Προς το περιεχόμενο

Zuk Z2 4GB - 64GB (SD820, 5") - 189.19$ / 171€ - Banggood


vgiozo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και off-topic, για τα τελωνεία ισχυει ότι λόγω της τελωνειακής ένωσης οι όποιοι έλεγχοι γίνονται και οι όποιοι δασμοί επιβάλλονται στη πρώτη χώρα εισόδου της ΕΕ:

 

Οι δασμοί για εμπορεύματα που εισάγονται από χώρες εκτός ΕΕ, π.χ. τηλεοράσεις από τη Νότια Κορέα, καταβάλλονται κατά κανόνα όταν τα εμπορεύματα εισάγονται για πρώτη φορά στην ΕΕ. Στη συνέχεια, δεν επιβάλλονται άλλοι δασμοί ούτε έλεγχοι. (από εδώ)

 

Για το banggood δε ξέρω αλλά για το gearbest που ψωνίζω συχνά οι πρώτες χώρες εισόδου είναι συνήθως η Τσεχία και λιγότερο η Ολλανδία. Στο δέμα, στο customs declaration συνήθως έχει ψευδή δήλωση από το gearbest ότι περιέχεται κάτι μικρό, ευτελούς αξίας, π.χ. ακουστικά αξίας 20$. Ποτέ δε μου έχει τύχει έλεγχος δέματος από Τσέχους ή Ολλανδούς και επιβολή δασμών.

 

Με βάση τα παραπάνω, μονο αν ο πωλητής στείλει το δέμα απευθείας στην  Ελλάδα υπάρχει κίνδυνος ελέγχου από τα - αυστηρότερα το τελευταίο διάστημα - ελληνικά τελωνεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 333
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί θα googlάρουν την τιμή και αυτό που θα βρούν ισχύει για όλους? Εγώ μπορεί να το πήρα με πόντους,έκπτωση κλπ

Άσε που υπάρχουν κινητά αφής κάτω απο 50 δολάρια, εκτός αν εννοείς ότι θα δούν ότι έχει snapdragon 820 :lol: :lol: :lol:

Ακριβώς αυτό θα κάνουν. και δεν τους ενδιαφέρει τι και πως πλήρωσες, θα δουν την αρχική αξία και εκεί πάνω θα επιβάλλουν φπα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παραγγελια απο geekbying χτες ηταν στο αεροδρομιο σημερα στο κεντρο διαλογης. Δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα εχω παρει και αλλα πραγματα τις τελευταιες μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν αντιμετώπισε κάποιος προσωπικά πρόβλημα δεν σημαίνει ότι δεν έχουν αυξήσει τους ελέγχους.

 

Είναι σαν να λες πως επειδή δεν είχες εσύ αυτοκινητιστικό πρόσφατα, δεν συμβαίνουν ατυχήματα στους δρόμους.

 

Εδώ κι ενάμιση μήνα οι αναφορές δείχνουν ότι

- οι έλεγχοι έχουν αυξηθεί και το να περάσουν παραγγελίες δεν είναι διάψευση,

- προφανώς δεν μιλάμε όμως για καθολικό έλεγχο, οπότε και οι παραγγελίες που περνάνε δεν είναι "εξαίρεση".

 

Έχουν αυξηθεί κάπως οι έλεγχοι, αυτό είναι σίγουρο, τα κρούσματα έχουν αυξηθεί...

...δεν σημαίνει πως κάποιος έχει τώρα με βεβαιότητα να αντιμετωπίσει τελωνείο όταν παραγγέλνει, ώστε να ακυρώσει την πρόθεση αγοράς....

 

Μέχρι στιγμής μπορούμε να πούμε πως "δεν έτυχε, πέτυχε"...αν σου κάτσει, σου έκατσε...πολύ τυχαιότητα εν γένει...

 

Τελευταία λένε πως σταματάνε περισσότερο τα δέματα που μπαίνουν Ελλάδα κατευθείαν από Ασία, που είναι πιθανό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία μου xiaomi note pro από geekbuying πέρασε από τελωνείο. Το είχαν εκεί 10 μέρες και περιμένω σήμερα αύριο ειδοποίηση από ΕΛΤΑ που το έστειλε το τελωνείο να παραλάβω. Δεν έχω ιδέα αν και τι κουστούμι μου έκοψαν. Λογικά μου έχουν κόψει και είμαι Αθήνα. Το προβλήμα νομίζω είναι σε πακέτα που έρχονται από Ασία απ ευθείας και όχι μέσωστά ενδιάμεσων nl Sweden κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα,τώρα που ήρθε η Xiaomi επίσημα στην Ελλάδα το τελωνείο θα έχει ως αξία αναφοράς την ελληνική τιμή και όχι τη κινέζικη.

Στη χειρότερη μάλλον περίπτωση θα είναι σα να το αγόρασες από εδώ αλλά χωρίς την εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε το χαρτί να πάω να παραλάβω.

Τελωνείο 36 με βάση τιμή στο περίπου 150.

Θεωρώ ότι δεν το έχουν ανοίξει οπότε δεν ξέρουν φαντάζομαι ακριβώς μοντέλο η μάρκα.

Θα ενημερώσω μόλις πάω να πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_462203.html?wid=4

166 euros στο gearbest , μάλλον θα το παραγγείλω από κει για έναν φίλο μου ! Ποιά μέθοδο προτείνετε για αποφυγή τελωνίου ; flat rate φαντάζομαι ! Expedited είναι πιο πιθανό να περάσει ;

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_462203.html?wid=4

166 euros στο gearbest , μάλλον θα το παραγγείλω από κει για έναν φίλο μου ! Ποιά μέθοδο προτείνετε για αποφυγή τελωνίου ; flat rate φαντάζομαι ! Expedited είναι πιο πιθανό να περάσει ;

 

 

με expedited περναει γιατι ερχεται με εταιρειες courier πιο γρηγορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε το χαρτί να πάω να παραλάβω.

Τελωνείο 36 με βάση τιμή στο περίπου 150.

Θεωρώ ότι δεν το έχουν ανοίξει οπότε δεν ξέρουν φαντάζομαι ακριβώς μοντέλο η μάρκα.

Θα ενημερώσω μόλις πάω να πάρω.

 

Πάλι καλά...ξενέρωμα μεν, παραμένει πολύ καλή η τιμή δε, περισσότερο ακόμη φαντάζομαι από την οπτική εκείνων που μέχρι 2 μήνες πριν θα το έπαιρναν από Κίνα στα 200€ και άνω.

 

Αν είχε καλύτερη κάμερα θα το σκεφτόμουν κι εγώ...

 

...τί μ' έχει πιάσει και δεν μπορώ να ξεφορτωθώ το THL T5S που έχω...μιας και δεν έχει χαλάσει κτλ, ντρέπομαι να πάρω δεύτερη συσκευή και να έχω αυτή να κάθεται, αφού κάνω μια χαρά τη δουλειά μου...

 

...δυο φορές υπέκυψα σε προσφορές, τη πρώτη το μεταπώλησα (Lumia 950XL) την άλλη σκόπευα να το πουλήσω, αλλά μου βγήκε ελαττωματικό (χαλασμένη οθόνη με το καλημέρα, ένα Xiaomi Redmi 3s Global) κι επιστράφηκε...

 

Αν δεν αφήσει τη τελευταία του πνοή στα χέρια μου, δεν με βλέπω να το αντικαθιστώ εν τέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...