Προς το περιεχόμενο

Έως 15% πιο γρήγορος ο Chrome browser στα Windows


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τελευταίο τρίμηνο του έτους κρύβει πολλές εκπλήξεις για όσους χρησιμοποιούν τον Chrome browser αφού η Google προχωρεί σε σημαντικές αλλαγές που έχουν να κάνουν με την βελτίωση στις επιδόσεις του πιο δημοφιλούς browser της αγοράς.

Με την κυκλοφορία της 64-bit έκδοσης του Chrome 54 και της 32-bit έκδοσης του Chrome 53, ο browser της Google, χρησιμοποιεί πλέον την τεχνολογία PGO (Profile Guided Optimization) της Microsoft που σκοπό έχει τις καλύτερες επιδόσεις στις εφαρμογές των Windows. Αυτό μεταφράζεται σύμφωνα με τη Google σε πιο γρήγορη εκκίνηση της εφαρμογής έως και 17%, σε πιο γρήγορο άνοιγμα νέας καρτέλας έως και 15% αλλά και μια μικρή αύξηση στην ταχύτητα φόρτωσης των ιστοσελίδων που μπορεί να φτάσει το 6%.

 

Το PGO είναι ένα από τα χαρακτηριστικά των εργαλείων που παρέχει το Visual Studio σε προγραμματιστές και το οποίο καταγράφει πως ακριβώς αλληλεπιδρά ένας χρήστης με μια εφαρμογή. Στη συνέχεια γίνεται χρήση των δεδομένων αυτών στο re-compile της εφαρμογής προκειμένου να υπάρξει βελτίωση των λειτουργιών που οι χρήστες χρησιμοποιούν περισσότερο. Όπως αναφέρει ο Sebastien Marchand της Google, «ο Chrome είναι ένα τεράστιο project με περισσότερες από 1 εκατομμύρια λειτουργίες στον πηγαίο κώδικά του, με μερικές από αυτές να χρησιμοποιούνται τακτικά και άλλες ελάχιστα, με την τεχνολογία PGO να δίνει έμφαση στις πρώτες».

 

Ίσως σημαντικότερη μπορεί να θεωρηθεί η νέα σταθερή έκδοση που θα κυκλοφορήσει η Google στις 6 Δεκεμβρίου, με την οποία η εταιρεία θέλει να αντιμετωπίσει ίσως το σημαντικότερο πρόβλημα του browser της, αυτό της μεγάλης κατανάλωσης μνήμης. Έτσι με την έκδοση 55, ο Chrome θα χρησιμοποιεί μια αναβαθμισμένη Javascript engine που υπόσχεται μείωση στην κατανάλωση μνήμης έως και 50% σε αρκετές ιστοσελίδες. Σύμφωνα με τις δοκιμές της Google, το ποσοστό αυτό επιτεύχθηκε κατά την επίσκεψη σε ιστοσελίδες όπως αυτή του Reddit, των New York Times και το YouTube.

 

Link.png Site: Chrome

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω αλλα εγώ απο τοτε που δουλεύω backtrack κόλλησα με τον Firefox και δεν τον αλλάζω αν και δουλεύω και τον chrome και πάλι σε Firefox γυρνάω.Αντε να δούμε και την καινούργια έκδοση,αν είναι και ελαφριά ίσως γυρίσω ξανά σε chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Έτσι με την έκδοση 55, ο Chrome θα χρησιμοποιεί μια αναβαθμισμένη Javascript engine που υπόσχεται μείωση στην κατανάλωση μνήμης έως και 50% σε αρκετές ιστοσελίδες."

 

αμήν και πότε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Chrome σε Windows είναι ταχυτατος (ναι δεν αναφέρομαι σε PC που έχουν ίδια RAM με το κινητο μου).Όμως δεν βλέπω τον λόγο να μην προτιμώ Firefox μετά την ενεργοποίηση του electrolysis αφού έχει μακράν καλύτερα addons.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 20 % πιο βαρυς ?????

Γιατι δεν εχει και πολλα περιθωρια .....

 

Ναι, κατά περίπου 700 γραμμάρια.

 

Εσύ όταν διαβάζεις "15% γρηγορότερος" το ερμηνεύεις ως ότι έγινε βαρύτερος; :P

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Chrome σε Windows είναι ταχυτατος (ναι δεν αναφέρομαι σε PC που έχουν ίδια RAM με το κινητο μου).Όμως δεν βλέπω τον λόγο να μην προτιμώ Firefox μετά την ενεργοποίηση του electrolysis αφού έχει μακράν καλύτερα addons.

θα το δοκιμάσω.. γιατι πραγματικά ο firefox εχει τα καλύτερα addons...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αλλα εγώ απο τοτε που δουλεύω backtrack κόλλησα με τον Firefox και δεν τον αλλάζω αν και δουλεύω και τον chrome και πάλι σε Firefox γυρνάω.Αντε να δούμε και την καινούργια έκδοση,αν είναι και ελαφριά ίσως γυρίσω ξανά σε chrome.

Πες μου σε παρακαλώ ,πώς τρέχεις τον firefox με πάνω από ένα tabs χωρίς να κολάει το σύμπαν;Έχω 8 gb ram,την τελευταία έκδοση ,έχω δοκιμάσει πάρα πολλά πράγματα με ή χωρίς χωρίς plugins/addons/reset και πάλι κολάει.Εκεί που δεν κολάει είναι σε incognito mode με ενεργοποιημένα τα Plugins....Επίσης δεν κολάει (πολύ) στον desktop στην καινούρια έκδοση όταν ενεργοποιήσεις multiprocess,αλλά δεν υποστηρίζει ακόμα Touch οθόνες (έλεος δηλαδή Devs).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου σε παρακαλώ ,πώς τρέχεις τον firefox με πάνω από ένα tabs χωρίς να κολάει το σύμπαν;Έχω 8 gb ram,την τελευταία έκδοση ,έχω δοκιμάσει πάρα πολλά πράγματα με ή χωρίς χωρίς plugins/addons/reset και πάλι κολάει.Εκεί που δεν κολάει είναι σε incognito mode με ενεργοποιημένα τα Plugins....Επίσης δεν κολάει (πολύ) στον desktop στην καινούρια έκδοση όταν ενεργοποιήσεις multiprocess,αλλά δεν υποστηρίζει ακόμα Touch οθόνες (έλεος δηλαδή Devs).

Clean Profile;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο παλιά που δοκίμαζα Linux έτρεχα ένα τεστ, το peacekeeper αν θυμάμαι καλά.

Ένα παράξενο πράμμα, αλλά στο Linux o Chrome ήταν 5 φορές πιο γρήγορος σύμφωνα με τα αποτελέσματα!

Μιλάμε καραγούσταρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...