Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με δουλεια


alexdjx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπαρχουν υπόγραφες πλεον, ο λογαριασμός ειναι του γιατρού και οτι γράφετε εκει ειναι επίσημη ιατρικής συνταγή, η οποια μεταβιβάζετε ανάλογα είτε στα φαρμακεία ειτε στο εργαστήρια.

 

Ηλεκτρονικα δηλαδή μαλιστα. Και αμα αυτος όταν του την πεσουν που γράφει συνταγες σε ασθενείς χωρις να τους εχει δει τα ριξει στον άλλον τι γινεται? τα λεω αυτά γιατι προσφατα ειδαμε ολοι ότι γιατρος έδινε πιστοποιηστικα από το ..... σπιτι. Ποτε δεν υπηρξε πρόβλημα μέχρι που έκατσε η στραβή.

 

Φιλε σορρυ που θα στο πω εισαι και μεγαλύτερος το ξέρεις καλυτερα από μενα αλλα σε αυτό το κοσμο που ζουμε θα πρέπει πρώτα να εξασφαλίσεις ότι δεν καίγεται ο κώλος σου σε περιπτωση που στην φέρουν και μετά οι φιλες και οι συνεργασιες και όλα αυτά. Ετσι ώστε μολις πάει να στην κανει να εισαι ετοιμος από πριν (τουλάχιστον σε οσες περιπτώσεις μπορεις να το κανεις αυτό).

τελικα συμφωνησαμε σε απολυση τελη οκτωβριου τουλαχιστον να.μπω ταμειο ανεργιας χωρις αποζημιωση...Οτι και να.του πα αγυριστο κεφαλι. Ε μου λεει αυτες οι δουλειες δεν ειναι και για παντα....Προτιμα να χανει υπαλληλους παρα να συννενοηθει λιγο τι να πω ελπιζω να.επραξα τκ σωστο δεν.ειχα κατι αλλο που μπορουσα να κανω

 

Αποζημιωση μπορεις να του πάρεις? και μετα να μπεις ταμειο ανεργιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν.παραιτηθω δεν μπαινω ταμειο ανεργιας. Απο την αλλη σε περιπτωση απολυσης αυτος θελει να αποφυγει την απιζημιωση. Συμφωνησαμε σε απολυση χωρις να παρω αποζημιωση αλλιως αυτος δεν δεχοταν και θα το εκανε να φανει σαν παραιτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα συμφωνησαμε σε απολυση τελη οκτωβριου τουλαχιστον να.μπω ταμειο ανεργιας χωρις αποζημιωση...Οτι και να.του πα αγυριστο κεφαλι. Ε μου λεει αυτες οι δουλειες δεν ειναι και για παντα....Προτιμα να χανει υπαλληλους παρα να συννενοηθει λιγο τι να πω ελπιζω να.επραξα τκ σωστο δεν.ειχα κατι αλλο που μπορουσα να κανω

 

Προσωπικά σε καταλαβαίνω, ήμουν στην ίδια φάση με αφεντικά-δυνάστες και η ψυχολογία μου είχε φτάσει στο ναδίρ.

Τώρα έχω βρει κάτι καλύτερο, αν και είναι νωρίς ακόμα για να το πω με 100% σιγουριά.

 

Το θέμα είναι μη σε πάρει από κάτω, και πεις να αράξεις κανά μήνα να χαλαρώσεις, και περάσει ο χρόνος φτάνοντας στην αδράνεια.

Αποζημιωση μπορεις να του πάρεις? και μετα να μπεις ταμειο ανεργιας?

 

Έχεις υπόψη σου πόση είναι η αποζημίωση; Γιατί νομίζω ότι είναι ψίχουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν.παραιτηθω δεν μπαινω ταμειο ανεργιας. Απο την αλλη σε περιπτωση απολυσης αυτος θελει να αποφυγει την απιζημιωση. Συμφωνησαμε σε απολυση χωρις να παρω αποζημιωση αλλιως αυτος δεν δεχοταν και θα το εκανε να φανει σαν παραιτηση

 

Ποση είναι η αποζημιωση σε περιπτωση απολυσης? αυτος δεν θελει να σε διώξει? αρα δεν συμφωνήσατε σε κατι ρε συ αυτος ειπε και συμφώνησες εσυ. Τι θα πει θα το εκανε να φανει σαν παραιτηση? δηλαδή?

 

καλα μερικοι δεν διαφωνω πολλά λενε.Το θεμα στο τέλος είναι τι θα μπορέσουν να καταφέρουν. Μην ψαρώνεις. Βεβαια πρεπει να εισαι έτοιμος και για συγκρουση. Αν δεν θες σηκωσε λευκη σημαια και κάνε ότι σου λεει ο κάθε σαχλαμάρας.

 

Επισης κάτι τέτοιοι να ξέρεις μολις ακουσουν για δικαστηρια χέζονται πάνω τους όχι επειδή μασάνε (τομάρια είναι σιγα μη μασήσουν) αλλα λογω τσιγκουνιας. Οποτε θα κτυπησεις και εσυ εκει που πονάει. Αλλιως δεν θα γινει δουλεια. Φαινεται δεν γινεσαι κατανοητος. Αν έχει υπογραψει συμβαση και σε διώξει στο έτσι μη φυγεις. Και αν είναι μάγκας ας το κάνει να φανει σαν παραιτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να το κάνει να φανεί σαν παραίτηση. Απλά συνεχίζει να του ρίχνει στο κεφάλι και του λέει ότι δεν τον απολύει, μέχρι να πουλάρει από μόνος του.

 

Η αποζημίωση στην περίπτωσή του, παίζει να είναι 2-3 μηνιάτικα, ούτε 1Κ€ δεν παίζει να φτάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος θα τον ακουει? αυτος θα ριχνει στο κεφάλι και ο άλλος θα του λεει ααα φιλαράκι .... εδώ όπως βλέπεις εχω αρκετη δουλεια δεν βγαινω. Αν θες να βγει και να γινει σωστά ειτε θα χαλαρώσεις το συστημα ή θα βάλεις και αλλον. B)


Δε χρειάζεται να το κάνει να φανεί σαν παραίτηση. Απλά συνεχίζει να του ρίχνει στο κεφάλι και του λέει ότι δεν τον απολύει, μέχρι να πουλάρει από μόνος του.

 

Η αποζημίωση στην περίπτωσή του, παίζει να είναι 2-3 μηνιάτικα, ούτε 1Κ€ δεν παίζει να φτάνει.

 

Δεν πειράζει. Θα τσιμπησει 8-9 κατοστάρικα και θα πάει και στο ταμειο ανεργιας μετά. Και αν δεν τα τσιμπήσει ας μεινει 1-2 μήνες να του την σπάει κάθε μερα όπως εκανε και αυτος.

 

Ακου εκει συμφωνήσαμε λεει να με διώξει χωρις αποζημιωση. Δεν συμφωνησαν βασικα... ο άλλος ειπε μια μαλακια εκει και περιμένει ότι θα γινει το δικο του.

 

Για αυτό και εχω πει σε άλλο θρεντ αυτά τα οριζεις εξαρχής. Δεν μπορεις να ασχολείσαι με τέτοιους σαχλαμάρες ή θα είναι κάποιος εξαρχής σωστος ή να παει να γαμηθει δεν θα υπάρξει συνεργασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να το κάνει να φανεί σαν παραίτηση. Απλά συνεχίζει να του ρίχνει στο κεφάλι και του λέει ότι δεν τον απολύει, μέχρι να πουλάρει από μόνος του.

 

Η αποζημίωση στην περίπτωσή του, παίζει να είναι 2-3 μηνιάτικα, ούτε 1Κ€ δεν παίζει να φτάνει.

Στον ένα χρόνο είναι δύο μεικτά (όχι πληρωτεα) μηνιάτικα προσαυξημενα κατά 1/6

 

Μετά υπάρχει πέρα από τα δεδουλευμενα δώρο χριστουγεννων, επίδομα άδειας αν δε το έχει πάρει όλο και αποζημίωση άδειας αν δε την έχει πάρει όλη.

 

Ο γιατρός αυτά τα δώσει δε τα δώσει θα τα περάσει ως έξοδα και για να είναι καλυμμένος θα τον βάλει να υπογράψει ότι τα πήρε (αν δε το κάνει είναι εκτεθειμένος)

 

Εδώ ίσως κάνει και χάρη βέβαια στον ts αφού χωρίς πολλά πολλά θα τον στείλει ταμείο, άλλοι που δεν αντέχουν και παραιτούνται ψάχνουν να βρουν να τους προσλάβουν για λίγες μέρες αλλού ώστε να τους απολυσουν στη συνέχεια γιατί με παραίτηση ταμείο δεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια δεν θα υπογράψει τοτε ότι εξοφληθηκε. Μέχρι να σοβαρευτεί ο γιατρουκος και να αρχισει να μιλάει πιο σοβαρά.

 

Καμια χάρη δεν του εκανε τον ειχε επι ώρες να δουλευει να του βγάζει δουλεια 2 υπαλλήλων με τα λιγοτερα.

 

Πες του εγω καταλαβαινω ότι και εσυ εισαι με τα προβλήματα σου κτλπ αλλα δεν θα διώξεις και εμενα ετσι θα σεβαστείς ότι έχω οικογενεια. Δεν σου ζητάω τα 3 μηνιάτικα που κανονικα δικαιούμαι. Τα 2 οπωσδήποτε. Καντου μια σοβαρη κουβεντα τον φοβάσαι? τιποτα δεν μπορει να σου κανει.

 

Τοσο καιρο σου την έλεγε και θα τον αφησεις ετσι? στο τελος γινεται ο λογαριασμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε δεν τον διώχνει κιόλας, του κάνει τη ζωή δύσκολη μεχρι να φυγει ή ο ts κάθεται και τα ξύνει μέχρι να τον διώξει

 

Σε μία βδομάδα από τώρα δικαιούται αποζημίωση (αφού τον πήρε 1/10), ας κάνει ότι πιστεύει

 

Αλλά αν θέλει το ταμείο και συμφώνησαν έτσι, αν αλλάξει τη συμφωνία δε θα το πάρει και ο άλλος καλά

 

Επίσης επειδή στην απόλυση υπογραφεις και το έντυπο της απόλυσης το οποίο σκαναρει ο λογιστής και ανεβάζει στο υεκα επάνω σε αυτό αναφέρεται και το ποσό της αποζημίωσης και η ημερομηνία που την έλαβε, οπότε αν υπογράψει και αυτό ώστε να πάρει απόλυση στα χέρια του για τον οαεδ και ας μην υπογράψει εξοφλητικές αποδείξεις είναι εκτεθειμένος ο ts

 

Εγώ όταν μου ζητάνε κάτι τέτοιο (δικό τους πρόβλημα τι κάνουν μεταξύ τους) και θεωρώ επισφαλή τον υπάλληλο για το καλό του πελατη τους βάζω να υπογράψουν εκτός από την απόλυση και αποδείξεις και υπεύθυνη δήλωση ότι έχουν πληρωθεί τα πάντα και δεν έχουν καμία απαιτηση από την επιχείρηση γιατί ποτέ δε ξέρεις αν ο άλλος σε τρέξει

 

Επίσης μπορεί να τρέξει κι εμένα ή τον εργοδότη μου, χωρίς τζιφρες δε γίνονται ούτε απολύσεις ούτε καν αποχωρήσεις αν θέλουμε να είμαστε σωστοί, απλά στη περίπτωση των απολύσεων είναι έτσι το ηλεκτρονικό σύστημα που σου ζητάει να ανεβάσεις υπογεγραμμένο έντυπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια δεν θα υπογράψει τοτε ότι εξοφληθηκε. Μέχρι να σοβαρευτεί ο γιατρουκος και να αρχισει να μιλάει πιο σοβαρά.

 

Καμια χάρη δεν του εκανε τον ειχε επι ώρες να δουλευει να του βγάζει δουλεια 2 υπαλλήλων με τα λιγοτερα.

Πολύ λυπάμαι πως θα πέσει η υπογραφή και ο ts θα νιώθει πως του  έκανε και χάρη ο άλλος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ λυπάμαι πως θα πέσει η υπογραφή και ο ts θα νιώθει πως του έκανε και χάρη ο άλλος..

Εν μέρει του κάνει, άσχετα αν αυτός έχει και το μαχαίρι και το καρπούζι και βγαίνει πιο κερδισμένος

 

Για να μεγιστοποιήσει ο ts το κέρδος του θα πρέπει να πέσει πιο χαμηλά από τον εργοδότη του, γιατί καλώς ή κακώς τα πράγματα είναι με τη μεριά του εργοδότη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογιστουλη δεν είναι κοροϊδο το αφεντικο σου. Το γνωριζει ότι δεν τον συμφέρει να παιξει τέτοια πουστια σε υπάλληλο.

 

Γιατι αν εσυ τολμήσεις να μου κάνεις τη ζωη δυσκολη όπως λες .... είμαι ένα χρονο στη δουλεια. Ξέρω ότι μπορει να υπάρχουν 2-3 ατομάκια που τα έχεις και δουλευουν τσάμπα 1 χρονο μέσα έχω δει πραγματα που μπορει να μη σε συμφέρουν να βγουν προς τα εξω. Οποτε από το να παιξουμε μπάλα ετσι θα ηταν καλυτερα το αφεντικο σου να λογικευτεί και να μαθει να είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του γιατι μεταξυ μας υπάρχουν και τύποι που δεν αστειευονται.

 

Ουτε επισης συμφερει το αφεντικο σου να σκάει κάθε λιγο και λιγάκι η αστυνομια για συστασεις. Έχουμε δρομο μπροστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει τέτοιες και χειρότερες σε άτομα που δε μιλάνε

 

Μαζί σου να κάνεις τσαμπουκαδες, αλλά να ξέρεις ότι μπορεί να βρεθείς μπλεγμένος, δυστυχώς δε γίνεται να λυθούν όλα με αυτό το τρόπο αλλιώς εγώ θα είχα λύσει πολλά έτσι αφού μπορώ να σαπακιασω το 95% των ανθρώπων γύρω μου κάθομαι όμως και τους ανέχομαι

 

Μετά αν το πάμε δια των νομικών οδών όλα ειναι θέμα καλού δικηγόρου και όρεξη να χεις να πληρώνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άλλος κάνει τσαμπουκα και ειμαστε υποχρεωμένοι να απαντησουμε. Το παραιτησου οποτε το θελω εγω τι είναι νταβατζιλικι?

 

Ο άλλος θα βρεθει χειροτερα μπερδεμένος. Οποτε στο τέλος θα αναγκαστεί να υποχωρησει και θα εκπλαγεις με την προταση που θα σου κάνει.

 

Εγω σου λεω θα του ελεγα δεν υπογράφω και δεν με απολυεις ... τι θα κανεις θα με αναγκασεις να παραιτηθώ με ποιο τροπο? προσεξε μην μάθει κανεις όμως ότι γράφεις φαρμακα σε ασθενείς χωρις να τους έχεις δει. Γενικά 1 χρονο αμα εισαι στη δουλεια και κοβει το μάτι σου ο άλλος πρεπει να φοβαται πιο πολύ όχι εσυ. Με τη πρωτη μαλακια θα ξερει ότι εισαι έτοιμος να βγαλεις στη φορα πραγματα που δεν τον συμφέρουν. Οποτε δεν θα το κανει.

 

Ουτε εμενα μ αρεσει να φοράω την "παραλλαγη" και να κατεβαινω σε πολεμο αλλα μερικές φορές θα χρειαστεί.

 

ΥΓ Θα ζητήσεις 2 μηνιάτικα ... θα πάρεις το 1 θα υπογράψεις σαν καλο παιδι θα υπογραψει και αυτος θα αποχαιρετηθειτε πλεον σαν παλιόφιλοι :cry:  και θα πάει ο καθενας στην ευχη της παναγιας. Εσυ στο ταμειο σου ή σε άλλη δουλεια αυτος στη δικη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη ξεμεινεις απο εισοδημα (αν δεν το κανεις ηδη αυτο που προτεινω) εχεις ολο το πρωι ελευθερο να ψαχνεις καποια αλλη δουλεια,οποτε αν καβατζωθεις αλλου τον παρατας και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Εν τω μεταξυ,και μονο που ηδη θα ψαχνεσαι για αλλου πιστευω οτι θα εισαι με αλλη ψυχολογια στο ιατρειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...