Προς το περιεχόμενο

Skyrim - The Mod Project [TMP] v4.8


panoc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι άλλο.

 

Όταν βάζω στο skyrimprefs.ini τα εξής:

 

isizeW: 2560

isizeH: 1080

 

Πάει και κάνει το παράθυρο σε αναλογια 16:9 αντί 21:9, και εν τέλει χάνω εικόνα πάνω και κάτω.

 

Με το flawless widescreen θα δουλέψω;;

 

Χμ, το skyrim δε παιζει σε 21:9 οποτε δοκιμασε το flawless.

Δε ξερω πως δουλευει, δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτε. Ειδα υποστηριζει το skyrim αλλα δεν ξερω εαν το υποστηριζει τρεχοντας ταυτοχρονα και ENB.

Εαν δε δουλεψει ισως χρειαστει να του δηλωσεις και το enbhost.exe που ειναι στο κεντρικο φακελο του skyrim.

 

Απο τα λιγα που διαβασα ομως, μαλλον δε θα δουλεψει με το enb.

Μπορεις επισης να δοκιμασεις να μη το τρεξεις σε window mode χανοντας το alt-tab αλλαζοντας στο enblocal.ini που βρισκεται στο κεντρικο φακελο του παιχνιδιου τις 2 γραμμες

ForceBorderless=true

ForceBorderlessFullscreen=true

απο true σε false.

H επομενη επιλογη εαν δε δουλεψουν τα παραπανω ειναι αναγκαστικα να το τρεξεις σαν καθαρο windowmode 16:9 εαν δε βολευει το 1920Χ1080 τοτε  κατι σαν 1866Χ1050 ή 1760Χ990

 

αυτο το κανεις αλλαζοντας τα

ForceBorderless=true

ForceBorderlessFullscreen=true

σε false στο enblocal

και αλλαζοντας το

bFull Screen=1 σε 0  στο skyrimprefs.ini

 

πολυ πιθανο οταν το κανεις αυτο τα windows να μαρκαρουν το παραθυρο σαν unresponsive  οταν κανεις Load. Δε κολαει απλα ειναι θεμα του λειτουργικου και αλλάζει απο τη registry.

 

ανοιγεις registry editor και πας στο HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop εκει βρισκεις ενα κλειδι με ονομα HungAppTimeout και αλλαζεις τη τιμη του σε κατι μεγαλο, πχ 40000. Καθε 1000 ειναι ενα δευτερολεπτο.

Εαν δεν εχεις το κλειδι τοτε, κανε δεξι κλικ σε ενα κενο μερος της αριστερης πλευρας πατα new->string value ονομαστε το HungAppTimeout πατα enter, double klik πανω του και δωσε τι τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 828
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

''Όταν με το καλό βγεί το remastered φυσικά και θα ασχοληθώ μαζί του. Για να φτάσει όμως στα επίπεδα πολυπλοκότητας τόσο του κόσμου όσο και των quest με το παρόν project θα πάρει τουλάχιστο  μνήμες.  :-D''

 

βρηκα bug  :-D 

 

 Κατεβαζω το τορρεντ και εγω τωρα που ειναι και ετοιμο με τα patchakia του.  B)

 

Seed αγορια , οσο μπορειτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα με το καιρο τους. Περιμενω τη remaster να δουμε τι θα γινει με τη πολιτικη των παλαιων mods αλλα και τι θα δουλευει σε αυτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τα forceborderless κλπ όλα φαίνονται πολύ καλύτερα. Έβαλα και το brighternights και βελτιώθηκε λίγο η κατάσταση αλλά θα ήθελα να ξέρω πως να το φωτίσω λίγο ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπληκτικη δουλεια φιλε μου!!Πολλα μπραβο απο μενα για τον χρονο που αφιερωσες και την δουλεια σου!!!Ενα παραπονο μονο δεν πιανω καθολου ταχυτητα απο το καταβασμα...

Με το ζορι 100kb/s... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετή ώρα παιχνιδιού έχω να πω πως τα γραφικά είναι μια χαρά πλεόν. Επίσης μου έκανε ένα crash to dekstop στην φάση φορτώματος ενός save αλλά μια μόνο φορά. 

 

Τα σκοτάδια ίσως είναι εντάξει, μάλλον πρέπει να φτιάξω ένα enchantment για night vision. Πάντως ας μας πει ο panoc πως να πειράξουμε το ini για περισσότερο φως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπληκτικη δουλεια φιλε μου!!Πολλα μπραβο απο μενα για τον χρονο που αφιερωσες και την δουλεια σου!!!Ενα παραπονο μονο δεν πιανω καθολου ταχυτητα απο το καταβασμα...

Με το ζορι 100kb/s... 

Λογικο ειναι,μονος του κανει seed προς το παρον.

Υπομονη 2-3 μερες να το κατεβασουμε 2-3 ακομα και θα βελτιωθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετή ώρα παιχνιδιού έχω να πω πως τα γραφικά είναι μια χαρά πλεόν. Επίσης μου έκανε ένα crash to dekstop στην φάση φορτώματος ενός save αλλά μια μόνο φορά. 

 

Τα σκοτάδια ίσως είναι εντάξει, μάλλον πρέπει να φτιάξω ένα enchantment για night vision. Πάντως ας μας πει ο panoc πως να πειράξουμε το ini για περισσότερο φως.

Καλημέρα, in-game ανοιγεις κονσολα και πατας shift+enter

θα εμφανισει ενα παραθυρο και θα εμφανιστει ενας νεος κερσορας με σχημα κλεψυδρας.

Στη δεξια επανω μερια του παραθυρου κανεις κλικ με τη κλεψυδρα στο + που ειναι διπλα στο ENBEFFECT.FX.fx

και θα εμφανιστει αυτο

qwJN5Wr.png

 

Σε ενδιαφερουν αυτα που ειναι μεσα στο κοκκινο κυκλο.

Αλλαζεις τις τιμες ειτε με το πληκτρολογιο (οχι το αλφαρηθμιτικο, τα αλλα που ειναι πανω απο τα γραμματα) ειτε με τα -+.

Οταν βρεις αυτο που θες σημειωνεις σε ενα χαρτι και ανοιγεις το Χ\...\skyrim\enbseries\enbeffect.fx βρισκεις τα πεδια που εχεις αλλαξε, αλλαζεις τις τιμες αποθηκευεις και εισαι ετοιμος.

 

Οσον αφορα το CTD κατα το load, καθυστερησε λιγο το Load οταν ξεκινας το παιχνιδι, τοσο ωστε να παιξει η μουσικη για μερικα δευτερολεπτα για να προλαβουν να φορτωσουν στο Background οι διαδικασιες μεταφορας των memory blocks σε OS allocatos.

Εκπληκτικη δουλεια φιλε μου!!Πολλα μπραβο απο μενα για τον χρονο που αφιερωσες και την δουλεια σου!!!Ενα παραπονο μονο δεν πιανω καθολου ταχυτητα απο το καταβασμα...

Με το ζορι 100kb/s... 

 

Καλημέρα, ευχαριστω.

Δε μπορω να κανω πολλα, πρεπει να κανουν seed και οι υπολοιποι, υπομονη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, in-game ανοιγεις κονσολα και πατας shift+enter

θα εμφανισει ενα παραθυρο και θα εμφανιστει ενας νεος κερσορας με σχημα κλεψυδρας.

Στη δεξια επανω μερια του παραθυρου κανεις κλικ με τη κλεψυδρα στο + που ειναι διπλα στο ENBEFFECT.FX.fx

και θα εμφανιστει αυτο

qwJN5Wr.png

 

Σε ενδιαφερουν αυτα που ειναι μεσα στο κοκκινο κυκλο.

Αλλαζεις τις τιμες ειτε με το πληκτρολογιο (οχι το αλφαρηθμιτικο, τα αλλα που ειναι πανω απο τα γραμματα) ειτε με τα -+.

Οταν βρεις αυτο που θες σημειωνεις σε ενα χαρτι και ανοιγεις το Χ\...\skyrim\enbseries\enbeffect.fx βρισκεις τα πεδια που εχεις αλλαξε, αλλαζεις τις τιμες αποθηκευεις και εισαι ετοιμος.

 

Τα νούμερα που βλέπω είναι τα default, που έχεις ρυθμίσει εσύ πριν το brighter nights; 

Για να έχω ένα μπούσουλα, ρωτάω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νούμερα που βλέπω είναι τα default, που έχεις ρυθμίσει εσύ πριν το brighter nights; 

Για να έχω ένα μπούσουλα, ρωτάω :)

Τα νουμερα που βλεπεις να ειναι στο vanilla STMP πριν το Brighter nights.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...