Προς το περιεχόμενο

VDSL Ανθούπολη,Περιστέρι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

 

Θα μετακομίσω λόγω δουλειάς στο Περιστέρι, και θέλω να δω τι ίντερνετ να βάλω. Είμαι 500-600 μέτρα από το σταθμό του μετρό (Ανθούπολη), ανάμεσα στο σταθμό του μετρό και στο άλσος Περιστερίου.

 

Θα ήθελα, ιδανικά, να βάλω μια απλή adsl σύνδεση wind, ή vodafone, κτλ, αλλά επειδή δεν ξέρω την περιοχή, είπα να ρωτήσω αν θα έχω κάπως αξιόλογες ταχύτητες, ή αν πρέπει να δω ΟΤΕ.

Να σημειώσω ότι όταν έκανα έλεγχο διαθεσιμότητας στο site της vodafone, δεν μου βγάζει διαθέσιμο το vdsl 30, μόνο το vdsl 50 (μάλλον επειδή το 50άρι έχει οπτική ίνα, ενώ η ποιότητα του σκέτου dsl (όπως φαντάζομαι θα είναι το 30άρι) είναι κακή, και γι'αυτό δεν μπορεί καν να υποστηρίζει το 30αρι).

 

Έχει κάποιος εικόνα/εμπειρία από την περιοχή, να με συμβουλεύσει;

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Γενικα θαρρω ολο το περιστερι πλεον σηκωνει vdsl 50αρα Ote.
Απο εκει και περα αναλογα τον παροχο βλεπεις και την διαθεσιμοτητα.

Για εμενα προχωρα αφοβα, βρες ενα πακετο που να σε βολευει. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/11/2018 at 00:51, divo said:

Ολα θες να τα μαθεις? 😀😀😀 οχι ειναι σε συγκεκριμενες καρτες........

Ειναι με βαση το KV αλλα οχι στο online. Μέτρηση απόστασης βασικά απο cartex και συγκεκριμενος αλγοριθμος. Στα εργαλεια που εχουν στα sales μονο.

Το σιγουρο πάντως ειναι σε αυτες τις περιπτωσεις, ο τεχνικος της γειτονιας ή το τεχνικο τμημα. Ο τεχνικος δεν διακινδυνευει να σου πει παραμύθια σε ταχυτητες γιατι ξερει οτι θα το δωσεις βλαβη και θα φαει επαναλαμβανομενες μετα....

 

α.ε να μην ρωτησω και να μην μαθω:P . οταν βλεπεις να παιζει vectoring και ξαφνικα σε μια καμπινα να γινεται κατι(δεν ξερω αν κατεργησαν το vectoring εκει προς ωρας) ε ναι αναρωτιεσαι τι εγινε.αν καταλαβα τα σχεδον 100 τα επιανε με vectoring και μετα το εβγαλαν?

β.αν το υπολογιζουν με βαση το kv και βγαινει σωστα τοτε μια χαρα.το καλο ειναι επειδη ολο το Dslam ειναι του οτε μπορεις να δεις και αυτοι που παιζουν ηδη σε τι ταχυτητα ειναι. κατα τα αλλα και το μηκος του χαλκου μπορει να μετρηθει οποτε να ξερεις ποσο χαλκο εχεις μπροστα σου. απο την αλλη βεβαια ειναι και η ποιοτητα του χαλκου.ο τεχνικος που παει βλαβες και ενεργοποιησεις συνεχεια ναι ειναι μια αξιοπιστη πηγη :P. ο τεχνικος δεν διακινδυνευει να πει ψεματα αλλα δεν χρειαζεται να πει αυτος.ας ειναι καλα τα τμηματα πωλησεων ολων των εταιρειων.ναι θα πιασετε 24 Mbit ναι θα πιασετε και σημα απο τον αρη με το νεο Router.Ναι θα καλυψετε ολο το σπιτι των 300τμ  μονο με ενα router.ναι εγγυημενα 100 μην σας πω και 150 οτι θα εχετε:P.

γ.τι εννοεις ειναι με βαση το Kv αλλα οχι στο online?στο Online εννοεις αυτο που βλεπει ο χρηστης στο wizard. αυτο αυτα που εμφανιζει ειναι με βαση το Kv ή οπως εγραψα ειναι γενικα με την περιοχη και αν τα κv εχουν γινει vectoring ή οχι??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, InternaL είπε

Καλημέρα,

Γενικα θαρρω ολο το περιστερι πλεον σηκωνει vdsl 50αρα Ote.
Απο εκει και περα αναλογα τον παροχο βλεπεις και την διαθεσιμοτητα.

Για εμενα προχωρα αφοβα, βρες ενα πακετο που να σε βολευει. :) 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αν βάλω μια απλή 24αρα adsl γραμμή από Vodafone ή wind θα έχω μια σχετικά ικανοποιητικη σύνδεση, ή η ταχύτητα θα είναι τόσο χαμηλή που θα αναθεματίζω την ώρα και την στιγμή που το τσιγκουνευτηκα; 

Επεξ/σία από enteacher04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, enteacher04 said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αν βάλω μια απλή 24αρα adsl γραμμή από Vodafone ή wind θα έχω μια σχετικά ικανοποιητικη σύνδεση, ή η ταχύτητα θα είναι τόσο χαμηλή που θα αναθεματίζω την ώρα και την στιγμή που το τσιγκουνευτηκα; 

αν τα kv ειναι του οτε και βαλεις adsl 24/1 θα παρεις απο το αστικο κεντρο και θα βριζεις.αν βαλεις οτε το πιο πιθανο ειναι να σου δωσουν adsl απο το Kv.απο την αλλη βεβαια μπορει το 24 αρι του οτε να εχει οσο εχει το 50 της wind/vodafone οποτε καλυτερα να πας εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, divo είπε

οι καμπινες στο περιστερι ειναι οοοολες Οτε. Αυτο σημαινει οτι και 24αρι να βαλεις θα παρεις απο vdsl καμπινα και θα ειναι 24. Αν παρεις απο παροχο 24αρι θα ειναι κανονικα απο το κεντρο οπως παλια. Αυτο σημαινει οτι θα εχεις χαλκο και οσο πιασει. Στην περιοχη που λεσ νομιζω οτι ειναι γυρω στο 7-10.

στον οτε εχω την εντυπωση οτι τα 50αρια πλεον μια και δεν εχει  30αρι (καταργηθηκε), εχουν χαμηλώσει πολυ και ξεκινανε απο 31 ή 33 ευρο.  Κανε την ερευνα σου  και αν θες οτε στειλε μ μνμ να σου πω τι θα κανεις.

Δεν είμαι τόσο σχετικός, ούτε έχω καταλήγει ακόμα κάπου - αν και με τα νούμερα που μου λέτε για 7-10, μάλλον δε θα είμαι ευχαριστημένος με το σκέτο adsl, και άρα θα κοιτάξω για 50αρα.

Έχω παραθέσει και ένα screenshot από το router μου στο παλιό σπίτι, σε διαφορετική περιοχή - είμαι με μια απλά adsl σύνδεση wind, και είμαι ικανοποιημένος. Αν διαβάζω όμως καλά αυτά τα στατιστικά, πιάνω 13, που είναι πολύ παραπάνω από 7-10 (μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει αυτό; όπς είπα, είμαι λίγο άσχετος, και μπορεί να διαβάζω άλλα ντ'άλλων)

phimpme1547664884348.png

Επεξ/σία από enteacher04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, divo said:

οι καμπινες στο περιστερι ειναι οοοολες Οτε. Αυτο σημαινει οτι και 24αρι να βαλεις θα παρεις απο vdsl καμπινα και θα ειναι 24. Αν παρεις απο παροχο 24αρι θα ειναι κανονικα απο το κεντρο οπως παλια. Αυτο σημαινει οτι θα εχεις χαλκο και οσο πιασει. Στην περιοχη που λεσ νομιζω οτι ειναι γυρω στο 7-10.

στον οτε εχω την εντυπωση οτι τα 50αρια πλεον μια και δεν εχει  30αρι (καταργηθηκε), εχουν χαμηλώσει πολυ και ξεκινανε απο 31 ή 33 ευρο.  Κανε την ερευνα σου  και αν θες οτε στειλε μ μνμ να σου πω τι θα κανεις. 

Το online που βλεπει ο πελατης στο site, δεν ειναι ενημερωμενο και βγαινει με διαφορετικο τροπο οχι και τοσο....σιγουρο.

ναι για το Online ελεγα που βλεπει ο πελατης.αρα πραγματι μπορει να λεει πχ 100 και να μην δινει στην πραξη.καλα τετοια λαθακια λογικο να υπαρχουν.

16 hours ago, InternaL said:

Εμενα που 2 εβδομαδες που το γυρισα σε 50αρα ξανα εγινε διαθεσιμη η 100αρα; χααχαχαχαχαχαχ

αν αλλαξε κατι στο attainable τοτε ισως να σημαινει οτι παιζει με vectoring.αν δεν αλλαξε τοτε......

13 hours ago, enteacher04 said:

Δεν είμαι τόσο σχετικός, ούτε έχω καταλήγει ακόμα κάπου - αν και με τα νούμερα που μου λέτε για 7-10, μάλλον δε θα είμαι ευχαριστημένος με το σκέτο adsl, και άρα θα κοιτάξω για 50αρα.

Έχω παραθέσει και ένα screenshot από το router μου στο παλιό σπίτι, σε διαφορετική περιοχή - είμαι με μια απλά adsl σύνδεση wind, και είμαι ικανοποιημένος. Αν διαβάζω όμως καλά αυτά τα στατιστικά, πιάνω 13, που είναι πολύ παραπάνω από 7-10 (μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει αυτό; όπς είπα, είμαι λίγο άσχετος, και μπορεί να διαβάζω άλλα ντ'άλλων)

phimpme1547664884348.png

το τι ειχες στο παλιο σπιτι δεν λεει κατι στο τι θα εχεις σε αλλο σπιτι στην ιδια ή σε αλλη περιοχη.μπορει να εισαι 20 που λεει ο λογος μπορει να εισαι και 1.οποτε αν μπορεις vdsl τοτε καλο θα ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, InternaL said:

Με τα νευρα μου παιζουν.. αλλα ας μην το συζητησουμε.. σε random στιγμες, ενω ο router γραφει 49999, εχω 1mbit και θελει rr o router

speedport rulez εκτος αν ειναι θεμα γραμμης πχ να σηκωνει πολλα errors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαλλον speedport... αλλα κανω ερευνα για αλλο ρουτερ για να δω αν αξιζει. αν και εχω δει και ακουσει για πολυ μεγαλες αποκλισεις απο third party router και router του οτε.

Επεξ/σία από InternaL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, InternaL said:

Μαλλον speedport... αλλα κανω ερευνα για αλλο ρουτερ για να δω αν αξιζει. αν και εχω δει και ακουσει για πολυ μεγαλες αποκλισεις απο third party router και router του οτε.

το Fritz 7590 Και 7530 υπαρχουν μετα που ειναι και Super vectoring και το 7590 το δινει και ο οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
11 λεπτά πριν, InternaL είπε

Late follow up..

Προς περιστεριωτες:

Πως τα πατε με τις γραμμες σας;

Εχετε αποκλισεις; paranormal activities? :P 

Μια χαρά πάνε.

Μην το γκαντεμιαζεις

😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...