Προς το περιεχόμενο

Μεταναστευση στην Ιρλανδια (Δουβλίνο)


werewolf_hunter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να φυγω εξω κυριως για διδακτορικο (αλλα και για δουλεια αμα κατσει), η Ιρλανδια μου φαινεται ενδιαφερουσα επιλογη γιατι αν και δεν ειναι η πιο ευρωστη οικονομικα χωρα παντα ειχα μια περιεργεια να τη γνωρισω.. οποτε θα ηθελα πληροφοριες για τη ζωη εκει τους ανρθωπους κτλ.. αν ξερει κανεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να κανεις διδακτορικο και ξεκινας με το αν σου αρεσει μια χωρα στην οποια δεν εχεις πατησει το ποδι σου. Ξαναδες λιγο τις προτεραιοτητες σου και μετα συζηταμε σοβαρα για οταν και αν ερθεις προς τα πανω.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να κανεις διδακτορικο και ξεκινας με το αν σου αρεσει μια χωρα στην οποια δεν εχεις πατησει το ποδι σου. Ξαναδες λιγο τις προτεραιοτητες σου και μετα συζηταμε σοβαρα για οταν και αν ερθεις προς τα πανω.

Εχω ακουσει καλα λογια για το trinity κ εχω διαβασει καποια πραγματα για τη χωρα. Αν δεν εχεις σκοπο να πεις σε αυτο που ρωτας ποιο το νοημα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν 2 χρονια αλλα αρκετα πιο παλια 2001-2003. Μου αρεσε το δουβλινο και οι εξοχες..Ακριβη χωρα μεν. Αλλα επαιρνα και καλα χρηματα τοτε.

Πχ ενοικιο 1400€ (700 εγω 700 ο συγκατοικος)Μεναμε βεβαια κεντρο. Πιο κεντρο δεν γινοταν.

 

Ωραιες αναμνησεις γενικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακουσει καλα λογια για το trinity κ εχω διαβασει καποια πραγματα για τη χωρα. Αν δεν εχεις σκοπο να πεις σε αυτο που ρωτας ποιο το νοημα; 

 

Νομίζω αυτό που ήθελε να πει είναι "αν ετοιμάζεσαι να ξεκινήσεις εγχείρημα επιπέδου διδακτορικό και επιλέγεις πανεπιστήμιο με βάση ότι η χώρα στην οποία βρίσκεται σου φαίνεται ενδιαφέρουσα, σκέψου πολύ προσεκτικά να βρεις τι κάνεις λάθος".

 

Καταλαβαίνεις ελπίζω ότι το διδακτορικό δεν είναι μαστεράκι ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε, και ότι η απόφαση να το κάνεις, τι να κάνεις, πού να κάνεις, είναι από τις πιο σημαντικές που θα πάρεις στη ζωή σου. Ο τρόπος που θέτεις την ερώτηση όμως παραπέμπει αλλού.

  • Like 7
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς που είπε ο defacer. Το διδακτορικό -όσο και αν έχει μετεξελιχθεί σε ολόκληρη βιομηχανία πλέον- δεν είναι να το παίρνεις ελαφρά τη καρδία. Πρέπει να ξέρεις γιατί και αν θέλεις να προχωρήσεις σε διδακτορικό και τι επιπτώσεις ενδέχεται να έχει μια τέτοια επιλογή στη ζωή σου.

 

Αν πας απλά για να πάρεις ένα χαρτί, να παρατείνεις τη φοιτητική ζωή ή να έχεις ένα κάποιο εισόδημα γιατί για τον α ή β λόγο δε θες να βγεις στην αγορά εργασίας τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να απογοητευτείς ή να κάνεις πολλά περισσότερα χρόνια να τελειώσεις.

 

Σε κάθε περίπτωση βασικός κανόνας στα διδακτορικά είναι ότι δεν επιλέγεις με βάση το πανεπιστήμιο (πόσο μάλλον την πόλη ή την χώρα) αλλά με βάση το τμήμα και το εργαστήριο. Υπάρχουν εργαστήρια με καθηγητές που στον τομέα τους είναι κορυφαία αλλά τα πανεπιστήμια είτε είναι μικρά, είτε είναι άγνωστα είτε δεν είναι top ranked. Δεν ξέρω προς τα που θες να κινηθείς πάντως ανάλογα με τις βλέψεις σου στο Δουβλίνο όπως αναφέρθηκε υπάρχουν τα Trinity και UCD ενώ σε αρκετούς τομείς κορυφαίοι καθηγητές υπάρχουν και στο UCC στο Cork. Το Cork είναι φανταστική πόλη (και φοιτητούπολη) με ένα από τα καλύτερα vibes σε αυτή τη μεριά της Ευρώπης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Παιδιά ενδιαφέρομαι του χρόνου για Ιρλανδία και συγκεκριμένα Δουβλίνο,για δουλειά,έχω τελειώσει ως τεχνολόγος ιατρικών εργαστηρίων απο ΤΕΙ ή biomedical scientist/laboratory assistant στα αγγλικά.Εχω ψάξει για κάποιες διαδικασίες περί εγγραφής σε ειδικό σύλλογο του κλάδου μου προκειμένου να εργαστώ στα περισσότερα εργαστήρια εκεί και ειδικά σε δημόσια.Ωστοσο από θέσεις που έχω ψάξει βρίσκω ελαχιστες αγγελίες σε σχέση με Αγγλία που γίνεται χαμός στον κλάδο της υγείας ειδικά στον τομέα των labs.Εχω να μείνω κάπου για αρχή εκεί μιας και έχω γνωστούς οικογένειακους φιλους.Αυτο που θέλω να μάθω είναι αν υπάρχει ζήτηση για τον κλάδο μου και πόσο εύκολο είναι να βρω δουλειά με σχετικα μικρή προϋπηρεσία? Τι ενοίκια παίζουν και τι μισθό πρέπει να κοιτάω μεικτά σε κάποια θέση? Επιπλέον αξίζει να ψάξω από κοντά λέτε απευθείας ή να κανονίσω κάτι πρώτα από Ελλάδα πριν πάω για το scouting trip? Ευχαριστώ εκ προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκατσα κι έγραφα εχθές το βράδυ και κάτι πάτησα, άλλαξε το tab σε καινούριο και χάθηκαν όλα...  :angry:

Πρέπει κάποιο στιγμή το Insomnia να υποστηρίξει αυτό που κάνουν όλα τα μοντέρα forums, επιπλέον, δηλαδή σε αντίστοιχες περιπτώσεις, να έρχομαι πάλι στη σελίδα και να έχει κρατήσει το αδημοσίευτο κείμενο...

 

Στα δικά μας τώρα...

 

Ο καλύτερος και φθηνότερος τρόπος να βρεις δουλειά κι αφού έχεις οικογενειακούς φίλους απάνω, είναι εύκολο, είναι να τους ζητήσεις να σου πάρουν ένα καρτοκινητό, sim only, που κοστίζει 0€, να βάλουν και 10€ για να ενεργοποιηθεί (μετά βάζεις online εσύ όσα θέλεις) και να στο στείλουν.

 

Έτσι, όταν στέλνεις βιογραφικά, θα βάζεις τη διεύθυνσή τους και το Ιρλανδικό νούμερο κι έτσι θα έχεις πολλαπλάσιες ευκαιρίες. Μη σε νοιάζουν οι χρεώσεις, πλέον δεν υπάρχει περιαγωγή, οπότε όταν σε παίρνουν δεν πληρώνεις τίποτα.

 

Θα πρέπει να βρεις ένα παραμύθι, ώστε αν σου ζητήσουν να πας σε συνέντευξη να εξηγήσεις ότι δε μπορείς. Πχ, είμαι Ελλάδα για ένα προσωπικό θέμα και δε γνωρίζω πότε ακριβώς θα επιστρέψω. Είναι πολύ διακριτικοί, δε θα ρωτήσει κανείς λεπτομέρειες. Προτείνεις εναλλακτικά συνέντευξη από το τηλέφωνο ή skype. Αν τώρα περάσεις το πρώτο στάδιο, οι εταιρίες κάνουν από 1 έως και 5 κάποιες φορές, μπορεί να σου προτείνουν να πας από κοντά. Τότε, βρίσκεις μια φθηνή ημερομηνία και πας, προσπαθώντας να κλείσεις αν μπορείς κι άλλη/ες για τις κοντινές μέρες.

 

Σε φίλο που πρότεινα το ίδιο, έχει ήδη κάνει 4 συνεντεύξεις σε 2 εβδομάδες, ενώ πριν για 4 μήνες είχε καταφέρει 1.

 

Άλλη λύση, έρχεσαι από κοντά και βλέπεις τι γίνεται (Ιρλανδικό τηλέφωνο θα χρειαστείς πάλι), αλλά δεν ξέρω την οικονομική σου δυνατότητα και κατά πόσο μπορούν να σε "ταΐσουν" οι φίλοι σου. Δεν είναι φθηνή η ζωή εδώ, για cheese-πατάτες-coke θέλεις 10-15€.

 

Entry level, μην περιμένεις πολλά περισσότερα από 30.000€ το χρόνο, σε καθαρά θα σου βγαίνουν ~1700€ το μήνα.

Συγκατοίκηση απαράιτητα, διαφορετικά πετάς λεφτά στον κουβά (ενοίκιο, απορρίματα, τηλέφωνο/internet, tv licence, κλπ.) Ιδανικά θα μείνεις με ακόμα δύο κι έτσι όλα αυτά θα πάνε /3.

 

Τώρα, για δουλειές στον τομέα σου, δε γνωρίζω τι υπάρχει, πέραν του ότι πολλές φορές εξετάσεις αίματος κλπ, πάνε εξωτερικό και για αυτό καθυστερούν. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει ζήτηση. Σκέψουν ότι ο πληθυσμός είναι ~5εκ, ενώ το Δουβλίνο έχει ~1εκ, άρα σαφώς λιγότεροι από Λονδίνο/UK.

 

Τέλος, σκέψουν για αρχή κι άλλες πόλεις για δύο λόγους:

1. Σαφώς χαμηλότερα ενοίκια, ως και 30%

2. Στον τομέα σου, περισσότερες δουλειές, αφού οι περισσότερες φαρμακευτικές εταιρίες κι ιατρικών μηχανημάτων είναι στην περιφέρεια (Galway, Cork, κλπ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκατσα κι έγραφα εχθές το βράδυ και κάτι πάτησα, άλλαξε το tab σε καινούριο και χάθηκαν όλα...  :angry:

Πρέπει κάποιο στιγμή το Insomnia να υποστηρίξει αυτό που κάνουν όλα τα μοντέρα forums, επιπλέον, δηλαδή σε αντίστοιχες περιπτώσεις, να έρχομαι πάλι στη σελίδα και να έχει κρατήσει το αδημοσίευτο κείμενο...

 

 

Υπαρχει ενα restore button (το save γινεται αυτοματα) κατω αριστερα στο text box. Αμα μπεις στο ιδιο θεμα, υπαρχει επιλογη restore.

 

Παντως ναι, δεν ειναι και το πιο ιδανικο οταν σε αλλα φορουμ απλα αν κανεις πισω το κειμενο εχει μεινει.

 

/offtopic

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για αυτούς που είναι ήδη Ιρλανδία....

Δουλειές ανεφ πτυχίου όπως έχετε εσείς βρίσκεις εκεί; και αν ναι πόσα λεφτά μπορεί να βγαζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...