Προς το περιεχόμενο

Skyrim - The Mod Project [TMP] v4.8


panoc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι στο καλο, το πρωτο ποστ με τις οδηγιες εγκαταστασης δε το διαβαζει κανενας ;

 

ΟΕΟ ?

 

 

Όταν τελειώσει πηγαίνουμε στο φάκελο που κάνουμε extract τα αρχεία και τρέχουμε το STMP_Installer

Στο παράθυρο της διαδρομής εγκατάστασης επιλέγουμε το φάκελο που έχουμε εγκατεστημένο το Skyrim. Πχ Εάν είναι εγκατεστημένο στο D:\Games\Bethesda\Skyrim το παράθυρο του Installer θα πρέπει να μοιάζει έτσι :

Spoiler

 

Συνεχίζουμε με τα βήματα μέχρι να αρχίσει η εγκατάσταση.

 

Ο Installer θα εγκαταστήσει αυτόματα όλα τα αρχεία που χρειάζονται και θα δημιουργήσει τόσο στο Start menu όσο και στο Desktop ένα Shortcut με όνομα Skyrim TMP.

H εγκατάσταση θα χρειαστεί αρκετό χρόνο λόγω της μεγάλης συμπίεσης.

Από εδώ και πέρα πάντα μα πάντα ξεκινάμε το παιχνίδι από αυτό το shortcut στο desktop. Πάντα όμως.

 

Ανάλογα την ανάλυση της οθόνης μας τρέχουμε το αντίστοιχο installer για την ανάλυσή μας.

 

πχ για 1920x1080 εγκαθιστούμε το STMP 1080p Installer

Εάν παίζουμε σε ανάλυση μικρότερη της native της οθόνη μας εγκαθιστούμε το Exclusive_FS.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι στο καλο, το πρωτο ποστ με τις οδηγιες εγκαταστασης δε το διαβαζει κανενας ;

 

ΟΕΟ ?

 

 

 

 

Το διαβασα φιλε μου, απλα θελω να σιγουρευτω.

 

Οκ. Ευχαριστω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα παιδακια δοκιμασουν το Alternative ENB Preset With Brighter nights and Interiors.zip ας δωσουν ενα feedback σε σχεση με το vanilla και τι θα θελανε διαφορετικο.

 

 

Το διαβασα φιλε μου, απλα θελω να σιγουρευτω.

 

Οκ. Ευχαριστω.

Οταν τελειωσεις με το καλο, δωσε καμια πληροφορια για το πως τρεχει στο συστημα σου (φανταζομαι ειναι αυτο της υπογραφης σου).

 

 

 

Κάτι άλλο.

 

Όταν βάζω στο skyrimprefs.ini τα εξής:

 

isizeW: 2560

isizeH: 1080

 

Πάει και κάνει το παράθυρο σε αναλογια 16:9 αντί 21:9, και εν τέλει χάνω εικόνα πάνω και κάτω.

 

Με το flawless widescreen θα δουλέψω;;

 

Χμ, το skyrim δε παιζει σε 21:9 οποτε δοκιμασε το flawless.

Δε ξερω πως δουλευει, δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτε. Ειδα υποστηριζει το skyrim αλλα δεν ξερω εαν το υποστηριζει τρεχοντας ταυτοχρονα και ENB.

Εαν δε δουλεψει ισως χρειαστει να του δηλωσεις και το enbhost.exe που ειναι στο κεντρικο φακελο του skyrim.

 

Απο τα λιγα που διαβασα ομως, μαλλον δε θα δουλεψει με το enb.

Μπορεις επισης να δοκιμασεις να μη το τρεξεις σε window mode χανοντας το alt-tab αλλαζοντας στο enblocal.ini που βρισκεται στο κεντρικο φακελο του παιχνιδιου τις 2 γραμμες

ForceBorderless=true

ForceBorderlessFullscreen=true

απο true σε false.

 

H επομενη επιλογη εαν δε δουλεψουν τα παραπανω ειναι αναγκαστικα να το τρεξεις σαν καθαρο windowmode 16:9 εαν δε βολευει το 1920Χ1080 τοτε  κατι σαν 1866Χ1050 ή 1760Χ990

 

αυτο το κανεις αλλαζοντας τα

ForceBorderless=true

ForceBorderlessFullscreen=true

σε false στο enblocal

και αλλαζοντας το

bFull Screen=1 σε 0  στο skyrimprefs.ini

 

πολυ πιθανο οταν το κανεις αυτο τα windows να μαρκαρουν το παραθυρο σαν unresponsive  οταν κανεις Load. Δε κολαει απλα ειναι θεμα του λειτουργικου και αλλάζει απο τη registry.

 

ανοιγεις registry editor και πας στο HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop εκει βρισκεις ενα κλειδι με ονομα HungAppTimeout και αλλαζεις τη τιμη του σε κατι μεγαλο, πχ 40000. Καθε 1000 ειναι ενα δευτερολεπτο.

Εαν δεν εχεις το κλειδι τοτε, κανε δεξι κλικ σε ενα κενο μερος της αριστερης πλευρας πατα new->string value ονομαστε το HungAppTimeout πατα enter, double klik πανω του και δωσε τι τιμη.

 

 

Mpiftekis καταφερες τιποτα τελικα ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μπηκα, το vanilla start ειναι λιγο buggarismeno η μονο σε εμενα?

Το καρο την πρωτη φορα δεν κουνιοταν αλλα μιλουσαν κανονικα, την 2η εφτασε μεχρι απο εξω απο το village

και κολλησε στην στροφη (παλι συνεχισαν να μιλανε)

 

Μετα εκανα αλλο ξεκινημα, στο rorikstead inn βγηκα να δω πως τα παει το μηχανημα μου, 15-20 fps

δεν τραβαει ο CPU 40% - 100% η GPU, εχεις κατι να μου προτεινεις να βελτιωσω λιγο την αποδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι bug εάν πέφτεις στα 15 frames και κατω η havoc και η papyrus σταματάνε να δουλεύουν γιαυτό και έγιναν αυτά.

Εάν η 380 δε τη παλεύει τότε θα πρέπει να ρίξεις ρυθμίσεις του enb.

 

Δεν ειμαι σπίτι τώρα θα μπορέσω να πω το πρωί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι bug εάν πέφτεις στα 15 frames και κατω η havoc και η papyrus σταματάνε να δουλεύουν γιαυτό και έγιναν αυτά.

Εάν η 380 δε τη παλεύει τότε θα πρέπει να ρίξεις ρυθμίσεις του enb.

 

Δεν ειμαι σπίτι τώρα θα μπορέσω να πω το πρωί.

Εγινε, οποτε μπορεσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι να ρωτησω!!ολα καλα το αρχισα το παιχνιδι οπως στις οδηγιες save 10 κτλ.Εκανα χαρακτηρα περασα και τον δρακο κτλ.Μπορω μετα να κανω Load παλιο save του παιχνιδιου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To skyrim το έχω στο steam.. 

 

Συνεχίζω κανονικά; 

 

attachicon.gifvvv.png

Ναι συνεχιζεις κανονικα, αφου εκει εχεις εγκατεστημενο το skyrim.

 

 

Κατι να ρωτησω!!ολα καλα το αρχισα το παιχνιδι οπως στις οδηγιες save 10 κτλ.Εκανα χαρακτηρα περασα και τον δρακο κτλ.Μπορω μετα να κανω Load παλιο save του παιχνιδιου?

Οχι φυσικα, εξηγησα στο αρχικο ποστ οτι

1. δεν ξερω εαν θα φορτωσει

2. εαν φορτβσει ειναι 100% σιγουρο οτι οι ρυθμισεις και τα scripts του mod δε θα ξεκινησουν ετσι οπως πρεπει.

 

 

Λοιπον μπηκα, το vanilla start ειναι λιγο buggarismeno η μονο σε εμενα?

Το καρο την πρωτη φορα δεν κουνιοταν αλλα μιλουσαν κανονικα, την 2η εφτασε μεχρι απο εξω απο το village

και κολλησε στην στροφη (παλι συνεχισαν να μιλανε)

 

Μετα εκανα αλλο ξεκινημα, στο rorikstead inn βγηκα να δω πως τα παει το μηχανημα μου, 15-20 fps

δεν τραβαει ο CPU 40% - 100% η GPU, εχεις κατι να μου προτεινεις να βελτιωσω λιγο την αποδοση?

Διαβσα το ποστ σου καλυτερα τωρα, δεν καταλαβα βαραει ταβανι ο cpu ή η gpu ?

-Εαν βαραει ταβανι ο cpu πρακτικα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ριξεις το fshadowdistance

ανοιγεις το skyrimprefs.ini Που ειναι στο φακελο \X...\Documents\My Games\ Skyrim βρισκεις το fShadowDistance=4000.0000

και αλλαζεις τη τιμη σε 3000.0000, 2500.0000 κλπ

 

-Εαν η GPZ 100% τοτε αφου εχεις ανοιξει το game και εχεις φορτωσει καπποιο save ανοιξε κονσολα και πατα shift+enter, θα εμφανιστει ενα παραθυρο του enb και μια κλεψυδρα που ειναι ο κερσορας για οσο εχεις ανοιχτew τις ρυθμισεις του enb.

Στο παραθυρο αυτο ξετικαρεις αυτο που λεει UseEffect (1), εαν τα fps αναιβουν δραματικα τοτε ενεργοπιησε το παλ και αρχι<ε να απενεργοποιεις ενα ενα τα εφε που ειναι απο κατω (2).

(Πρωτος υποψηφιος ειναι το AmbitientOcculusion)

 

post-64121-0-68704800-1476935686_thumb.png

 

Φυσικα μπορεις να συνδιασεις και το fshadowdistance και τις ρυθμισεις του ENB.

 

Οταν βρεις τι ακριβως σε κοβει εημερωσε με για να φτιαηουμε custom profile.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...