Προς το περιεχόμενο

Το iPod κλείνει τα 15 του χρόνια


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To itunes ειναι ευκολα οτι χειροτερο κυκλοφορεί σε θεμα οργάνωσης. Εχω περάσει ώρες προσπαθώντας να κανω το δικό μου, αλλά χτυπούσα σε κενό. Τελικά το πήρα απόφαση και απλά συμβιβάζομαι με το πως τα θέλει το itunes. Γενικα αποφευγω προγραμματα που ο λογος ύπαρξης τους ειναι μια προταση και ο τροπος να τα χειριστεις ειναι ενα βιβλίο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ούτε που κατάλαβες τι είπε τότε, προφανώς. 

Δεν αναφερόταν στο πρόγραμμα αλλά στο iTunes Store. 

Ποιά εφαρμογή χρησιμοποιούσες (iTunes) για να μπείς στο store, που θα έδινε τέλος στην πειρατεία για λόγους marketing (σύμφωνα με το Steve, πάντα);

 

Ποιά άθλια και κακογραμμένη εφαρμογή (iTunes) βγήκε στα windows γι' αυτό το σκοπό;

 

Εντάξει δε λέω, φιλότιμη προσπάθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ποιά εφαρμογή χρησιμοποιούσες (iTunes) για να μπείς στο store, που θα έδινε τέλος στην πειρατεία για λόγους marketing (σύμφωνα με το Steve, πάντα);

 

Ποιά άθλια και κακογραμμένη εφαρμογή (iTunes) βγήκε στα windows γι' αυτό το σκοπό;

 

Εντάξει δε λέω, φιλότιμη προσπάθεια.

Άσε δεν το σώζεις... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To itunes ειναι ευκολα οτι χειροτερο κυκλοφορεί σε θεμα οργάνωσης. Εχω περάσει ώρες προσπαθώντας να κανω το δικό μου, αλλά χτυπούσα σε κενό. Τελικά το πήρα απόφαση και απλά συμβιβάζομαι με το πως τα θέλει το itunes. Γενικα αποφευγω προγραμματα που ο λογος ύπαρξης τους ειναι μια προταση και ο τροπος να τα χειριστεις ειναι ενα βιβλίο.

Πολλές δυσκολίες διαβάζω με το iTunes. Γιατί ρε παιδιά; Τόσο πολύ μ' έχει βολέψει ή κάτι δεν έχω καταλάβει;

 

( Τι προσπαθούσες να κάνεις και δεν μπορούσες; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο καλό είχε αυτό αλλά το να μην έχει equalizer είναι μεγάλο μείον.

 

Η μουσική (όχι μέσω mp3) ακούγεται σωστά χωρίς equalizer. Ακριβά ακουστικά συστήματα, ενισχυτές, δεν έχουν ούτε καν κουμπιά ελέγχου treble, bass, loubness.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσική (όχι μέσω mp3) ακούγεται σωστά χωρίς equalizer. Ακριβά ακουστικά συστήματα, ενισχυτές, δεν έχουν ούτε καν κουμπιά ελέγχου treble, bass, loubness.

 

Kαι καλά ακουστικά να βάλεις πάλι μπορεί εγώ να θέλω κάποιες φορές παραπάνω μπάσα ή πρίμα ή αν το συνδέσω σε άλλα ακουστικά και να θέλω άλλες ρυθμίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο classic 5th generation του 2006 αγορασμένο από USA κατάφερα χωρίς πολύ κόπο να του σβήσω όλα τα τραγούδια, πάνω από 3,000 που είχε βάλει φίλος Αμερικανάκι, πολύ εξοικειωμένος τότε, ελέω itunes, που με την μια στα έσβηνε εάν βλακωδώς επέλεγες συγχρονισμό από τον υπολογιστή που μόλις το είχες συνδέσει. Μετά νομίζω βελτιώθηκε πολύ και δυσκολότερα έκανες πατάτα. Μετά το 2006 συνδέθηκε σε υπολογιστή, μόλις το 2011!! άκουγα και δεν το άγγιζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα το iPod Shuffle το 2007 και αργότερα το iPod Touch τέταρτης γενιάς. Είναι κάτι που δεν θα σταματήσω να χρησιμοποιώ, καθώς μου είναι κυρίως χρήσιμο για μουσική στο αυτοκίνητο. Αλλά και στα ταξίδια αποτελεί καλή συντροφιά με μουσική και παιχνίδια! Κατά τη γνώμη μου είναι από τα καλύτερα gadgets από τότε που παρουσιάστηκε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καλά που υπήρχαν (και τότε) και υπάρχουν οι άλλες, "ανοιχτές" συσκευές και δε χρειάζεσαι iTunes για να μεταφέρεις και να ανταλλάξεις τη μουσική σου..! Εύκολα, γρήγορα και φτηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το itunes με βοήθησε να οργανώσω όλη τη μουσική μου από το πρώτο ipod που αγόρασα. Μετά ακολούθησαν το iphone, ipad, mac, apple tv κλπ. Τα smart playlists ειδικά για όποιον ασχολήθηκε σοβαρά με το itunes, είναι έτη φωτός μπροστά από οτιδήποτε άλλο. Φυσικά για κάποιον που σέρνει χύμα σε φακέλους mp3 κλπ, είναι λογικό να μην του κάνει.

 

:)

To itunes ετη φωτος μπροστα ενω smart playlists υπηρχαν ετη φωτος πριν απτο itunes. Νταξει...ασθενεια εχετε, δεν εξηγειται αλλιως

 

Παντως χωρις να θελω να στην πω, ειτε το itunes ηταν κυριολεκτικα αθλιο ειτε οι χρηστες του βοδια. Δεν εχω ξαναδει τυπους να σβηνουν κατα λαθος ολη τη συλλογη τους χρησιμοποιωντας οποιοδηποτε αλλο προγραμμα οργανωσης εκτος απο itunes

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική κάνουμε εμείς οργάνωση και κάνουμε φακέλους και τους ονομάζουμε όπως θέλουμε εμείς.

 

Εγώ πάντα έκανα φακέλους με ονομασία 70s - 80s -90s -2000s - 2010s - Greek και κάποιες φορές έβαζα My Favorites και στα Music Player βγάζει τους φακέλους και πατάω τους φακέλους μου που έκανα κατηγορίες ή αν θέλω να βρω ένα τραγούδι πατάω στο search του music player γράφω την μια λέξη και τσουπ ακούω αυτό που θέλω χωρίς να ψάχνω φακέλους.

 

Θα μου πείτε τώρα τότε δεν υπήρχε το search ή άμα έβαζες πολλά τραγούδια πως έψαχνες με τις ώρες χύμα - δεν θυμάμαι κανένας να έβαζε ένα κάρο τραγούδια στο ipod γιατί στο ipod βάζαμε πάντα τα αγαπημένα μας κομμάτια και ούτε ποτέ φορτώσαμε πάνω από 100 τραγούδια.

 

Πολύ σπάνια να φορτώσει κάποιος όλα τα άλμπουμ σε μια συσκευή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To itunes ετη φωτος μπροστα ενω smart playlists υπηρχαν ετη φωτος πριν απτο itunes. Νταξει...ασθενεια εχετε, δεν εξηγειται αλλιως

 

Παντως χωρις να θελω να στην πω, ειτε το itunes ηταν κυριολεκτικα αθλιο ειτε οι χρηστες του βοδια. Δεν εχω ξαναδει τυπους να σβηνουν κατα λαθος ολη τη συλλογη τους χρησιμοποιωντας οποιοδηποτε αλλο προγραμμα οργανωσης εκτος απο itunes

 

Το ότι σε ανέχομαι ΚΑΙ με αυτό το profile σου, δεν σημαίνει πως θα μπορείς να αλωνίζεις για καιρό χρησιμοποιώντας τέτοιες εκφράσεις. Είμαι πολύ καλύτερος απο σένα σε αυτό το στυλ, αλλά δεν το κάνω δημόσια (και δεν θες)...

 

Στην τελική κάνουμε εμείς οργάνωση και κάνουμε φακέλους και τους ονομάζουμε όπως θέλουμε εμείς.

 

Εγώ πάντα έκανα φακέλους με ονομασία 70s - 80s -90s -2000s - 2010s - Greek και κάποιες φορές έβαζα My Favorites και στα Music Player βγάζει τους φακέλους και πατάω τους φακέλους μου που έκανα κατηγορίες ή αν θέλω να βρω ένα τραγούδι πατάω στο search του music player γράφω την μια λέξη και τσουπ ακούω αυτό που θέλω χωρίς να ψάχνω φακέλους.

 

Θα μου πείτε τώρα τότε δεν υπήρχε το search ή άμα έβαζες πολλά τραγούδια πως έψαχνες με τις ώρες χύμα - δεν θυμάμαι κανένας να έβαζε ένα κάρο τραγούδια στο ipod γιατί στο ipod βάζαμε πάντα τα αγαπημένα μας κομμάτια και ούτε ποτέ φορτώσαμε πάνω από 100 τραγούδια.

 

Πολύ σπάνια να φορτώσει κάποιος όλα τα άλμπουμ σε μια συσκευή.

 

Μαθαίνουμε λοιπόν πως η οργάνωση της μουσικής έχει να κάνει με τα ονοματάκια των φακέλων... :P Μερικές φορές νομίζω πως προσπαθώ να συζητήσω με άτομα κάτω των 17... (και δεν το λέω υποτιμητικά, απλά είναι αδύνατον να καταλάβουν ορισμένα πράγματα είτε γιατί δεν τα πρόλαβαν, είτε γιατί ακόμη τους αρέσει το "χύμα" λόγω ηλικίας). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθαίνουμε λοιπόν πως η οργάνωση της μουσικής έχει να κάνει με τα ονοματάκια των φακέλων... :P Μερικές φορές νομίζω πως προσπαθώ να συζητήσω με άτομα κάτω των 17... (και δεν το λέω υποτιμητικά, απλά είναι αδύνατον να καταλάβουν ορισμένα πράγματα είτε γιατί δεν τα πρόλαβαν, είτε γιατί ακόμη τους αρέσει το "χύμα" λόγω ηλικίας). :)

 

Σίγουρα κάτω των 17 τα βάζουν χύμα αλλά ο μισός κόσμος τα βάζει σε ξεχωριστούς φακέλους ή βάζουν φακέλους με τα ονόματα των άλμπουμ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σίγουρα κάτω των 17 τα βάζουν χύμα αλλά ο μισός κόσμος τα βάζει σε ξεχωριστούς φακέλους ή βάζουν φακέλους με τα ονόματα των άλμπουμ κλπ.

 

Ε υπάρχουμε και μεις που μας βολεύει περισσότερο η οργάνωση μέσα από το itunes. Και τα έχω όλα έτοιμα μετά ταυτόχρονα στο iphone, στο mac, στο apple tv που είναι συνδεδεμένο με το ηχοσύστημα και την tv στο καθιστικό, ακόμη και στο windows desktop του σπιτιού που είναι μόνο για διασκέδαση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...