Προς το περιεχόμενο

Μη συμβατά με κάποιες συσκευές Thunderbolt 3 τα νέα MacBook Pro της Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαι πάλι σκοπός είναι να ναι βολικό χωρίς να γεμίζεις την τσάντα του macbook γεμάτο καλώδια-αντάπτορες μόνο και μόνο για να συνδέσεις ένα mouse ή για σύνδεση στη τηλεόραση με HDMI για ταινίες ή για να βάλεις στικάκια ή SD ενός φίλου σου !!!

post-124882-0-32279200-1478634309_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Welcome to Apple ....

Και επειδή βλέπω ότι σε ενοχλεί ιδιαίτερα θα σε βοηθήσω λέγοντάς σου, ότι κατάργησε ,το Ethernet ,το cd και πολλά αλλά,στην πολύχρονη ιστορία της με αντίστοιχου τύπου δικαιολογίες σαν αυτήν που περιγράφεις.

Είναι πραγματικά απίστευτο πως τόσα χρόνια επιβίωσε με τόση εξαπάτηση και πλύση εγκεφάλου στον κόσμο.

Εδώ θα μου πεις ότι όταν ζούσε ο Jobs,κάποιοι πίστευαν ότι δεν γινόταν τίποτα από αυτά,ενώ γινοντουσαν....

Όχι για να καταλάβεις που έχει φτάσει το επίπεδο της , να διαγραφεί την μνήμη ανθρώπων!

Είναι πραγματικά ξεφτίλα....

Επειδη το εχουμε ακουσει καμια 100αρια φορες αυτην την βλακεια να ξεκαθαρισουμε κατι: Το dvd drive και το ethernet ηταν αχρηστα και ειχαν ηδη αρχισει να πεθαινουν, το usb απο την αλλη ειναι το στανταρ σε ολες τις συσκευες. Αν ηταν τοσο μαγκες εκει στην apple ας βαζαν usb type c σε ολες τις συσκευες τους, ας κυκλοφορουσαν usb c περιφερειακα και ας εβαζαν και 1-2 usb a στο mb pro που ειναι και επαγγελματικη συσκευη. Το να χρειαζεσαι dongles για να συνδεσεις ενα iphone με ενα macbook ειναι ηλιθιο. Παρε εσυ macbook και κουβαλα μαζι dongle για το iphone, ακουστικα lighting για το iphone, ακουστικα για το macbook, dongle για το ποντικι σου, dongle για τον εξωτερικο σκληρο σου (που αν εισαι επαγγελματιας πιθανοτατα θα εχεις ) και dongle για το εξτρα πληκτρολογιο σου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά μπορεί να τα έχεις σκάσει για μια Thunderbolt κάρτα ήχου να πάρεις το νέο MacBook Pro και να την βάλεις στον κ... σου.

Σωστή κίνηση!!

Βέβαια θα μου πεις πολιτική της εταιρείας είναι οπότε περί ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλά για μένα το Ethernet δεν έχει πεθάνει, και όταν λέμε ένα laptop "pro" είναι για επαγγελματίες, δεν νοείται το laptop να είναι χωρίς Gigabit Ethernet μαζί με USB 3, HDMI κτλ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς μην το ονόμαζαν "Pro" και να ήταν σε λογική τιμή !!!

Αν είναι δυνατόν macbook του 2016 με την τιμή αυτή να φοράει Core i5 και κάρτα γραφικών με Ιntel Iris στα 64mb :eek:

 

Τι επεξεργασία βίντεο να κάνεις με τέτοια specs που το θεωρούν και Pro ??
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχει καταφέρει η Apple ξανά μετά από χρόνια είναι να επαναπροσδιορίσει όλες τις κατηγορίες. Και τις περισσότερες μάλιστα τις έχει ανακαλύψει. Και είμαι πάνω από 40 ξέρω τι λέω. Σε κάθε αλλαγή πάντα κάποιοι θα είναι δυσαρεστημένοι. Αλλά αν κοιτάξετε μπροστά θα καταλάβετε ότι δεν έχει σημασία αν ένας φωτογράφος δεν μπορεί να βάλει sd κάρτα. Η αν ένας πιτσιρίκος δεν μπορεί να παίξει το τάδε παιχνίδι.

 

Απλά το οικοσύστημα Mac OS και iOS δεν μπορεί να το ξεπεράσει κανένας αυτή τη στιγμή (κατά τη γνώμη μου βλακωδώς). Και όσο υπάρχει αυτό ο καθένας θα λέει τη μ. του αλλά η apple θα βγάζει εκατομμύρια γιατί είναι ο πραγματικός leader της αγοράς και όλα τα αλλά είναι να χαμε να λέγαμε.

 

Ps. Η Microsoft το έπιασε το νόημα. Και τρέχει καλα τώρα. Αυτό είναι καλό για όλους. Για όσους κατάλαβαν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Aς μην το ονόμαζαν "Pro" και να ήταν σε λογική τιμή !!!

Αν είναι δυνατόν macbook του 2016 με την τιμή αυτή να φοράει Core i5 και κάρτα γραφικών με Ιntel Iris στα 64mb :eek:

 

Τι επεξεργασία βίντεο να κάνεις με τέτοια specs που το θεωρούν και Pro ??

 

 

L4 cache είναι που χρησιμοποιείται και από τα γραφικά. Για μνήμη παίρνει από του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το εχουμε ακουσει καμια 100αρια φορες αυτην την βλακεια να ξεκαθαρισουμε κατι: Το dvd drive και το ethernet ηταν αχρηστα και ειχαν ηδη αρχισει να πεθαινουν, το usb απο την αλλη ειναι το στανταρ σε ολες τις συσκευες. Αν ηταν τοσο μαγκες εκει στην apple ας βαζαν usb type c σε ολες τις συσκευες τους, ας κυκλοφορουσαν usb c περιφερειακα και ας εβαζαν και 1-2 usb a στο mb pro που ειναι και επαγγελματικη συσκευη. Το να χρειαζεσαι dongles για να συνδεσεις ενα iphone με ενα macbook ειναι ηλιθιο. Παρε εσυ macbook και κουβαλα μαζι dongle για το iphone, ακουστικα lighting για το iphone, ακουστικα για το macbook, dongle για το ποντικι σου, dongle για τον εξωτερικο σκληρο σου (που αν εισαι επαγγελματιας πιθανοτατα θα εχεις ) και dongle για το εξτρα πληκτρολογιο σου. 

Μισό φίλε! 

Πέθανε το ethernet και δεν μας κάλεσαν στην κηδεία!? Στα σπίτια μπορεί να πεις δεν το δουλεύεις, για browsing και το wifi είναι καλό. Σε γραφεία και σε άλλα εργαστήρια (πχ σχολεία, πανεπιστήμια) μια χαρά ζει και βασιλεύει το ethernet. Και στο σπίτι άμα πάθει κάτι το ασύρματο ένας χρήστης macbook pro να συνδεθεί με τον router να τον φτιάξει με.. τηλεπάθεια. B) (άκουσα επειδή δεν έχει καμία θύρα θα βάλουν απ' αυτό στο πιο νέο macbook-pro επόμενης γενιάς). Για το dvd θα το δεχθώ ότι σιγά σιγά αργοπεθαίνει και στους περισσότερους μάλλον πέθανε. Για το usb συμφωνούμε (προφανώς).

 

Η λέξη pro στο όνομα είναι προφανώς τρολλιά! :-D Δεν έχει card reader (ή και αυτό πέθανε? όλα με cloud δλδ, πάω να πετάξω την dSLR μου και μία mirrorless γιατί δεν έχει τέτοιο). Δεν έχει usb κοινό! να βάλεις ένα φλασάκι αδελφέ! τι να λέμε. Δεν υπάρχουν οι τύποι!  :lol:

 

Τα ακουστικά γιατί τα κράτησαν δεν κατάλαβα? Έπρεπε όπως στο iphone να τα καταργήσουν. Τι θα πει έχεις παλιά (λεμε παλιά) ωραία ηχεία με sub-woofer. Θα τα πετάξεις και θα πάρεις από τα δικά μας που δουλεύουν με.. τηλεπάθεια.. (λάθος αυτό είπαμε στο επόμενο μοντέλο) που δουλεύουν με τον ΧΥΖ αντάπτορα ή με bt ή δεν ξέρω γω.. 

 

Εγώ πάντως τον αντάπτορα που έψαχνα νομίζω τον έφτιαξα.. Πάω να αγοράσω τώρα.. 

finally-im-ready-for-my-new-iphone-7-aft

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό φίλε! 

Πέθανε το ethernet και δεν μας κάλεσαν στην κηδεία!? Στα σπίτια μπορεί να πεις δεν το δουλεύεις, για browsing και το wifi είναι καλό. Σε γραφεία και σε άλλα εργαστήρια (πχ σχολεία, πανεπιστήμια) μια χαρά ζει και βασιλεύει το ethernet. Και στο σπίτι άμα πάθει κάτι το ασύρματο ένας χρήστης macbook pro να συνδεθεί με τον router να τον φτιάξει με.. τηλεπάθεια. B) (άκουσα επειδή δεν έχει καμία θύρα θα βάλουν απ' αυτό στο πιο νέο macbook-pro επόμενης γενιάς). Για το dvd θα το δεχθώ ότι σιγά σιγά αργοπεθαίνει και στους περισσότερους μάλλον πέθανε. Για το usb συμφωνούμε (προφανώς).

 

Η λέξη pro στο όνομα είναι προφανώς τρολλιά! :-D Δεν έχει card reader (ή και αυτό πέθανε? όλα με cloud δλδ, πάω να πετάξω την dSLR μου και μία mirrorless γιατί δεν έχει τέτοιο). Δεν έχει usb κοινό! να βάλεις ένα φλασάκι αδελφέ! τι να λέμε. Δεν υπάρχουν οι τύποι!  :lol:

 

Τα ακουστικά γιατί τα κράτησαν δεν κατάλαβα? Έπρεπε όπως στο iphone να τα καταργήσουν. Τι θα πει έχεις παλιά (λεμε παλιά) ωραία ηχεία με sub-woofer. Θα τα πετάξεις και θα πάρεις από τα δικά μας που δουλεύουν με.. τηλεπάθεια.. (λάθος αυτό είπαμε στο επόμενο μοντέλο) που δουλεύουν με τον ΧΥΖ αντάπτορα ή με bt ή δεν ξέρω γω.. 

 

Εγώ πάντως τον αντάπτορα που έψαχνα νομίζω τον έφτιαξα.. Πάω να αγοράσω τώρα.. 

finally-im-ready-for-my-new-iphone-7-aft

εννοουσα πως πεθανε στα laptops,πιανει πολυ χωρο και ειναι αχρηστο για τους περισσοτερους. Στα desktops φυσικα συνεχιζει να ειναι αναγκαιο αφου δεν ειναι φορητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

L4 cache είναι που χρησιμοποιείται και από τα γραφικά. Για μνήμη παίρνει από του συστήματος.

 

Kαι πάλι η GPU δεν έχει καλή απόδοση - στα 3D Μark πατώνει !!! Θα πρεπε να βάλουν κανονικά + μια Nvidia κάρτα γραφικών για να έχει accelerate γενικά και για πιο γρήγορο rendering

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχει καταφέρει η Apple ξανά μετά από χρόνια είναι να επαναπροσδιορίσει όλες τις κατηγορίες. Και τις περισσότερες μάλιστα τις έχει ανακαλύψει. Και είμαι πάνω από 40 ξέρω τι λέω. Σε κάθε αλλαγή πάντα κάποιοι θα είναι δυσαρεστημένοι. Αλλά αν κοιτάξετε μπροστά θα καταλάβετε ότι δεν έχει σημασία αν ένας φωτογράφος δεν μπορεί να βάλει sd κάρτα. Η αν ένας πιτσιρίκος δεν μπορεί να παίξει το τάδε παιχνίδι. Απλά το οικοσύστημα Mac OS και iOS δεν μπορεί να το ξεπεράσει κανένας αυτή τη στιγμή (κατά τη γνώμη μου βλακωδώς). Και όσο υπάρχει αυτό ο καθένας θα λέει τη μ. του αλλά η apple θα βγάζει εκατομμύρια γιατί είναι ο πραγματικός leader της αγοράς και όλα τα αλλά είναι να χαμε να λέγαμε. Ps. Η Microsoft το έπιασε το νόημα. Και τρέχει καλα τώρα. Αυτό είναι καλό για όλους. Για όσους κατάλαβαν

 

Εγώ πιστεύω, αντίθετα, ότι η σημερινή apple δεν γνωρίζει το computing. Πάντα είχε κολλήματα αλλά έδινε επιλογές. Εξηγούμαι:

 

- Διαχώριζε τα μηχανήματα σε 2 σειρές (air/pro): ένα υπερ-φορητό και ένα υπερ-τούμπανο. Αντίστοιχα και στα desktop (iMAC mainstream και imac pro για τερατώδη ισχύ). Τώρα, αφενός τα laptops είναι όλα υπερφορητά και στερούνται επιδόσεων με πολλές αγκυλώσεις, ενώ για τα desktop δεν ακούμε τίποτα.

- Αφαίρεσε λειτουργικές θύρες, όχι παρωχημένες - όταν αφαιρέθηκε η δισκέτα, στέλναμε attachment μεγαλύτερης χωρητικότητας και πιο γρήγορα - όταν αφαίρεσε το dvd είχαν βγει τα usb sticks που είχαν μεγαλύτερη χωρητικότητα. Τώρα δεν ισχύει αυτό, το 99% των περιφερειακών ΔΕΝ λειτουργούν ακόμα σε USB C.

- Η σειρά pro ήταν το αγαπημένο εργαλείο των non-office users (κάποιοι το λένε "professionals"): έδινε ssd και μεγάλη μνήμη μαζί με την τελευταια γενικά επεξεργαστών ώστε να μπορούν οι παραδοσιακοί χρήστες mac (ήχος/εικόνα) να κάνουν τη δουλειά τους πιο αποδοτικά. Τώρα δεν είναι εκεί, είναι πολύ μακριά και σε μνήμη και σε επεξεργαστές. Τώρα ο γραφίστας θέλει dongle.

- Οι ios developers αγάπησαν τα macbook σαν development workstation: ο περιορισμός των 16gb είναι προκλητικός - development κάνουν, άστους να ανοίξουν 3-4 VM να μπορούν να λειτουργήσουν (αν και πιστεύω θα το λύσει στο επόμενο refresh). Επίσης, πώς να συνδέσουν οι άνθρωποι του Θεού ένα iphone να δουν τι κάνει η εφαρμογή; με dongle ; ε για ποιό λόγο.

- η touch bar είναι gimmick και τα emoji προκαλούν: μιλάμε σοβαρά; καταργείς τα function keys και το escape που χρησιμοποιείται παντού (ευτυχώς ή δυστυχώς) για να βάζεις μια λεπτή γραμμή με φωτεινά μηνύματα που όταν συνδέσεις εξωτερικό keyboard δεν μπορείς να τη λειτουργήσεις;

 

γενικά πολύ σύγχυση - αν είδες την παρουσίαση, η αμηχανία ήταν έκδηλη - κανένα wow factor, όλοι έφυγαν μουδιασμένοι.

 

για την apple μιλάμε: τη δημιουργό του...Macintosh - που μάλλον θέλουν να την κάνουν τη δημιουργό του....iphone 

 

Και εγώ πάνω από 40 είμαι, χρήστης mac πάνω από 10ετία

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω, αντίθετα, ότι η σημερινή apple δεν γνωρίζει το computing. Πάντα είχε κολλήματα αλλά έδινε επιλογές. Εξηγούμαι:

 

- Διαχώριζε τα μηχανήματα σε 2 σειρές (air/pro): ένα υπερ-φορητό και ένα υπερ-τούμπανο. Αντίστοιχα και στα desktop (iMAC mainstream και imac pro για τερατώδη ισχύ). Τώρα, αφενός τα laptops είναι όλα υπερφορητά και στερούνται επιδόσεων με πολλές αγκυλώσεις, ενώ για τα desktop δεν ακούμε τίποτα.

- Αφαίρεσε λειτουργικές θύρες, όχι παρωχημένες - όταν αφαιρέθηκε η δισκέτα, στέλναμε attachment μεγαλύτερης χωρητικότητας και πιο γρήγορα - όταν αφαίρεσε το dvd είχαν βγει τα usb sticks που είχαν μεγαλύτερη χωρητικότητα. Τώρα δεν ισχύει αυτό, το 99% των περιφερειακών ΔΕΝ λειτουργούν ακόμα σε USB C.

- Η σειρά pro ήταν το αγαπημένο εργαλείο των non-office users (κάποιοι το λένε "professionals"): έδινε ssd και μεγάλη μνήμη μαζί με την τελευταια γενικά επεξεργαστών ώστε να μπορούν οι παραδοσιακοί χρήστες mac (ήχος/εικόνα) να κάνουν τη δουλειά τους πιο αποδοτικά. Τώρα δεν είναι εκεί, είναι πολύ μακριά και σε μνήμη και σε επεξεργαστές. Τώρα ο γραφίστας θέλει dongle.

- Οι ios developers αγάπησαν τα macbook σαν development workstation: ο περιορισμός των 16gb είναι προκλητικός - development κάνουν, άστους να ανοίξουν 3-4 VM να μπορούν να λειτουργήσουν (αν και πιστεύω θα το λύσει στο επόμενο refresh). Επίσης, πώς να συνδέσουν οι άνθρωποι του Θεού ένα iphone να δουν τι κάνει η εφαρμογή; με dongle ; ε για ποιό λόγο.

- η touch bar είναι gimmick και τα emoji προκαλούν: μιλάμε σοβαρά; καταργείς τα function keys και το escape που χρησιμοποιείται παντού (ευτυχώς ή δυστυχώς) για να βάζεις μια λεπτή γραμμή με φωτεινά μηνύματα που όταν συνδέσεις εξωτερικό keyboard δεν μπορείς να τη λειτουργήσεις;

 

γενικά πολύ σύγχυση - αν είδες την παρουσίαση, η αμηχανία ήταν έκδηλη - κανένα wow factor, όλοι έφυγαν μουδιασμένοι.

 

για την apple μιλάμε: τη δημιουργό του...Macintosh - που μάλλον θέλουν να την κάνουν τη δημιουργό του....iphone 

 

Και εγώ πάνω από 40 είμαι, χρήστης mac πάνω από 10ετία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...