Προς το περιεχόμενο

Τεράστια πτώση στις πωλήσεις έξυπνων ρολογιών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α ρε κλεφτης θα γινει ο πατεκ/breitling/tissot κοκ επειδη και η κουτση μαρια φορτωσε απο κινα ενα ματσο hw και στα εβαλε στο χερι....ουτε σε 100 χρονια το hw δε θα αποκτησει το status που εχει ενα σοβαρο ρολοι επειδη μπαινει στον καρπο και δειχνει και την ωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Η πτώση είναι λογική για δύο κυρίως λόγους.

1) Ότι τα ρολόγια γενικώς (όχι μόνο τα smart) είναι σε πτώση αφού είχαν σχεδόν βγει από την καθημερινότητα μας.

2) Ότι δεν υπάρχει ανάγκη για ετήσια ανανέωση όπως στα κινητά (όχι ότι εκεί χρειάζεται αλλά είναι πολύ μεγαλύτερο το καταναλωτικό κοινό οπότε και ανά δύο ή τρία χρόνια να ανανεώνει κάποιος πάντα θα υπάρχει ροή).

 

Από κει και πέρα οι γκρίνιες για την μπαταρία, την αυτονομία και το κόστος νομίζω είναι για περιττές γιατί:

1) Την μπαταρία μπορείς πολύ εύκολα να την φορτίζεις κάθε βράδυ έχοντας τον φορτιστή στο κωμωδίνο σου, πχ. με μια όμορφη βασούλα και έναν ασύρματο φορτιστή απλά ακουμπας το ρολογάκι σου πάνω και είσαι κομπλε το πρωί.

2) Και χωρίς το κινητό σου λειτουργεί κανονικά σαν ρολόι και έχει και αρκετές άλλες λειτουργίες (ημερολόγιο, μέτρηση παλμών, κλπ), δλδ το απλό ρολόι τι παραπάνω θα σου προσφέρει?

3) Μια μέση-χαμηλή τιμή για ένα αξιοπρεπές απλό ρολόι είναι τα 250-500€ (δεν μιλάω για τις κινεζιές της σειράς με τα μπλιμπλίκια πάνω), οπότε οι τιμές των smartwacth για αυτά που προσφέρουν είναι τίμιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και σήμερα θεωρώ γελοιότητα το ορολοι με οθόνη να δείχνει αναλογικούς δείκτες....τελείως αποτυχία. Παρτε ενα ωραιο seiko ενα καλο casio . Ένα citizen ένα Τιssot . Και θα το δώσετε και στα παιδιά σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λόγοι γνωστοί, είναι πολύ αδύναμα και χρειάζονται φόρτιση μια και δύο φορές την ημέρα όταν τα χρησιμοποιείς.

Εφόσον ακόμη δεν έχουν energy harvesting και ισχυρά SoC είναι κάτι λιγότερο από χρήσιμα και γενικά έχουν VfM στα τάρταρα.

 

Πιστεύω ότι σε κάποια χρόνια, εφόσον υλοποιηθούν τα προαναφερθέντα, τα smartwatch θα γίνουν περισσότερο mainstream και σίγουρα θα εδραιωθούν, τώρα πολύ απλά δεν είναι ικανά να ικανοποιήσουν καμία ανάγκη, μόνο για το γαμώτο κάποιος να αγοράσει μια τέτοια συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιοι σχολιαζουν χωρις να εχουν χρησιμοποιησει ποτε smartwatch απλα για να λενε το μακρυ και το κοντο τους. οπως κραζουν την apple χωρις να εχουν πιασει apple προιον στα χερια τους

 

τα smartwatches μπορει για καποιον να ειναι ενα αχρηστο gadget, για αλλους ενα χρησιμο εργαλειο που προσφερει πολλα περισσοτερα σχε σχεση με ενα απλο ρολοι. καθενας αγοραζει ο,τι τον βολευει

 

και γω θεωρω τις ταμπλετες μια μοδα που περασε και εχω 2 να μαζευουν σκονη στο σπιτι. αυτο σημαινει οτι ειναι αχρηστες? μακραν οχι. απλα δεν ειναι για μενα

 

προσωπικα μιλωντας, δε θα αλλαζα το gwatch r μου για κανενα μηχανικο ρολοι. εχω αρκετα απο δαυτα και ειλικρινα χεστηκα για το "status", λες και περιμενω ενα αξεσουαρ να με κανει "μαγκα"

 

on topic,

 

οι βασικοι λογοι που δεν εχουν περπατησει ακομα ειναι οι εξης:

 

-αυτονομια. θελουμε στη χειροτερη ενα 10ημερο η ακομα καλυτερα ενα μηνα για να γινει ελκυστικο στο ευρυ κοινο

 

-καθυστερηση του wear 2.0 (μιλωντας για android). το οποιο ειχε ως συνεπεια ολοι οι κατασκευαστες να βαλουν "παγο" στη κυκλοφορια νεων μοντελων

 

-apple watch 2. λογικο οσοι θελουν να παρουν iwatch να περιμενουν το νεο μοντελο

 

-καποιοι δε δικαιολογουν να δωσουν ενα 300ρι για ενα "gadget" (ασχετα αν τα δινουν σε αλλα)

 

-δε κραταει την αξια του σε σχεση με ενα μηχανικο ρολοι. δεκτο, αλλα τι συλλεκτικη αξια εχει απο την αλλη ενα μηχανικο/ψηφιακο ρολοι των 300 ευρω? εκτος κ αν συγκρινουμε με rolex ξερω'γω. το μονο που δεχομαι ειναι η ενδεχομενη φθορα της μπαταριας μετα απο 2-3 χρονια και κατα ποσο θα αλλαζει ευκολα/ανωδυνα

 

-δεν εχουν σοβαρη αδιαβροχοποιηση. καλο το splash proof και το πλυσιμο χεριων (εγω μπαινω και στη θαλασσα καμια φορα αλλα whatever) αλλα χρειαζεται πραγματικο waterproof

 

τελευταιο και ισως πιο σημαντικο για μενα μετα τη μπαταρια, ειναι το γεγονος οτι εχει γεμισει η αγορα με φθηνα fitness trackers τα οποια προσφερουν και λειτουργιες ειδοποιησης κλησεων, μυνηματων κλπ. αρα για πολλους δεν αξιζει να δωσουν επιπλεον χρηματα για οποια "εξτρα" μπορει να εχει ενα smartwatch

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θελω απο ενα smart watch 1.Να μην έχουν ανάγκη το τηλέφωνο.Να ειναι δηλαδή αυτόνομα.Τι να τις κανω τις ειδοποιήσεις viber όταν πρέπει να ειναι συνδεδεμένο τηλέφωνο σε απόσταση αναπνοής απο το ρολόι; 2.Η μπαταρία τους να κρατάει τουλάχιστον μια βδομάδα χωρίς φόρτιση.Τουλάχιστον. 3.user replaceable battery.Ε μην τρέχω στα εξειδικευμένα μαγαζιά να σκάσω ενα καρό λεφτά οταν η επαναφορτιζόμενων μπαταρια τους τα παίζει.Ιδανικά θα ήταν να παίρνουν μπαταρίες τύπου κουμπιού-απο τις παλιές δηλαδή αυτές που παίρνουν τα ρολόγια quartz και οι οποίες μπαταρίες να είχαν διάρκεια ζωής ενα έτος τουλάχιστον και ας κάνανε και 10 ευρώ. 4.Ε να μη βγαίνει και κάθε χρόνο καλύτερο μοντέλο στα ίδια λεφτα με το προηγούμενο.Και αν βγαίνει, να έχει κάποια συλλεκτική αξία αυτό που αγόρασα 350 ευρώ.Καθε ρολόι δηλαδή να ειναι μοναδικό. 5.Σίγουρα να έχει gorilla glass η σούπερ ανθεκτική τέλος πάντων οθόνη και γενικά κατασκευή. 6.Να έχει ευανάγνωστη οθόνη ακόμα και στον καυτό ήλιο.Να έχει πυξίδα,gps,heart rate sensor και οτι αλλο sensor αφορά την υγεία μου,την ψυχική μου διάθεση κτλ. 7.Να μην πρέπει να εχω πατέρα τον Κόκκαλη για να το αγοράσω.

και να εχει phaser  με stun mode αμα μου την πέσει κάποιος να το κλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα smartwatches κατασκευάστηκαν για να βολέψουν τις εταιρείες συγκεντρώνοντας προσωπικά δεδομένα και «κοπαδοποιώντας»  τους ανθρώπους.

Ασφαλιστικές εταιρείες του εξωτερικού σου κάνουν έκπτωση αν μοιραστείς τα προσωπικά σου δεδομένα μαζί τους.  Σε έρευνα 500 εταιρειών η πλειοψηφία θεωρεί ότι η ύπαρξή τους είναι στρατηγικής σημασίας για την ανάπτυξή τους σε ποσοστό 79%. ( https://secure.sfdcstatic.com/assets/pdf/misc/StateOfWearablesReport.pdf )

Επίσης είναι και ένας εύκολος τρόπος να εντοπίσεις τον οποιοδήποτε φοράει μια τέτοια συσκευή και ταυτόχρονα δημιουργεί ένα τόσο σαφές και προσωποποιημένο προφίλ του χρήστη ακόμα κι ένα συλλέγονται ανώνυμα.  Μπορείς να δεις που πάει κάποιος, πού δουλεύει, τί κάνει, τί αγοράζει, έτσι μπορείς να προσδιορίσεις στις περισσότερες περιπτώσεις την ταυτότητά του. Αυτό υποστηρίζει η Julia Horwitz , διευθύντρια της EPIC  ( https://epic.org/epic/about.html ). Άρα το "ανώνυμα δεδομένα" δεν είναι κάτι παραπάνω από μία πλάνη για να αισθάνεται ο χρήστης ασφαλής και να δρα χωρίς επιφύλαξη, ώστε τα δεδομένα που συλλέγονται από αυτόν να είναι όσο το δυνατό πιο ακριβή και κατά συνέπεια μεγαλύτερης αξίας. Αυτό, φυσικά, δεν ισχύει μόνο για τα smartwatches, αλλά και για οποιαδήποτε συσκευή μπορεί να συλλέγει συστηματικά πολλά προσωπικά δεδομένα...

Οι περισσότεροι κατασκευαστές smartwatch δεν έχουν διασφαλίσει τους χρήστες για την ασφάλεια των προσωπικών δεδομένων τους και οι περισσότεροι δε χρησιμοποιούν καν encryption για τα προσωπικά δεδομένα.  Αυτό που εκμεταλλεύονται είναι ότι οι περισσότεροι άνθρωποι είναι διατεθειμένοι να δώσουν προσωπικά τους δεδομένα με κάποιο αντάλλαγμα. Το κέρδος από τις εταιρείες είναι μεγάλο, από τα προσωπικά δεδομένα που μαζεύουν από τους χρήστες και το κέρδος για τους απλούς καταναλωτές μηδαμινό. Ζητούν ένα σωρό χρήματα για τα smartwatches, παρουσιάζοντάς τα ως «χρήσιμα» και «high-tech» συσκευές με διαφημιστικές καμπάνιες εκατομμυρίων. Δεν είναι μόδα, δεν είναι τεχνολογία είναι το επόμενο στάδιο «κοπαδοποίησης».

Κάποιοι θα διαφωνήσουν μαζί μου, αλλά ειλικρινά δε με νοιάζει. Έχω ξεκαθαρίσει, εδώ και πολλά χρόνια, τη διαφορά μεταξύ «τεχνολογίας για τους ανθρώπους» και «τεχνολογίας για τις εταιρείες». Μου αρέσει κάθε τί που αφορά την πρώτη κατηγορία και κάθε τί της 2ης κατηγορίας που μπορεί να αναχθεί στην πρώτη με κάποιες ασφαλιστικές δικλείδες. Απορρίπτω όλες τις άλλες "τεχνολογίες". Τα smartwatches μπορούν να γίνουν τεχνολογία για τους ανθρώπους, αλλά στην παρούσα τους μορφή είναι κάθε άλλο παρά αυτό και ο μόνος λόγος που απέτυχαν εμπορικά είναι γιατί δε μπορούν να δώσουν αρκετό αντάλλαγμα στους χρήστες τους, ώστε να παραβλέψουν το ότι είναι ένας πολύ καλός "ρουφιάνος". Μην κοιτάτε την Ελλάδα, σε παγκόσμιο επίπεδο η πλειοψηφία των χρηστών νοιάζεται για την ασφάλεια των προσωπικών του δεδομένων. Εδώ τους βαπτίζουν "τεχνοφοβικούς". Σαν να λες ότι όσοι είναι εναντίον της δουλείας, είναι αναρχοκομμουνιστές... :-D

Πηγές:

http://www.computerworld.com/article/2925311/wearables/as-smartwatches-gain-traction-personal-data-privacy-worries-mount.html

https://securitygladiators.com/2015/06/15/lg-and-samsung-smartwatches-leave-private-data-unencrypted/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πειτε μου τι κανει ενα smartwatch παραπανω απο το xiaomi miband2, δεδομενου οτι παντα εχουμε το smartphone μαζι μας.οπως και ναχει αν μου λεγαν τι θες να φορας θα προτιμουσα μηχανικο ρολοι και συγκεκριμενα ενα πατεκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη φύση της, είναι λογικό να αρχίσει να "μαζεύεται" αυτή η αγορά. Αν το πάμε και σε προσωπικό επίπεδο (τα δικά μου γούστα) και πολύ κράτησε το πάρτυ!

 

 

Φαντάζομαι θα αναφέρονται σε συγκρίσιμη κατηγορία τιμής, δε θα μετράει τις πωλήσεις των Casio των 50€ μαζί με τα DateJust.

Γιατί το λες αυτό, υπάρχει Rolex στα 400-500 euro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θελω απο ενα smart watch 1.Να μην έχουν ανάγκη το τηλέφωνο.Να ειναι δηλαδή αυτόνομα.Τι να τις κανω τις ειδοποιήσεις viber όταν πρέπει να ειναι συνδεδεμένο τηλέφωνο σε απόσταση αναπνοής απο το ρολόι; 2.Η μπαταρία τους να κρατάει τουλάχιστον μια βδομάδα χωρίς φόρτιση.Τουλάχιστον. 3.user replaceable battery.Ε μην τρέχω στα εξειδικευμένα μαγαζιά να σκάσω ενα καρό λεφτά οταν η επαναφορτιζόμενων μπαταρια τους τα παίζει.Ιδανικά θα ήταν να παίρνουν μπαταρίες τύπου κουμπιού-απο τις παλιές δηλαδή αυτές που παίρνουν τα ρολόγια quartz και οι οποίες μπαταρίες να είχαν διάρκεια ζωής ενα έτος τουλάχιστον και ας κάνανε και 10 ευρώ. 4.Ε να μη βγαίνει και κάθε χρόνο καλύτερο μοντέλο στα ίδια λεφτα με το προηγούμενο.Και αν βγαίνει, να έχει κάποια συλλεκτική αξία αυτό που αγόρασα 350 ευρώ.Καθε ρολόι δηλαδή να ειναι μοναδικό. 5.Σίγουρα να έχει gorilla glass η σούπερ ανθεκτική τέλος πάντων οθόνη και γενικά κατασκευή. 6.Να έχει ευανάγνωστη οθόνη ακόμα και στον καυτό ήλιο.Να έχει πυξίδα,gps,heart rate sensor και οτι αλλο sensor αφορά την υγεία μου,την ψυχική μου διάθεση κτλ. 7.Να μην πρέπει να εχω πατέρα τον Κόκκαλη για να το αγοράσω.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ τρομερός! Γιατί μπαταρία κουμπί ρε φίλε που θα τελειώνει κιόλας σε ένα χρόνο;

 

Επαναφορτιζόμενη μπαταρία από την κινητική ενέργεια που παράγει το κούνημα του χεριού.

 

Να εκτυπώνει διακοσάευρα (γιατί τα πεντακοσάευρα θα καταργηθούν)

 

Να του λες "αμάξι έλα" και αυτό να ξεπαρκάρει και να έρχεται να σε βρει (αυτό θα το κάνει η τέσλα αλλά για σένα θα το επισπεύσουμε).

 

Πάντως είσαι γαλαντόμος, έδινες και δέκα ευρώ για μπαταρία τύπου CR που τροφοδοτεί 1 χρόνο smartwatch, όχι είσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε κλεφτης θα γινει ο πατεκ/breitling/tissot κοκ επειδη και η κουτση μαρια φορτωσε απο κινα ενα ματσο hw και στα εβαλε στο χερι....ουτε σε 100 χρονια το hw δε θα αποκτησει το status που εχει ενα σοβαρο ρολοι επειδη μπαινει στον καρπο και δειχνει και την ωρα.

 

Πριν απο αρκετα χρονια υπηρχε μια παρομοι αντιληψη "ουτε σε 100 χρονια η φωτογραφια δεν θα αποκτησει το στατους και την καλλιτεχνικη αξια που εχει ενας πινακας ζωγραφικης"

φυσικα ξερουμε πως κατεληξε αυτη η ιστορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα  μια χαρα  χρηστικο  μου  φαινεται το smartwatch αν  ειμαι ολη μερα  πανω σε μια  μηχανη και  δεν εχω την πολυτελεια  να βγαζω καθε τρεις  και λιγο  το κινητο..και  μια  χαρα  με  διευκολυνει σε αρκετα  πραγματα  οπως να το εχω συνδεδεμενο με bluetooth και να ακουω μουσικη που εχω αποθηκευμενη σαυτο...Απλα το μονο που μου τη  σπαει  ειναι οτι κρατει το πολυ δυο μερες  και αυτο ειναι  ενα θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι έχετε καταντήσει αηδία εδώ μέσα μου θυμίζετε το μπάρμπα μου στο χωριό που μου λέει τι τατς κ τουτς εδώ νοκια με κουμπιά μια εβδομάδα μπαταρία κ το πετάω στο τοίχο Όταν με νευριάζει η γυναίκα μου. . .

Δοκιμάστε τι σημαίνει smart watch και εάν δεν σας βολεύει γούστο είναι κραχτε το σαν το μπάρμπα μου δεχτεί κ αυτή η άποψη,αλλά χωρίς να το έχετε δοκιμάσει Καλό είναι μην μιλάμε!

 

Κατ εμέ, δυο φάουλ υπάρχουν ακόμα,η μπαταρία και το γεγονός ότι δεν χρειάζεται το τελευταίο μοντέλο γιατί κάνει ότι έκανε κ το προηγούμενο,

Χρήστης του sony smart watch 3, που δεν το βγάζει από τον καρπό του, δεν είμαι επιχειρηματίας αλλά αυτο το αξεσουάρ με συνδυασμό ενα ακουστικό ασύρματο σου λύνει τα χέρια, είμαι πανω στο μηχανάκι μου στέλνουν μήνυμα απαντάω επιτόπου απο το ρολόι του μιλάω το γράφει κ στέλνει μήνυμα, και ολο αυτο με το κινητό στην τσέπη, βάζω ναβιγκεητορ και βλέπω πανω στο μηχανάκι που να παω . . .

Ειναι εργαλείο ενδιαφέρον κ Δεν λέω και για άλλα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...