Προς το περιεχόμενο

Πάτοι παπουτσιών


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καποτε δεν ειχαμε και πολλες επιλογες, αλλα τα τελευταια χρονια αυξηθηκαν οι επιλογες μας.

Εκτος απο τους κλασσικους, στυλ 'λαστιχενιοι απο κατω/υφασματινοι απο πανω', υπαρχουν πλεον και με φελλο, με τζελ κλπ, σε διαφορες μαρκες, τιμες.

 

Θα με ενδιεφερε να ακουσω προτασεις απο ανθρωπους που εχουν ασχοληθει καπως με το θεμα, δηλαδη εχουν αγορασει/δοκιμασει, οποτε να μιλαμε επι πραγματικης βασεως, για το τι αξιζει και τι οχι.

 

Θα ηθελα προτασεις για βαδισμα, περιορισμενη ορθοστασια, αλλα και γενικα καθημερινοτητα, διχως καποια εξτρεμ κατασταση για τα ποδια, κατι το οποιο να δινει ανεση και να τα κρατα οσο το δυνατον πιο ξεκουραστα, στο βαθμο που αναλογει βεβαια κατι τετοιο στους πατους.

 

Διοτι συνηθως δεν πολυδινουμε σημασια, αλλα τα ποδια κρατουν ολο το σωμα μας, και θελουν και την αναλογη προσοχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ είχα φύγει στρατο ειχα παρει πατους με 15Ε με gel  και επειδη εχω πλατυποδία αντί καλύτερα γύρισα πίσω με ποιο λυγισμένα πόδια δεν ξέρω αντί καλύτερα έγινα χειρότερα, τωρα λεω να παρω αυτους απο τον μασουτη για καθημερινη χρηση που ειναι απο την schol εχει ενα υλικο σαν αφρος ειναι και ελπιζω να στρωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν θέλεις ποιότητα και απόδοση η μόνη ρεαλιστική λύση είναι σιλικόνης.

Χρησιμοποιώ τέτοιους εδώ και χρόνια σε διάφορα ζευγάρια και ποτέ δεν έκλαψα τα ομολογουμένως αρκετά που επένδυσα.Τεράστια διαφορά,ιδίως σε καταστάσεις ορθοστασίας και έντονου περπατήματος σε σκληρό οδόστρωμα(δηλαδή σε πόλη).

Οι λοιποί, αφρού-πανιού κ.ο.κ. δεν κάνουν τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

thanks για την προταση.

Η τιμη βεβαια ειναι σχεδον σαν να αγοραζεις παπουτσια!!!!

Εάν θέλεις ποιότητα και απόδοση η μόνη ρεαλιστική λύση είναι σιλικόνης.

Χρησιμοποιώ τέτοιους εδώ και χρόνια σε διάφορα ζευγάρια και ποτέ δεν έκλαψα τα ομολογουμένως αρκετά που επένδυσα.Τεράστια διαφορά,ιδίως σε καταστάσεις ορθοστασίας και έντονου περπατήματος σε σκληρό οδόστρωμα(δηλαδή σε πόλη).

Οι λοιποί, αφρού-πανιού κ.ο.κ. δεν κάνουν τίποτα.

 

Μπορεις να δωσεις κανενα λινκ σε ebay?

Εννοω οτι εκει χτυπανε τις τιμες, και εσυ εχεις μια ιδεα για το πως ειναι της σιλικονης.

 

Αν παρω κατι, θα παρω μαλλον σε ποσοτητες(τουλαχιστον για τα παπουτσια της σεζον), γιατι δεν ειναι πρακτικο ρε παιδια να μπαινοβγαζουμε πατους στα παπουτσια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν θέλεις ποιότητα και απόδοση η μόνη ρεαλιστική λύση είναι σιλικόνης.

Χρησιμοποιώ τέτοιους εδώ και χρόνια σε διάφορα ζευγάρια και ποτέ δεν έκλαψα τα ομολογουμένως αρκετά που επένδυσα.Τεράστια διαφορά,ιδίως σε καταστάσεις ορθοστασίας και έντονου περπατήματος σε σκληρό οδόστρωμα(δηλαδή σε πόλη).

Οι λοιποί, αφρού-πανιού κ.ο.κ. δεν κάνουν τίποτα.

Για πάτους σιλικόνης μπήκα να γράψω κι εγώ! :) Ειδικά για ορθοστασία με είχαν βολέψει πολύ, από φαρμακείο είχα πάρει και δεν θυμάμαι να ήταν και πάρα πολύ ακριβοί. Νομίζω στα 15-20€.

 

Τώρα υπάρχουν και πολύ πιο φτηνοί, ακόμα και τα jumbo έχουν με 3-4€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κανουν και για κλασικο παπουτσι αυτοι οι πατοι ? Δεν μιλαω για σολόδερμα αλλα τυπου boxer που φοραω καθημερινα.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανουν και για κλασικο παπουτσι αυτοι οι πατοι ? Δεν μιλαω για σολόδερμα αλλα τυπου boxer που φοραω καθημερινα.

 

Ευχαριστω.

 

Τους εχω σε τρεξιματος nike και τους εχω δοκιμασει και στα μπασκετικα και στανσμιθ(χωρις κανενα προβλημα).

 

Εχει και αλλους στυλ μεμορυ αναλογα τι θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks για την προταση.

Η τιμη βεβαια ειναι σχεδον σαν να αγοραζεις παπουτσια!!!!

 

Μπορεις να δωσεις κανενα λινκ σε ebay?

Εννοω οτι εκει χτυπανε τις τιμες, και εσυ εχεις μια ιδεα για το πως ειναι της σιλικονης.

 

Αν παρω κατι, θα παρω μαλλον σε ποσοτητες(τουλαχιστον για τα παπουτσια της σεζον), γιατι δεν ειναι πρακτικο ρε παιδια να μπαινοβγαζουμε πατους στα παπουτσια!

Δεν πήρα ποτέ από e-bay.

Οι πρώτοι που πήρα ήταν καθαρή σιλικόνη, αλλά σε 6-9 μήνες σκληρής χρήσης (στρατού άρβυλα γαρ) άρχισαν να ξεφτίζουν αρκετά.

 

Μετά πήρα κάποιους υβριδικούς, με διαφορετικής ποιότητας-σκληρότητας σιλικόνη στο πέλμα ανάλογα με την περιοχή του πέλματος. Αυτούς τους πήρα από ένα σούπερ μάρκετ εδώ, ήταν γερμανικής παραγωγής.Σαν και αυτούς ήταν,αλλά λίγο διαφορετικοί και σε τιμή κάπου στα 15-17€.Ακόμη τους έχω και είναι εξαιρετικοί.

Οι καλύτεροι πάτοι που έχω δοκιμάσει και βοηθάνε πάρα πολύ σε παπούτσια που δεν έχουν στήριξη(καλά σκαρπίνια κ.ο.κ.) που πρέπει να φοράς για ώρες.

 

Τελευταία πήρα, πάλι από σούπερ-μάρκετ, σιλικόνης, αλλά πάλι φτηνούς για κάτι αθλητικά. Καλοί για την τιμή.

 

Γενικά είχα δοκιμάσει και υφασμάτινα-αφρού και κάτι σάπια με πανί μόνο και όλα ήταν τελείως άχρηστα. Μόνο με τα ζελ-σιλικόνης είδα διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε μου κατι ρε παιδια.

Απο διαρκεια/αντοχη στο χρονο, ποσο κρατάνε αυτοι οι καλοι πατοι σιλικονης;

 

Μιλαω για επωνυμους/καλους πατους

σαν αυτον εδω

http://www.intersport.gr/pd/sof-sole-airr-wm-57107-102959.htm?lang=el&path=-1803316763&color=2456

https://www.amazon.com/Sof-Sole-Length-Performance-Insole/dp/B003ASQO0O/ref=sr_1_9?ie=UTF8&qid=1478454037&sr=8-9&keywords=gel+absorbing+insoles

 

ή σαν αυτον εδω

http://www.skroutz.gr/s/8296757/Dr-Scholl-s-Gelactiv-Everyday-%CE%91%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF-1-%CE%B6%CE%B5%CF%85%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B9.html

 

Προσανατολιζομαι μαλλον σε Dr scholl, μιας και ειναι επωνυμοι μεν, αλλα φτηνοτεροι απο τους αλλους, και θελω να παρω για αρχη τουλαχιστον 3 ζευγαρια. Διαβασα δε, οτι οι Dr Scholl ειναι λεπτοτεροι απο τους αλλους σε καποιο σχολιο στο amazon, και οτι γενικα εχουν αρκετη αντοχη στο χρονο.

 

Πειτε μου ομως κι εσεις απο την εμπειρια σας με καθημερινη χρηση ποσο εκτιματε οτι θα κρατησει ενα ζευγαρι πατοι να εξακολουθουν να ειναι σε καλη κατασταση και οντως να κανουν δουλεια/να ανακουφιζουν τα ποδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τους θες ? Ρωταω γιατι συνηθως καποιος αγοραζει πατους οταν τα παπουτσια εχουν παρει δρομο απο κατω  και τελικα με τα λεφτα που θα δωσει για ενα δυο φθηνα ζευγαρια πατων η για ενα ακριβο θα αγοραζε ενα κανουργιο ζευγαρι παπουτσια.


Παντως δεν χρειαζεται να ειναι καποιος ειδικος πατολογος για να καταλαβει οτι η σιλικονη αντεχει πολυ περισσοτερο απο τον φελο , ψιλοδερμα και υφασμα της πλακας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε μου κατι ρε παιδια.

Απο διαρκεια/αντοχη στο χρονο, ποσο κρατάνε αυτοι οι καλοι πατοι σιλικονης;

 

Μιλαω για επωνυμους/καλους πατους

σαν αυτον εδω

http://www.intersport.gr/pd/sof-sole-airr-wm-57107-102959.htm?lang=el&path=-1803316763&color=2456

https://www.amazon.com/Sof-Sole-Length-Performance-Insole/dp/B003ASQO0O/ref=sr_1_9?ie=UTF8&qid=1478454037&sr=8-9&keywords=gel+absorbing+insoles

 

ή σαν αυτον εδω

http://www.skroutz.gr/s/8296757/Dr-Scholl-s-Gelactiv-Everyday-%CE%91%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF-1-%CE%B6%CE%B5%CF%85%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B9.html

Ανάλογα την χρήση,το παπούτσι και το πως περπατάς.

Αλλά θα με έκανε εντύπωση εάν δεν κρατούσαν λίγα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τους θες ? Ρωταω γιατι συνηθως καποιος αγοραζει πατους οταν τα παπουτσια εχουν παρει δρομο απο κατω  και τελικα με τα λεφτα που θα δωσει για ενα δυο φθηνα ζευγαρια πατων η για ενα ακριβο θα αγοραζε ενα κανουργιο ζευγαρι παπουτσια.

Παντως δεν χρειαζεται να ειναι καποιος ειδικος πατολογος για να καταλαβει οτι η σιλικονη αντεχει πολυ περισσοτερο απο τον φελο , ψιλοδερμα και υφασμα της πλακας

 

Για περιστασιακο περπατημα, και η καθημερινοτητα μου περιλαμβανει κυριως δουλεια γραφειου, δεν εχω ορθοστασια δηλαδη. Απλες καταστασεις.

Ανάλογα την χρήση,το παπούτσι και το πως περπατάς.

Αλλά θα με έκανε εντύπωση εάν δεν κρατούσαν λίγα χρόνια.

 

Οκ, απολυτα λογικη σκεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι σαν το στρωμα του κρεβατιου παντως.Κανεις δεν μπορει να αποφασισει για σενα αν θες να ειναι σκληρος, μαλακος η ανατομικος ο πατος .Οπως την βρισκει το ποδι σου  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...