Προς το περιεχόμενο

Περί διαθήκης ο λόγος


LongTom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ το έχω ακόμα απορία πως η υπογραφή θεωρείται κάτι τόσο έγκυρο. Μιλάμε για κάτι που δεν μπορείς να το κάνεις ίδιο δύο φορές!

αυτο ειπα και στην δικηγορο, αλλα ηταν καθετη... τα γραμματα και οι υπογραφες ειναι πειστηρια, αφου αυτος που ειναι η δουλεια του να διασταυρωνει τετοια θεματα κοιταζει και υπογραφες σου πχ σε αλλα πραγματα και σε αλλα ιδιοχειρα σου γραμματα κλπ...

μαλιστα ηταν και σιγουρη για την επιτυχια της δουλειας αυτης :/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειπα και στην δικηγορο, αλλα ηταν καθετη... τα γραμματα και οι υπογραφες ειναι πειστηρια, αφου αυτος που ειναι η δουλεια του να διασταυρωνει τετοια θεματα κοιταζει και υπογραφες σου πχ σε αλλα πραγματα και σε αλλα ιδιοχειρα σου γραμματα κλπ...

μαλιστα ηταν και σιγουρη για την επιτυχια της δουλειας αυτης :/

Είναι και κάτι που μπορεί να κάνεις επίτηδες διαφορετικό. Πας πχ κάνεις μια νέα σύνδεση ή οτιδήποτε και υπογράφεις με μια άσχετη υπογραφή. Δεν μπορείς να πεις μετά αυτή δεν είναι δικιά μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και κάτι που μπορεί να κάνεις επίτηδες διαφορετικό. Πας πχ κάνεις μια νέα σύνδεση ή οτιδήποτε και υπογράφεις με μια άσχετη υπογραφή. Δεν μπορείς να πεις μετά αυτή δεν είναι δικιά μου;

συμφωνα με τα λεγομεα της και παλι καταλαβαινεται...

δηλαδη το μοτιβο γραφης ας πουμε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνα με τα λεγομεα της και παλι καταλαβαινεται...

δηλαδη το μοτιβο γραφης ας πουμε....

Thanks! Μόνο στις τράπεζες έχω δει πάντως να έχουν ένα δείγμα υπογραφής και να το διασταυρώνουν κάθε φορά που υπογράφεις. Όχι ότι κι αυτό μου φαίνεται 100% αξιόπιστο αλλά τέλος πάντων :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παντως νομιζω οτι η ιδιοχειρη διαθηκη μια χαρα νομικη υποσταση εχει... κανενα θεμα δεν υπαρχει περι γνησιοτητας κλπ αφου γινεται διασταυρωση γραφικου χαρακτηρα απο "επιστημονες" κλπ..

 

 

Υπάρχουν τριών ειδών διαθήκες: η ιδιόχειρη, η δημόσια και η μυστική. 

 

Στην ιδιόχειρη, ο διαθέτης γράφει με το χεράκι του την τελευταία του βούληση, την βάζει σε ένα φάκελο (ή την αφήνει χύμα - δεν έχει σημασία) και μετά το θάνατό του, ελπίζει να την βρουν οι κληρονόμοι του. 

 

Στην δημόσια, ο διαθέτης επισκέπτεται συμβολαιογράφο μαζί με δύο μάρτυρες, υπαγορεύει τη διαθήκη του, η οποία γίνεται συμβολαιογραφικό έγγραφο και το κρατάει στο αρχείο του ο συμβολαιογράφος, ο οποίος, όταν πληροφορηθεί το θάνατο του διαθέτη, την πηγαίνει στο δικαστήριο για τα περαιτέρω.

 

Στην κρυφή, ο διαθέτης γράφει με το χεράκι του την τελευταία του βούληση, την βάζει σε ένα φάκελο και πηγαίνει σε συμβολαιογράφο, ο οποίος τη σφραγίζει (χωρίς να την ανοίξει) και ο οποίος, όταν πληροφορηθεί το θάνατο του διαθέτη, την πηγαίνει στο δικαστήριο για τα περαιτέρω.

 

Και οι τρεις είναι απολύτως έγκυρες. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paredwse στην δημοσια διαθηκη χρειάζεται αποφαση δικαστηριου που να την οριζει ως κυρια?

 

διοτι μπορει ο αποθανων πριν πεθάνει να έχει δώσει και κάποια αλλη σε κάποιον αλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

paredwse στην δημοσια διαθηκη χρειάζεται αποφαση δικαστηριου που να την οριζει ως κυρια?

 

διοτι μπορει ο αποθανων πριν πεθάνει να έχει δώσει και κάποια αλλη σε κάποιον αλλον.

Χωρις να χω ιδεα λογικα υπαρχει ημερομηνια πανω στην διαθηκη οποτε και ισχυει η τελευταια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

paredwse στην δημοσια διαθηκη χρειάζεται αποφαση δικαστηριου που να την οριζει ως κυρια?

 

διοτι μπορει ο αποθανων πριν πεθάνει να έχει δώσει και κάποια αλλη σε κάποιον αλλον.

 

 

Όχι, η δημόσια διαθήκη δεν κυρήσσεται κυρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks! Μόνο στις τράπεζες έχω δει πάντως να έχουν ένα δείγμα υπογραφής και να το διασταυρώνουν κάθε φορά που υπογράφεις. Όχι ότι κι αυτό μου φαίνεται 100% αξιόπιστο αλλά τέλος πάντων :)

ε αποτι μου ειχε πει ειναι συγκεκριμμενη δουλεια καποιων να βρισκουν αν οντως εισαι εσυ ο ιδιος που υπεγραψες εδω, και στο σημειωμα χαρτοπετσετας που αφησες για διαθηκη ξερωγω... αν και δεν ρωτησα τι επαγγελμα ειναι (παρα-δικηγορικο??)

η τραγικη ειρωνια ειναι οτι πριν δω το θεμα ημουν σημερα το πρωι στην εν λογω δικηγορο, ειχα παει να μεταφρασω ενα πτυχιο απο αγγλικα σε ελληνικα...

ναι η ελληνικη "δημοκρατια" δεν το δεχεται πρωτοτυπο, το θελει μεταφρασμενο, λες και δεν καταλαβαινει κανεις αγγλικα πρωτης μικρης :wacko:

Υπάρχουν τριών ειδών διαθήκες: η ιδιόχειρη, η δημόσια και η μυστική. 

 

Στην ιδιόχειρη, ο διαθέτης γράφει με το χεράκι του την τελευταία του βούληση, την βάζει σε ένα φάκελο (ή την αφήνει χύμα - δεν έχει σημασία) και μετά το θάνατό του, ελπίζει να την βρουν οι κληρονόμοι του. 

 

Στην δημόσια, ο διαθέτης επισκέπτεται συμβολαιογράφο μαζί με δύο μάρτυρες, υπαγορεύει τη διαθήκη του, η οποία γίνεται συμβολαιογραφικό έγγραφο και το κρατάει στο αρχείο του ο συμβολαιογράφος, ο οποίος, όταν πληροφορηθεί το θάνατο του διαθέτη, την πηγαίνει στο δικαστήριο για τα περαιτέρω.

 

Στην κρυφή, ο διαθέτης γράφει με το χεράκι του την τελευταία του βούληση, την βάζει σε ένα φάκελο και πηγαίνει σε συμβολαιογράφο, ο οποίος τη σφραγίζει (χωρίς να την ανοίξει) και ο οποίος, όταν πληροφορηθεί το θάνατο του διαθέτη, την πηγαίνει στο δικαστήριο για τα περαιτέρω.

 

Και οι τρεις είναι απολύτως έγκυρες. 

ωραιος! ναι εγω για την ιδιοχειρη μιλουσα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είμαι αντίθετος με τις φιλανθρωπίες όπου υπάρχει κάποιος ενδιάμεσος. Θες πραγματικά να βοηθήσεις; Δώσε τα ο ίδιος σε εκείνους που τα έχουν ανάγκη. Το να δώσεις 1 εκατομμύριο στο π.χ. Χαμόγελο του Παιδιού και με το μισό να χαμογελάσουν παιδιά και με το άλλο μισό - λέμε τώρα - να αγοραστούν όπλα, είναι περισσότερο κακό παρά καλό.

 

Τα ίδια για ιδρύματα και οργανισμούς για επιστημονική έρευνα κ.λπ. Που ξέρεις ποιος και πως θα διαχειριστεί τα χρήματά σου; Αν είναι να δώσεις για επιστημονική έρευνα, δώσε τουλάχιστον ένα ποσοστό της περιουσίας σου (π.χ. 30%).

 

Και αν μέχρι να πεθάνεις δεν έχεις ούτε ένα δικό σου άτομο στη ζωή σου που να θες να του βελτιώσεις τη ζωή, τότε άντε φάε τα για την πάρτη σου και μην αφήσεις τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...