Προς το περιεχόμενο

Η Intel ανακοίνωσε τον πρώτο ξεκλείδωτο και overclockable επεξεργαστή τύπου Core i3


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο άλλος ήταν το καλύτερο που είχε τότε η ιντελ σε αυτή τη κατηγορία (και ας ήταν η μοναδική επιλογή), ο παράλλος είναι αυτό που έχει σήμερα 

 

τι σημασία έχει η όποια εξέλιξη που είναι αναμενόμενο να γίνεται; 

 

σε αυτή τη κατηγορία (4πυρηνος i5)  πουλάει πιο ακριβά και απλά πλέον σου δίνει και άλλες επιλογές που αναλογικά είναι κατώτερες (σε θέμα o.c) από τον 750

 

 

εχει σημασια γιατι δεν ειναι μονο αυτοι οι δυο, η ιντελ εχει  πλεον μια γκαμα επεξεργαστων ανα 0,1 Ghz  που ξεκινουν απο τα 2Ghz και φτανουν τα 4Ghz σε stock speed δλδ εργοστασιακοι χρονισμοι που μονο στο ονειρο τους εβλεπαν οι απλοι χρηστες πριν μερικα χρονια 

 

θαθελες πολυ ο σημερινος top i7 των 4Ghz να εχει την τιμη του τοτε αντιστοιχου στα 2,66 (ο οποιος i5 750 δεν ειχε καν ενσωματωμενη gpu να τα λεμε και αυτα γιατι κατα τα αλλα δε μας αρεσουν αυτου του ειδους οι εξελιξεις) ομως η συχνοτητα per core ακομη παιζει πολυ μεγαλο ρολο οποτε καλυτερα να γυρισεις  πλευρο και να συνεχισεις τον υπνακο σου   ^_^

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Odyss3us

 

πρώτα από όλα δε σου μίλησα άσχημα να με ειρωνεύεσαι για υπνάκους, εκτός αν θες να κλειδωθεί το θρεντ, μου είναι πολύ εύκολο το κάνω επί χρόνια, πολύ πριν καν γραφτείς στο ινσόμνια 

 

κατά τα άλλα ναι σύμφωνοι έχουμε και τις igpu που είναι ένα επιπλέον κόστος και με τις οποίες δεν είμαι τελείως αρνητικός για μη gaming υπολογιστές ή backup λύσεις 

 

επίσης δεν έκανα σύγκριση top i7 σημερινού με τον 750, έκανα σύγκριση του τότε i5 και των τώρα i5 και μίλησα για το overclock και τη δυνατότητα αυτού και του επιπλέον κόστους του 

 

το ότι υπάρχει γκάμα ανά 0.1 ghz δε μου λέει κάτι, μου λέει ότι απλά δε θέλουν να πετάξουν τα failed κομμάτια και τα κλειδώνουν και τα πουλάνε με μικρότερες συχνότητες στις τιμές όμως που κάποτε πουλούσαν τους επεξεργαστές που έκαναν τα πάντα (για την εποχή τους) 

 

με τη λογική σου πάντως για κάθε ένα νέο χαρακτηριστικό που προστίθεται ας ανεβαίνει η τιμή δεν παίζει θέμα, δηλαδή να πληρώσει ο κόσμος που από sata 2 πήγε σε 3, ας πληρώσει τις ddr4, ας πληρώσει τα κανούρια usb..

 

αυτό καταλαβαίνεις ότι δεν έχει λογική, τα χαρακτηριστικά που προστίθενται είναι μέρος της εξέλιξης και είναι η υποχρέωσή τους αν θέλουν να συνεχίσουν να πουλάνε, είναι αποτέλεσμα της επένδυσης που έκαναν στο rnd τους και όχι η αφορμή για να μας χρεώνουν περισσότερο

 

ακόμα και η υψηλότερη συχνότητα που επικαλείσαι έγινε μόνο και μόνο για να αυξηθούν οι επιδόσεις τους, δεν είναι κάτι για το οποίο θα έπρεπε να ζητάνε περισσότερα χρήματα

 

αυτό το κάνουν για να αναβαθμίσουμε, αλλιώς θα είχαμε ακόμα q και θα ήμασταν και μάγκες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο σπαταλάει η Intel die area για integrated graphics σε unlocked CPUs; Υπάρχει έστω και ένας χρήστης που ασχολείται με OC και δεν έχει discrete GPU;

 

 

απειροι με απειρες εφαρμογες σε tablet, htpc, workastations, surfing pcs, κατεβαστηρια κοκ γλιτωνοντας χρημα σε εξτρα καρτες γραφικων, ψυκτρες και εξτρα ανεμιστηρια για να ψυχουν την εξτρα καρτα στο κουτι

 

εδω και 2 μηνες εχω πουλησει την GTX970 και μεχρι να παρω καποια στιγμη την 1070 ειμαι με την gpu του i7 4790 που τροφοδοτει ταυτοχρονα μια 34αρα LG στα 3440x1440 και την τηλεοραση στα 1920x1080 

 

πριν μερικα χρονια ουτε dedicated καρτες γραφικων δε θα μπορουσαν να σηκωσουν τετοια αναλυση

 

επισης ακομα και σε ενδεχομενο fail της καρτας γραφικων ειμαι εξασφαλισμενος οτι θα μπορω να μπω στο bios και το λειτουργικο χωρις να τρεχω σε φιλους για εξτρα καρτες και καλωδια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογιστουλι παρακολουθω το ινσομνια εν τη γεννεσει του πολυ πριν κανω εγγραφη κι επειδη επαναλαμβανομαστε και εχουμε ηδη πει εδω μεσα οτι  υπαρχουν χρηστες που εχουν i5-i7 5-8ετιας που ειναι αποδεδειγμενα futureproof και απολυτως ευχαριστημενοι επισης εχουμε πει οτι οι τιμες παραμενουν εδω και δεκαετιες ιδιες, παρομοιας δυναμικοτητας επεξεργαστη επαιρνες με 200 ή 300 ευρω παλιοτερα οπως αντιστοιχως και τωρα,

και μαλιστα χωρις να ξοδευεις εξτρα χρηματα σε ψυκτρες και ακριβοτερες μητρικες για να φτασεις με OC τις σημερινες συχνοτητες

ποια ειναι λοιπον η ενσταση σου και τι ακριβως περιμενεις απο την εξελιξη; 

θεωρεις οτι χρειαζεσαι γρηγοροτερο επεξεργαστη; 

ο 4690Κ που ειπες οτι εχεις δεν σε καλυπτει και πιαστηκες κοτσο; 

σκεφτεσαι να αναβαθμισεις παλι φετος;

κι αν οχι ποσο λες να τον κρατησεις; 

 

 

ΥΓ. καμια εξέλιξη που να δικαιολογει τη διαφορετικη τιμη; seriously? 

Intel Core i7 4790K vs i5 750  -  9,2 vs 5,2

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-4790K-vs-Intel-Core-i5-750

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον δε παρακολουθείς τι γράφω

 

είχα τον 750 5 με 5.5 χρόνια, για μένα τα έβγαλε τα λεφτά του και ακόμα τον χρησιμοποιεί δικός μου άνθρωπος και συνεχίζει και βγάζει τα λεφτά του

 

ήταν μια πολύ καλή αγορά, με εξαίρεση τη στοκ ψύξη του όπου υπήρχε θέμα για όσους τη χρησιμοποιούσαν (ακόμα και στοκ)

 

αλλά σαν τσιπ ήταν φανταστικό για 200€

 

ε κάποια στιγμή άρχισε να αγκομαχά και ήρθε η ώρα να τον αλλάξω

 

πάω λοιπόν να πάρω κάτι στα 200€

 

αρχικά τρώω πόρτα στο ότι είχαμε μείνει (και ακόμα έχουμε μείνει) στους quad core (πριν τον 750 είχα e6600 οπότε καταλαβαίνεις το άλμα και πιο πριν είχα μονοπύρηνο pentium που πάλι καταλαβαίνεις το άλμα, γιγάντιες διαφορές και αναβαθμίσεις που χαιρόσουν και ενθουσίαζαν, τώρα είσαι απλά meh.. ) 

 

λέω δε πάει στο διάολο quad, quad τι να γίνει? 

 

έχουν καλύτερο performance per core, έχουν και τα καινούρια μπλιμπλίκια, δε θα χρειαστεί να αλλάξω και ψύκτρα είμαστε οκ..

 

θα ανεβάσω κιόλας....

 

τι??  για να ανεβάσω άλλα 60? γιατί;  :shock:

 

γιατί κλάνει το γατί! γιατί έτσι γουστάρουν! γιατί ξέρουν ότι δε θα πάρεις amd και γιατί ξέρουν ότι θες να ανεβάσεις 

 

γιατί είδες που είδες μια όχι και τόσο φοβερή βελτίωση σε σχέση με τις προηγούμενές σου αναβαθμίσεις, αν πας και σε μη overclockable επεξεργαστή θα δεις ακόμα μικρότερη

 

άρα τα έσκασα

 

δε λέω  ότι πήρα ένα κακό προϊόν, πολύ καλό είναι 

 

λέω απλά ότι θα μπορούσε να είναι καλύτερο (mainstream 6-core ήδη) και θα μπορούσε να είναι φθηνότερο (να μην υπάρχουν Κ και μη Κ ) 

 

 

απλά λόγω έλλειψης ανταγωνισμού κάνουν τα δικά τους στην intel και καλά κάνουν στη τελική αφού μπορούν, αλλά να λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους, μας ψιλοπιάνουν το κώλο

 

ελπίζω στην επόμενη 5 ετια που θα αλλάξω πάλι να ενθουσιαστώ περισσότερο και να μη φτάσω να δίνω 300φεύγα ευρώ (αν έχουμε € σε ~4 χρόνια) για να ξαναπάρω ίδιας κλάσης μοντέλο που να κλοκάρεται   (και ας είναι και 8πυρηνο, τι θα μου λέτε; ότι ο i5 9600K πχ είναι 6-core οπότε ας πάρει ένα 50% στη τιμή αφού θα πάρει τουλάχιστον τόσο σε επιδόσεις με τους πυρήνες, οπότε κανένα πρόβλημα?   )    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά λόγω έλλειψης ανταγωνισμού κάνουν τα δικά τους στην intel και καλά κάνουν στη τελική αφού μπορούν, αλλά να λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους

Για να τα λέμε με το όνομά τους και η AMD τώρα επιλέγει τα καλά OC κομμάτια και θα κάνει το ίδιο πράμα,ναι μεν θα είναι όλοι ξεκλείδωτοι αλλά οι φτηνοί θα έχουν μικρά περιθώρια,όπως και τον κλειδωμένο i5-4460(ή και όποιον άλλον) μπορούσες να τον κάνεις λίγο oc με z μητρική,δηλαδή κάρφωμα όλοι οι πυρήνες στο μέγιστο turbo και τσίμπημα καμιά 100Μz μέσου Bus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ανεφερες αν εμεινες στην στοκ ψυξη του 750, επισης ποσο κοστισε η μητρικη που φορεσε τον 750 για OC και ποσο αυτη που εχεις τωρα; 

 

τί επαιρνες τοτε και τί τωρα με 200 ευρω:

 

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-750-vs-Intel-Core-i5-6400

 

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-750-vs-Intel-Core-i5-6500

 

στα 212 ευρω vs i5 4590 5.2 vs 8.7

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-750-vs-Intel-Core-i5-4590

 

 

στα  200 ευρω 4 πυρηνες επαιρνες και τοτε 4 και τωρα με εμφανη διαφορα σε επιδοσεις, εσυ θες με 200 ευρω να παρεις 8 cores και ονειρευεσαι (sic) και 6+6

 

i rest my case

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέφερα ότι έμεινα με την ίδια ψύξη

 

Η προηγούμενη μητρική μου ήταν μία p55a ud3r των 150 περίπου ευρώ (φθηνή αλλά καλή για o/c) και είχα πάει με 1.23 volt στα 3.8 για καθημερινή εννοείται χρήση

 

Τώρα έχω μία MSI z97 g45 gaming στα 180€ (όχι απαραίτητη εγώ την ήθελα για να έχω ανοικτό το ενδεχόμενο sli/cf) και ο επεξεργαστής μου είναι καρφωμένος στα 4.4 με 1.24V μέγιστο

 

Ο 4690 σε αυτές τις ρυθμίσεις είναι λίγο πιο ζεστός από τον 750 ( 74 βαθμούς μέγιστο με linpack από 67 με την ίδια ψυκτρα)

 

Ο 750 είχε σαφώς μεγαλύτερο headroom για να ανέβει και αναλογικά η διάφορα του o/c ήταν πολύ πιο αισθητή

 

Αλλά εννοείται ότι η τωρινή μου πλατφόρμα είναι σαφώς καλύτερη και δεν έχω και μπουκάλια σε cpu intensive παιχνίδια, γιατί σε GTA V πχ ο 750 έφτανε 100% και άντε γεια

 

Αλλά και ο 4690 μπορεί να αγγίζει το 75-80%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι τρωγεστε για το πιο αχρηστο update που μπορει να γινει σε ενα pc.

 

Καλα με το θεμα αυτο εχω βαλει τα γελια. Αλλοι σκανε 200-300€ για να παρουν 5% αποδοση που την βλεπουν μονο με προγραμματα τεσταρισματος, και δω θελουν ενα παλιο cpu? Δηλαδη θα δωσεις λεφτα για να χασεις αποδοση; wtf?

 

Παρτε καμια ραμ καμια καρτα γραφικων, κανα εσεσντι, καμια οθονη κανα μικροφωνο καμια καλη συνδεση στο ιντρρνετ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα που το λες 2 είναι τα πράγματα στη σημερινή τεχνολογία που αξίζουν τα λεφτά τους για όλους (αφήνω gpu έξω γιατί αφορά games)

 

το γρήγορο ίντερνετ όπως λες

 

και ένας ssd που αλλάζει όλη την εμπειρία χρήσης

 

τα υπόλοιπα είναι πολυτέλειες, αλλά τα δύο παραπάνω αλλάζουν φουλ τη καθημερινότητά σου και αξίζουν κάθε cent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i5-750 2.66Ghz $196

i5-6400 2.70GHz $182

Ο 4690κ είναι σε εντελώς διαφορετική κατηγορία αφού είναι στα 3.5base με 3.9Ghz turbo,σαφώς και θα είναι πολύ ποιο ακριβός αφού ακόμα και με μόνο το base clock είναι 30% ποιο γρήγορος χώρια της βελτιώσεις σε IPC/ILP/OoO/HTT κτλ.

 

Δεν παιζει να το γραψες σοβαρα αυτο. Ο 750 ηταν ο top οταν βγηκε, τι πας και μου τον συγκρινεις με τον 6400? Στην ιδια κατηγορια ειναι? Σοβαρα τωρα? Η μηπως επειδη ειναι ιδια συχνοτητα τους βαζεις μαζι? Χωρια το οτι ο ενας ειναι ξεκλειδωτος και ο αλλος οχι. Αλλα και με την λογικη σου να το πας, παλι στα ιδια ερχομαστε. 7 χρονια μετα, δινεις 15 ευρω λιγοτερα και παιρνεις χειροτερο επεξεργαστη!! Τρελη προοδος λεμε. Και λεω χειροτερο επεξεργαστη γιατι ο 750 φτανει για πλακα τα 4.5ghz. Αλλα εστω και με ενα χαλαρο OC τον πας στα 3.5, τι κερδιζεις πληρωνοντας 182€ 7 χρονια μετα? Απολυτως τιποτα. 

ahem λιγο ακυρη η συγκριση σου; μαλλον εμενα δικαιωνεις:

 

ο ενας ειναι ξεκλειδωτος στα 3.5-3.90 GHz

κι ο αλλος στα 2.66-3.20 GHz  το turbo boost του 750 δεν φτανει καν το base speed του 4690k και θα χρειαστει μια καλη ψυκτρα ανω των 50 ευρω για να φτασει τα 4 Ghz που ο αλλος το εχει με για πλακα με το stock cooler

Και αυτη ακριβως ειναι η διαφορα που θα περιμενα για 7 χρονια εξελιξης, χωρις να χρειαζεται να πληρωσω παραπανω. Νομιζω στον ολο συλλογισμο σου σου ξεφευγουν τα 7 χρονια διαφορας. Αυτα που λες θα ειχαν νοημα αν και οι 2 επεξεργαστες βγαιναν ΣΗΜΕΡΑ, οποτε δικαιολογειται το 60αρι του 4690k γιατι τρεχει σε μεγαλυτερη συχνοτητα. 

 

στα  200 ευρω 4 πυρηνες επαιρνες και τοτε 4 και τωρα με εμφανη διαφορα σε επιδοσεις, εσυ θες με 200 ευρω να παρεις 8 cores και ονειρευεσαι (sic) και 6+6

 

i rest my case

Ναι, παραλογα πραματα. 7 χρονια ειναι αυτα, να φανταστω σε αλλα 7 απο τωρα (14 δηλαδη), παλι 4 πυρηνες θα πουλανε στα 200€ και συ θα χειροκροτας και θα σου φαινεται φυσιολογικο! 

 

Και ουτως η αλλος, δεν εχεις καταλαβει καν το point. Η οποια διαφορα στην συχνοτητα και στην αποδοση / συχνοτητα  μεταξυ i5 750 και 4690k δικαιολογειται απο τα 7 χρονια διαφορας.  Δεν χρειαζεται και αυξηση τιμης απο πανω. Δεν καταλαβαινω γιατι σου φαινεται περιεργο κατι τετοιο. 

 

Για παραδειγμα, το ιδιο σκηνικο ειχαμε και με την Nvidia. Οσο καιρο επαιζε μπαλα η AMD, ειχα gtx 280 --> 500$, gtx 480 --> 500$, gtx 580---> 500$, gtx 680---> 500$. Ξαφνικα η 780 βρεθηκες στα 650!! Και δεν ηταν καν το top μοντελο, μιας και βγηκε και η Ti λιγο αργοτερα. Οποτε τι ακριβως πας να δικαιολογησεις, οι αυξησεις βασιζονται αποκλειστικα και μονο στην ελλειψη ανταγωνισμου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά άθλια η intel τα τελευταία χρόνια η εξέλιξη είναι να πειράξει λίγο τα ρολόγια και το ipc ενώ τα HD graphics με αφήνουν ΠΑΓΕΡΑ ΑΔΙΑΦΟΡΟ όταν μιλάμε για i5-i7 γιατί δεν υπάρχει άνθρωπος να χρειάζεται 200+ ευρώ για επεξεργαστή και να μην χρειάζεται κάρτα γραφικών,γιατί μόνο σε παιχνίδια,σχεδιαστικά προγράμματα και άλλα heavy load προγράμματα απαιτείται δυνατή gpu-cpu.

οπότε τα hd graphics άντε για i3 να είναι χρήσιμα (μιλάω για desktop).

το 2010 κάπου ο i5 2400 είχε 150 ευρώ πριν την άφιξη των fx,μετά την πατάτα fx οι επόμενοι ivybridge πήραν την πάνω βόλτα στην τιμή.

σήμερα το μόνο διαφορετικό είναι ένα μικρό boost στο ipc απο τους τότε επεξεργαστές,ενώ τα προγράμματα τραβάνε πολύ περισσότερη δύναμη.

αθλια και πάλι άθλια αν δεν ορθοποδήσει ξανά η amd στους επεξεργαστές τα παιδιά μας σε 10-15 θα τρέχουν με 4 core επεξεργαστές τα pc τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ χέστηκα για τα γραφικά της intel, ΑΛΛΑ

 

δε με χαλάει να υπάρχουν στο λάπτοπ μου πχ για να μην έχω ξεχωριστή κάρτα να καίω παραπάνω, να ζεσταίνει παραπάνω και να μην τη κάνω τίποτα

 

στο γραφείο δε θα με χάλαγε καθόλου να μου είχαν τον επεξεργαστή που έχω σπίτι ή κάτι ανάλογο να κάνω πιο εύκολα τη δουλειά μου με τα ενσωματωμένα γραφικά, για να χαζεύω yt είναι υπεραρκετά 

 

και τέλος δε με χαλάει που αν μείνω χωρίς κάρτα (πχ πούλησα και έμεινα κάποιες μέρες χωρίς, ή σε περίπτωση βλάβης) να έχω εναλλακτική ώστε να μην έχω ένα τελείως άχρηστο κουτί 

 

με λίγα λόγια ας υπάρχουν και αχρείαστα να είναι, αλλά δεν είναι ουσιαστικό selling point για πολλούς ειδικά στα high end μοντέλα και ούτε βρίσκω κάποιο λόγο να το πληρώνουμε εξτρά, επιλογή τους είναι στο κάτω κάτω ας έδιναν και εκδόσεις χωρίς αυτά, όχι να τα βάζουν με το στανιό και να τα χρησιμοποιούν ως δικαιολογία για τις τιμές τους

 

βέβαια το πρόβλημά μου εμένα παραμένει το να πληρώνεις εξτρά τους Κ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...