Προς το περιεχόμενο

Vodafone: Κόντρα με ΟΤΕ για το Vectoring και παροχή υπηρεσιών FTTH από το 2017


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τότε πολλές χώρες που λέμε ότι έχουν FTTH, με αυτή τη λογική δεν έχουν...

 

όχι πως διαφωνώ με τη φιλοσοφία της σκέψης αλλά εντάξει μην τα παραλέμε κιόλας, αυτή τη στιγμή η Inalan έχει μόνο κάποιους μεμονωμένους χρήστες

περισσότεροι είναι αυτοί που έχουν μισθωμένες γραμμές ειδικά εκτός αθηνών παρά οι πελάτες της Inalan

οι 3 περιοχές που λέτε, είναι 3 γειτονιές στην πραγματικότητα και επειδή ζω σε μία από αυτές ξέρω ότι δεν συνδέει κανονικά κόσμο ακόμη

απλά συνδέουν ότι μπορούν προκειμένου να μην απογοητευτεί ο κόσμος και τους διαγράψει από το μυαλό του

ακόμη και αν πάρει μπρος σιγά σιγά για όσες γειτονιές είναι στο πλάνο, μου είπαν ότι δεν θα μπορέσει να επεκταθεί καν μέσα στους ίδιους δήμους, λόγω λεωφόρων... αυτό θα πάρει δεκαετίες γιατί θα πάνε κυκλικά κατά κύριο λόγο...

εντάξει αλλά πρέπει να υπάρχουν κάποια ελάχιστα μεγέθη για να πεις ότι έχουμε FTTH στην ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kostas75 "Δεν μπορώ να καταλάβω κάποιους εδώ μέσα που δεν χάνουν ευκαιρία να σχολιάσουν αμέσως αρνητικά ή να χλευάσουν οποιαδήποτε προσπάθεια, ιδίως αν είναι από ιδιωτική εταιρεία"

ο οτε ιδιωτικό είναι

Deutsche Telekom in Greece

https://www.telekom.com/company/worldwide/60780

 

όποιος θέλει διαβάζει και μετά μιλάει.

 

αλλά θυμάμαι όταν είχε ανακοινώσει ο τότε δημόσιος ακόμα οτε τις dsl (και αργότερα adsl) γραμμές που η forthnet και οι υπόλοιποι είχαν κάνει παράπονα στην εετ για μη υγιή ανταγωνισμό(γιατι δεν είχαν την δυνατότητα να ακολουθήσουν) και απαγορεύτηκε στον οτε να τις ενεργοποιήση με αποτέλεσμα να τις δούμε με 3 χρόνια καθυστέρηση.

Ρε σεις το θέμα δεν είναι "ο καλός και ο κακός" αλλά να έχουμε ταχύτητες σε καλές τιμές, οι εταιρίες πάντα θα σφάζονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό θα επικεντρώσει τις προσπάθειές της η Βόντα στο LTE και θα κάνει ένα άψογο δίκτυο που θα πουλάει unlimited 4G συνδέσεις σε προνομιακές τιμές, ποιος χρειάζεται τα μοντέρνα καλώδια του κακού πΟΤΕ...

Σωστά Βόντα !?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε και το βασικό. Ακόμα και να έχουν όλες οι περιοχές Fiber, ποιος θα βάλει εάν έχει παραπάνω κόστος? Το 10% των techgeeks που ήμαστε εδώ μέσα? Εδώ με VDSL και δε βλέπω τον απλό κόσμο να τρελαίνετε, μόνο αν του κάτσει καμιά προώθηση από τον ίδιο τον παροχή... και εγώ από την άλλη, μόνο καφέ στα συνεργεία που σκάβουν τα νέα καφαο δεν έχω πάει ακόμα :P

 

Οποτε ειναι τελειως διαφορετικο να βαζεις οπτικη για "επενδυση που θα σου φερει λεφτα" και αλλο για "συντηρηση παγίων στοιχειων" Αλλο budget θα παρει το ενα, αλλο το αλλο, και με τη VDSL να μην πεταει δε νομιζω οτι το πρωτο μπορει να "πουληθει" ευκολα στην Ελλαδα της κρισης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε και το βασικό. Ακόμα και να έχουν όλες οι περιοχές Fiber, ποιος θα βάλει εάν έχει παραπάνω κόστος? Το 10% των techgeeks που ήμαστε εδώ μέσα? Εδώ με VDSL και δε βλέπω τον απλό κόσμο να τρελαίνετε, μόνο αν του κάτσει καμιά προώθηση από τον ίδιο τον παροχή... 

 

Πολλούς λες για το 10%, και λίγα ευρώ παραπάνω να είναι δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος για την πλειοψηφία του κόσμου να τα δώσει για υψηλότερες ταχύτητες. Με τα torrentάδικα να περνάνε κρίση και τις streaming υπηρεσίες να μην είναι τόσο διαδεδομένες στην Ελλάδα γιατί να το κάνει κάποιος;

Όμως αυτό δεν αλλάζει την πραγματικότητα ότι οι οπτικές ίνες είναι το μέλλον, και αυτό που δεν μας χρειάζεται τώρα θα μας χρειαστεί σε λίγο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές είναι γελοιότητες.

 

Δεν λέω καλό θα ήταν να έχουμε 100mbps αλλά ΔΕΝ φτάνει για το μέλλον.

 

Γιατί στο Ελαντα μπορεί τα 100 να ακούγονται τρομερά και φοβερά αλλά τι να σου κάνει όταν λίγο πιο έξω έχουν ήδη 1GBps FTTH ακόμα και στα χωριά;

 

Φυσικά και το 1gbps είναι υπερβολή και δεν έχει ανταπόκριση τώρα αλλά αυτές οι χώρες έχουν δίκτυο που θα κρατήσει πάρα πολλά χρόνια ακόμα για να μην αναφέρουμε το γεγονός ότι η οπτική ίνα δεν μπορεί ούτε στο ελάχιστο να συγκριθεί με τον χαλκό.

 

Εμείς εδώ είτε θέλει ο ΟΤΕ να το παραδεχτεί είτε όχι ο χαλκός έχει τελειώσει εδώ και αρκετά χρόνια. Δεν θα του πούμε μπράβο που συνεχίζει να αρμέγει το δίκτυο του το οποίο το έχει αποπληρώσει εδώ και δεκάδες χρόνια.

 

Ας αφήσουν επιτέλους τις περασμένες τεχνολογίες και να ξεκινήσουν σκάψιμο για FTTH. 

 

Όλα τα άλλα είναι παραμύθια.

 

Ο κολλητός μου στην Σουηδία σε χωριό με μερικούς χιλιάδες κατοίκους και πληρώνει FTTH 100/100 35€ (με δυνατότητα μέχρι 1gbps) τον μήνα και εμείς το 2016 θεατές στο θέατρο μεταξύ ΟΤΕ και υπόλοιπων παρόχων.

φιλε καλα τα λες αλλα το δικο μου χωριο εχει 100 περιπου κατοικους  η σουηδια εχει περιπου 100 χωρια αρα εδώ δεν είναι σουηδια για να γινονται τα ιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο γάιδαροι μαλώνουν σε ξένο αχυρώνα που θυμίζει εθνική περιουσία, το δικαίωμα το έχει ο ΟΤΕ που έχει εξαγοραστεί από γερμανούς ή άλλη μια πολυεθνική? Μαζί δεν μπορούν να κάνουν το έργο και να μοιραστούν τα κέρδη? ή συμβαίνει κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε και το βασικό. Ακόμα και να έχουν όλες οι περιοχές Fiber, ποιος θα βάλει εάν έχει παραπάνω κόστος? Το 10% των techgeeks που ήμαστε εδώ μέσα? Εδώ με VDSL και δε βλέπω τον απλό κόσμο να τρελαίνετε, μόνο αν του κάτσει καμιά προώθηση από τον ίδιο τον παροχή... και εγώ από την άλλη, μόνο καφέ στα συνεργεία που σκάβουν τα νέα καφαο δεν έχω πάει ακόμα :P

 

Οποτε ειναι τελειως διαφορετικο να βαζεις οπτικη για "επενδυση που θα σου φερει λεφτα" και αλλο για "συντηρηση παγίων στοιχειων" Αλλο budget θα παρει το ενα, αλλο το αλλο, και με τη VDSL να μην πεταει δε νομιζω οτι το πρωτο μπορει να "πουληθει" ευκολα στην Ελλαδα της κρισης.

 

Στην Αθήνα μπορεί το VDSL να παίζει σε πάρα πολλές περιοχές. Στην επαρχία τα πράγματα είναι τραγικά. Απέχω 4 χλμ από το κέντρο της πόλης (Ηράκλειο Κρήτης), η ταχύτητά μου είναι κολλημένη εδώ και 10 χρόνια στα 3,5-4 mbs και όταν ζήτησα VDSL μου είπαν ότι είμαι σε μεγάλη απόσταση από το κέντρο...

 

Δεν φταίει ο κόσμος που δεν τσουλάει το VDSL, αλλά οι περιορισμοί που υπάρχουν σε αυτή την τεχνολογία. 

 

Για να βελτιωθεί η κατάσταση για περισσότερους ανθρώπους θα πρέπει η οπτική ίνα να φτάσει στα σπίτια μας. Το πόση ταχύτητα θα θέλει ο καθένας  να χρησιμοποιήσει, να είναι καθαρά θέμα του πορτοφολιού του και όχι περιορισμών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αθήνα μπορεί το VDSL να παίζει σε πάρα πολλές περιοχές. Στην επαρχία τα πράγματα είναι τραγικά. Απέχω 4 χλμ από το κέντρο της πόλης (Ηράκλειο Κρήτης), η ταχύτητά μου είναι κολλημένη εδώ και 10 χρόνια στα 3,5-4 mbs και όταν ζήτησα VDSL μου είπαν ότι είμαι σε μεγάλη απόσταση από το κέντρο...

 

Δεν φταίει ο κόσμος που δεν τσουλάει το VDSL, αλλά οι περιορισμοί που υπάρχουν σε αυτή την τεχνολογία. 

 

Για να βελτιωθεί η κατάσταση για περισσότερους ανθρώπους θα πρέπει η οπτική ίνα να φτάσει στα σπίτια μας. Το πόση ταχύτητα θα θέλει ο καθένας  να χρησιμοποιήσει, είναι καθαρά θέμα του πορτοφολιού του και όχι περιορισμών. 

To vdsl απο το ΑΚ ειναι μια μοντα, το κανονικο VDSL παιζει απο το καφαο, απο το οποιο δεν εισαι μακρια, αλλα μεχρι εκει πρεπει να πεσουν οπτικες και να αλαχθει το καφαο.

Επισης για οσους αναφερουν οτι τα χωρια της Σουηδιας εχουν FTTH. Αντιθετα με τη Σουηδια, εδω δεν εχουμε την απεραντη πεδιαδα, εχουμε μερη που για αποσταση 20km μια οπτικη πρεπει να κανει 100km γιατι θα πρεπει να παει απο το δρομο ή να τρυπησει βουνα και λοφους. Επισης στη Σουηδια δε ζηταει ο Δημος λεφτα για να αφησει μια εταιρια να σκαψει, αντιθετα το χρηματοδοτει κιολας. Εδω η φαση ειναι, $$$ απο τους δημαρχους και τα λοιπα λαμογια μεχρι να τα παρουν κατω απο το τραπέζι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και Σέρρες που έχουμε FTTH (πρώην Fibernet και νυν Optilan)  με μεγάλο δίκτυο (αναλογικα με το μεγεθος της πολης παντα) 80% κάλυψη της πόλης) ελάχιστοι εχουν βάλει. Και με πάρα πολύ καλό κόστος υπηρεσιών εν τω μεταξύ.  

Για το 97% του κόσμου το "έως 24mpbs" είναι υπεραρκετό με αποτέλεσμα να μην έχουν το κίνητρο και οι εταιρείες να επενδύσουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...