Προς το περιεχόμενο

Να δωσω δωρο Χριστουγεννων?


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα για 4 μηνες part time στην δουλεια ενα φιλο μου, πληρωνα κανονικα ενσημα για 20 ωρες την εβδομαδα ωστε να μην εχω θεμα και να τον βοηθησω με την ανεργια τον χειμωνα.

 

Σπανια τις δουλευε αυτες τις ωρες καποιες φορες περναγε και βδομαδα χωρις να τον χρειαστω.

Αυτη ηταν η αρχικη μας συμφωνια και δεν ειχε κανενα θεμα αφου δουλευε part time και σε αλλες δουλειες ενω καποιες φορες που τον χρειαστηκα δεν μπορουσε λογω αυτων των υποχρεωσεων.

Επαιρνε 7 ευρω την ωρα καθαρα,παρολαυτα καθε μηνα πληρωνα περισσοτερα στο ΙΚΑ παρα σαν μισθο.

 

Ξερω οτι ειναι υποχρεωτικο το δωρο, αναρωτιεμαι ομως αν θα "πρεπει" να το πληρωσω απο την στιγμη που αυτο υπολογιζεται με ωρες που δεν δουλεψε, επαιρνε περισσοτερα απο τον μεσο ορο ανα ωρα και εξαιτιας  και εμενα θα παρει ανεργια τον χειμωνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν νομιζω οτι το θεωρει δεδομενο, νομιζω ειναι ενας ολοκληρος μισθος, δηλαδη παιζει να ναι σχεδον οσα εβγαλε ολο το καλοκαιρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι βγαίνει ολόκληρος μισθός, δεν είμαι και σίγουρος. Ίσως, αφού είστε φίλοι και αφού πήγε καλά η συνεργασία να του δώσεις απλά κάτι, 50-100€ να είστε και οι δύο ευχαριστημένοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι το θεωρει δεδομενο, νομιζω ειναι ενας ολοκληρος μισθος, δηλαδη παιζει να ναι σχεδον οσα εβγαλε ολο το καλοκαιρι...

 

ολοκληρος μισθός θα ήταν εαν δουλευε όλο το χρόνο, ε βγαλτο αναλογικά... τωρα απο εκει και πέρα καταλαβαίνω ότι κανεις εξυπηρετηση λόγω δυσκολιών του ανθρώπου, ε δε του το δίνεις να παει το παλιάμπελο; (δε θα ειναι πανω απο 100-120€ σύνολο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός κι αν έχει αλλάξει κάτι και δεν το γνωρίζω, η σύμβαση part time είναι υποχρεωτικά εργασία τουλάχιστον 20 ώρες την βδομάδα.

Αν εσύ δεν τον χρειαζόσουν, από την στιγμή που του είχες σύμβαση ήσουν υποχρεωμένος να του πληρώνεις 20 ώρες εργασία και ένσημα εβδομαδιαίως. Όπως είσαι και υποχρεωμένος να δώσεις δώρο χριστουγέννων, όσο δικαιούται.

Ας τον είχες να κάθεται ξέρω γω..

 

Και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμφωνία κάνατε, σου δούλευε ελάχιστα και πλήρωνες το ΙΚΑ του; Σόρι αλλά κορόιδο βρήκε ο φίλος; Μήπως δεν τα λες καλά και σου πλήρωνε ο ίδιος το ΙΚΑ του για να συμπληρώσει ένσημα να πάρει ταμείο ανεργίας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμφωνία κάνατε, σου δούλευε ελάχιστα και πλήρωνες το ΙΚΑ του; Σόρι αλλά κορόιδο βρήκε ο φίλος; Μήπως δεν τα λες καλά και σου πλήρωνε ο ίδιος το ΙΚΑ του για να συμπληρώσει ένσημα να πάρει ταμείο ανεργίας;

 

Εχεις δικιο, επρεπε να μην τον ειχα δηλωσει καν στο ΙΚΑ, να του δινα και 3 ευρω την ωρα και να μην εχω τετοια διλληματα τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάπως έτσι το δεύτερο πρόσωπο εμφανίζεται .. 

 

 

 

Εχεις δικιο, επρεπε να μην τον ειχα δηλωσει καν στο ΙΚΑ, να του δινα και 3 ευρω την ωρα και να μην εχω τετοια διλληματα τωρα.

 

 

 

 

Ειχα για 4 μηνες part time στην δουλεια ενα ΦΙΛΟ μου, πληρωνα κανονικα ενσημα για 20 ωρες την εβδομαδα ωστε να μην εχω θεμα και να τον βοηθησω με την ανεργια τον χειμωνα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...