Προς το περιεχόμενο

Να δωσω δωρο Χριστουγεννων?


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα για 4 μηνες part time στην δουλεια ενα φιλο μου, πληρωνα κανονικα ενσημα για 20 ωρες την εβδομαδα ωστε να μην εχω θεμα και να τον βοηθησω με την ανεργια τον χειμωνα.

 

Σπανια τις δουλευε αυτες τις ωρες καποιες φορες περναγε και βδομαδα χωρις να τον χρειαστω.

Αυτη ηταν η αρχικη μας συμφωνια και δεν ειχε κανενα θεμα αφου δουλευε part time και σε αλλες δουλειες ενω καποιες φορες που τον χρειαστηκα δεν μπορουσε λογω αυτων των υποχρεωσεων.

Επαιρνε 7 ευρω την ωρα καθαρα,παρολαυτα καθε μηνα πληρωνα περισσοτερα στο ΙΚΑ παρα σαν μισθο.

 

Ξερω οτι ειναι υποχρεωτικο το δωρο, αναρωτιεμαι ομως αν θα "πρεπει" να το πληρωσω απο την στιγμη που αυτο υπολογιζεται με ωρες που δεν δουλεψε, επαιρνε περισσοτερα απο τον μεσο ορο ανα ωρα και εξαιτιας  και εμενα θα παρει ανεργια τον χειμωνα.

να δωσεις κατι ετσι για τα χριστουγεννα.

χαρα θα δωσεις.

εστω και ενα συμβολικο ποσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ανεξάρτητα απο το ηθικό ή μεταξύ φιλίας ζήτημα μπορείς να κάνεις το εξής... 

 

1. για να είσαι καλυμμένος δώσε ότι προβλέπετε απο τον νόμο, όχι οτι ξέρω λεπτομέρειες.

 

2. κάνεις την πάπια και αν σου ζητήσει ο ίδιος δώσε σαν επιχείρημα οτι οι αποδοχές του ήταν δυσανάλογες με αυτό που πρόσφερε και ανάλογα με την αντίδραση να δεις τι φίλος είναι.

 

3. αν το νιώθεις και το θες πραγματικά να του δώσεις κάτι, δώσε του ότι έχεις ευχαρίστηση και μην ζητάς απο τρίτους λεπτομέρειες για το ποσό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω με ποια λογική είναι νορμάλ στο μυαλό πολλών να πληρωνόταν ο φίλος κανονικά και ένσημα για δουλειά που δεν έκανε, αλλά είναι υπερβολή ή στήσιμο κώλου να πάρει δώρο για την ίδια ακριβώς δουλειά που δεν έκανε.

 

Αφού η όλη φαση δεν είναι τυπική θα έπρεπε να το είχατε ξεκαθαρίσει από τη αρχή και αυτό μαζί με όλα τα άλλα. Αν δε συζητήθηκε τότε για μένα θα πρέπει να του δώσεις, ή τουλάχιστον αν είναι τέτοια η σχέση σας και δεν περιμένει λεφτά επιπλέον της εξυπηρέτησης που του έκανες, να του κάνεις κάποιο δώρο μικρότερης αξίας αλλά χριστουγεννιάτικου πνεύματος (πχ δωροεπιταγή) και να το καλαμπουρίσετε.

 

 

Πρωτον για το προστιμο, και δευτερον γιατι πριν προσλαβω καποιον στην επιχειρηση μου ελεγα οτι θελω να μαι σωστος εργοδοτης, θεωρω τραγικο το να μην παιρνει τα ενσημα του.

 

Αν θέλεις να είσαι σωστός εργοδότης τότε θεωρείς τραγικό και το να μην παίρνει το δώρο του. Παρακάτω λες "είναι πολλά συγκριτικά". Το να είσαι σωστός δεν πάει με ποσοστά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χώρα μπανανίας.

Το δώρο θα του το δώσεις κανονικά.Και απορία το έχω απο πότε επιτρέπεται να είσαι ηθικά παράνομος;

Ήθελες part time... Φίλος στα χρήματα δεν υπάρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χώρα μπανανίας.

Το δώρο θα του το δώσεις κανονικά.Και απορία το έχω απο πότε επιτρέπεται να είσαι ηθικά παράνομος;

Ήθελες part time... Φίλος στα χρήματα δεν υπάρχει.

Εχεις δικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα για 4 μηνες part time στην δουλεια ενα φιλο μου, πληρωνα κανονικα ενσημα για 20 ωρες την εβδομαδα ωστε να μην εχω θεμα και να τον βοηθησω με την ανεργια τον χειμωνα.

 

Σπανια τις δουλευε αυτες τις ωρες καποιες φορες περναγε και βδομαδα χωρις να τον χρειαστω.

Αυτη ηταν η αρχικη μας συμφωνια και δεν ειχε κανενα θεμα αφου δουλευε part time και σε αλλες δουλειες ενω καποιες φορες που τον χρειαστηκα δεν μπορουσε λογω αυτων των υποχρεωσεων.

Επαιρνε 7 ευρω την ωρα καθαρα,παρολαυτα καθε μηνα πληρωνα περισσοτερα στο ΙΚΑ παρα σαν μισθο.

 

Ξερω οτι ειναι υποχρεωτικο το δωρο, αναρωτιεμαι ομως αν θα "πρεπει" να το πληρωσω απο την στιγμη που αυτο υπολογιζεται με ωρες που δεν δουλεψε, επαιρνε περισσοτερα απο τον μεσο ορο ανα ωρα και εξαιτιας  και εμενα θα παρει ανεργια τον χειμωνα.

 

Η γνώμη μου είναι οτι θα πρέπει να του καταβάλλεις το δώρο. Το τι συμφωνία κάνατε έγινε με δική σου πρόταση και εκείνος απλά συναίνεσε (άσχετα του πόσο βολική του φάνηκε η πρόταση). Ήταν δική σου επιλογή όμως. Και το δώρο υποχρεούσαι να το δώσεις.

Τον εξυπηρετησες με τα ενσημα,θα παρει και την ανεργια του σιγα μην σου ζητησει και δωρο!!

 

..τον αλήτη που θα ζητήσει και το δώρο.. :ph34r:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέρασμα εφόσον είχες συμφωνήσει από την αρχή ότι θα του δίνεις τόσα χρήματα + ένσημα και θα έρχεται μια στο τόσο οφείλεις να του δώσεις και το δώρο υποχρεωμένος από τον νόμο .

Για μένα η μαλακία είναι δική σου που συμφώνησες από την αρχή .. δώστα τα καταραμένα να πάνε στην ευχή και άλλη φορά να το ψάχνεις καλύτερα πριν συμφωνήσεις σε κάτι .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως να ξέρετε ότι δουλειές με φίλους, γνωστούς και συγγενείς δε γίνονται. κυρίως με συγγενείς.

εγώ θα προτιμούσα να συνεργαστώ με κάποιον άγνωστο παρά με κάποιον γνωστό-συγγενή.

 

δεν είναι ότι δε τους θεωρώ ικανά άτομα αλλά κατά μεγάλη πιθανότητα θα υπάρξη κάποιου είδους σύγκρουση.

οπότε για να μη χαλάσει αυτή η φιλία, προτιμώ να μείνει η δουλειά μακριά.

 

πολύ καλός φίλος με μεγάλη επιχείρηση πήρε για δουλειά έναν ξάδελφο του.

ήθελε να τον βοηθήσει επειδή ήταν άνεργος και επειδή έφαγε και το πρίξιμο από τους συγγενείς.

το μετάνιωσε όσο δε πάει, διότι ο ξάδελφος την είδε χαλαρα.

σε φάση, έλα μωρέ γνωστός είναι δε χρειάζεται να κουραστούμε και πολύ.

 

αποτέλεσμα για να μην πολυλογώ, ο άνθρωπος πλήρωνε τζάμπα έναν υπάλληλο που ζήτημα να έβγαζε τη μισή δουλειά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι οτι θα πρέπει να του καταβάλλεις το δώρο. Το τι συμφωνία κάνατε έγινε με δική σου πρόταση και εκείνος απλά συναίνεσε (άσχετα του πόσο βολική του φάνηκε η πρόταση). Ήταν δική σου επιλογή όμως. Και το δώρο υποχρεούσαι να το δώσεις.

 

..τον αλήτη που θα ζητήσει και το δώρο.. :ph34r:

 

Εσενα αμα σου ξηγιοτανε ετσι ωραια ο φιλος σου και εργοδοτης σου δλδ σου πληρωνε το ενσημο για να παρεις ανεργιουλα,σου εδινε και ενα αλφα μεροκαματο για λιγες ωρες δουλειας θα ζητουσες και δωρο?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χώρα μπανανίας.

Το δώρο θα του το δώσεις κανονικά.Και απορία το έχω απο πότε επιτρέπεται να είσαι ηθικά παράνομος;

Ήθελες part time... Φίλος στα χρήματα δεν υπάρχει.

από τοτε που ο νομος και η ηθικη δεν είναι ταυτοσημα

μπορεις να εισαι ηθικα παράνομος όπως και μπορεις να εισαι ανήθικα νομιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...