Προς το περιεχόμενο

Να δωσω δωρο Χριστουγεννων?


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως σε βόλευε κατάσταση με εργαζόμενο να πατά μια στις τόσες αλλά να του πληρώνεις κανονικά το ΙΚΑ.

Εκτός κι αν όποτε πατούσε σου έβγαζε δουλειά βδομάδας.

 

Τεσπα, ό,τι κι αν έγινε, από την στιγμή που τον δήλωνες, αν δεν του πληρώσεις το δώρο μπορεί να σε τρέξει σε επιθεώρηση κτλ

Φίλοι είναι, μπορούν να το συνεννοηθούν αυτό πιστεύω. Τώρα αν πάει και τον καταγγείλει οκ μιλάμε για αχαριστία!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το τυπικο του θεματος, πρεπει να σου εχει υπογραψει τις αποδειξεις πληρωμης μισθοδοσιας που βγαζει ο λογιστης. Αν ερθει το Ικα για ελεγχο (οχι απο καταγγελια, γινονται και random ελεγχοι) θα ζητησει και αυτα, αν δεν τα εχεις ειναι προβλημα.

Επεξ/σία από KNSM
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΙΚΑ είναι του εργοδότη όταν όντως ο άλλος είναι εργαζόμενος .Αν πατάει μια φορά τον μήνα και τον πληρώνεις κανονικά με 7 ευρώ την ώρα για 20ωρες+/βδομαδα  +++ τα ένσημα του τότε είσαι ξεκάθαρα κορόιδο .Ο άλλος θα βγει ταμείο ανεργίας με τα λεφτά που πλήρωσες εσύ για τα ένσημα ενώ δεν έχει δουλέψει καθόλου και πληρωνόταν κανονικά ...χαχα . Αν είναι όντως έτσι η ιστορία .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να βγει ταμειο πρεπει να χει ενσημα και τα δυο προηγουμενα χρονια,δν ειναι τοσο απλο

 

Όχι απαραίτητα, κάπως αλλιώς είναι για τους εποχιακούς.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε ένα 50€ έτσι για το καλό

 

Ενα 50αρικο καποιοι δουλευουν δυο 8ωρα για να το βγαλουν, πολυ ειναι. Δε νομιζω οτι χρειαζεται δ.Χριστουγεννων, εχει πληρωσει το Ικα το παιδι. Αν ο φιλος του βγει και τ. ανεργιας τοτε το λιγοτερο νομιζω ειναι 5 μηνες x 360 ευρω = 1.800 ευρω. Κανονικα επρεπε να πληρωνετε το Ικα μισο-μισο καθως τον χρειαζοσουν πολυ λιγο και θα μπορουσες να του βαζεις πιο λιγα ενσημα και να ησουν και νομιμος αλλα αυτος δεν θα μπορουσε να παρει τ.ανεργιας, οποτε τωρα που του εβαζες παραπανω το μισο-μισο θα ηταν πιο δικαιο. Αρα το δωρο Χριστουγεννων για μενα ειναι out of the question και κακως προβληματιζεσαι. Εκτος και αν του υποσχεθηκες τιποτα οποτε ειναι λογικο να περιμενει κατι και να στραβωσει κιολας αν δεν το παρει.

 

P.S: Ξαναδιαβαζοντας το αρχικο μυνημα βλεπω οτι παιρνει τ.ανεργιας, αρα αφου δουλευε ελαχιστα (το οποιο και πληρωθηκε) επρεπε να βρειτε μια αλλη φορμουλα καθως αυτος θα αποκομισει μεγαλο κερδος ουσιαστικα με ενσημα στα οποια δεν συνεβαλε καθολου. Τωρα που το σκεφτομαι ενα 75%-80% του Ικα θα επρεπε να το πληρωνει αυτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε δε μπορεί να σου δώσει κάποιος σωστή απάντηση διότι δεν έχει όλα τα δεδομένα για να αξιολογήσει την κατάσταση.

ανέφερες πριν ότι αυτή η κατασταση βόλευε και τους 2.

 

αυτός οοκ είχε όφελος είναι ολοφάνερο.

εγώ δε μπορώ να καταλάβω πως διάολο είχες εσύ όφελος τη στιγμή που πλήρωνες έναν υπάλληλο για Χ ώρες και αυτός δούλευε πολύ λιγότερο. προφανώς κάποια συμφωνία κάνατε, δε κανονίσατε όλες τις λεπτομέρειες;

 

εγώ δε θα έδινα τίποτα πάντως και ούτε θα το σκεφτόμουν. το θεωρώ αυτονόητο κι απορώ που το ρωτάς.

να δούλευε κανονικά ο άλλος να πληρωθεί.

δηλαδή σου κάνω τη χάρη να σε προσλάβω, ουσιαστικά για να πάρεις το ταμείο, δουλεύεις ελάχιστα, θα σου πληρώσω και το δώρο;

και στη θέση του φίλου σου να ήμουν δε θα σκεφτόμουν να ζητήσω το δώρο.

 

Υ.Γ Θέλεις να γίνουμε φίλοι; δε θα σου ζητάω δώρο

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τα ξαναγραψω γιατι μπορει να μην εγινα κατανοητος.

 

Στα χαρτια δουλευε 20 ωρες την εβδομαδα, 5 μερες απο 4 ωρες με μισθο μικτο γυρο στα 400 ευρω νομιζω (μικρη σημασια εχει).

Στην πραξη δουλευε πολυ λιγοτερο, κατα μεσο ορο 20 ωρες τον μηνα, με 7 ευρω την ημερα.Ουτε σε αγνωστο δεν θα δινα 3 ευρω, ποσο μαλλον σε φιλο μου.Τα ενσημα καθε μηνα ηταν περισσοτερα απο οσα εδινα σαν μισθο.ΙΚΑ τον ειχα γραψει για δυο λογους.

Πρωτον για το προστιμο, και δευτερον γιατι πριν προσλαβω καποιον στην επιχειρηση μου ελεγα οτι θελω να μαι σωστος εργοδοτης, θεωρω τραγικο το να μην παιρνει τα ενσημα του.

 

Το επιδομα θα το παρει και εξαιτιας μου, ηταν δηλωμενος σε ακομα 2 δουλειες.

 

Κοροιδο δεν θεωρω οτι πιαστηκα, διευκολυνα εναν φιλο μου και ειχα το κεφαλι μου ησυχο οτι θα κανει την δουλεια οπως ηθελα.

 

 

Η γνωμη μου ειναι οτι δεν θα πρεπει να παρει το δωρο γιατι απο την μια υπολογιζεται με βαση ωρες που δεν δουλεψε και απο την αλλη ειναι ενα μεγαλο ποσοστο του συνολικου ποσου που πηρε ολη τη σεζον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τα ξαναγραψω γιατι μπορει να μην εγινα κατανοητος.

 

Στα χαρτια δουλευε 20 ωρες την εβδομαδα, 5 μερες απο 4 ωρες με μισθο μικτο γυρο στα 400 ευρω νομιζω (μικρη σημασια εχει).

Στην πραξη δουλευε πολυ λιγοτερο, κατα μεσο ορο 20 ωρες τον μηνα, με 7 ευρω την ημερα.Ουτε σε αγνωστο δεν θα δινα 3 ευρω, ποσο μαλλον σε φιλο μου.Τα ενσημα καθε μηνα ηταν περισσοτερα απο οσα εδινα σαν μισθο.ΙΚΑ τον ειχα γραψει για δυο λογους.

Πρωτον για το προστιμο, και δευτερον γιατι πριν προσλαβω καποιον στην επιχειρηση μου ελεγα οτι θελω να μαι σωστος εργοδοτης, θεωρω τραγικο το να μην παιρνει τα ενσημα του.

 

Το επιδομα θα το παρει και εξαιτιας μου, ηταν δηλωμενος σε ακομα 2 δουλειες.

 

Κοροιδο δεν θεωρω οτι πιαστηκα, διευκολυνα εναν φιλο μου και ειχα το κεφαλι μου ησυχο οτι θα κανει την δουλεια οπως ηθελα.

 

 

Η γνωμη μου ειναι οτι δεν θα πρεπει να παρει το δωρο γιατι απο την μια υπολογιζεται με βαση ωρες που δεν δουλεψε και απο την αλλη ειναι ενα μεγαλο ποσοστο του συνολικου ποσου που πηρε ολη τη σεζον.

 

Καθολου μικρη σημασια, αν δηλωνατε μισθο κατω απο 317 ευρω δεν θα επαιρνε τ.ανεργιας η θα επαιρνε πολυ λιγοτερο η τουλαχιστον ισως να μην προσμετρουνταν στα υπολοιπα, δεν ειμαι απολυτως σιγουρος.

 

Κοροιδο δεν πιαστηκες, ενα φιλο βοηθησες αλλα το δικαιο του πραγματος θα ηταν να πληρωνει αυτος ειναι μεγαλο ποσοστο απο τα ενσημα που εβαζε τα οποια ομως δεν δουλευε απο τα οποια ομως θα κερδισει ενα σεβαστο ποσο. Εκτος και αν οταν παρει τα 1800 σου πει ''ευχαριστω για τη βοηθεια παρε 300-400 ευρω για το ικα''.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός να φανεί πόσο φίλος είναι ο ένας στον άλλον.

Αν ισχύει η φιλία σας θα τη βρεις την άκρη συζητώντας το μαζί του,όπως όταν έγινε η πρόσληψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τα ξαναγραψω γιατι μπορει να μην εγινα κατανοητος.

 

Στα χαρτια δουλευε 20 ωρες την εβδομαδα, 5 μερες απο 4 ωρες με μισθο μικτο γυρο στα 400 ευρω νομιζω (μικρη σημασια εχει).

Στην πραξη δουλευε πολυ λιγοτερο, κατα μεσο ορο 20 ωρες τον μηνα, με 7 ευρω την ημερα.Ουτε σε αγνωστο δεν θα δινα 3 ευρω, ποσο μαλλον σε φιλο μου.Τα ενσημα καθε μηνα ηταν περισσοτερα απο οσα εδινα σαν μισθο.ΙΚΑ τον ειχα γραψει για δυο λογους.

Πρωτον για το προστιμο, και δευτερον γιατι πριν προσλαβω καποιον στην επιχειρηση μου ελεγα οτι θελω να μαι σωστος εργοδοτης, θεωρω τραγικο το να μην παιρνει τα ενσημα του.

 

 

εσυ πως τον πληρωνες; βαση της προσληψης; ή βαση των ωρων που τον απασχολουσες πραγματικα;

θαρρω πως το δωρο που "δικαιουται" ειναι σαν ποσο πολυ μικρο. αν ρωτησεις το λογιστη σου θα σου πει ακριβως.

ξερω γω φιλαρακια ειστε, βγειτε με τις κοπελες σας τις γιορτες, κερνατον δυο μπουκαλια βοτκα και ειστε o.k.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ πως τον πληρωνες; βαση της προσληψης; ή βαση των ωρων που τον απασχολουσες πραγματικα;

θαρρω πως το δωρο που "δικαιουται" ειναι σαν ποσο πολυ μικρο. αν ρωτησεις το λογιστη σου θα σου πει ακριβως.

ξερω γω φιλαρακια ειστε, βγειτε με τις κοπελες σας τις γιορτες, κερνατον δυο μπυκαλια βοτκα και ειστε o.k.

Δύο μπουκάλια σε μαγαζί μάλλον ακριβότερα από το δώρο θα του έρθουν! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...