αρκετη δουλεια κυριως το πρωτο 15νθημερο του μηνα αλλα γενικα παλευοταν και ο γιατρος στα δυσκολα εδειχνε κατανοηση και γενικα ηταν συνεννοησιμος. Δυστυχως τελη του 2014 και αφου ειχα συμπληρωσει περιπου 3 χρονια και 3 μηνες στο ιατρειο ο γιατρος συνταξιοδοτηθηκε και ετσι εμεινα χωρις δουλεια μεχρι τον Οκτωβριο του 2015.

 

1η Οκτωβριου του '15 πιανω δουλεια σε ενα αλλο ιατρειο του ΕΟΠΥΥ.. Εκει τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα.

 

Ο γιατρος ειναι 42 χρονων, εχει μαζεψει απιστευτα πολυ πελατεια (ειναι και στον εοπυυ) και οι αρμοδιοτητες μου ειναι:

 

Ηλεκτρονικη συνταγογραφηση, οργανωση ραντεβου, να σηκωνω το τηλεφωνο, να συμπληρωνω ιατρικους φακελους, να γραφω κοκκινες γραμμες και πολλα πολλα αλλα και ολα αυτα σε ενα ωραριο 5:30 με 9:30 καθημερινα part time με 330 ευρω το μηνα!!

 

Γενικα ειμαι αρκετα γρηγορος σαν ατομο και στην δουλεια μου (αλλωστε αν δεν ημουν δεν θα τα καταφερνα καν εκει μεσα με τοση δουλεια,) . Τα προβληματα μου ειναι τα εξης;

 

1) Ο γιατρος δεν ειναι συννενοησιμος. Δεν μου εχει πει ποτε μια καλη κουβεντα για την δουλεια μου και μονιμως ψαχνει αφορμη για να μου κανει παρατηρησεις για ασημαντες αφορμες ενω βλεπει οτι προσπαθω να βγαλω ογκο δουλειας που αντιστοιχει σε τουλαχιστον 3 ατομα και προσπαθω να τα κανω ολα ΜΟΝΟΣ μου. Μεχρι και μερικοι ασθενεις εκει μεσα μου εχουν πει , καλα πως αντεχεις ολο αυτο...Χωρις πλακα αν δεν το ζησετε δεν μπορειτε να καταλαβετε πως ειναι. Καθε μερα σχεδον πηγαινω με πονοκεφαλο στο σπιτι.

 

2). Του εχω μιλησει πολλες φορες οτι η δουλεια δεν βγαινει (γι΄αυτο το λογο εμαθα οτι εχουν φυγει και πριν απο μενα 5 ατομα ) και μου λεει οτι αυτες ειναι οι συνθηκες και αμα σαρεσε (μεσες ακρες).

 

3) Ολα ειναι χυμα εκει μεσα. Στις αρχες του μηνα ειδικα με το πλαφον μερικοι αφηνουν συνταγες στι γραμματοκιβωτιο του ιατρειου για ν τους γραψει (να τους γραψω δηλαδη) τα φαρμακα και ετσι εκτος απο τους ασθενεις που πρεπει να εξυπηρετηθουν εν ωρα ιατρειου εξυπηρετω ενδιαμεσα και αλλους τοσους γνωστους (ακομα και τηλεφωνικες παραγγελιες δεχομαι σαν να ειναι καφετερια).

 

4) Εκτος απο τον ογκο των συνταγων που γραφω ενω ειμαστε μεσα στο πλαφον μου δεινει καμια 30 αρια εξτρα απο γνωστους και περιμενει να τα εχω τελειωσει μεσα στο ωραριο. Βλεπετε, εχει καλομαθει πολυ και τους ασθενεις και τα θελουν ολα γρηγορα και αμεσα αδιαφορωντας αν εγω εκεινη την ωρα κανω 10 διαφορετικα πραγματα. Φοβαται βλεπετε, μη του φυγει κανενας και παει σε αλλο ιατρειο...

 

Γενικα οι συνθηκες εναι εντελως αγχωτικες (Εχω παθει 3 φορες κριση πανικου εκει μεσα) και δεν παλευετε αλλο. Απ την αλλη σκεφτομαι οτι ειναι και το μοναδικο μου εισοδημα που καθε μηνα βγαινει με αυτες τις συνθηκες . Καταλαβαινω απολυτα σε τι καιρους ζουμε και οτι πολλοι απο σας και γενικα στην Ελλαδα δεν εχουν καν δουλεια, το εχω βιωσει κι εγω αυτο στο πετσι μου αρκετο καιρο αλλα ρε παιδια αν ειναι να χαλασω και την υγεια μου για 300 ευρω ε να το χιεσω.

 

Εσεις τι θα κανατε στην θεση μου. Γενικα μια συμβουλη.

Το κύριο πρόβλημα στην περίπτωσή σου δεν είναι τα λίγα χρήματα,αυτό είναι δευτερεύον,αλλά ο εργοδότης που γνωρίζει την ανάγκη για εργασία και το εκμεταλλεύεται.

 

Εγώ στην θέση σου θα έψαχνα άλλη δουλειά και θα έφευγα μάλλον απροειδοποίητα για να τον «κρεμάσω».Αν δικαιούσαι ταμείο ανεργίας και δεν μπορείς να βρείς άλλη δουλειά προσπάθησε να τον κάνεις να σε απολύσει.

 

5 ημέρες την εβδομάδα δουλεύεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...