Προς το περιεχόμενο

Spot mechanic.


naperas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Το δεύτερο δεν είναι "δείξουν", είναι "δείξει" εάν αντιλαμβάνομαι σωστά και αναφέρεται στον υποψήφιο αγοραστή, που πλήρωσε ο ίδιος για τον έλεγχο και ο οποίος θα μπορούσε να σου τον δείξει εσένα ως ιδιοκτήτη του οχήματος που δεν πλήρωσε για αυτόν, αλλά είναι άμεσα εμπλεκόμενος και ενδεχομένως θιγόμενος.

Αν ακριβολογήσουμε τόσο πολύ τότε είναι ακόμα μεγαλύτερη η αντίφαση, γιατί το πρώτο που είναι "δείξουν" λογικά περιλαμβάνει και την spotmechanic και τον υποψήφιο αγοραστή, right? :)

Τέλος πάντων, πολύ το αναλύσαμε.
 

40 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Τέλος πάντων, δεν είναι τόσο φοβερό, εάν θέλεις να είσαι σωστός από την πλευρά σου και για να μη σου ζαλίζει τα τρυφερά ο καθένας και για να μην τρέχεις το αμάξι σου στον κάθε τσοπάνη με τη βούλα να στο ξαντεριάζει, δίνεις ένα 50ρικο, δείχνεις τον έλεγχό σου στους υποψηφίους αγοραστές και όποιος είναι σοβαρός και ενδιαφέρεται ειλικρινά το ψάχνει και με δική του επιμέλεια παραπάνω, εάν θέλει. Δεν είναι αποδεικτικό μέσο σε δικαστήριο να τίθεται υποχρεωτικά υπόψη όλων. Εφόσον η εταιρεία έχει την αντίληψη αυτός που πληρώνει πηδάει κιόλας, εφόσον δεν πληρώνεις κάθεσαι στα αβγά σου. Όχι ότι θα ήταν τόσο φοβερό ξαναλέω να σου δίνουν κι εσένα ένα αντίγραφο από το ραπόρτο, αλλά τέλος πάντων, έτσι κρίνουν, έτσι κάνουν.

Βασικά δεν νομίζω να είναι κοινώς αποδεκτό από τους πάντες ότι το χαρτί από την sm είναι ευαγγέλιο, οπότε δεν είναι σίγουρο πως πληρώνοντας τα 60 (και όχι τα 50 όπως είπες) θα γλιτώσεις από το τρέξιμο κάθε φορά που κάποιος ενδιαφέρεται για το αμάξι σου.

Πάντως έχω βρεθεί πάρα πολλές φορές μπροστά σε έλεγχο αυτοκινήτου που γίνεται από τον μηχανικό/φανοποιό του υποψήφιου αγοραστή, και πάντα μα πάντα ο μηχανικός/φανοποιός επέμενε να ανακοινώσει τα ευρήματα ενώ είναι μπροστά και ο πωλητής ώστε ο τελευταίος να μην έχει καν την υπόνοια πως προσπάθησε να του "θάψει" το αυτοκίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κανενός η γνώμη δεν είναι θέσφατο.

Εγώ πάντως εάν ήθελα να πουλήσω το δικό μου δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να δέχομαι να μπαίνει ο 300 κιλά αηδία Μήτσος μέσα και να διαλύει τα καθίσματα για να δει εάν έχει τζόγο ο λεβιές ταχυτήτων ούτε να μου γδέρνει τη μάσκα ο κυρ Μανώλης για να φέξει με το κινητό και να δει από το καπό εάν υπάρχει καμιά διαρροή ούτε άλλα τέτοια τραγελαφικά, που θα συναντήσεις στο μέσο ελληνικό συνεργείο.Εδώ τα συναντάς στις αντιπροσωπείες, τι να λέμε τώρα, όσοι έχουν ασχοληθεί με τον τρύπιο κουμπαρά που λέγεται τετράτροχο, αντιλαμβάνονται πλήρως το μέγεθος της άγνοιας και της έλλειψης επαγγελματισμού, που επικρατεί στον χώρο. Σκέψου, κατόπιν όλων αυτών, να σου πει και ο Γιαννάκης, που ήρθε να το δει γιατί "ενδιαφέρεται", ότι πλέον δεν ενδιαφέρεται. Εσύ στο μεταξύ θα έχεις χάσει κάμποσες εργατοώρες, την ψυχική σου ηρεμία και κάτι χιλιοστά χρώμα. Εντάξει, από ένα σημείο κι έπειτα ο καθένας αντιλαμβάνεται τον κόσμο γύρω του και την πραγματικότητα διαφορετικά και μπορεί να βρει ό,τι επιχείρημα μπορεί να φανταστεί ο καθένας επί της μιάς ή της άλλης άποψης. Εγώ από την άλλη, χωρίς να θεοποιώ κανέναν, θεωρώ ότι μάλλον η υπηρεσία αυτή ήρθε να καλύψει ένα σοβαρό κενό, που υπήρχε στην εγχώρια αγορά, και γι' αυτό έγινε και τόσο σύντομα αρκετά δημοφηλής. Οπότε μάλλον σε ικανοποιητικό βαθμό το κάλυψε θεωρώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποίησα την υπηρεσία τρεις φορές στο διάστημα Μάϊος - Δεκέμβριος του 2017 οπότε και έψαχνα για αγορά μεταχειρισμένου. Κάθε έλεγχος από 60,00 ευρώ. Στα πρώτα δύο αυτοκίνητα αποκαλύφθηκε ότι είχαν ανέβει σε καλίμπρα, χώρια τα λοιπά μικροπροβλήματα. Στο δεύτερο μάλιστα ο ιδιοκτήτης του οχήματος ο οποίος και το είχε αγοράσει με τη σειρά του μεταχειρισμένο, ορκιζόταν πως δεν ήξερε τίποτα για καλίμπρα. Σε όλους τους ελέγχους έλειπα διότι έγιναν σε πρωινές εργάσιμες ώρες (άφησα έμπιστο άτομο στον τόπο ελέγχο) και σε λίγες ώρες είχα την πλήρη αναφορά στο μειλ μου. Οι φωτογραφίες που συνοδεύουν την αναφορά είναι ιδιαίτερα χρήσιμες τόσο για να τσεκάρεις τα πριν και τα μετά (αν τελικά προβείς στην αγορά) όσο και για τη διαπραγμάτευση. Επίσης είμαι πεπεισμένος πως ένα 20% ακόμη και από μικροφθορές αλλά ορατές στο γυμνό μάτι θα μας ξεφύγουν. Έγραφε π.χ. μικρή γρατζουνιά στο δεξί καθρέπτη και η φωτογραφία έδειχνε μια γρατζουνιά 2 πόντων στην κάτω πλευρά του καθρέπτη την οποία και φυσικά ποτέ μου δεν είδα την πρώτη φορά που τσέκαρα το αμάξι. Συνολικά υπήρξαν πάνω από 30 φωτογραφίες σε κάθε έλεγχο. Στα θετικά της υπηρεσίας ή άμεση έκδοση απόδειξης και το γεγονός πως ενώ τους ζητάς τη γνώμη τους για το αν αξίζει να προχωρήσει η συναλλαγή, δεν σου απαντούν καταφατικά ή αρνητικά αλλά απλώς σου δίνουν όλα τα στοιχεία ώστε να επιλέξεις εσύ. Τουλάχιστον έτσι έγινε με δύο μηχανικούς σε τρεις ελέγχους που έχω κάνει μαζί τους. Επίσης ο έλεγχος διαρκούσε από μία εώς δύο ώρες, κοινώς το ελέγχουν σε αρκετά σημεία και ορισμένες φορές εξονυχιστικά θα έλεγα.

Πριν από ένα χρόνο φίλος αγόρασε αυτοκίνητο και κάλεσε μηχανικό. Άρχισε να το χαιδεύει, άνοιξε καπό, είδε και το εσωτερικό και σε δέκα λεπτά του είπε να το αγοράσει. Τώρα τι πρόλαβε να δει σε αυτά τα δέκα λεπτά και τι κατάλαβε, δεν ξέρω. Ο έμπιστος μηχανικός λοιπον τσίμπησε το 20αρικο για 20 λεπτά δουλειάς (βάζω και το πήγαινε-έλα μέσα) μόνο που τώρα έχασε τον πελάτη γιατί το αμάξι τελικά είχε πρόβλημα και δεν είχε προειδοποιήσει τον φίλο μου. Πριν τρεις μήνες πούλησα το δεύτερο δικό μου αυτοκίνητο σε παζάρι αυτοκινήτων.Ήρθε ένα παλικάρι με έναν φίλο του που έχει φανοβαφείο, ήταν μισή ώρα πάνω από το αυτοκίνητο και στο τέλος το αγόρασαν και έφυγαν. Και διερωτώμαι, πως αγοράζεις ένα αμάξι αν δεν το έχεις δει τουλάχιστον από κάτω; Ειδικός δεν είμαι αλλά φαντάζομαι ότι μπορεί να είναι σάπιο, να προδίδει τρακαρίσματα, να προδίδει καταπόνηση ή και χιλιόμετρα.

Εν κατακλείδι, προσωπικά έμεινα 100% ευχαριστημένος από την υπηρεσία τους και μακάρι να ενστερνιστούν και άλλοι τη φιλοσοφία τους ώστε να έχουμε πολλές επιλογές και ανταγωνιστικές τιμές. Ο "μάστορας" ας κάτσει στο συνεργείο του αν δεν μπορεί να ελέγξει πλήρως το αμάξωμα, να μου δώσει γραπτή αναφορά και να κόψει απόδειξη. Σίγουρα θα χρειαστεί για άλλες εργασίες. Επικροτώ πάντως όλες τις παρόμοιες κινήσεις που γίνονται σε μία από τις πιο βρώμικες αγορές του κόσμου. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, koulkos said:

Χρησιμοποίησα την υπηρεσία τρεις φορές στο διάστημα Μάϊος - Δεκέμβριος του 2017 οπότε και έψαχνα για αγορά μεταχειρισμένου. Κάθε έλεγχος από 60,00 ευρώ. Στα πρώτα δύο αυτοκίνητα αποκαλύφθηκε ότι είχαν ανέβει σε καλίμπρα, χώρια τα λοιπά μικροπροβλήματα. Στο δεύτερο μάλιστα ο ιδιοκτήτης του οχήματος ο οποίος και το είχε αγοράσει με τη σειρά του μεταχειρισμένο, ορκιζόταν πως δεν ήξερε τίποτα για καλίμπρα. Σε όλους τους ελέγχους έλειπα διότι έγιναν σε πρωινές εργάσιμες ώρες (άφησα έμπιστο άτομο στον τόπο ελέγχο) και σε λίγες ώρες είχα την πλήρη αναφορά στο μειλ μου. Οι φωτογραφίες που συνοδεύουν την αναφορά είναι ιδιαίτερα χρήσιμες τόσο για να τσεκάρεις τα πριν και τα μετά (αν τελικά προβείς στην αγορά) όσο και για τη διαπραγμάτευση. Επίσης είμαι πεπεισμένος πως ένα 20% ακόμη και από μικροφθορές αλλά ορατές στο γυμνό μάτι θα μας ξεφύγουν. Έγραφε π.χ. μικρή γρατζουνιά στο δεξί καθρέπτη και η φωτογραφία έδειχνε μια γρατζουνιά 2 πόντων στην κάτω πλευρά του καθρέπτη την οποία και φυσικά ποτέ μου δεν είδα την πρώτη φορά που τσέκαρα το αμάξι. Συνολικά υπήρξαν πάνω από 30 φωτογραφίες σε κάθε έλεγχο. Στα θετικά της υπηρεσίας ή άμεση έκδοση απόδειξης και το γεγονός πως ενώ τους ζητάς τη γνώμη τους για το αν αξίζει να προχωρήσει η συναλλαγή, δεν σου απαντούν καταφατικά ή αρνητικά αλλά απλώς σου δίνουν όλα τα στοιχεία ώστε να επιλέξεις εσύ. Τουλάχιστον έτσι έγινε με δύο μηχανικούς σε τρεις ελέγχους που έχω κάνει μαζί τους. Επίσης ο έλεγχος διαρκούσε από μία εώς δύο ώρες, κοινώς το ελέγχουν σε αρκετά σημεία και ορισμένες φορές εξονυχιστικά θα έλεγα.

Πριν από ένα χρόνο φίλος αγόρασε αυτοκίνητο και κάλεσε μηχανικό. Άρχισε να το χαιδεύει, άνοιξε καπό, είδε και το εσωτερικό και σε δέκα λεπτά του είπε να το αγοράσει. Τώρα τι πρόλαβε να δει σε αυτά τα δέκα λεπτά και τι κατάλαβε, δεν ξέρω. Ο έμπιστος μηχανικός λοιπον τσίμπησε το 20αρικο για 20 λεπτά δουλειάς (βάζω και το πήγαινε-έλα μέσα) μόνο που τώρα έχασε τον πελάτη γιατί το αμάξι τελικά είχε πρόβλημα και δεν είχε προειδοποιήσει τον φίλο μου. Πριν τρεις μήνες πούλησα το δεύτερο δικό μου αυτοκίνητο σε παζάρι αυτοκινήτων.Ήρθε ένα παλικάρι με έναν φίλο του που έχει φανοβαφείο, ήταν μισή ώρα πάνω από το αυτοκίνητο και στο τέλος το αγόρασαν και έφυγαν. Και διερωτώμαι, πως αγοράζεις ένα αμάξι αν δεν το έχεις δει τουλάχιστον από κάτω; Ειδικός δεν είμαι αλλά φαντάζομαι ότι μπορεί να είναι σάπιο, να προδίδει τρακαρίσματα, να προδίδει καταπόνηση ή και χιλιόμετρα.

Εν κατακλείδι, προσωπικά έμεινα 100% ευχαριστημένος από την υπηρεσία τους και μακάρι να ενστερνιστούν και άλλοι τη φιλοσοφία τους ώστε να έχουμε πολλές επιλογές και ανταγωνιστικές τιμές. Ο "μάστορας" ας κάτσει στο συνεργείο του αν δεν μπορεί να ελέγξει πλήρως το αμάξωμα, να μου δώσει γραπτή αναφορά και να κόψει απόδειξη. Σίγουρα θα χρειαστεί για άλλες εργασίες. Επικροτώ πάντως όλες τις παρόμοιες κινήσεις που γίνονται σε μία από τις πιο βρώμικες αγορές του κόσμου. 

Συμφωνώ 200%.

7 hours ago, Joshua21 said:

Αν ακριβολογήσουμε τόσο πολύ τότε είναι ακόμα μεγαλύτερη η αντίφαση, γιατί το πρώτο που είναι "δείξουν" λογικά περιλαμβάνει και την spotmechanic και τον υποψήφιο αγοραστή, right? :)

Τέλος πάντων, πολύ το αναλύσαμε.
 

Βασικά δεν νομίζω να είναι κοινώς αποδεκτό από τους πάντες ότι το χαρτί από την sm είναι ευαγγέλιο, οπότε δεν είναι σίγουρο πως πληρώνοντας τα 60 (και όχι τα 50 όπως είπες) θα γλιτώσεις από το τρέξιμο κάθε φορά που κάποιος ενδιαφέρεται για το αμάξι σου.

Πάντως έχω βρεθεί πάρα πολλές φορές μπροστά σε έλεγχο αυτοκινήτου που γίνεται από τον μηχανικό/φανοποιό του υποψήφιου αγοραστή, και πάντα μα πάντα ο μηχανικός/φανοποιός επέμενε να ανακοινώσει τα ευρήματα ενώ είναι μπροστά και ο πωλητής ώστε ο τελευταίος να μην έχει καν την υπόνοια πως προσπάθησε να του "θάψει" το αυτοκίνητο.

Πάμε άλλη μια: 

-Γεια σας ενδιαφέρομαι για το αυτοκίνητό σας. Θα ήθελα να καλέσω SM να το ελέγξει, δέχεστε?
-Μα είναι άριστο δες εδώ συντήρηση (δείχνοντας τιμολόγια δεκάδων χιλιάδων ευρώ).
-Δεν αντιλέγω, θα ήθελα να ελέγξω την κατάστασή του πριν σας δώσω ΧΧΧΧ(Χ) ευρώ.
-Έστω ΟΚ.
[...έλεγχος...]
-Κύριέ μου πλέον δεν ενδιαφέρομαι για το αυτοκίνητό σας γιατί βγήκε σάπιο.
-😥μα εδώ έχω τόσες διαβεβαιώσεις, τόσα χαρτιά!
-Και όμως δυστυχώς δεν...
-Θα μπορούσατε παρακαλώ να μου στείλετε τον έλεγχο να ενημερωθώ κι εγώ γιατί πέφτω από τα σύννεφα? Τουλάχιστον για να μην συνεχίσω να το πουλάω ως άριστο ή να δω αν κάτι είναι σημαντικό αν ισχύει όντως και να το φτιάξω, δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να παραπλανήσω τους υποψήφιους αγοραστές.

Θεωρείς ότι αυτός ο διάλογος είναι εκτός πραγματικότητας; Εγώ όχι.
Θεωρείς ότι δε θα στον έδινε. Εγώ όχι, λέω ότι θα στον έδινε.
Είναι υποχρεωμένος να στον δώσει; Φυσικά και όχι. Αλλά μπορείς να τον κάνεις και μόνος σου.

Αυτό λέμε τόση ώρα. Και ναι το αυτοκίνητο ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ στην κατάσταση που έλεγε ο SM. Πίστεψέ με το έχω καταλάβει πάρα πολύ καλά αυτό και με κάθε λεπτομέρεια, σχεδόν 100000km του έχω κάνει από τότε που το αγόρασα. Τα καλύτερα 50 (τότε) 60 (τώρα) € για να γλυτώσεις αρκετές χιλιάδες στο εγγύς μέλλον.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Δεν καταλαβαινω τους λογους να καταφυγει καποος σε τετοιο ελεγχο αυτοκινητου τυπου Spot mechanic  .Μπορει να βρει ενα μηχανικο εμπιστο και αν δεν ξερει να ρωτησει να μαθει για να ελεγξει ενα αμαξι .

To καλό που βλέπω σε αυτού του τύπου τις εταιρίες είναι ότι πάνε με checklist

Ο μηχανικός σου, όσο καλός και τίμιος να είναι, δε πρόκειται ποτέ να ψάξει τόσα πολλά πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Συμφωνώ 200%.

Πάμε άλλη μια: 

-Γεια σας ενδιαφέρομαι για το αυτοκίνητό σας. Θα ήθελα να καλέσω SM να το ελέγξει, δέχεστε?
-Μα είναι άριστο δες εδώ συντήρηση (δείχνοντας τιμολόγια δεκάδων χιλιάδων ευρώ).
-Δεν αντιλέγω, θα ήθελα να ελέγξω την κατάστασή του πριν σας δώσω ΧΧΧΧ(Χ) ευρώ.
-Έστω ΟΚ.
[...έλεγχος...]
-Κύριέ μου πλέον δεν ενδιαφέρομαι για το αυτοκίνητό σας γιατί βγήκε σάπιο.
-😥μα εδώ έχω τόσες διαβεβαιώσεις, τόσα χαρτιά!
-Και όμως δυστυχώς δεν...
-Θα μπορούσατε παρακαλώ να μου στείλετε τον έλεγχο να ενημερωθώ κι εγώ γιατί πέφτω από τα σύννεφα? Τουλάχιστον για να μην συνεχίσω να το πουλάω ως άριστο ή να δω αν κάτι είναι σημαντικό αν ισχύει όντως και να το φτιάξω, δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να παραπλανήσω τους υποψήφιους αγοραστές.

Θεωρείς ότι αυτός ο διάλογος είναι εκτός πραγματικότητας; Εγώ όχι.
Θεωρείς ότι δε θα στον έδινε. Εγώ όχι, λέω ότι θα στον έδινε.
Είναι υποχρεωμένος να στον δώσει; Φυσικά και όχι. Αλλά μπορείς να τον κάνεις και μόνος σου.

Αυτό λέμε τόση ώρα. Και ναι το αυτοκίνητο ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ στην κατάσταση που έλεγε ο SM. Πίστεψέ με το έχω καταλάβει πάρα πολύ καλά αυτό και με κάθε λεπτομέρεια, σχεδόν 100000km του έχω κάνει από τότε που το αγόρασα. Τα καλύτερα 50 (τότε) 60 (τώρα) € για να γλυτώσεις αρκετές χιλιάδες στο εγγύς μέλλον.

Εγώ προσωπικά - όπως έγραψα και πιο πριν - θεωρώ ότι αυτό στα bold είναι λίγο αντιφατικό με το "Σιγά μην σου κοινοποιήσουν τα αποτελέσματα του ελέγχου για τον οποίο δεν πλήρωσες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Συμφωνώ 200%.

Πάμε άλλη μια: 

-Γεια σας ενδιαφέρομαι για το αυτοκίνητό σας. Θα ήθελα να καλέσω SM να το ελέγξει, δέχεστε?
-Μα είναι άριστο δες εδώ συντήρηση (δείχνοντας τιμολόγια δεκάδων χιλιάδων ευρώ).
-Δεν αντιλέγω, θα ήθελα να ελέγξω την κατάστασή του πριν σας δώσω ΧΧΧΧ(Χ) ευρώ.
-Έστω ΟΚ.
[...έλεγχος...]
-Κύριέ μου πλέον δεν ενδιαφέρομαι για το αυτοκίνητό σας γιατί βγήκε σάπιο.
-😥μα εδώ έχω τόσες διαβεβαιώσεις, τόσα χαρτιά!
-Και όμως δυστυχώς δεν...
-Θα μπορούσατε παρακαλώ να μου στείλετε τον έλεγχο να ενημερωθώ κι εγώ γιατί πέφτω από τα σύννεφα? Τουλάχιστον για να μην συνεχίσω να το πουλάω ως άριστο ή να δω αν κάτι είναι σημαντικό αν ισχύει όντως και να το φτιάξω, δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να παραπλανήσω τους υποψήφιους αγοραστές.

Θεωρείς ότι αυτός ο διάλογος είναι εκτός πραγματικότητας; Εγώ όχι.
Θεωρείς ότι δε θα στον έδινε. Εγώ όχι, λέω ότι θα στον έδινε.
Είναι υποχρεωμένος να στον δώσει; Φυσικά και όχι. Αλλά μπορείς να τον κάνεις και μόνος σου.

Αυτό λέμε τόση ώρα. Και ναι το αυτοκίνητο ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ στην κατάσταση που έλεγε ο SM. Πίστεψέ με το έχω καταλάβει πάρα πολύ καλά αυτό και με κάθε λεπτομέρεια, σχεδόν 100000km του έχω κάνει από τότε που το αγόρασα. Τα καλύτερα 50 (τότε) 60 (τώρα) € για να γλυτώσεις αρκετές χιλιάδες στο εγγύς μέλλον.

Πάμε άλλη μια 

- γεια σας ενδιαφέρομαι για το αυτοκίνητο σας θέλω να καλέσω τη SM να το δει δέχεστε;

- το αμάξι είναι αριστο η ανακατασκευή και η συντήρηση έχει κοστίσει σχεδόν 100 χιλιάρικα για να πάρει classiche certification από την εταιρεία που βεβαιώνει ότι είναι σε κατάσταση concours. 

-Δεν αντιλέγω, θα ήθελα να ελέγξω την κατάστασή του πριν σας δώσω ΧΧΧΧ(Χ) ευρώ.

- Φυσικά δεν υπάρχει πρόβλημα με τον έλεγχο αλλά Θεωρώ ότι ένα αμάξι που κοστίζει ένα ποσό ΧΧΧΧΧΧ€ δεν μπορεί να ελεγχθεί στο πεζοδρόμιο από κάποιον που το πιο πιθανό έχει δει αντίστοιχο αμάξι μόνο στο internet και όχι από κοντά. Θα ήθελα ο έλεγχος να γίνει στην επίσημη αντιπροσωπεία.

-Μα η SM κάνει τυποποιημένους ελέγχους 

- Αν θέλετε κάντε μια check list με τα πράγματα που θέλετε να ελεγχθούν αλλά θα γίνει στην επίσημη αντιπροσωπεία απο τους τεχνικους της που είναι εξειδικευμένοι και εκπαιδευμένοι σε αυτά τα αυτοκίνητα και φυσικά μπορείτε να έχετε μαζί σας και δικό σας έλεγχο. 

-Ξέρετε εκεί είναι ακριβά, ζήτησαν σε γνωστό μου για ιμαντες και γενικό σέρβις  9 χιλιάρικα!!!

- Συγγνώμη κύριε μου αν δεν είστε διατεθειμένος να δώσετε αυτά τα λεφτά για έλεγχο δεν είστε γι αυτό το αμάξι. 

 

Θεωρεις ότι αυτός ο διάλογος είναι εκτός πραγματικότητας; 

Θα πρέπει να δεχτώ τη γνώμη ενός enthusiast όπως τους αποκαλεί η SM ή ενός professional; 

Και το ξαναλέω ακόμα μια φορά δεν εννοείται έλεγχος μεταχειρισμένου χωρίς να παίρνουν δεδομένα από ecu ειδικά σε σύγχρονα αμάξια που σε πολλές περιπτώσεις ειδικά στις μεγαλες κατηγορίες έχουν πάνω από 100 ecu. 

Αν μιλήσουμε για τον έλεγχο που κάνουν στη βαφή και εκεί είναι ελλιπής. Χρησιμοποιούν ένα φτηνό paint thickness gauge το οποίο μετράει το πάχος μόνο σε μεταλλικές επιφάνειες και όχι πλαστικές ούτε φυσικά δίνει μετρήσεις πάχους για το κάθε layer της βαφής. Αν πχ έχω ένα αυτοκίνητο που έχω τρακάρει μια πόρτα και βρήκα ίδιο χρωμα μεταχειρισμένη και τη βάλω πάνω θα πουν ότι το αμάξι είναι αβαφο 😛 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικους μηνες βασιστηκα σε φιλο-μηχανικο και στην αντιπροσωπεια για αγορα ενος αυτοκινητου σε πολη που βρισκομουν αρκετα μακρια και δεν ειχα γνωστο συνεργειο, και μετα καταλαβα οτι εκανα λαθος που δεν επελεξα την spotawheel. Οχι πως επαθε κατι το αμαξι(εχει κανει 16.000 χλμ χωρις να βγαλει το παραμικρο), αλλα ο ελεγχος που εκαναν ηταν τελειως του ποδιου, που σε συγκριση με τα αυστηρα καθορισμενα κριτηρια της spotawheel,θα μπορουσουν να μην φανουν παρα πολυ προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2018 στις 12:58 ΜΜ, Mansora είπε

Πάμε άλλη μια 

- γεια σας ενδιαφέρομαι για το αυτοκίνητο σας θέλω να καλέσω τη SM να το δει δέχεστε;

- το αμάξι είναι αριστο η ανακατασκευή και η συντήρηση έχει κοστίσει σχεδόν 100 χιλιάρικα για να πάρει classiche certification από την εταιρεία που βεβαιώνει ότι είναι σε κατάσταση concours. 

-Δεν αντιλέγω, θα ήθελα να ελέγξω την κατάστασή του πριν σας δώσω ΧΧΧΧ(Χ) ευρώ.

- Φυσικά δεν υπάρχει πρόβλημα με τον έλεγχο αλλά Θεωρώ ότι ένα αμάξι που κοστίζει ένα ποσό ΧΧΧΧΧΧ€ δεν μπορεί να ελεγχθεί στο πεζοδρόμιο από κάποιον που το πιο πιθανό έχει δει αντίστοιχο αμάξι μόνο στο internet και όχι από κοντά. Θα ήθελα ο έλεγχος να γίνει στην επίσημη αντιπροσωπεία.

-Μα η SM κάνει τυποποιημένους ελέγχους 

- Αν θέλετε κάντε μια check list με τα πράγματα που θέλετε να ελεγχθούν αλλά θα γίνει στην επίσημη αντιπροσωπεία απο τους τεχνικους της που είναι εξειδικευμένοι και εκπαιδευμένοι σε αυτά τα αυτοκίνητα και φυσικά μπορείτε να έχετε μαζί σας και δικό σας έλεγχο. 

-Ξέρετε εκεί είναι ακριβά, ζήτησαν σε γνωστό μου για ιμαντες και γενικό σέρβις  9 χιλιάρικα!!!

- Συγγνώμη κύριε μου αν δεν είστε διατεθειμένος να δώσετε αυτά τα λεφτά για έλεγχο δεν είστε γι αυτό το αμάξι. 

Θεωρεις ότι αυτός ο διάλογος είναι εκτός πραγματικότητας; 

Θα πρέπει να δεχτώ τη γνώμη ενός enthusiast όπως τους αποκαλεί η SM ή ενός professional; 

Και το ξαναλέω ακόμα μια φορά δεν εννοείται έλεγχος μεταχειρισμένου χωρίς να παίρνουν δεδομένα από ecu ειδικά σε σύγχρονα αμάξια που σε πολλές περιπτώσεις ειδικά στις μεγαλες κατηγορίες έχουν πάνω από 100 ecu. 

Αν μιλήσουμε για τον έλεγχο που κάνουν στη βαφή και εκεί είναι ελλιπής. Χρησιμοποιούν ένα φτηνό paint thickness gauge το οποίο μετράει το πάχος μόνο σε μεταλλικές επιφάνειες και όχι πλαστικές ούτε φυσικά δίνει μετρήσεις πάχους για το κάθε layer της βαφής. Αν πχ έχω ένα αυτοκίνητο που έχω τρακάρει μια πόρτα και βρήκα ίδιο χρωμα μεταχειρισμένη και τη βάλω πάνω θα πουν ότι το αμάξι είναι αβαφο 😛 

θα συμφωνήσω εδώ. Θα πάω να αγοράσω Ferrari και θα πάω με το spotmechanic? Δεν είναι tsi να έχεις δει άπειρα και με γνωστές πανω κάτω ευπάθειες. Ιδιαίτερα αυτοκίνητα, ειδικής χρήσης και χρειάζονται και ιδιαίτερο έλεγχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Ξεθάβω και ρωτάω αν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει αγορά από το spotawheel. Υποψιάζομαι ότι έχοντας χτίσει φήμη μέσω του spotmechanic παίζει να κατεβάζουν κι αυτοί χιλιόμετρα ή να είναι κάπως "επιεικείς" με τα δικά τους αυτοκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, dali13gr είπε

Ξεθάβω και ρωτάω αν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει αγορά από το spotawheel. Υποψιάζομαι ότι έχοντας χτίσει φήμη μέσω του spotmechanic παίζει να κατεβάζουν κι αυτοί χιλιόμετρα ή να είναι κάπως "επιεικείς" με τα δικά τους αυτοκίνητα.

Καλησπερα σας.Ειμαι έτοιμος να αγοράσω από αυτούς όντας ευχαριστημένος από τους ελέγχους που έκαναν σε μεταχειρισμένα της επιλογής μου.Δεν ξέρω αν γυρίζουν η όχι τα χιλιόμετρα το βασικό είναι οτι στο στέλνουν όπου θες το αμάξι τσάμπα και μπορείς να το δει και αμα βρεις  κάτι που δεν το ανάφεραν το επιστρέφεις μέσα σε λίγες μέρες 

Επεξ/σία από Βασιλης 123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασιλης 123 είπε

Καλησπερα σας.Ειμαι έτοιμος να αγοράσω από αυτούς όντας ευχαριστημένος από τους ελέγχους που έκαναν σε μεταχειρισμένα της επιλογής μου.Δεν ξέρω αν γυρίζουν η όχι τα χιλιόμετρα το βασικό είναι οτι στο στέλνουν όπου θες το αμάξι τσάμπα και μπορείς να το δεις να το ελέγξεις και αμα δεις κάτι που δεν το ανάφεραν το επιστρέφεις μέσα σε λίγες μέρες 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εννοείς ότι σου φέρνουν το αμάξι που θέλεις σε δικό σου μηχανικό για έλεγχο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dali13gr είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εννοείς ότι σου φέρνουν το αμάξι που θέλεις σε δικό σου μηχανικό για έλεγχο; 

Όχι πες ότι μένεις επαρχία Λαμία ξέρω γω λαρισα οπουδήποτε.Οταν το αγοράσεις αυτοί στο ετοιμάζουν με σέρβις βιολογικό και στο στέλνουν σπίτι σου δωρεάν χωρίς χρέωση.Απλα αμα το δεις εστ ότι έχει κάτι που δεν αναφέρθηκε τους παίρνεις τηλ και το επιστρέφεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Βασιλης 123 είπε

Όχι πες ότι μένεις επαρχία Λαμία ξέρω γω λαρισα οπουδήποτε.Οταν το αγοράσεις αυτοί στο ετοιμάζουν με σέρβις βιολογικό και στο στέλνουν σπίτι σου δωρεάν χωρίς χρέωση.Απλα αμα το δεις εστ ότι έχει κάτι που δεν αναφέρθηκε τους παίρνεις τηλ και το επιστρέφεις 

Α, ναι, αυτό το διάβασα. Βέβαια δεν το εμπιστεύομαι και πολύ αυτό το σύστημα ή αν ισχύει ότι μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται. Ή αν θα ισχυριστούν ότι έγινε μετά την παράδοση ό,τι έγινε. Προσοχή στα ψιλά γράμματα θέλει αυτό. Ευχαριστώ και πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί μερικοί δε κοιτάτε αμάξια απευθείας από ιδιώτες και τα παίρνετε με καπέλο από αυτούς...; 

Χλμ πάντως δε πιστεύω οτι κατεβάζουν, με είχαν προσεγγίσει για ένα μικρό που πουλάω με 40000 χλμ και μου είχαν εξηγήσει τον τρόπο που λειτουργούν (προωθούν  αμάξια ιδιωτών με έως 150000χλμ με ανάλογο καπέλο στην τιμή και ο ιδιοκτήτης πληρώνει τον έλεγχο 50€). Διαφωνώ με τον τρόπο λειτουργίας τους, αν θέλω αμάξι θα πάρω από ιδιώτη και θα το ελέγξω σε σοβαρό μάστορα και μέσω αντιπροσωπείας ΚΤΕΟ κλπ για χλμ  και τέλος...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...