Προς το περιεχόμενο

Skyrim - The Mod Project [TMP] v4.8


panoc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζω σε i5 (νομίζω τελευταίο πριν το skylake) με gtx 970, 8GB ram και οθόνη 2560x1440. Στην ανάλυση της οθόνης ήταν αρκετά καλύτερα τα πράγματα φυσικά αλλά το γύρισα σε 1080p. Στα 2560 έπιανα γύρω στα 30 σε εξωτερικούς χώρους και 45 σε εσωτερικούς. Σε 1080 πιάνω περίπου 50 σε εξωτερικούς κΙ 60 μέσα..

 

Και αλλά παιχνίδια τα παίζω σε 1080p αλλά αυτό μου φαίνεται σαν να μην έχει aliasing, ακόμα και στα γράμματα. Θα δοκιμάσω τις ρυθμίσεις που μου είπες Πάνο. Πάντως γενικά τα γραφικά πλέον δεν με ενοχλούν καθόλου.

 

 

Βασικά το μόνο που με ενοχλεί είναι το σκοτάδι. Δεν θυμάμαι όταν το είχε πρώτο παίξει αλλά νομίζω ότι μπορούσα να κυκλοφορήσω και χωρίς δαυλό μέσα Ν ανέβαζα λίγο την φωτεινότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς οτι χρειάζεται ΑΑ; Αν ναι δοκίμασε αυτό που είπΓια τη φωτεινότητά θα σου πω το μεσημέρι.

Εννοείς οτι χρειάζεται ΑΑ; Αν ναι δοκίμασε αυτό που είπΓια τη φωτεινότητά θα σου πω το μεσημέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, έχω ένα θέμα.

 

Με το που κάνει Load και πάει να μπει στο game μου κρασαρει (CTD).

 

To έκανα καθαρή εγκατάσταση εξ'αρχής. Μήπως έχει θέμα επειδή έχω wide οθόνη 21:9 + άλλη μια 16:10;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παιχνιδι δεν παιζει δηλαδη σε full screen?? παιζει  μονο με τα mods σε windows bordered mod??

 

το παιχνιδι σε i7 4770κ στα 4.5 και gtx  780  θα παιζει σε 60 fps???

Full screen borderless window ειναι.

Μπορεις φυσικα να το τρεξεις exclusive full screen, αλλα πρακτικα δεν θα εχεις alt-tab και ισως εχεις περισσοτερο stuttering.

 

Στα 60 καρφωμενα οχι, σε κοβει ο επεξεργαστης εκτος και εαν ριξεις τo fshadowdistance κατω απο 3000.

 

Λοιπον, έχω ένα θέμα.

 

Με το που κάνει Load και πάει να μπει στο game μου κρασαρει (CTD).

 

To έκανα καθαρή εγκατάσταση εξ'αρχής. Μήπως έχει θέμα επειδή έχω wide οθόνη 21:9 + άλλη μια 16:10;

Φορτωσε το παιχνιδι, περιμενε να ακουσεις τη μουσικη να παιζει για λιγα δευτερόλεπτα και μετα κανε load.

Δε πιστευω οτι εχει θεμα με την οθονη, στο δικο μου setup με 2 4:3 Και 1 21:9 δεν εχω τετοιο προβλημα.

 

 

Παίζω σε i5 (νομίζω τελευταίο πριν το skylake) με gtx 970, 8GB ram και οθόνη 2560x1440. Στην ανάλυση της οθόνης ήταν αρκετά καλύτερα τα πράγματα φυσικά αλλά το γύρισα σε 1080p. Στα 2560 έπιανα γύρω στα 30 σε εξωτερικούς χώρους και 45 σε εσωτερικούς. Σε 1080 πιάνω περίπου 50 σε εξωτερικούς κΙ 60 μέσα..

 

Και αλλά παιχνίδια τα παίζω σε 1080p αλλά αυτό μου φαίνεται σαν να μην έχει aliasing, ακόμα και στα γράμματα. Θα δοκιμάσω τις ρυθμίσεις που μου είπες Πάνο. Πάντως γενικά τα γραφικά πλέον δεν με ενοχλούν καθόλου.

 

 

Βασικά το μόνο που με ενοχλεί είναι το σκοτάδι. Δεν θυμάμαι όταν το είχε πρώτο παίξει αλλά νομίζω ότι μπορούσα να κυκλοφορήσω και χωρίς δαυλό μέσα Ν ανέβαζα λίγο την φωτεινότητα.

Συγνωμη για τη καθυστερηση.

 

Λοιπον τωρα καταλαβα ποιο ειναι το προβλημα σου, παιζεις σε fullscreen windows σε αναλυση μικροτερη της native !!!

To αποτελεσμα ειναι να κανει "τεντωμα" το enb !

ΑΓΝΟΗΣΕ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΠΡΙΝ

H λυση ειναι να ανοιξεις το enblocal.ini

βρες τις 2 γραμμες

ForceBorderless=true

ForceBorderlessFullscreen=true

και αλλαξε το true σε false.

 

Το προβλημα σου θα φτιαξει αμεσως, ετσι θα τρεχει σε exclusive full screen, αλλα λογω enb δε θα μπορεις να κανεις ευκολα alt-tab.

 

Σε καθε περιπτωση μπορεις μεσα απο το enblocal να ενεργοποιήσεις και το EnableTemporalAA, θα θολωσουν λίγο τα textures κλασσικα, αλλα επειδη τα εχω κανει ηδη sharpen απο το Photoshop παλι θα ειναι πιο sharp απο οτι ηταν αρχικα :P (Δοκιμασμενο)

 

Επαναρχομαι σε λιγο για το θεμα του σκοταδιου.

 

EDIT

=======================

Επανέρχομαι για το θεμα της φωτεινότητας.

Ανέβασα στο πρωτο ποστ αρχειο STMP Brighter Nights and Interiors.zip

Αυξανει τη φωτεινοτητα σε εσωτερικους χωρους και τη νυχτα.

Εαν τα θες/θελετε ακομα πιο φωτεινα πειτε μου να σας πω πως να το κανετε χειροκινητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ριξω το  fshadow distance κατω απο 3000   θα εχω μεγαλες διαφορες??

 

και τι ακριβως κανει  το  fshadow??

 

και  τι εννοεις με  κοβει ο 4770Κ??

 

γιατι δεν εινε καλος??

 

η ο 6700κ θα εινε καλυτερος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βαλεις το mod να δουμε πως παει δε μπορω να σου πω.
Αντιγράφω απο το αρχικο ποστ.
 

Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή.
To Skyrim είναι ένα 32bit παιχνίδι που έχει φτιαχτεί για dual core επεξεργαστές.
Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να χρησιμοποιεί αρχικά μέχρι 2GB ram ενώ αργότερα με Updates δόθηκε η δυνατότητα για 3.1GB ram και 4 CPU cores.
Παρόλα αυτά, η μηχανή του παιχνιδιού δεν εκμεταλλεύεται πλήρως τους 4 πυρήνες καθώς τα script είναι πολύ γραμμικά και σαν να μην έφτανε αυτό λόγω ότι αρχικά σχεδιάστηκε για τα Xbox και playstation τα οποία είχαν για την εποχή τους ισχυρούς επεξεργαστές αλλά αδύναμες κάρτες γραφικών, το ποιο βαρύ κομμάτι των γραφικών -η σκίαση- γίνεται από τον CPU !

Το fshadowdistance καθοριζει την αποσταση απο τον παιχτη -σε units του CK Engine- μεχρι την οποια θα εφαρμόζεται σκιαση. Οσο πιο μακρυα τοσο περισσότερες σκιες θα γινονται render και τοσο θα γονατιζει ο επεξεργαστης.

Το 4000 ειναι ενας καλος συμβιβασμος αναμεσα σε ποιοτητα εικονας και αποφυγης shadow pop-up για συγχρονα 4πυρηνα μηχανηματα οταν το παιχνιδι ειναι βαρια modded οπως το δικο μου.

Απο εκει και κατω/πανω οτι τραβαει η ορεξη του καθενος.



 

και  τι εννοεις με  κοβει ο 4770Κ??

 

γιατι δεν εινε καλος??

 

η ο 6700κ θα εινε καλυτερος??

 

Εννοω αυτο που λεω, οτι ουτε ο 4770Κ ουτε ο 6700K ειναι ικανος να κανει real time shadow σκιαση στο παρον mod πανω απο 4000-5000 units ικανοποιητικα.

Οι επεξεργαστες δε φτιαχτηκαν για αυτη τη δουλεια και δε τα πανε καλα σε αυτη.

Για να εχεις ακατεβατα 60+fps με τουλαχιστο 4000units fshadowdistance θες cpu με ipc αντιστοιχη ενος i5/i7 στα 6GHZ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΛ καλη η σκεψη αλλα δεν εχω τετοια προθεση :)

 

Προς το παρον κοιταω να φτιαξω κανα Installer :) γιατι οι περισσότεροι πελαγωνουν :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

---------- UPDATE 16/10/2016 ----------

ΕΠΕΙΔΗ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΕΤΟΙΜΑΖΩ ΕΝΑΝ ΑΥΤΟΜΑΤΟ INSTALLER.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη  για να παιζω το παιχνιδι σε  60  fps πρεπει δηλαδη να εχω 4770k  στα  6??? hz??

 

δηλαδη  οσοι εχουνε το παιχνιδι αυτο με το  mod  πιανουνε  60 fps καρφωτα??

 

δηλαδη  τι πρεπει να μειωσω  για να εχω 60  fps?? με το mod??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κανω, για καποιους ειναι βουνο, δε τους αδικω ομως.

 

Για τη κοινοτητα δουλευουμε ΟΕΟ!

 

Καλά αν δεν είχα και σένα στη γραμμή, κι εγώ σκατούλες θα περνούσα.

Installer και μετά ανέβασε το και στο εξωτερικό.

Νομίζω ότι θα είσαι ο πρώτος με installer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...