Προς το περιεχόμενο

Να δωσω δωρο Χριστουγεννων?


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσενα αμα σου ξηγιοτανε ετσι ωραια ο φιλος σου και εργοδοτης σου δλδ σου πληρωνε το ενσημο για να παρεις ανεργιουλα,σου εδινε και ενα αλφα μεροκαματο για λιγες ωρες δουλειας θα ζητουσες και δωρο?

 

Καλυτερα ρωτα τον αν ηταν εργοδοτης αν θα εδινε δωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εσενα αμα σου ξηγιοτανε ετσι ωραια ο φιλος σου και εργοδοτης σου δλδ σου πληρωνε το ενσημο για να παρεις ανεργιουλα,σου εδινε και ενα αλφα μεροκαματο για λιγες ωρες δουλειας θα ζητουσες και δωρο?

Θα πήγαινα για να δουλέψω χωρίς να παρακαλέσω κανένα για κάτι παραπάνω απ' ότι προβλέπεται για να μην του έχω υποχρεώση. Το δώρο που υποχρεούται εννοείται θα το ζητούσα.

Καλυτερα ρωτα τον αν ηταν εργοδοτης αν θα εδινε δωρο.

 

Δεν είχα ποτέ εργοδότη που δεν έδωσε δώρο. Και αν έκοβα τέοια φάση δεν θα γινόμουν υπάλληλος του. Εάν παρόλα αυτά γινόμουν και δεν μου πλήρωνε ότι όφειλε θα το έτρεχα και θα το μετάνιωνε άσχημα γιατί είμαι πολύ επίμονος. Αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πήγαινα για να δουλέψω χωρίς να παρακαλέσω κανένα για κάτι παραπάνω απ' ότι προβλέπεται για να μην του έχω υποχρεώση. Το δώρο που υποχρεούται εννοείται θα το ζητούσα.

 

Δεν είχα ποτέ εργοδότη που δεν έδωσε δώρο. Και αν έκοβα τέοια φάση δεν θα γινόμουν υπάλληλος του. Εάν παρόλα αυτά γινόμουν και δεν μου πλήρωνε ότι όφειλε θα το έτρεχα και θα το μετάνιωνε άσχημα γιατί είμαι πολύ επίμονος. Αυτά.

 

 

Οκ, σορρυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πήγαινα για να δουλέψω χωρίς να παρακαλέσω κανένα για κάτι παραπάνω απ' ότι προβλέπεται για να μην του έχω υποχρεώση. Το δώρο που υποχρεούται εννοείται θα το ζητούσα.

 

Δεν είχα ποτέ εργοδότη που δεν έδωσε δώρο. Και αν έκοβα τέοια φάση δεν θα γινόμουν υπάλληλος του. Εάν παρόλα αυτά γινόμουν και δεν μου πλήρωνε ότι όφειλε θα το έτρεχα και θα το μετάνιωνε άσχημα γιατί είμαι πολύ επίμονος. Αυτά.

 

Δλδ σε εναν ανθρωπο που σου εχει κανει 17 (τυχαιος αριθμος λολ) εξυπηρετησεις θα του ζητουσες και τα ρεστα απο πανω..μαλιστα.Ειπαμε θα παρει και ανεργια ο ανθρωπος επειδη του πληρωνε το ενσημο,δεν ξερω αν το εχεις παρει χαμπαρι,αν το εχεις παρει, και εσυ προσωπικα παρολ'αυτα απαιτουσες και δωρο εγω θα σου εδινα μια φαντα χωρις ανθρακικο και για τα Χριστουγεννα αλλα και για την Λαμπρη :D

Mαλλον δεν θα εχεις βγει προς τα εξω να δεις τι...τι..φουστια υπαρχει και τι κακομοιρια. Και ερχεται ενας φιλος σου δινει δουλεια,σου πληρωνει το ενσημο σου για να παρεις την ανεργια που ΔΕΝ θα επαιρνες και απο πανω θες να τον μπιπ..

Ελληνικα πραγματα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πιστεύω ότι επειδή μιλάμε για ειδικές συνθήκες δεν είναι υποχρεωμένος (ηθικά, νομικά είναι) να δώσει δώρο. Ούτε ο εργαζόμενος είναι σωστό να το απαιτήσει. Για μένα είναι στην ευχέρεια του 4saken αν θέλει να δώσει ένα ποσό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ σε εναν ανθρωπο που σου εχει κανει 17 (τυχαιος αριθμος λολ) εξυπηρετησεις θα του ζητουσες και τα ρεστα απο πανω..μαλιστα.Ειπαμε θα παρει και ανεργια ο ανθρωπος επειδη του πληρωνε το ενσημο,δεν ξερω αν το εχεις παρει χαμπαρι,αν το εχεις παρει, και εσυ προσωπικα παρολ'αυτα απαιτουσες και δωρο εγω θα σου εδινα μια φαντα χωρις ανθρακικο και για τα Χριστουγεννα αλλα και για την Λαμπρη :D

Mαλλον δεν θα εχεις βγει προς τα εξω να δεις τι...τι..φουστια υπαρχει και τι κακομοιρια. Και ερχεται ενας φιλος σου δινει δουλεια,σου πληρωνει το ενσημο σου για να παρεις την ανεργια που ΔΕΝ θα επαιρνες και απο πανω θες να τον μπιπ..

Ελληνικα πραγματα.

Και με 7 ευρω την ωρα.Αλλα θα μου πουν οτι πιαστηκα κοροιδο παλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το κουραζουμε, θα του παρω ενα καλο δωρο για το νεο του σπιτι, ουτε αναγκη εχω τα λεφτα του δωρου ουτε νομιζω να το απαιτησει.Απλα ηθελα να παρω μια γνωμη για το ηθικο του πραγματος, για το νομικο το ξερα απο την αρχη, το ανεφερα και στο πρωτο μου post.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το κουραζουμε, θα του παρω ενα καλο δωρο για το νεο του σπιτι, ουτε αναγκη εχω τα λεφτα του δωρου ουτε νομιζω να το απαιτησει.Απλα ηθελα να παρω μια γνωμη για το ηθικο του πραγματος, για το νομικο το ξερα απο την αρχη, το ανεφερα και στο πρωτο μου post.

Θυμισε του την ανεργια που θα λαβει επειδη του πληρωσες τα ενσημα και ισως να σου κανει αυτος κανενα δωρο. Εγω ετσι θα εκανα αν ημουν ο φιλος σου!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικοι δεν ξερω αν εχουν επαφη με το τι γινεται στην αγορα εργασιας. Οι εργαζομενοι απο χωρες εκτος Ε.Ε. που ψαχνουν ενσημα σαν τρελοι για να μπορουν να ανανεωνουν την αδεια παραμονης στη χωρα μας τα πληρωνουν οσο-οσο και λενε κι ευχαριστω. Εδω το παλικαρι εβαλε ενσημα παραπανω, τα πληρωσε κανονικα και ο φιλος του θα παρει και τ. ανεργιας. Εγω θα του φιλουσα τα χερια και δεν θα μου περνουσε καν απο το μυαλο το δωρο Χριστουγεννουν, το επιδομα αδειας και δεν ξερω κι εγω τι αλλο. Ειναι τουλαχιστον χαζο. Επισης το ηθικο θα ηταν απο τα χρηματα του ταμειου να του δωσει ενα ποσο, δεν ξερω αν το γνωριζετε αλλα στο ενσημο εχει ενα ποσοστο συμμετοχης και ο εργαζομενος, οχι μονο ο εργοδοτης. Ενταξει, το παιδι δεν ενδιαφερεται και καλα κανει αλλα τα πραγματα συνηθως ειναι αλλιως και ειναι και το σωστο.

Επεξ/σία από KNSM
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ σε εναν ανθρωπο που σου εχει κανει 17 (τυχαιος αριθμος λολ) εξυπηρετησεις θα του ζητουσες και τα ρεστα απο πανω..μαλιστα.Ειπαμε θα παρει και ανεργια ο ανθρωπος επειδη του πληρωνε το ενσημο,δεν ξερω αν το εχεις παρει χαμπαρι,αν το εχεις παρει, και εσυ προσωπικα παρολ'αυτα απαιτουσες και δωρο εγω θα σου εδινα μια φαντα χωρις ανθρακικο και για τα Χριστουγεννα αλλα και για την Λαμπρη :D

 

Ήμουνα πολύ σαφής στο προηγούμενο ποστ μου το οποίο αντί να κάτσεις να το διαβάσεις το έκανες γαργάρα.

 

Mαλλον δεν θα εχεις βγει προς τα εξω να δεις τι...τι..φουστια υπαρχει και τι κακομοιρια. Και ερχεται ενας φιλος σου δινει δουλεια,σου πληρωνει το ενσημο σου για να παρεις την ανεργια που ΔΕΝ θα επαιρνες και απο πανω θες να τον μπιπ..

Ελληνικα πραγματα.

 

Έχω βγει προς τα έξω που λες 18 χρόνια γεμάτα. Και σαν χαρακτήρας ένα πράγμα που δεν ανέχομαι είναι να δημιουργώ υποχρεώσεις. Οπότε δεν δούλευα σε γνωστούς (οι φίλοι που εννοεί ο 4saken). Το υπόλοιπο παραλήρημα και την υστερική γκρίνια δεν θα την ακολουθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...