Προς το περιεχόμενο

PlayStation VR Topic [PS VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Εχω JB αλλα δε θα το κρατησω τοσο ωστε να ασχοληθω .

Το worlds ειναι στα δωρεαν;

Επαιξα GT και δε με ενθουσιασε.

Edit 30 ευρω το worlds :P

Δεν αξίζουν όλα τα παιχνίδια για το VR. Σε πολλά μπορεί να ζαλιστείς κιόλας, ανάλογα πόσο αντέχεις :)   
Αν εχεις JB βρίσκεις εύκολα το worlds και πολλά άλλα και σου μένουν και τα 30€  ;) 

ΥΓ. Αν διαθέτεις τα ps Move το beat saber θα σε ενθουσιάσει. Προσωπικά είναι το αγαπημένο μου και ένας απο τους λόγους που πήρα το VR 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 698
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, CONAN_ είπε

Δεν αξίζουν όλα τα παιχνίδια για το VR. Σε πολλά μπορεί να ζαλιστείς κιόλας, ανάλογα πόσο αντέχεις :)   
Αν εχεις JB βρίσκεις εύκολα το worlds και πολλά άλλα και σου μένουν και τα 30€  ;) 

ΥΓ. Αν διαθέτεις τα ps Move το beat saber θα σε ενθουσιάσει. Προσωπικά είναι το αγαπημένο μου και ένας απο τους λόγους που πήρα το VR 

Το εχω στην 6.72,αν εχει ορεξη το κοριτσι θα ψαξω να κατεβασω.

Πιο πολυ ηθελα να ζησω εμπειρια VR,παρα να παιξω ενεργα παιχνιδια. 

Πχ ειδα ενα παιχνιδι με καταδυσεις στον Τιτανικό, κατι τετοιο ηθελα να βρω.

Εχω και τα moves.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Το εχω στην 6.72,αν εχει ορεξη το κοριτσι θα ψαξω να κατεβασω.

Πιο πολυ ηθελα να ζησω εμπειρια VR,παρα να παιξω ενεργα παιχνιδια. 

Πχ ειδα ενα παιχνιδι με καταδυσεις στον Τιτανικό, κατι τετοιο ηθελα να βρω.

Εχω και τα moves.

Βαλε beat saber τότε.   αυτό με τον ΤΙτανικό δεν το ξέρω. 

Επίσης εχει και αρκετα horror αν αντέχεις γιατί στο vr ειναι τελείως διαφορετικά απο την οθόνη ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CONAN_ είπε

Βαλε beat saber τότε.   αυτό με τον ΤΙτανικό δεν το ξέρω. 

Επίσης εχει και αρκετα horror αν αντέχεις γιατί στο vr ειναι τελείως διαφορετικά απο την οθόνη ... 

Το ειδα το beat,θα αρεσει στο κοριτσι λογικα.

Και καλα κανεις καταδυσεις στο ναυαγιο,δεν ξερω ποσο ειναι φαση παιχνιδι action ή interaction  ή οτι.

Δεν ψηνομαι τοσο για jump scares,αλλα κανω install το persistence στο legit ps4 τωρα και βλεπουμε.

Κατεβαζω και ενα ping pong για να το βαλω στο JB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Το ειδα το beat,θα αρεσει στο κοριτσι λογικα.

Και καλα κανεις καταδυσεις στο ναυαγιο,δεν ξερω ποσο ειναι φαση παιχνιδι action ή interaction  ή οτι.

Δεν ψηνομαι τοσο για jump scares,αλλα κανω install το persistence στο legit ps4 τωρα και βλεπουμε.

Κατεβαζω και ενα ping pong για να το βαλω στο JB.

Το ping pong δεν μου άρεσε, αλλα δες το γιατι περι ορέξεως...

Αυτό με το ναυάγιο μαλλον ειναι αυτό που εχει μεσα στο worlds που στην πέφτει και ένας καρχαρίας. Φάση έχει ... :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, CONAN_ είπε

Το ping pong δεν μου άρεσε, αλλα δες το γιατι περι ορέξεως...

Αυτό με το ναυάγιο μαλλον ειναι αυτό που εχει μεσα στο worlds που στην πέφτει και ένας καρχαρίας. Φάση έχει ... :)

Η αληθεια ειναι οτι με ενα παιχνιδι που επαιξα,που βγαζεις βολτα ενα σκυλο σε μινιμαλιστικο υφος,στο 5λεπτο ζαλιστηκα,οποτε παιζει να φαει και τιποτα κλωτσιες.
Εβαλα να κατεβαινει το saber,κατεβηκε και το worlds,θα τα περασω οταν βρω λιγο χρονο και θα επανελθω.
Ευχαριστω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2021 στις 4:25 ΠΜ, StamTheMan είπε

Η αληθεια ειναι οτι με ενα παιχνιδι που επαιξα,που βγαζεις βολτα ενα σκυλο σε μινιμαλιστικο υφος,στο 5λεπτο ζαλιστηκα,οποτε παιζει να φαει και τιποτα κλωτσιες.
Εβαλα να κατεβαινει το saber,κατεβηκε και το worlds,θα τα περασω οταν βρω λιγο χρονο και θα επανελθω.
Ευχαριστω!

Φίλε μου, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις διαφορετικά παιχνίδια πριν το απορρίψεις. Υπάρχουν όντως μερικά που ζαλίζουν, ενώ άλλα καθόλου. Δες πιο στατικά παιχνίδια, όπου ουσιαστικά κάθεσαι σε ένα σημείο και συνηθίζεις ευκολότερα.

Θα σου έλεγα για I expect you to die - πολύ διασκεδαστικό, ειδικά αν σου αρέσουν οι γρίφοι, σαν escape room φάση. Μετά αφού έχεις και παρέα το Keep talking and nobody explodes, όπου ο ένας βλέπει μία βόμβα με διάφορους μηχανισμούς και ο άλλος έχει τις οδηγίες για το πως να την αφοπλίσει. Σαν εμπειρία και όχι παιχνίδι για να δεις λίγο το VR είναι και το The Last Guardian VR. Βλέπεις τελείως διαφορετικά τα μεγέθη και το ύψος, απ'ότι στην οθόνη.

Αργότερα μπορείς να ξεκινήσεις και Until Dawn Rush of Blood για rail shooter με πολύ ωραία ατμόσφαιρα και φυσικά το Arizona Sunshine με teleportation.

Για μένα είναι πολύ καλύτερη εμπειρία από την απλή οθόνη, αλλά μετά από μία μέρα στη δουλειά μπροστά στον υπολογιστή, αν το βάλω ακόμα και για μία ώρα με πιάνει πονοκέφαλος. Μακάρι να μπορούσα να του αφιερώσω παραπάνω χρόνο, γιατί τώρα κάθεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kiko33gr είπε

Φίλε μου, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις διαφορετικά παιχνίδια πριν το απορρίψεις. Υπάρχουν όντως μερικά που ζαλίζουν, ενώ άλλα καθόλου. Δες πιο στατικά παιχνίδια, όπου ουσιαστικά κάθεσαι σε ένα σημείο και συνηθίζεις ευκολότερα.

Θα σου έλεγα για I expect you to die - πολύ διασκεδαστικό, ειδικά αν σου αρέσουν οι γρίφοι, σαν escape room φάση. Μετά αφού έχεις και παρέα το Keep talking and nobody explodes, όπου ο ένας βλέπει μία βόμβα με διάφορους μηχανισμούς και ο άλλος έχει τις οδηγίες για το πως να την αφοπλίσει. Σαν εμπειρία και όχι παιχνίδι για να δεις λίγο το VR είναι και το The Last Guardian VR. Βλέπεις τελείως διαφορετικά τα μεγέθη και το ύψος, απ'ότι στην οθόνη.

Αργότερα μπορείς να ξεκινήσεις και Until Dawn Rush of Blood για rail shooter με πολύ ωραία ατμόσφαιρα και φυσικά το Arizona Sunshine με teleportation.

Για μένα είναι πολύ καλύτερη εμπειρία από την απλή οθόνη, αλλά μετά από μία μέρα στη δουλειά μπροστά στον υπολογιστή, αν το βάλω ακόμα και για μία ώρα με πιάνει πονοκέφαλος. Μακάρι να μπορούσα να του αφιερώσω παραπάνω χρόνο, γιατί τώρα κάθεται.

Δοκιμασα το Vr Words που προτεινε ο φιλος παραπανω,το περασα στο JB.
Ωραια η φαση του,εβαλα και στην κοπελα μου την καταδυση σε υφαλο και την επιθεση απο καρχαριες.
Πολυ ομορφο,βεβαια δε με συγκινησε ιδιαιτερα καθως ειμαι εξοικιωμενος γενικα με την τεχνολογια.

Οπως και εσυ,δεν εχω κουραγιο να παιξω σοβαρο παιχνιδι μετα απο κατι ωρες στον υπολογιστη και αλλες τοσες στο μηχανακι.Πονεσε ο αυχενας μονο που εψαχνα να δω τους καρχαριες,και ειχα πονοκεφαλο ως το πρωι.

Μαλλον  δε θα ασχοληθω παραπερα.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα..

Μόλις πήρα ένα vr2. δεν έχω ξανά επαφή με vr. Μια φορά είχα πάρει από το seven για να παίξω..και μου φαίνεται η οθόνη να έχει πολλά pixel..

Έτσι είναι κανονικά ή εμένα μου φαίνεται έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εννοείς το PSVR v2, δεν υπάρχει ακόμη το PSVR2. Η ανάλυση (ανά μάτι) είναι 960x1080, οπότε είναι λογικό να βλέπεις pixels. Δεν αποτελεί ελάττωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλημερα, επειδη ψαχνω να βρω μεταχειρισμενο vr set για το ps4, βλεπω οτι υπαρχουν διαφορες εκδοσεις με παιχνιδια κλπ.

εγω εχω ηδη την καμερα v2 (την βρηκα μεταχειρισμενη για να παιξουν τα παιδια με τα ρομποτακια που εχει) οποτε τι χρειαζομαι για να δω σε μεταχειρισμενο σετ? υπαρχει σετ που ειναι χωρις καμερα? ειναι το ιδιο με αυτο που εχει πακετο και την καμερα?

χρειαζομαι τα motion controls πως τα λενε αυτα τα χειριστηρια με τα μπαλακια επανω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, leftys είπε

Καλημερα, επειδη ψαχνω να βρω μεταχειρισμενο vr set για το ps4, βλεπω οτι υπαρχουν διαφορες εκδοσεις με παιχνιδια κλπ.

εγω εχω ηδη την καμερα v2 (την βρηκα μεταχειρισμενη για να παιξουν τα παιδια με τα ρομποτακια που εχει) οποτε τι χρειαζομαι για να δω σε μεταχειρισμενο σετ? υπαρχει σετ που ειναι χωρις καμερα? ειναι το ιδιο με αυτο που εχει πακετο και την καμερα?

χρειαζομαι τα motion controls πως τα λενε αυτα τα χειριστηρια με τα μπαλακια επανω?

 

Τα motion control μόνο για τα παιχνίδια που τα υποστηρίζουν (είτε VR είτε non VR). Πάμπολα παιχνίδια παίζονται χωρίς τα motion control (μερικά εκ των ο οποίων βελτιώνονται στο παίξιμό τους με τα motion control). Βέβαια το βασικό είναι το VR set. 

Δεν ξέρω τι "παίζεται" τώρα, αλλά πριν κανα δύο χρόνια που έψαχνα τα motion control δυσκολεύτηκα να τα βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδια σκεφτομαι να παω για μεταχειρισμενο PSVR. Επειδη ξερω καποια πραγματα μονο επιδερμικα, οποιος μπορει ας δωσει μια βοηθεια.

Αρχικα νομιζω υπαρχουν δυο versions, η δευτερη ειναι καλυτερη λογω λιγοτερων καλωδιων;

Επισης χρειαζοται απαραιτητα η καμερα; Χρειαζεται κατι αλλο εξτρα, ωστε να ρωτησω αν υπαρχει στο πακετο που θα αγορασω;

Τριτον, ο ανταπτορας για το ps5 ειναι ευκολο να βρεθει; Θυμαμαι ειχε βγει μια ανακοινωση οπου οποιος ειχε PSVR δικαιουνταν δωρεαν τον ανταπτορα. Αν δεν υπαρχει στο πακετο που θα βρω, μπορω να τον αγορασω ξεχωριστα.

Αν υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κοιταξω, ευπροσδεκτες οι συμβουλες. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Κάτοχος vr version 2.

Η έκδοση αυτη δεν εχει λιγοτερα καλωδια,εχει ομως χειρισμους επι της κασκας και δεν εχει ενα ενοχλητικο διακοπτη με επιλογες πανω στο καλωδιο.

Ναι η καμερα χρειαζεται απαραιτητα.

Ο ανταπτορας βρισκεται μετα απο παραγγελια μεσα απο το site της sony δινωντας το s/n του psvr,πχ εγω θα προσεχα μην εχει χρησιμοποιηθει αυτο το s/n και δεν σου δινει αναταπτορα.Λογικα βεβαια θα υπαρχει και καπου στο εμποριο(ebay πχ).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...