Προς το περιεχόμενο

Το IEEE P802.3bz ανεβάζει πέντε φορές την ταχύτητα Ethernet με τις υπάρχουσες καλωδιώσεις


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

ρε φίλε δεν το πιάνω γιατί ο home user 10gbps  :P

πες ότι έχεις έναν σκληρό με ethernet στο router και τα 100mb/s δεν σου φτάνουν? τι θες να τρέχεις την database της εθνικής τράπεζας onine και δεν σε φτάνει? 

σε έναν φίλο που την έχει κάνει την μόντα μια χαρά ταχύτητες έχει και βλέπει ταινίες,παιχνίδια μεταφέρει ,μουσικές,φωτό τα πάντα τσακ μπαμ με 100mb/s.

 
 
 
Έχω μια κόρη έναν γιο μια γυναίκα 
 
Θέλω να κάνω ένα PC για όλη την οικογένεια (γιατι τσιγκουνεύομαι να πάρω 4 pc μιας και όλοι μας ασχολούμαστε )
 
το ένα αυτό PC θα τρέχει 4 virtual PCs ενω παράλληλα (επειδή βλέπουμε και ταινίες ) θα μοιράζει και το multimedia υλικό που αποθηκεύουμε σε ένα NAS τρέχοντας Plex
 
Ο μικρός δεν θέλει να κάτσει στην οθόνη στο γραφείο του για να παίξει doom θέλει να παίξει στην οθόνη του σαλονιού (με streaming) η μικρή θέλει να δει στρουμφάκια η μεγάλη twilight και εγώ να ξαναδώ το matrix αλλά αν δεν δω μαζί την ταινία με την μεγάλη θα πέσει παντόφλα
 
streaμάρω στρουμφάκια the movie με UHD  στην οθόνη της μικρής ενώ παίζει ο μικρός doom (streaμαροντας και αυτός) ενώ streamάρουμε το twilight στην tv της κρεβατοκάμαρας και εγώ κρυφά stremάρω σε ρουτερ που μέσω wifi στέλνει το matrix στο κινητό μου και έχω το ακουστικό στο δεξί αφτί για να μην δει η μεγάλη ότι τα φοράω και έχω το κινητό μου στημένο διπλά στο δεξί μου πόδι μέσα στην κουβέρτα. 
 
Να ένα φανταστικό σενάριο όπου χρειάζεσαι bandwidth μεγαλύτερο του 1 Gbps
 
Και γενικά τα σενάρια όπου χρειάζεσαι τέτοιες ταχύτητες (πλην εξαιρέσεων σε επαγγελματικές εφαρμογές) ειναι περιπτώσεις όπου θες να μοιράσεις σε πάνω απο 1 pc σήμα του 1Gbps πχ σε internet cafe ή σε πολυκατοικία (αν έχετε συνεννοηθεί οι ένοικοι να μοιράζεστε ένα δίκτυο ) άρα αναγκαστικά κουμπώνεις αυτά τα PC σε μια δεκάρα βασικά υπάρχουν και άλλες αλχημειες όλες ίδιας λογική όμως. 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 70 δις μέτρα πας μέχρι τη μέση από τη Γη στον Ήλιο.

70 δις χιλιόμετρα θα εννοεί μιας και 10 ταξίδια στον Πλούτωνα ειναι 75 δις χιλιόμετρα (άρα "όχι περισσότερο απο" αλλά "σχεδόν όσο" )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τίτλος δεν ανταποκρίνεται ακριβώς στην πραγματικότητα.

 

Τα στάνταρ είναι για 2.5G στα 100m με καλώδιο CAT5e και 5G στα 100m με καλώδιο CAT6. Στην ουσία πήραν το 10G και έκαναν downgrade μέχρι να δουν τι πιάνουν με παλιά καλώδια. Στον επαγγελματικό δικτυακό εξοπλισμό έχει γίνει ήδη πραγματικότητα αλλά ίσως αργήσουμε να δούμε υλοποιήσεις που μας αφορούν άμεσα σαν χρήστες.

 

Πάντα σε λιγότερα μέτρα είναι πιθανό να κλειδώνουμε χωρίς προβλήματα σε υψηλότερη ταχύτητα από αυτή που υποστηρίζει το καλώδιο σύμφωνα με τα πρότυπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα βάζατε σπίτι σας για να είστε έτοιμοι όταν θα έρθει το FTTH? Fiber ή Cat7?

Οι συσκευές σου το κρίνουν αυτό. Τι να την κάνεις την ίνα μέσα στο σπίτι αν δεν έχεις συσκευή να την κουμπώσεις. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να φροντίσεις να μπορεί να μπει ίνα από την εισαγωγή μέχρι το οπτικό μόντεμ και από εκεί να ξεκινά το LAN σου μέχρι τις πρίζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος! Δηλαδή για το σκέλος απ' το υπόγειο μέχρι την κεντρική πρίζα ενός διαμερίσματος πολυκατοικίας προτιμάται η οπτική ίνα.. Το ρώτησα γιατί με ένα γρήγορο ψάξιμο φαίνεται να σηκώνει συζήτηση το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι τα modem που δίνει ο ΟΤΕ για VDSL είναι 10/100 άρα ότι και να κάνεις έχεις θέμα όταν από το Lan πας να βγεις στο internet…  ναι μπορεί μέσα να παίζεις γρήγορα άλλα αν δεν αλλάξει με Fiber@Home ή ακόμα με το VDSL το Lan κομμάτι τότε όλα είναι λίγο ματαία…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Νορβηγία και τη Minnesota έχουν ήδη 10Gbps FTTH. Σε 10 χρόνια - καλά να 'μαστε - ίσως να ' χουμε και ορισμένοι από εμάς.

 

Από τιμές έτσι στα γρήγορα βλέπω πάνω-κάτω στα ίδια κυμαίνονται ~1Ε/μ, ενώ το Cat5e από 0,15Ε/μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άραγε πότε θα το δούμε στην αγορά να αλλάξουμε καλωδιώσεις και ελπίζω ότι το κόστος θα είναι πολύ προσιτό...

Bot εγγύηση, η είδηση μιλάει για ίδιες καλωδιώσεις, αυτό γράφει ότι θα τις αλλάξουμε...

Βρε αστειευόμενος το είπα το να πειστεί κανείς.

Δεν είναι θέμα ρε συ φτωχών enthusiasts αλλά και αναγκών.

 

Και ο πιό τρελαμένος, δε πιστεύω ότι θα είχε τέτοις ανάγκες για το σπίτι του. Ο πιό λεφτάς ναί, αλλά και πάλι waste of money and resources θα είναι.

Το ύφος σου είναι πάντα αυστηρό :(

 

Αν η διαφορά στην τιμή δεν είναι σαν 10GbE αλλά αρκετά μικρότερη, προφανώς οι "ανάγκες" αυξάνονται :P

 

Καλά έκανε. 5e έβαλε που είναι απολύτως συμβατό. το 6 είναι υπερβολή.

Πρώτον είπε 5 κι όχι 5e, άρα 100Mbps. Δεύτερον το Cat6 είναι μια χαρά επιλογή, δεν είναι cat6e/cat7/cat8 για να λες ότι είναι υπερβολή...

 

ρε φίλε δεν το πιάνω γιατί ο home user 10gbps :P 

πες ότι έχεις έναν σκληρό με ethernet στο router και τα 100mb/s δεν σου φτάνουν? τι θες να τρέχεις την database της εθνικής τράπεζας onine και δεν σε φτάνει? 

σε έναν φίλο που την έχει κάνει την μόντα μια χαρά ταχύτητες έχει και βλέπει ταινίες,παιχνίδια μεταφέρει ,μουσικές,φωτό τα πάντα τσακ μπαμ με 100mb/s.

Δεν είπα ότι χρειάζεται 10GbE, απλά ότι ΑΝ έστω ήθελε κάποιος πάνω από 1gbps τώρα θα έχει επιλογή για άλλα 2 χωρίς να χρειαστεί να δώσει τόσα πολλά για τα 10...

 

Τα 100MB/sec σιγά σιγά με το 4Κ δεν θα είναι αρκετά, όχι για streaming ofc αλλά για μεταφορές. Μπορεί στην αρχή να σου φαίνονται γρήγορα αλλά όσο το συνηθίζεις τόσο πιο αργό θα σου φαίνεται...

Τι θα βάζατε σπίτι σας για να είστε έτοιμοι όταν θα έρθει το FTTH? Fiber ή Cat7?

Ποιος βάζει Fiber σπίτι του με γωνίες? Η ίνα θα πάει μέχρι το modem του FTTH και μετά το modem θα μοιράσει στο σπίτι με ethernet...

 

Αν μιλάς για πολυκατοικία έτσι κι αλλιώς η πάροχος του FTTH θα φέρει την οπτική μέχρι μέσα στο σπίτι, εσύ δεν κάνεις κάτι...

Στη Νορβηγία και τη Minnesota έχουν ήδη 10Gbps FTTH. Σε 10 χρόνια - καλά να 'μαστε - ίσως να ' χουμε και ορισμένοι από εμάς.

Για σπίτια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...