Προς το περιεχόμενο

Η Intel ανακοίνωσε τον πρώτο ξεκλείδωτο και overclockable επεξεργαστή τύπου Core i3


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

I3 και 200ευρώ.......Και το άρμεγμα συνεχίζει από την intel ..... "Φημολογείται ότι το chip θα κοστίζει $177" ......(aka 200ευρώ εδώ στην Ελλάδα)...... ένας dual core εν έτη 2017 θα ήταν σοφό να είχε 100ευρώ και να ήταν και Κ αν ήθελε να μοσχοπουλήσει η intel......Από εκεί και πέρα fail επένδυση θα είναι μιας και θα χρειάζεται z μητρική + έξτρα ψύξη.....αφού οι 4-core και σε συνδυασμό με μία Η ή Β mobo θα έρχονται στην ίδια τιμή  και θα  του τινάζουν τα πινάκια του i3 πολύ απλά και χωρίς κλόκια!Άντε να βγάλει και τα όπλα της η amd με τους zen να ανέβει λίγο ο ανταγωνισμός διότι η intel έχει ξεφύγει απλά και λιτά.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παλιά έπερνες i5 ξεκλείδωτο με λίγο παραπάνω λεφτά...

 

Τελικά ότι έχει το i μπροστά, πουλιέται ακριβά...

μαλλον ειναι καιρος να αρχισουμε να λεμε κι εμεις στην ιντελ κανα i.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I3 και 200ευρώ.......Και το άρμεγμα συνεχίζει από την intel ..... "Φημολογείται ότι το chip θα κοστίζει $177" ......(aka 200ευρώ εδώ στην Ελλάδα)...... ένας dual core εν έτη 2017 θα ήταν σοφό να είχε 100ευρώ και να ήταν και Κ αν ήθελε να μοσχοπουλήσει η intel......Από εκεί και πέρα fail επένδυση θα είναι μιας και θα χρειάζεται z μητρική + έξτρα ψύξη.....αφού οι 4-core και σε συνδυασμό με μία Η ή Β mobo θα έρχονται στην ίδια τιμή  και θα  του τινάζουν τα πινάκια του i3 πολύ απλά και χωρίς κλόκια!Άντε να βγάλει και τα όπλα της η amd με τους zen να ανέβει λίγο ο ανταγωνισμός διότι η intel έχει ξεφύγει απλά και λιτά.....

 

 

οι διπυρηνοι Celeron ξεκινουν απο 35 ευρω

 

ενας Pentium G3250 κοστιζει ενα 50αρικο

 

οι Core i3  ξεκινουν απο 115 ευρω

 

πριν απο 2 χρονια εστησα ενα Htpc για συγγενη  σε mini atx με Pentium G, 4gb ram, ssd με συνολικο κοστος λιγοτερο απο 150 ευρω, ακομα παει σφαιρα και ειναι  απειρως πιο γρηγορο απο τον Pentium I στα 90Mhz με 16mb ram δισκο 650mb και 15αρα οθονη οπου πριν 20 χρονια ολα αυτα κοστιζαν σχεδον 1εκ δραχμες!

 

επισης ειναι απειρως πιο γρηγορο και απο τον παλιo Pentium 4 που αντικατεστησε και ειναι και ο λογος που εχουν σταματησει να πουλιουνται Pentium 4 εδω στις αγγελιες του  Ινσομνια γιατι δεν εχει κανενα νοημα

 

η τεχνολογια ειναι παρα πολυ φτηνη πλεον και ο οποιοσδηποτε μπορει να στησει ενα αξιοπιστο και γρηγορο μηχανημα για καθημερινες εργασιες με κατω απο 200 ευρω

 

ο μεσος πιτσιρικος ομως, ή ο εχων μυαλα πιτσιρικου, δεν βλεπει την μεγαλυτερη εικονα, γιατι θελει με 100 ευρω να παρει τουμπανο επεξεργαστη για να παιζει το τελευταιο crysis στα 4k με 144 fps και 16xΑΑ

 

------------------------------------------------------------------------------------------

εχει μαλλιασει η γλωσσα να λεμε

οτι η τεχνολογια στα desktop εχει κορεστει και ο κυκλος αναβαθμισης εχει μεγαλωσει, ολοι προσανατολιζονται στα υβριδικα λαπτοπς/ταμπλετς, αυτο συμφερει και ειναι καλο για ολους

 

και απο την αλλη η ιντελ ειναι υποχρεωμενη να βγαζει νεους επεξεργαστες καθε χρονο ακομα κι αν αλλαζε μονο την ταμπελα γιατι την πιεζουν οι κατασκευαστες και οι προμηθευτες hardware γιατι απλουστατα δε μπορεις να εχεις στο ραφι ενα προιον τεχνολογιας με ιδια χαρακτηριστικα πανω απο ενα χρονο γιατι μετα οχι μονο δε θα πεσουν οι τιμες, ουτε καν θα μεινουν σταθερες, αλλα θα παρουν την ανηφορα...

 

για σενα που δεν το καταλαβαινεις ο επεξεργαστης που βγαινει βελτιωμενος καθε χρονο κατα μολις 10-15% τον οποιο κραζεις που δεν θα αγορασεις ειναι αυτος που κραταει τις τιμες σταθερες και σου επιτρεπει να αναβαθμισεις σε προσιτες τιμες καθε ~5 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

για σενα που δεν το καταλαβαινεις ο επεξεργαστης που βγαινει βελτιωμενος καθε χρονο κατα μολις 10-15% τον οποιο κραζεις που δεν θα αγορασεις ειναι αυτος που κραταει τις τιμες σταθερες και σου επιτρεπει να αναβαθμισεις σε προσιτες τιμες καθε ~5 χρονια

Mαλλον εσυ δεν καταλαβαινεις...Πως ακριβως αυτη η στασιμοτητα σε επιδοσεις και η μικρη αυξηση τιμης σου επιτρεπει να αναβαθμιζεις καθε 5χρονια? Οτι ας πουμε τον Απριλη που μας ερχεται θα αναβαθμισεις τον 3570k (ο οποιος βγηκε το 2012) να παρεις τι? 

 

Και δεν λεω οτι χρειαζεται αναβαθμιση, συμφωνω μαζι σου. Το hw 5ετιας πλεον κραταει δυνατα. Δεν ειναι αυτο το point. Το point ειναι οτι τα +60 και τα +100 που κοστιζουν οι i5 και οι i7 δεν δικαιολογουνται παρα μονο απο την ελλειψη ανταγωνισμου. Κοινως, βρισκει και τα κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλλον εσυ δεν καταλαβαινεις...Πως ακριβως αυτη η στασιμοτητα σε επιδοσεις και η μικρη αυξηση τιμης σου επιτρεπει να αναβαθμιζεις καθε 5χρονια? Οτι ας πουμε τον Απριλη που μας ερχεται θα αναβαθμισεις τον 3570k (ο οποιος βγηκε το 2012) να παρεις τι? 

 

Και δεν λεω οτι χρειαζεται αναβαθμιση, συμφωνω μαζι σου. Το hw 5ετιας πλεον κραταει δυνατα. Δεν ειναι αυτο το point. Το point ειναι οτι τα +60 και τα +100 που κοστιζουν οι i5 και οι i7 δεν δικαιολογουνται παρα μονο απο την ελλειψη ανταγωνισμου. Κοινως, βρισκει και τα κανει.

 

 

δεν υπαρχει 60+ διαφορα πηγαινε στις προηγουμενα ποστ να δεις τα συγκριτικα και προκαλω οποιονδηποτε να κανουμε συγκριση ιδιους πυρηνες στα ιδια Ghz πριν 5-7 χρονια με το σημερα

 

- ιδιοι πυρηνες στα ιδια Ghz μεσα σε μια 7ετια εχουν σχεδον διπλασια ισχυ

- εχουν 3 φορες λιγοτερη καταναλωση

- OC απο τη μανα τους

- ενσωματωμενη gpu

- δε χρειαζονται πλεον ακριβα mobo για OC

- δε χρειαζονται εξτρα coolers για ψυξη και OC

 

now do the math

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ χέστηκα για τα γραφικά της intel, ΑΛΛΑ

 

δε με χαλάει να υπάρχουν στο λάπτοπ μου πχ για να μην έχω ξεχωριστή κάρτα να καίω παραπάνω, να ζεσταίνει παραπάνω και να μην τη κάνω τίποτα

 

στο γραφείο δε θα με χάλαγε καθόλου να μου είχαν τον επεξεργαστή που έχω σπίτι ή κάτι ανάλογο να κάνω πιο εύκολα τη δουλειά μου με τα ενσωματωμένα γραφικά, για να χαζεύω yt είναι υπεραρκετά 

 

και τέλος δε με χαλάει που αν μείνω χωρίς κάρτα (πχ πούλησα και έμεινα κάποιες μέρες χωρίς, ή σε περίπτωση βλάβης) να έχω εναλλακτική ώστε να μην έχω ένα τελείως άχρηστο κουτί 

 

με λίγα λόγια ας υπάρχουν και αχρείαστα να είναι, αλλά δεν είναι ουσιαστικό selling point για πολλούς ειδικά στα high end μοντέλα και ούτε βρίσκω κάποιο λόγο να το πληρώνουμε εξτρά, επιλογή τους είναι στο κάτω κάτω ας έδιναν και εκδόσεις χωρίς αυτά, όχι να τα βάζουν με το στανιό και να τα χρησιμοποιούν ως δικαιολογία για τις τιμές τους

 

βέβαια το πρόβλημά μου εμένα παραμένει το να πληρώνεις εξτρά τους Κ 

Δεν αναφέρομαι στην ύπαρξη τους αλλά στην εξέλιξη και το budget που πέφτει όταν εγώ πληρώνω 300 ευρώ για επεξεργαστή,στα laptop καλά κάνουν αλλά σε desktop i7 ποιος ο λόγος να πληρώνεις κάτι που δεν το χρειάζεσαι ? 

δηλαδή ντε και καλά να πληρώσεις το development των HD graphics που θα χρησιμεύσουν αλλού και στο φορτώνουν με το ζόρι ? 

και μη μου πεις ότι υπάρχει περίπτωση να μην χρειάζεσαι gpu αν χρειάζεσαι I7,μόνο και μόνο για λόγους πχ να σου χαλάσει η gpu και να δουλέψεις με αυτά δικαιολογείται αλλά και πάλι ας βάζανε μια φτηνή igpu η των hd 2000 ποιος νοιάζεται.

και βίντεο στο youtube βάζω 4K σε λάπτοπ με pentium B960 και HD2000 και τρέχει χωρίς κανένα lag.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρομαι στην ύπαρξη τους αλλά στην εξέλιξη και το budget που πέφτει όταν εγώ πληρώνω 300 ευρώ για επεξεργαστή,στα laptop καλά κάνουν αλλά σε desktop i7 ποιος ο λόγος να πληρώνεις κάτι που δεν το χρειάζεσαι ? 

δηλαδή ντε και καλά να πληρώσεις το development των HD graphics που θα χρησιμεύσουν αλλού και στο φορτώνουν με το ζόρι ? 

και μη μου πεις ότι υπάρχει περίπτωση να μην χρειάζεσαι gpu αν χρειάζεσαι I7,μόνο και μόνο για λόγους πχ να σου χαλάσει η gpu και να δουλέψεις με αυτά δικαιολογείται αλλά και πάλι ας βάζανε μια φτηνή igpu η των hd 2000 ποιος νοιάζεται.

και βίντεο στο youtube βάζω 4K σε λάπτοπ με pentium B960 και HD2000 και τρέχει χωρίς κανένα lag.

 

 

ανταγωνιζμο το λενε αυτο καρδια μου,

και αν δε θυμασαι η amd  πρωτολανσαρε τον ορο APU ως κατι καινοτομο φυσικα η intel δε μπορουσε παρα να απαντησει και να κυριαρχησει και εκει

 

μηπως δεν σαρεσει ο ανταγωνιζμος ή σαρεσει μονο αυτος που εσυ γουσταρεις κομμενο και ραμμενο στα μετρα σου;

 

ολος ο κοσμος αλλωστε εχει τις ιδιες αναγκες του georgepppo και χρησιμοποιει παντα σε καθε συστημα εξτρα καρτες γραφικων, ειτε τις χρειαζεται ειτε οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει 60+ διαφορα πηγαινε στις προηγουμενα ποστ να δεις τα συγκριτικα και προκαλω οποιονδηποτε να κανουμε συγκριση ιδιους πυρηνες στα ιδια Ghz πριν 5-7 χρονια με το σημερα

 

- ιδιοι πυρηνες στα ιδια Ghz μεσα σε μια 7ετια εχουν σχεδον διπλασια ισχυ

- εχουν 3 φορες λιγοτερη καταναλωση

- OC απο τη μανα τους

- ενσωματωμενη gpu

- δε χρειαζονται πλεον ακριβα mobo για OC

- δε χρειαζονται εξτρα coolers για ψυξη και OC

 

now do the math

O top i5 εκανε 190$. Τωρα κανει 250. Αυτο ειναι 60$ / € διαφορα. Η μεγαλυτερη συχνοτητα δικαιολογειται απο αυτα τα 7 χρονια διαφορα. Αν πηγαινε απο παντα με τη λογικη σου η Intel τωρα ο i5 θα κοστιζε 500$ minimum. 

 

Ειλικρινα, δεν καταλαβιανω πως το σκεφτεσαι. 7 χρονια μετα ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα εχουν το Χ και το Ψ καλυτερο χαρακτηριστικο. Εξελιξη της τεχνολογιας λεγεται. Η τιμη γιατι να ανεβει δεν καταλαβαινω. Ο πρωτος core 2 quad στα 2.67ghz (οσο δηλαδη και ο i5 750) κοστιζε 850. 2 χρονια μετα ομως, ο i5 750, στην ιδια συχνοτητα, με πολυ μεγαλυτερες διαφορες σε επιδοσεις κοστιζε 200$. Με τη λογικη που το πας εσυ, επρεπε να κοστιζει 1000 και ο 4690k 1500. 

 

Εδω και 30 χρονια αυτος ειναι ο κανονας. Καθε καινουργια γενια φερνει μικρες η μεγαλες βελτιωσεις σε σχεση με την προηγουμενη ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ. Αυτος ο κανονας εσπασε οταν η AMD εχασε το παιχνιδι και στις καρτες γραφικων και στις CPU, και γιαυτο ειδαμε την 780 150€ πανω απο τις 5 προηγουμενες x80 και τον i5 να κλειδωνει και να παιρνει ενα 60αρι στη τιμη.

 

Ας το παμε με τη λογικη σου. Ο i5 7600 που θα εχει μεγαλυτερη συχνοτητα θα πρεπει να κανει 300€, o i5 8600 που θα εχει μεγαλυτερη συχνοτητα θα πρεπει να κανει 340 και ουτω καθεξης? Αυτο λες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O top i5 εκανε 190$. Τωρα κανει 250. Αυτο ειναι 60$ / € διαφορα. Η μεγαλυτερη συχνοτητα δικαιολογειται απο αυτα τα 7 χρονια διαφορα. Αν πηγαινε απο παντα με τη λογικη σου η Intel τωρα ο i5 θα κοστιζε 500$ minimum.

Σου το είχα δείξει και πριν το λινκ

ο τοπ i5 ήταν ο i5-670 στα $284, 30$/€ ακριβότερος!

https://web.archive.org/web/20160722195020/http://files.shareholder.com/downloads/INTC/0x0x357729/DEEBEE81-C386-4EB8-8D9D-F0EA06C57797/Mar_14_10_1ku_Price.pdf

Δεν αναφέρομαι στην ύπαρξη τους αλλά στην εξέλιξη και το budget που πέφτει όταν εγώ πληρώνω 300 ευρώ για επεξεργαστή,στα laptop καλά κάνουν αλλά σε desktop i7 ποιος ο λόγος να πληρώνεις κάτι που δεν το χρειάζεσαι ?  

Ε,το ίδιο δεν ισχύ και για τους πυρήνες;

Εδώ οι i5 το πολύ δουλεύουν στα 70-80% οι i7/fx8 στα σπανιότατα πάνω από τα 50-60% ο zen με τα 16 νήματα θα δουλεύει στα 30% στο τσακίρ κέφι,για ποιον λόγο δηλαδή να πληρώνεις κάτι που δεν το χρειάζεσαι; 

Μιλάω για καθημερινή χρήση και gaming γιατί ο i3 σαφώς δεν πέφτει σε διαφορετική από αυτήν κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου το είχα δείξει και πριν το λινκ

ο τοπ i5 ήταν ο i5-670 στα $284, 30$/€ ακριβότερος!

https://web.archive.org/web/20160722195020/http://files.shareholder.com/downloads/INTC/0x0x357729/DEEBEE81-C386-4EB8-8D9D-F0EA06C57797/Mar_14_10_1ku_Price.pdf

 

To ξερεις οτι η σειρα 6 ηταν dual core ε? Βασικα, το point μου αποδεικνυεις. Ο i5 670, 2πυρηνος, ηταν πιο ακριβος απο τον i5 760 τον 4πυρηνο που βγηκε 9 μηνες μετα? Γιατι? Γιατι η τεχνολογια εξελλισεται. Αμα το παμε με των δυο σας τη λογικη, ο 750/760 επρεπε να κανει 500$. 

 

Τωρα για πες μου, ο i5 7600 θα πρεπει να κανει 300 και ο i5 8600 350 γιατι εχουν μεγαλυτερη συχνοτητα? Αν πεις οχι,δεν καταλαβαινω τοτε ποιο ειναι το point σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O top i5 εκανε 190$. Τωρα κανει 250. Αυτο ειναι 60$ / € διαφορα. Η μεγαλυτερη συχνοτητα δικαιολογειται απο αυτα τα 7 χρονια διαφορα. Αν πηγαινε απο παντα με τη λογικη σου η Intel τωρα ο i5 θα κοστιζε 500$ minimum. 

 

Ειλικρινα, δεν καταλαβιανω πως το σκεφτεσαι. 7 χρονια μετα ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα εχουν το Χ και το Ψ καλυτερο χαρακτηριστικο. Εξελιξη της τεχνολογιας λεγεται. Η τιμη γιατι να ανεβει δεν καταλαβαινω. Ο πρωτος core 2 quad στα 2.67ghz (οσο δηλαδη και ο i5 750) κοστιζε 850. 2 χρονια μετα ομως, ο i5 750, στην ιδια συχνοτητα, με πολυ μεγαλυτερες διαφορες σε επιδοσεις κοστιζε 200$. Με τη λογικη που το πας εσυ, επρεπε να κοστιζει 1000 και ο 4690k 1500. 

 

Εδω και 30 χρονια αυτος ειναι ο κανονας. Καθε καινουργια γενια φερνει μικρες η μεγαλες βελτιωσεις σε σχεση με την προηγουμενη ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ. Αυτος ο κανονας εσπασε οταν η AMD εχασε το παιχνιδι και στις καρτες γραφικων και στις CPU, και γιαυτο ειδαμε την 780 150€ πανω απο τις 5 προηγουμενες x80 και τον i5 να κλειδωνει και να παιρνει ενα 60αρι στη τιμη.

 

Ας το παμε με τη λογικη σου. Ο i5 7600 που θα εχει μεγαλυτερη συχνοτητα θα πρεπει να κανει 300€, o i5 8600 που θα εχει μεγαλυτερη συχνοτητα θα πρεπει να κανει 340 και ουτω καθεξης? Αυτο λες?

 

εχει μεγαλωσει η γκαμα επεξεργαστων απο την intel γιαυτο βλεπεις στο σκρουτζ επεξεργαστες Intel: 266 vs amd: 71

δηλαδη αναλογια 4 προς 1

 

και δε μου λες ειναι κακο για τον καταναλωτη να εχει πληθωρα επιλογων και να μπορει να αγορασει ακριβως οσα ακουμπαει η τσεπη του;

ή θα προτιμουσες να υπαρχουν μονο 5-6 επεξεργαστες με διαφορα 50αρικου;

 

πηγαινε στις αγγελιες εδω περα στους επεξεργαστες και δες τί ξεφτιλα τιμες εχουν δυνατοι επεξεργαστες 5ετιας μονο και μονο επειδη εχουν περασει λιγα χρονια και ειναι 3-4 γενιες πισω

 

προφανως μερικοι δεν εχετε μαθει να διαβαζετε/εκτιματε σωστα τη τεχνολογια των επεξεργαστων αφου εδω και χρονια δε πολλαπλασιαζονται οι πυρηνες ουτε αυξανονται τραγικα τα Ghz απο γενια σε γενια

γιαυτο και στους 6 λογους που παρεθεσα πιο πανω και τα χρηματα που σωζονται απο αυτους, δεν ειδα ουσιαστικα ουτε ενα σοβαρο αντεπιχειρημα -και ουτε προκειται αποτι φαινεται

 

 

To ξερεις οτι η σειρα 6 ηταν dual core ε? Βασικα, το point μου αποδεικνυεις. Ο i5 670, 2πυρηνος, ηταν πιο ακριβος απο τον i5 760 τον 4πυρηνο που βγηκε 9 μηνες μετα? Γιατι? Γιατι η τεχνολογια εξελλισεται. Αμα το παμε με των δυο σας τη λογικη, ο 750/760 επρεπε να κανει 500$. 

 

Τωρα για πες μου, ο i5 7600 θα πρεπει να κανει 300 και ο i5 8600 350 γιατι εχουν μεγαλυτερη συχνοτητα? Αν πεις οχι,δεν καταλαβαινω τοτε ποιο ειναι το point σου.

 

 

αυτο συνεβη γιατι ο πρωτος ειχε χρονισμο στο θεο και αρα καλυτερο single core performance σε μια εποχη που ακομα η συντριπτικη πλειοψηφια παιχνιδιων και εφαρμογων απαιτουσε 2 πυρηνες

 

το ιδιο ειχε συμβει και με τους παλαιοτερους e8500-e8600-e8700 οι οποιοι διπυρηνοι μεν αλλα τσαλαπατουσαν τον Q6600 και με τους 2 τελευταιους να ειχαν και ακριβοτερη τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα τι σοβαρό αντεπιχείρημα θες όταν μου συγκρίνεις άλλες γενιές και αρχιτεκτονικές και μου χρησιμοποιείς ως μέτρο σύγκρισης τα ρολόγια, λες και έχουν καμιά σχέση;

 

ωράια άλλο ερώτημα.. γιατί πλήρωσα το 2006 τον e6600 260€ όταν βγήκε και τον 750 στα 200€ ?

 

ρολόγια ίδια (παρόλο που οι επιδόσεις/ mhz είναι τελείως διαφορετικές στους πρώτους core και τους i , αλλά ας πούμε ρολόγια ίδια 2.4 με 2.6 σιγά τη διαφορά ) και πυρήνες διπλάσιοι

 

γιατί δε μου τον πούλησαν τον 750 400-500€; μήπως γιατί οι phenom πουλούσαν μια χαρά εκείνη την εποχή (μάλιστα εδώ μέσα οι περισσότεροι τέτοιους είχαν, i5 750 ελάχιστοι μόνο 920 από intel) και δεν τους έπαιρνε να κάνουν τις ίδιες βλακείες; 

 

η amd μάλιστα είχε πόσες εκδόσεις των phenom II? ένα σωρό

 

η intel είχε ΜΟΝΟ ΕΝΑ! που ήταν ελάχιστα πιο ακριβό από τον ανταγωνισμό, κάνα 15αρι €

 

ήταν απλά καλύτερο από τους phenom (και από τους fx είναι καλύτερος σε επιδόσεις ανά πυρηνά o/c και οι δύο) , χωρίς φαμφάρες, ιστορίες για αγρίους και τέλος και αναλογικά με σήμερα και τους σημερινούς i5 είχε λιγότερα κομμένα χαρακτηριστικά από τον 920, βασικά από τη στιγμή που βγήκε δεν είχε νόημα ο 920 όπως και σήμερα άλλωστε η ακριβότερη πλατφόρμα της intel  έχει νόημα για πολύ λίγους (όμως και πάλι ο λόγος που δεν την αγοράζουν σε αντίθεση με τους 1366 είναι ότι είναι εξωφρενικά ακριβή) 

 

και στη μεσαία κατηγορία των γραφικών, βγαίνουν οι rx 4xx, τρέχει και η nvidia να βγάλει κάτι πιο προσιτό από τις 1070 και 1080, στη μεγάλη κατηγορία που παίζει μόνη της κάνει τα δικά της, απαξιώνει κάρτες του χιλιάρικου για πλάκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωράια άλλο ερώτημα.. γιατί πλήρωσα το 2006 τον e6600 260€ όταν βγήκε και τον 750 στα 200€ ?

 

 

γιατι απλουστατα εκεινη η σειρα ηταν ουσιαστικα η πρωτη καινουρια γενια core 2 duo

πλην μερικων υβριδιων dual core που ειχαν βγει νωριτερα και κουμπωναν και σε παλιες μητρικες

 

μετα οπου σταθεροποιηθηκε η τεχνολογια στους 2-4 πυρηνες (ξεφευγοντας απο την εποχη των Pentium 4) ηταν λογικο να ακολουθησουν και οι τιμες

δεν ειχε καμια σχεση ο ανταγωνιζμος της πεθαμενης amd

εκεινη η εποχη ηταν μεταιχμιο

 

μαυτη σου την ερωτηση αποδεικνυεις ποσο λαθος διαβαζεις την ιστορικη εξελιξη με τα οροσημα της τεχνολογιας αφου συμφωνα με το δικο σου σκεπτικο σημερα μετα απο 5-6 γενιες η intel θα επρεπε να μοιραζει τους επεξεργαστες τζαμπα

 

παμε παρακατω αλλη ερωτηση :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η amd έγινε πεθαμένη μετά τους phenom στους επεξεργαστές μέχρι εκεί μια χαρά τα πήγαινε και μια χαρά στεκόταν ως φθηνότερη εναλλακτική, η ύπαρξη του 750 και κατά συνέπεια και των i5 ξεκίνησε για να παίζει σε αυτή τη κατηγορία που υπήρχε ανταγωνισμός 

 

εσύ δε θες να διαβάσεις καλά τα γεγονότα και τα ερμηνεύεις όπως θέλεις.. 

 

το άλμα από τους Pentium σε core 2 ήταν γιγάντιο όπως και πολύ γιγάντιο ήταν και στους i και μέχρι και τους sandy είχαμε μεγάλα άλματα

 

από κει κι έπειτα άρχισε το σταγονόμετρο και οι τιμές άρχισαν να ανεβαίνουν χωρίς κάποιο προφανή λόγο και να  βγαίνουν υπερτιμημένα μοντέλα σαν αυτό του άρθρου που δεν είναι extreme εκδόσεις ή κάποιες εξωφρενικές κορυφαίες (όπως ένα 8πυρηνος i7 ας πούμε των 1000€) 

 

αυτό ο περισσότερος κόσμος το ερμηνεύει ως έλλειψη ανταγωνισμού, εσύ  επιλέγεις να το ερμηνεύσεις με κάποιον δικό σου τρόπο 

 

ο καθένας όπως κρίνει, τι να κάνουμε.. αντεπιχειρήματα όμως έχεις, δεν είναι ότι δεν έχεις απλά επειδή δε θες καν να τα επεξεργαστείς γιατί έχεις βγάλει ήδη τα συμπεράσματά σου  δεν είναι σοβαρα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει μεγαλωσει η γκαμα επεξεργαστων απο την intel γιαυτο βλεπεις στο σκρουτζ επεξεργαστες Intel: 266 vs amd: 71

δηλαδη αναλογια 4 προς 1

 

και δε μου λες ειναι κακο για τον καταναλωτη να εχει πληθωρα επιλογων και να μπορει να αγορασει ακριβως οσα ακουμπαει η τσεπη του;

ή θα προτιμουσες να υπαρχουν μονο 5-6 επεξεργαστες με διαφορα 50αρικου;

 

πηγαινε στις αγγελιες εδω περα στους επεξεργαστες και δες τί ξεφτιλα τιμες εχουν δυνατοι επεξεργαστες 5ετιας μονο και μονο επειδη εχουν περασει λιγα χρονια και ειναι 3-4 γενιες πισω

 

προφανως μερικοι δεν εχετε μαθει να διαβαζετε/εκτιματε σωστα τη τεχνολογια των επεξεργαστων αφου εδω και χρονια δε πολλαπλασιαζονται οι πυρηνες ουτε αυξανονται τραγικα τα Ghz απο γενια σε γενια

γιαυτο και στους 6 λογους που παρεθεσα πιο πανω και τα χρηματα που σωζονται απο αυτους, δεν ειδα ουσιαστικα ουτε ενα σοβαρο αντεπιχειρημα -και ουτε προκειται αποτι φαινεται

 

Ρε φιλε, πες την αληθεια, τρολλαρις? Τι αντεπιχειρημα θες αφου ΣΥΜΦΩΝΩ σε αυτα που λες. Ναι, δυνατοι επεξεργαστες εχουν τιμες ξεφτυλα, και ΛΟΙΠΟΝ? Τι σχεση εχει? Γραφεις πραματα που ειναι σωστα και στα οποια δεν εχω διαφωνησει για να δειξεις οτι διαφωνω και να με βγαλεις λαθος. Φοβερη τακτικη!!!

 

Οι πυρηνες μια χαρα πολλαπλασιαζονται. 8 η AMD και 12 η Intel. Απλα η Intel, λογω ελλειψης ανταγωνισμου, σου πιανει τον κωλο. Το αν χρειαζεται ενας home user τοσο δυνατους επεξεργαστες δεν εχει καμια σημασια. Αυτο που λεω ειναι οτι με τη λογικη που το πας, καθε νεος επεξεργαστης με μεγαλυτερη συχνοτητα θα πρεπει να εχει και ενα +50€ στην τιμη. ΑΥΤΟ λες.

 

Οποτε σε ρωταω, και απαντα σε αυτο και οχι σε κατι αλλο, με τη λογικη σου ο i5 7600 που θα εχει μεγαλυτερο χρονισμο θα πρεπει να ειναι πιο ακριβος απο τον 4690 και αντιστοιχα ο ι5 8600 που θα εχει και αυτος μεγαλυτερο χρονισμο θα πρεπει να εχει +50€ απο τον 7600. Σε 3 γενιες απο τωρα δηλαδη ο δυνατος i5 θα κοστιζει +150€, και ειναι φυσιολογικο, αφου εχει μεγαλυτερη συχνοτητα. Σωστα? Αυτο δεν λες τοση ωρα? Οτι το +60€ του 4690k δικαιολογειται απτο μεγαλυτερο χρονισμο?

 

μαυτη σου την ερωτηση αποδεικνυεις ποσο λαθος διαβαζεις την ιστορικη εξελιξη με τα οροσημα της τεχνολογιας αφου συμφωνα με το δικο σου σκεπτικο σημερα μετα απο 5-6 γενιες η intel θα επρεπε να μοιραζει τους επεξεργαστες τζαμπα

 

παμε παρακατω αλλη ερωτηση :-(

Kαι συμφωνα με το δικο σου σκεπτικο σημερα ο i5 θα πρεπε να κανει ~500€, +50€ σε καθε γενια γιατι εχει μεγαλυτερους χρονισμους απτην προηγουμενη. Με αρχικη τιμη τα 190 στον i5 750, ο i5 2500k επρεπε να κανει 240, μιας και ειναι +600mhz και καλυτερη αρχιτεκτονικη. Ο i5 3570k επρεπε να κανει 290, γιατι μια απτα ιδια, καλυτερα ρολογια και +200mhz. Ο 4690k αλλο ενα 50αρικο πανω και ουτω καθεξης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...