Προς το περιεχόμενο

Μισθολογικη ανισοτητα των 2 φυλων


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξερω τι σοι εργοδοτης με εγκεφαλικη αναπηρια θα πληρωνε premium για να εχει αγγουροπαρεα στον εργασιακο του χωρο, ποσο μαλλον στην Ελλαδα.

 

Ένας εργοδότης που οι φαλλοκρατικές πεποιθήσεις του στο μαγαζί του πληρώνονται με opportunity cost.

 

free markets make discriminators pay for discriminating because they give up opportunities to work with productive people. That doesn’t mean, he noted, that people in a free market will never discriminate; the most extreme racists and bigots will often be willing to pay the price for discriminating. But pay they will.

 

https://fee.org/articles/how-free-markets-break-down-discrimination/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ένας εργοδότης που οι φαλλοκρατικές πεποιθήσεις του στο μαγαζί του πληρώνονται με opportunity cost*.

*premium

 

Αμα το τερματισουμε ομως, για καθε φαλλοκρατη βλαχο που γουσταρει να πληρωνει αντρηδες, θα υπηρχε ενας γατος που θα εβρισκε αυτο το ineffiency της αγορας, θα προσλαμβανε γυναικες, νομος προσφορας-ζητησης και τα ρεστα, efficient market hypothesis κτλ.

 

Εξεταση-αναλυση ευκαιριων εξισορροπητικης κερδοσκοπιας στην ελληνικη αγορα εργασιας του 2016, 11η ωρα, σε αργια Παρασκευης.

 

Καμμενοι ταξιτζηδες ολου του κοσμου σας εχω για κολατσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*premium

 

Αμα το τερματισουμε ομως, για καθε φαλλοκρατη βλαχο που γουσταρει να πληρωνει αντρηδες, θα υπηρχε ενας γατος που θα εβρισκε αυτο το ineffiency της αγορας, θα προσλαμβανε γυναικες, νομος προσφορας-ζητησης και τα ρεστα, efficient market hypothesis κτλ.

 

Τι premium ρε, δεν είναι μετοχομολογα οι γυναίκες χαχαχα. Ίδιες έννοιες, διαφορετικές λέξεις είναι (και μπορώ να το αποδείξω).

 

Στη παράγραφο συμφωνώ. Σε ένα ελεύθερο επιχειρηματικό περιβαλλον, θα ερχόταν ο γάτος με το μαγαζί του να έχει χαμηλότερo labour cost και να βγάλει 1-2 χρονιές παραπάνω. Βέβαια δεν είναι 100% αυτό γιατί irrationality, human biases, lack of business education και τα συναφή.

 

 

Εξεταση-αναλυση arbitrage opportunities στην ελληνικη αγορα εργασιας του 2016, 11η ωρα, σε αργια Παρασκευης.

 

Και του χρόνου πάντα τέτοια.

 

- Αγαπητέ Praetorianos τι κάνατε επαγγελματικά κατά την διάρκεια του 2016;

- Στις αργίες και off working hours έκανα εθελοντικά μελέτες-αναλύσεις σε τομείς που με ενδιαφέρουν

- Προσλαμβάνεστε για συστηματική εργατικότητα και αντοχή στα long hours

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι μονο δεν αδικουνται εργασιακα οι γυναικες αλλα με τον καθε στερημενο αποτελουν και πρωτη επιλογη για προσληψη

υπαρχει μεγαλος ρατσισμος εξω

αααχ και να ειχα μνι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην χτυπιέστε άδικα . Οι μισθοί είναι ίδιοι ανεξαρτήτου φύλου. Το αν θα προτιμήσουν κάποιον λόγω φύλου είναι θέμα του εργοδότη και άσχετο με το παρόν θέμα. Άιντε ,μπήκατε κάποιοι να στάξετε την χολή σας πάλι.

μόλις τελειώσουν το δημοτικό δηλαδή;

 

ναι πανε σχολειο σε αλλη πολη..τουλαχιστον στη νορβηγια..κι απ ο,τι παρατηρησα δουλευουν παρτ ταιμ απο εφηβοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προλαβαίνουν και να πηγαίνουν σχολείο και να διαβάζουν και να δουλεύουν, τότε τι να πω. well done. Αν και νόμιζα ότι η παιδική εργασία είναι παράνομη. Αλλά γιατί πάνε σχολείο σε άλλη πόλη; Καθόλου πρακτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A) υπάρχει πολλές γυναίκες που δεν θέλουν παιδιά, πού είναι το περίεργο;

 

Β) Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό. Στην Ελλάδα έχουμε την οξυμορη κατάσταση στην οποία πτυχιουχοι δουλεύουν ως σουβλατζιδες αλλά σε άλλες χώρες η δουλειά σε φαστφουντάδικο σημαίνει αυτόματα ότι είτε είσαι φοιτητής και βγάζεις χαρτζιλικι είτε δεν έχεις στον ήλιο μοίρα. Το να λες ότι ένας άντρας δεν έχει πρόβλημα να μπλέξει με μία τέτοια κοπέλα δυνιτικα προσβάλει τον άντρα. Ή ο άντρας έχει χαμηλά στάνταρ ή έχει θέματα με τον εαυτό του. Δεν το λέω για να μειώσω όσους κάνουν τέτοιες δουλειές αλλά ένας μορφωμενος άνθρωπος θα ψάξει να έχει στο πλάι του έναν σύντροφο που τον εξιταρει πνευματικά πέρα από τον ενθουσιασμό του πρώτου χρόνου. Αναγκαστικά ανεβαίνουν τα στάνταρ μας όσο προχωράμε στην ζωή μας και βελτιωνομαστε.

Υπάρχουν σίγουρα, αλλά πολλές δεν θα το έλεγα. Από τη δικιά μου εμπειρία τουλάχιστον.

 

Αν προλαβαίνουν και να πηγαίνουν σχολείο και να διαβάζουν και να δουλεύουν, τότε τι να πω. well done. Αν και νόμιζα ότι η παιδική εργασία είναι παράνομη. Αλλά γιατί πάνε σχολείο σε άλλη πόλη; Καθόλου πρακτικό.

Τραβηγμένα και αχρείαστα πράγματα, μη φτάνουμε και στο άλλο άκρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι πανε σχολειο σε αλλη πολη..τουλαχιστον στη νορβηγια..κι απ ο,τι παρατηρησα δουλευουν παρτ ταιμ απο εφηβοι

 

Αν και νόμιζα ότι η παιδική εργασία είναι παράνομη.

 

Ούτε μια σειρά δεν διαβάζεται σωστά εδώ μέσα....

 

Προφανώς δεν δουλεύουν κατά τη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους αλλά σε διακοπές/εποχιακές περιόδους και αυτό ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ήξερα ότι είναι παιδί ο έφηβος. Η εργασία νόμιμη είναι από τα 15. Και στην Ελλάδα κάποιοι δούλευαν τα καλοκαίρια αντί να περιμένουν χαρτζιλίκι...

 

http://www.eoppep.gr/teens/index.php/spoudes_meta_to_gymnasio/26-thematikoi_katalogoi/69-work

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στο δικό μου χώρο εργασίας(Εργοστάσιο) άντρες και γυναίκες παίρνουμε τα ίδια λεφτά με το αγγούρι το καλαβρέζικο όμως να πέφτει σε μας τα αγόρια. :P .όλες οι δουλειές οι χειρωνακτικές και συντήρησης κι το κουβάλημα βαρέων αντικειμένων πέφτει σε μας ενώ οι γυναίκες δουλεύουν σε μηχανές παραγωγής όπου οι περισσότερες έχουν και κάθισμα.Χαρακτηριστικά να αναφέρω ότι ένας φίλος μου στην δουλειά κάνει τρομερά παράπονα για αυτήν την κατάσταση και όλοι οι προϊστάμενοι λένε ότι υπάρχουν δουλειές αντρικές και γυναικείες.Μέχρι που τους απάντησε και αυτός τότε να τις πληρώνετε και ανάλογα (τις δουλειές) και τους έστειλε όλους αδιάβαστους. Πάντως προσωπικά δεν με χαλάει,π.χ δεν μπορώ να φανταστώ μία γυναίκα στον χώρο εργασίας μου(μάλλον επειδή έτσι γαλουχήθηκα)να φοράει μάσκα παρόμοια με τα Μ.Α.Τ για ένα τετράωρο ώστε να καθαρίσει τον θάλαμο βαφής με ειδική βαριά στολή και πεπιεσμένο αέρα όπου έχει πολλή αντίσταση άρα θέλει και σωματική δύναμη.Μου φαίνεται πιο φυσιολογικό όντως να το αναθέτουν σε μας τους άντρες.Όπως π΄χ και το σπρώξιμο μεγάλων τελάρων με χαλασμένες πια τις ρόδες τους όπου έχει πάνω έναν τόνο υλικό για βάψιμο  :).Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν αντρικές και γυναικείες δουλειές.Φυσικά σε ένα γραφείο τέτοια θέματα δεν θα έπρεπε να υφίστανται  θα πρέπει όλοι να έχουν την ίδια απόδοση με τις ίδιες αποδοχές. :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ντροπή να δουλεύεις σε φασφουντάδικο.Θα κριθείς αρνητικά λέει.Οχι όμως να τρώς σε αυτό.Ούτε να σπουδάζεις με τα χρήματα των γονιών σου και να αρχίζεις να δουλεύεις στα 30 φεύγα μέχρι να βρεις δουλειά στο αντικείμενο που σπούδασες.ΒΠ rules.

 

Πήγαινε στο εξωτερικό τότε να αξιοποιηθούν τα χρήματα των γονιών σου.

 

Μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στο δικό μου χώρο εργασίας(Εργοστάσιο) άντρες και γυναίκες παίρνουμε τα ίδια λεφτά με το αγγούρι το καλαβρέζικο όμως να πέφτει σε μας τα αγόρια. :P .όλες οι δουλειές οι χειρωνακτικές και συντήρησης κι το κουβάλημα βαρέων αντικειμένων πέφτει σε μας ενώ οι γυναίκες δουλεύουν σε μηχανές παραγωγής όπου οι περισσότερες έχουν και κάθισμα.Χαρακτηριστικά να αναφέρω ότι ένας φίλος μου στην δουλειά κάνει τρομερά παράπονα για αυτήν την κατάσταση και όλοι οι προϊστάμενοι λένε ότι υπάρχουν δουλειές αντρικές και γυναικείες.Μέχρι που τους απάντησε και αυτός τότε να τις πληρώνετε και ανάλογα (τις δουλειές) και τους έστειλε όλους αδιάβαστους. Πάντως προσωπικά δεν με χαλάει,π.χ δεν μπορώ να φανταστώ μία γυναίκα στον χώρο εργασίας μου(μάλλον επειδή έτσι γαλουχήθηκα)να φοράει μάσκα παρόμοια με τα Μ.Α.Τ για ένα τετράωρο ώστε να καθαρίσει τον θάλαμο βαφής με ειδική βαριά στολή και πεπιεσμένο αέρα όπου έχει πολλή αντίσταση άρα θέλει και σωματική δύναμη.Μου φαίνεται πιο φυσιολογικό όντως να το αναθέτουν σε μας τους άντρες.Όπως π΄χ και το σπρώξιμο μεγάλων τελάρων με χαλασμένες πια τις ρόδες τους όπου έχει πάνω έναν τόνο υλικό για βάψιμο  :).Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν αντρικές και γυναικείες δουλειές.Φυσικά σε ένα γραφείο τέτοια θέματα δεν θα έπρεπε να υφίστανται  θα πρέπει όλοι να έχουν την ίδια απόδοση με τις ίδιες αποδοχές. :)

 

Δεν μας είπες όμως, οι γυναίκες διαμαρτύρονται για «σεξισμό» ή το κάνουν γαργάρα επειδή τις βολεύει; :)

Είναι ντροπή να δουλεύεις σε φασφουντάδικο.Θα κριθείς αρνητικά λέει.Οχι όμως να τρώς σε αυτό.Ούτε να σπουδάζεις με τα χρήματα των γονιών σου και να αρχίζεις να δουλεύεις στα 30 φεύγα μέχρι να βρεις δουλειά στο αντικείμενο που σπούδασες.ΒΠ rules.

 

Πήγαινε στο εξωτερικό τότε να αξιοποιηθούν τα χρήματα των γονιών σου.

 

Μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

 

Μερικοί νομίζουν ότι κάποιος έχει ανώτερο πνευματικό υπόβαθρο, επειδή έχει ένα πτυχίο (που στην τελική δεν ξέρουμε πως το πήρε κιόλας)...

 

Δεν θα ξεχάσω ποτέ που κάποτε προ δεκαετίας είχα βάλει για πώληση σε αγγελία κάτι βιβλία προγραμματισμού και τα αγόρασε ένας Αλβανός οικοδόμος (!!!). Σύμφωνα με κάποιους «γραμματιζούμενους» (μη χέσω!) αυτός ο άνθρωπος δεν μπορεί να σε «εξιτάρει πνευματικά», επειδή δεν τα βρήκε όλα έτοιμα κι εύκολα στην ζωή όπως κάποιοι άλλοι...

 

Κατά τα άλλα δεν κάνουμε διακρίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι που τους απάντησε και αυτός τότε να τις πληρώνετε και ανάλογα (τις δουλειές) και τους έστειλε όλους αδιάβαστους.

δηλαδή να πληρώνεστε εσείς περισσότερο ή αυτές λιγότερο;

Μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

η ευχή σου πραγματοποιείται..πάμε ολοταχώς για το 4ο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...