Προς το περιεχόμενο

H Nintendo θα ανακοινώσει νέες λεπτομέρειες για το Switch στις 12 Ιανουαρίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα πάντως είναι μονόδρομος η αγορά του.Δεν έχω πάρει κονσόλα της Nintendo μετά το Gamecube και το DS Lite.Οπότε δεν θέλω να αποφύγω αυτή τη γενιά γιατί μου έχουν λείψει τα παιχνίδια της Nintendo.Έχω το PC για παιχνίδια διαφορετικά απο αυτά που συνήθως προσφέρει η Nintendo.

Ο ανταγωνισμός με αφήνει κάπως αδιάφορο μιας και PS4 μόνο το επερχόμενο FFVII καίγομαι να παίξω.Φυσικά και έχει και άλλα παιχνίδια που θα έπαιζα αν το είχα (όπως Bloodborne , Uncharted , Last of us , Until Dawn)αλλα δεν είναι λόγος αγοράς της κονσόλας για μένα αυτά.

Απο πλευράς xbox κυριολεκτικά και ειλικρινά δεν θέλω κανένα παιχνίδι να παίξω.

Τα παιχνίδια της Nintendo ανέκαθεν είχαν για μένα τρομερό value.Ακόμα παίζουμε mario kart 64 με παρέα , super smash κλπ.Eπίσης είναι διασκεδαστικά και ευχάριστα κάτι που δεν βρίσκω αλλού.

 

Για χάρην τον πωλήσεων όμως ελπίζω και εύχομαι να έχει δυνατό hardware και 3rd party support(πράγμα αλληλένδετο με το hardware) γιατί κανείς δεν θα κάτσει να φτιάξει ένα game ξεχωριστά απλά και μόνο για να το τρέξει μία κονσόλα.Ευκολότερο ένα game για ps4 xbox και ένα κουτσουρεμένο port για PC (με άθλια γραφικά και τεράστιες απαιτήσεις gia 60fps) 

Στην ιδια θεση βρισκομαι περιπου και εγω, pc για πιο "hardcore gaming" αλλα θελω και μια κονσολα της nintendo επειδη εχει οτι δεν εχω στο pc μου, καλο και πραγματικα διασκεδαστικο local multiplayer, nintendo exclusives που ειναι κορυφαια και για μενα πολυ ανωτερα απο uncharted,bloodborne κτλ και handheld gaming. Τωρα το ps και το xbox ειναι για να το παιρνουν τιποτα "hardcore console gamers" μαζι με το fifa 2050 και το 5ο remaster του cod. Απο την στιγμη που με 500-600Ε το πολυ χτιζεις pc που καταστρεφει τις κονσολες σε performance, εχει αμετρητα exclusives, mods,upgradability, πολυ καλυτερα controls, backwards compatibility κτλ και θα σου βγει και πιο φθηνο στο μελλον οι κονσολες δυστυχως απευθυνονται σε τιποτα ασχετους αφου υστερουν σε καθε τομεα. Σε αυτο δεν βοηθησε μονο η εξελιξη του pc gaming αλλα και η ιδια η sony και η ms. Ελπιζω η nintendo να εχει μαθει απο τα λαθης της και να βγαλει μια δυνατη κονσολα, ειδικα αμα στο dock εχει εξτρα hardware θα ειναι σουπερ. Προσωπικα προτιμω χωρις δευτερη σκεψη να δωσω 50-100Ε παραπανω για την κονσολα και να παρω κατι με δυνατο hardware, ικανο για 1080p@60fps gaming που θα μου κρατησει και περισσοτερο αντι να παρω μια φθηνη κονσολα που ζοριζεται για 900p@30fps και δεν θα σηκωνει τα νεα games.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακριβως οπως τα λες.

Tα exclusives της nintendo ειναι οπλοστασιο απλα.

Πιστευω πως σε καποιο σημειο οι κονσολες απο sony (γιατι microsoft μπηκε μετα στο παιχνιδι) το εχασαν. Ισως το pc gaming εγινε πιο προσιτο, ισως εχασαν πολλες αποκληστηκοτητες... Δεν ξερω..

Παντως την χρυση για μενα προσωπικα εποχη το 97+- το playstation τα ειχε ολα. Θες medal of honor, metal gear solod, resident evil, tomb raider, fear effect, crush bandicoot, driver, gran turismo, iss pro /pro evolution, tekken, final fantasy, broken sword, abe, silent hill, castlevania. Πραγματικα μια απολυτη κονσολα για ολους με τεραστια ποικιλια ποιοτικων τιτλων.

Και ναι μερικα απο αυτα κυκλοφορησαν για pc αλλα ελαχιστα,σε μια εποχη που ποιος ειχε pc... Ποσο μαλλον gaming pc.

Πλεον τα περισσοτερα κυκλοφορουν για pc η ειναι multiplatform. Δεν εχουν μεινει τρελες αποκλειστηκοτητες να παιξουν μπαλα. Τουλαχιστον οχι αρκετες για μενα προσωπικα.

Με ευκολια λοιπον θα διαλεξω να παιξω παοχνιδια που θα με κανουν χαρουμενο να τα παιζω και να τα σκεφτομαι το βραδυ οπως zelda, εναντι αλλων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως οπως τα λες.

Tα exclusives της nintendo ειναι οπλοστασιο απλα.

Πιστευω πως σε καποιο σημειο οι κονσολες απο sony (γιατι microsoft μπηκε μετα στο παιχνιδι) το εχασαν. Ισως το pc gaming εγινε πιο προσιτο, ισως εχασαν πολλες αποκληστηκοτητες... Δεν ξερω..

Παντως την χρυση για μενα προσωπικα εποχη το 97+- το playstation τα ειχε ολα. Θες medal of honor, metal gear solod, resident evil, tomb raider, fear effect, crush bandicoot, driver, gran turismo, iss pro /pro evolution, tekken, final fantasy, broken sword, abe, silent hill, castlevania. Πραγματικα μια απολυτη κονσολα για ολους με τεραστια ποικιλια ποιοτικων τιτλων.

Και ναι μερικα απο αυτα κυκλοφορησαν για pc αλλα ελαχιστα,σε μια εποχη που ποιος ειχε pc... Ποσο μαλλον gaming pc.

Πλεον τα περισσοτερα κυκλοφορουν για pc η ειναι multiplatform. Δεν εχουν μεινει τρελες αποκλειστηκοτητες να παιξουν μπαλα. Τουλαχιστον οχι αρκετες για μενα προσωπικα.

Με ευκολια λοιπον θα διαλεξω να παιξω παοχνιδια που θα με κανουν χαρουμενο να τα παιζω και να τα σκεφτομαι το βραδυ οπως zelda, εναντι αλλων.

Δυνατο hardware->καλο 3rd party support, αυτο ειναι το κλειδι και ελπιζω να το εχουν καταλαβει εκει στην Nintendo. Δεν τους παιρνει να προσπαθησουν να βγαλουν λεφτα απο την κονσολα, ας την πωλησουν σχεδον σε τιμη κοστους και ας βγαλουν τα λεφτα τους απο τα games και τα accessories. Επισης χρειαζονται και ενα eshop για να αγοραζεις παλια games του ds,gamecube κτλ (θα πιασει πολυ ειδικα στους nostalgic τυπους)  και καλο θα ηταν να ειχαν καποια συνδρομη(οχι υποχρεωτικη) που σου προσφερει καλυτερες τιμες, "δωρεαν" games, ευκαιρια να δοκιμασεις για λιγο συγκεκριμενα νεα games κτλ. ετσι χτιζεις playerbase. Πρεπει να εχουν δυνατους day one τιτλους (τουλαχιστον ενα 3rd party game απο μεγαλη εταιρεια,το zelda,το mario και το Mario kart που εδειξαν)  και ωραιο θα ηταν να βγαλουν και "συλλεκτικες" εκδοσεις zelda,nes(πχ: https://gamerant.com/nintendo-switch-different-colors/       http://i0.wp.com/cdn.bgr.com/2016/10/nintendo-switch-zelda.jpg?w=952&quality=98&strip=all). 300/350Ε το standard bundle με ενα game και 350/400 το pro με 2-3 games ή και με pro controler ειναι λογικο πιστευω, ειδικα τωρα που  το ps4 κανει 270 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχει τόσο ζήτηση το καθυστερεί κιόλας ....

ωραίο σαν ιδέα αλλά με τόσους λiγους τίτλους δεν θα πουλησει εκτός Ιαπωνίας

Ξέρεις κάτι για τους τίτλους που δεν ξέρουμε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυνατο hardware->καλο 3rd party support, αυτο ειναι το κλειδι και ελπιζω να το εχουν καταλαβει εκει στην Nintendo. Δεν τους παιρνει να προσπαθησουν να βγαλουν λεφτα απο την κονσολα, ας την πωλησουν σχεδον σε τιμη κοστους και ας βγαλουν τα λεφτα τους απο τα games και τα accessories. Επισης χρειαζονται και ενα eshop για να αγοραζεις παλια games του ds,gamecube κτλ (θα πιασει πολυ ειδικα στους nostalgic τυπους)  και καλο θα ηταν να ειχαν καποια συνδρομη(οχι υποχρεωτικη) που σου προσφερει καλυτερες τιμες, "δωρεαν" games, ευκαιρια να δοκιμασεις για λιγο συγκεκριμενα νεα games κτλ. ετσι χτιζεις playerbase. Πρεπει να εχουν δυνατους day one τιτλους (τουλαχιστον ενα 3rd party game απο μεγαλη εταιρεια,το zelda,το mario και το Mario kart που εδειξαν)  και ωραιο θα ηταν να βγαλουν και "συλλεκτικες" εκδοσεις zelda,nes(πχ: https://gamerant.com/nintendo-switch-different-colors/       http://i0.wp.com/cdn.bgr.com/2016/10/nintendo-switch-zelda.jpg?w=952&quality=98&strip=all). 300/350Ε το standard bundle με ενα game και 350/400 το pro με 2-3 games ή και με pro controler ειναι λογικο πιστευω, ειδικα τωρα που  το ps4 κανει 270 ευρω.

 

Δεν είναι το δυνατό hardware αρκετό για να δελεάσεις τους third party. Χρειάζεσαι και πολύ ελαστική πολιτική για DLC και τέτοια. Σε αυτά η nintendo έχει αρτηριοσκλήρυνση και συνεπώς τα PC της NASA να μας έδινε σε επίπεδο hardware θα ήταν δώρο άδωρο. Εχει πολλά χρόνια αυτό αλλά η nintendo είναι ταυτόχρονα πρωτοπόρος και ο "παράξενος" της βιομηχανίας gaming. Προσωπικά θέλω την ίδια πολιτική του 3DS και στις home consoles της εταιρίας. Θέλω το third party support όμως να κάνει τα δικά της και όχι απαραίτητα να μεταφέρει στη μικρότερη οθόνη τα μεγάλα παιχνίδια. Θέλω να δω cross-overs, νέα IP, spin-offs και φυσικά τα ίδια της Nintendo σε ένα σύστημα που θα έχει gaming εμπειρία που κυριολεκτικά δεν θα μπορείς να βρεις πουθενά αλλού. Εννοείται ότι και τα "συμβατικά" multiplatform είναι καλοδεχούμενα αλλά αν παγιωθεί το third party support για την πρώτη κατηγορία αυτά τα "συμβατικά" παιχνίδια από μέρους τους γίνονται και λίγο αδιάφορα στην όλη εμπειρία.    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο εμενα μου φαινεται λιγο fail το release date; Δεν μπορουσαν να επισπευσουν λιγο τις διαδικασιες και να το κυκλοφορησουν μεσα στα Χριστουγεννα; Πως ακριβως περιμενουν να πουλησουν οταν κυκλοφορουν την νεα κονσολα τους Μαρτιο, τοσους μηνες μετα το xbox s και το ps4 pro. Αυτος που ενδιαφερεται να το παρει και ξερει 5 πραγματα θα το αγορασει ετσι κι αλλιως αλλα το casual κοινο (ειδικα οι γονεις κτλ) θα παει να παρει κονσολα μεσα στα χριστουγεννα, θα δει το xbox και το ps και τα games που εχουν και θα προτιμησει αυτα, τι τον νοιαζει εαν η Nintendo θα κυκλοφορησει νεα κονσολα σε 3 μηνες;

 

συμφωνώ απόλυτα με τον φιλο!!

Ακόμα θυμάμαι Χριστούγεννα 1996 με snes + donkey Kong country

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η είδηση μου θυμίζει μια ανακοίνωση στο ΤΕΙ Χαλκίδας.

Έλεγε:

"Ανακοίνωση του Χ Εργαστηρίου:

Θα βγει ανακοίνωση για το πότε θα ξεκινήσουν οι εγγραφές στο Χ εργαστήριο.

Εκ του Χ Εργαστηρίου."

 

:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...