Προς το περιεχόμενο

Μισθολογικη ανισοτητα των 2 φυλων


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι γιατροί που καπνίζουν και σου λένε να το κόψεις;

Ενταξει οι γιατροι ειναι γενικο...ο Καρδιολογος η Ο καρδιοχειρουργος θα ηταν θεμα αν σου ελεγε να το κοψεις...ενω καπνιζει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Β) Δεν ξέρω σε ποιες γυναίκες αναφέρεται, αλλά προσωπικά θα κρινόμουν αρνητικά από τον περίγυρο μου εάν δούλευα σε φαστφουντάδικο, το ίδιο με οποιονδήποτε άντρα που αναγκάζεται να κάνει αυτή τη δουλειά, ενώ σπούδασε. Δεν ξέρω, πως φαντάζεστε ότι λειτουργούμε και πως προσδιορίζουμε τον εαυτό μας, αλλά πέρα από την εμφάνιση μας ασχολούμαστε και την επαγγελματική μας πρόοδο και προσδιοριζόμαστε μέσα από αυτή.

 

Στο τέλος θα θέλετε και να ψηφίζετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως εξαρτάται από τον τομέα, υπάρχουν πράγματι επαγγέλματα, στα οποία οι μισθοί εξαρτώνται από το φύλο του εργαζομένου. Αλλά το κύριο πρόβλημα των γυναικών παραμένει η άρνηση των εργοδοτών να προσλάβουν γυναίκες σε θέσεις ευθύνης, διότι φοβούνται εγκυμοσύνες και απουσίες λόγω των παιδιών. Και νομίζω πως δεν είμαστε λίγες, οι οποίες κλήθηκαν να απαντήσουν κατά τη διάρκεια της συνέντευξης εάν έχουμε ή εάν σκοπεύουμε να αποκτήσουμε παιδιά στο μέλλον, φυσικά οι περισσότεροι καμουφλάρουν την ερώτηση, και σε ρωτούν ποιοι είναι οι προσωπικοί σας στόχοι, πέρα από τους επαγγελματικούς. Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι ένα από τα μεγάλα άλυτα προβλήματα που σαν ρίζα έχουν τη διάκριση των φύλων.

 

Υ.Γ Διάβασα σχεδόν όλα τα προηγούμενα σχόλια, και στάθηκα σε δυο

 

Α) Δεν θα μας πέσει τίποτα εάν πάμε στο στρατό, αλλά μήπως στρατός  + 1-2 εγκυμοσύνες θα μας πάνε λίγο πίσω επαγγελματικά; Δεν θα μπω στο τρυπάκι να τα συγκρίνω εις βάθος, αναφέρω μόνο ότι και στις δυο περιπτώσεις, αναγκαζόμαστε «άθελα» να απέχουμε από τον επαγγελματικό χώρο.

 

Β) Δεν ξέρω σε ποιες γυναίκες αναφέρεται, αλλά προσωπικά θα κρινόμουν αρνητικά από τον περίγυρο μου εάν δούλευα σε φαστφουντάδικο, το ίδιο με οποιονδήποτε άντρα που αναγκάζεται να κάνει αυτή τη δουλειά, ενώ σπούδασε. Δεν ξέρω, πως φαντάζεστε ότι λειτουργούμε και πως προσδιορίζουμε τον εαυτό μας, αλλά πέρα από την εμφάνιση μας ασχολούμαστε και την επαγγελματική μας πρόοδο και προσδιοριζόμαστε μέσα από αυτή.

 

Δεν αναγνωρίζεις ότι η ανησυχία ενός εργοδότη είναι βάσιμη όταν ένας άνθρωπος σε θέση ευθύνης μπορεί να φύγει για εννέα μήνες η και περισσότερο ανά πάσα στιγμή; Πέρα από το ποιες εργασιακές συνθήκες θα θέλαμε για τον εαυτό μας, δεν θα ένιωθες άσχημα αν άφηνες ξεκρέμαστο έναν εργοδότη επειδή σε προσέλαβε και λίγους μήνες μετά έμεινες έγκυος; 

 

 

Α) Δεν επιλέγεις αν θα μείνεις έγκυος; Από πότε;

 

Β) Μπορεί αλλά δεν θα επηρέαζε το αν νιώθει ο άλλος έλξη για εσένα και το αν θα έκανε κάτι μαζί σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Δεν θα μας πέσει τίποτα εάν πάμε στο στρατό, αλλά μήπως στρατός  + 1-2 εγκυμοσύνες θα μας πάνε λίγο πίσω επαγγελματικά; Δεν θα μπω στο τρυπάκι να τα συγκρίνω εις βάθος, αναφέρω μόνο ότι και στις δυο περιπτώσεις, αναγκαζόμαστε «άθελα» να απέχουμε από τον επαγγελματικό χώρο.

 

Β) Δεν ξέρω σε ποιες γυναίκες αναφέρεται, αλλά προσωπικά θα κρινόμουν αρνητικά από τον περίγυρο μου εάν δούλευα σε φαστφουντάδικο, το ίδιο με οποιονδήποτε άντρα που αναγκάζεται να κάνει αυτή τη δουλειά, ενώ σπούδασε. Δεν ξέρω, πως φαντάζεστε ότι λειτουργούμε και πως προσδιορίζουμε τον εαυτό μας, αλλά πέρα από την εμφάνιση μας ασχολούμαστε και την επαγγελματική μας πρόοδο και προσδιοριζόμαστε μέσα από αυτή.

 

Τους άντρες δεν τους πάει πίσω; Υπάρχει ολόκληρο νήμα περί στρατού εδώ μέσα...

 

Στο Ισραήλ είναι 3 χρόνια οι άνδρες, 1 χρόνο οι γυναίκες. Τι να πουν κι αυτοί δηλαδή;

 

Για τις εγκυμοσύνες, πολλές γυναίκες κάνουν 1 έως κανένα παιδί πλέον.

 

Πέρα από αυτό, η κοινωνία κρίνει πιο σκληρά τους άνδρες στα επαγγελματικά. π.χ. άνεργος άντρας θεωρείται σκουπίδι, ενώ άνεργη γυναίκα (ειδικά αν είναι εμφανίσιμη) δεν έχει την ίδια αντιμετώπιση.

 

Και επειδή θέλω να είμαι αντικειμενικός και να τα λέμε όλα, σε άλλα θέματα (ερωτικά) η κοινωνία κρίνει πιο σκληρά τις γυναίκες (slut shaming). Προφανώς και ΔΕΝ με βρίσκει σύμφωνο αυτό, όσο κι αν νομίζουν κάποιοι ότι είμαι «σεξιστής». Και όταν λέω κοινωνία, εννοώ ΚΑΙ γυναίκες που κάνουν slut shaming σε άλλες γυναίκες («δεν θα σε πάρουν στα σοβαρά», «χαλάς την πιάτσα»).. αυτό κι αν είναι όνειδος!

 

Και τα 2 φύλα καταπιέζονται δυστυχώς, για διαφορετικούς λόγους το καθένα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ εκεί όπου το αν πιστεύει ο εκάστοτε Μπάμπης στην πατριαρχία ή όχι δεν επηρεάζει την αλήθεια:

 

Women in Iceland protest country’s 14 percent pay gap by leaving work 14 percent early

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φεμινισμός στην Ισλανδία (και Σκανδιναβία γενικότερα) υφίσταται εδώ και 1000 χρόνια, από την εποχή που οι Vikings έφευγαν για plundering και οι γυναίκες ήταν οι «άντρες» του σπιτιού.

 

Ουδεμία σχέση με φεμινισμό 3ης γενιάς... όπως δεν έχει καμία σχέση η δικιά τους χρεοκοπία με την δικιά μας. Άλλος λαός, άλλη κουλτούρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Johnnywu

Αναγνωρίζω την ανησυχία του εργοδότη, μην μείνει ξεκρέμαστος για κάποιους μήνες. Εσύ όμως αναγνωρίζεις το γεγονός ότι ένας άντρας δε θα βρεθεί ποτέ μπροστά στο δίλλημα καριέρα ή οικογένεια; Όλοι ξέρουμε πόσο δύσκολο είναι να ανελιχτείς επαγγελματικά, όλοι ξέρουμε ότι πόσες θυσίες απαιτούνται, αλλά μήπως η συγκεκριμένη αφορά μόνο γυναίκες; Δεν είναι άδικο ότι ένας άντρας μπορεί να συνεχίσει την καριέρα του, ενώ μία γυναίκα καλείται είτε να επιλέξει ανάμεσα σε οικογένεια και δουλειά είτε να κάνει μια ζωή δουλειές  δευτεροκλασάτες;

Α) επιλέγεις πότε και εάν θα μείνεις έγκυος.

Β) δεν με απασχολεί πως με βλέπει ο άλλος, αλλά η γνώμη θα έχω εγώ για τον εαυτό μου.

 

@bedazzled

Όπως κρίνω τους άντρες κρίνω και τις γυναίκες. Δεν με απασχολεί τόσο το κομμάτι της κοινωνίας, όσο η ψυχολογική κατάσταση του κάθε ανέργου, που κάποια στιγμή είχε χψ φιλοδοξίες, έκανε τις χψ προσπάθειες/θυσίες  και παρόλα αυτά δεν έχει δουλειά, νομίζω πως άντρες γυναίκες νοιώθουν το ίδιο χάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φεμινισμός στην Ισλανδία (και Σκανδιναβία γενικότερα) υφίσταται εδώ και 1000 χρόνια, από την εποχή που οι Vikings έφευγαν για plundering και οι γυναίκες ήταν οι «άντρες» του σπιτιού.

 

Όχι σαν τα στράκια τους Ρωμαίους ξερωγώ που θηλάζανε τα παιδιά ενώ τα γκομενάκια κατατάσσονταν σε λεγεώνες για τη μισή τους ζωή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι σαν τα στράκια τους Ρωμαίους ξερωγώ που θηλάζανε τα παιδιά ενώ τα γκομενάκια κατατάσσονταν σε λεγεώνες για τη μισή τους ζωή;

 

Καλό θα ήταν να διαβάσεις λιγάκι για την ιστορία/κουλτούρα των Βορειοευρωπαίων. Εκτός κι αν θεωρείς Βορράς και Νότος είναι ίσα και όμοια σε αντιλήψεις...

 

Όταν η Ισλανδή, Νορβηγίδα, Σουηδέζα σου λέει ότι θέλει να είναι ανεξάρτητη, το εννοεί. Ούτε κεράσματα θέλει (μέγιστη προσβολή), ούτε σπόνσορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Johnnywu

Αναγνωρίζω την ανησυχία του εργοδότη, μην μείνει ξεκρέμαστος για κάποιους μήνες. Εσύ όμως αναγνωρίζεις το γεγονός ότι ένας άντρας δε θα βρεθεί ποτέ μπροστά στο δίλλημα καριέρα ή οικογένεια; Όλοι ξέρουμε πόσο δύσκολο είναι να ανελιχτείς επαγγελματικά, όλοι ξέρουμε ότι πόσες θυσίες απαιτούνται, αλλά μήπως η συγκεκριμένη αφορά μόνο γυναίκες; Δεν είναι άδικο ότι ένας άντρας μπορεί να συνεχίσει την καριέρα του, ενώ μία γυναίκα καλείται είτε να επιλέξει ανάμεσα σε οικογένεια και δουλειά είτε να κάνει μια ζωή δουλειές  δευτεροκλασάτες;

Α) επιλέγεις πότε και εάν θα μείνεις έγκυος.

Β) δεν με απασχολεί πως με βλέπει ο άλλος, αλλά η γνώμη θα έχω εγώ για τον εαυτό μου.

 

 

 

 

Συμφωνώ μαζί σου και αναγνωρίζω το ότι είναι κρίμα που οι γυναίκες βρίσκονται κάποιες φορές μπροστά σε αυτό το δίλημμα. Θα ήταν ωραία για παράδειγμα να μπορούσε μια γυναίκα που θέλει να κάνει καριέρα να υπογράψει στη σύμβαση της ότι δεν σκοπεύει να κάνει παιδιά για την περίοδο που θα εργάζεται στην εταιρεία. Δεν θα υπήρχε πια αυτό το δίλημμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι κατάλαβα θεωρεί ότι η διάκριση με βάση την εμφάνιση εκεί που έχει λογική σχέση με τη θέση, πχ χοντρός διαιτολόγος, είναι οκ. Η διάκριση όμως με βάση χαρακτηριστικά που κοινωνικά δεν δεχόμαστε ότι κάνουν κάποιον λιγότερο ικανό, πχ είναι μαύρος, είναι γυναίκα κλπ είναι κατακριτέα. Εγώ αυτό κατάλαβα πάντως.

 

Αυτό που λέω είναι ότι η διάκριση γενικά είναι κατακριτέα. Υπάρχουν όμως κάποιες λίγες περιπτώσεις (ίσως τα παραδείγματα που έφερα να μην ήταν τα καλύτερα) που η φύση της δουλειάς είναι τέτοια που πρέπει ή "πρέπει" να κάνεις μια διάκριση. Αν είναι ξερωγώ ταϊλανδέζικο μασαζίδικο δε θα είχα πρόβλημα επειδή επέλεξαν έναν Ταϊλανδό μασέρ πάνω από έναν Αιγύπτιο βάσει καταγωγής. Στο ινστιτούτο αδυνατίσματος θα το καταλάβαινα να μη θέλουν υπέρβαρους, κλπ.

 

Αλλά αυτές οι περιπτώσεις είναι πραγματικά πολύ λίγες.

 

Επίσης, επιφυλάσσομαι του δικαιώματος να αποφασίσω στο μέλλον ότι η σημερινή μου άποψη ήταν λάθος και καμία απολύτως διάκριση αυτού του είδους δεν είναι επιτρεπτή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να διαβάσεις λιγάκι για την ιστορία/κουλτούρα των Βορειοευρωπαίων. Εκτός κι αν θεωρείς Βορράς και Νότος είναι ίσα και όμοια σε αντιλήψεις...

 

Όταν η Ισλανδή, Νορβηγίδα, Σουηδέζα σου λέει ότι θέλει να είναι ανεξάρτητη, το εννοεί. Ούτε κεράσματα θέλει (μέγιστη προσβολή), ούτε σπόνσορα.

 

Επειδή οι βίκινγκζ κάνανε πλιάτσικα, η Σουηδέζα δε θέλει κέρασμα.

Ήξερα ότι δεν έπρεπε να μπω εδώ, δε φταίει άλλος από εμένα, αποκλειστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή οι βίκινγκζ κάνανε πλιάτσικα, η Σουηδέζα δε θέλει κέρασμα.

Ήξερα ότι δεν έπρεπε να μπω εδώ, δε φταίει άλλος από εμένα, αποκλειστικά.

 

Συνεχίζεις το τρολλάρισμα, αλλά θα απαντήσω σοβαρά ξανά:

 

Εκεί πέρα έχουν μάθει να είναι αυτόνομοι. Γι' αυτό μεταξύ άλλων φεύγουν στα 18 από το πατρικό... ανήκουστα πράγματα αυτά για τους Μεσόγειους που έχουν μάθει στο ταπεράκι της μαμάς, σε καταλαβαίνω.

 

Κεράσματα και νοοτροπίες πριγκιπισσούλας/πριγκηπόπουλου τα θεωρούν υποτιμητικά (και καλά κάνουν).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εν τω μεταξύ εκεί όπου το αν πιστεύει ο εκάστοτε Μπάμπης στην πατριαρχία ή όχι δεν επηρεάζει την αλήθεια:

 

Women in Iceland protest country’s 14 percent pay gap by leaving work 14 percent early

 

Επειδή δεν είδα ούτε στο link που έβαλες ούτε στα δύο άλλα άρθρα που έκανε link κάποια έρευνα (μπορεί και να μου ξέφυγε, δεν τα διάβασα λέξη-λέξη), πού ακριβώς στηρίζονται αυτά που γράφουν;

Το μόνο που βρήκα σχετικά ακολουθώντας τα links που βάζουν είναι αυτό. Αυτό που καταλαβαίνω απ' αυτό είναι ότι λαμβάνουν υπ' όψην πράγματα όπως τον λόγο ανδρών/γυναικών σε διάφορα "high-skilled" πόστα και πολιτικές θέσεις, τα οποία δεν καταλαβαίνω πώς έχουν σημασία.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς βρίσκουν και γιατί αυτό αποδεικνύει κάποιο wage gap, γιατί ειλικρινά δεν καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήγατε αλλού παίδες. Και οι άντρες και οι γυναίκες συμπεριφέρονται καλύτερα στις γυναίκες.

 

Μόνο γυναίκες έχω δει πχ να βάζουν τα κλάματα στη δουλειά και να δείχνουν όλοι κατανόηση. Άμα βάλω εγώ τα κλάματα αύριο στη δουλειά, πιστεύετε ότι την επόμενη μέρα θα συνεχίσουν να με σέβονται και να με παίρνουν στα σοβαρά οι άντρες και οι γυναίκες συνάδελφοι; Άμα κάποια συνάδελφος με γούσταρε, πιστεύετε ότι θα συνέχιζε να νιώθει το ίδιο; Ούτε καν... σε ψυχίατρο θα με έστελναν :D

Ετσι ακριβως.

Προερχεται απο το απλο γεγονος οτι στην δυτικη κοινωνια υπαρχει πολυ μεγαλυτερη ανοχη (ασυγκριτη θα ελεγα) προς τις γυναικες σε συγκριση με τους ανδρες.

Το αρσενικο στον δυτικο κοσμο παρουσιαζεται ως σακος του μποξ και το θυληκο ως μποξέρ. Το βλεπεις σε ταινιες, εκπομπες, δουλειες ακομα και νηπιαγωγεια, σχολια. Ο ψυχολογικος βιασμος στα ακρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...