Προς το περιεχόμενο

Φήμες ότι η AMD στο τέλος της χρονιάς θα κυκλοφορήσει την Radeon RX 490


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και η single slot Quadro Που έχω μια χαρά ζεματάει , και γράφει nvidia :P

 

Ποια ακριβώς single slot Quadro κάρτα της NVidia "ζεματάει";;  

 

Η Μ4000 με 8GB έχει μέγιστη κατανάλωση τα 120W !  

H M2000 με 4Gb έχει μέγιστη κατανάλωση τα 75W και πάει λέγοντας... 

 

Βάλε μια AMD σε multi-monitor και θα λάβεις ευχητήρια κάρτα Χριστουγέννων από τη ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα watt δεν έχουν τόση σχέση με τη ζέστη όσο η υλοποίηση της ψύξης

 

Αυτό με το multi monitor είναι χαζομαρα, σιγά το πολύ παραπάνω ρεύμα που είναι άξιο λόγου..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βάλε μια AMD σε multi-monitor και θα λάβεις ευχητήρια κάρτα Χριστουγέννων από τη ΔΕΗ.

 

Φήμες λένε οτι η Δ.Ε.Η. κατασκευάζει υποσταθμούς μεσαίας τάσης στις γειτονίες των ατόμων που έχουν αγοράσει RX480... :rolleyes:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βάλε μια AMD σε multi-monitor και θα λάβεις ευχητήρια κάρτα Χριστουγέννων από τη ΔΕΗ.

Τι ακριβώς εννοείς? Radeon ή Firepro? Multi-monitor vs single monitor σε "desktop" ή να τρέχει games eyefinity?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ακριβώς single slot Quadro κάρτα της NVidia "ζεματάει";;  

 

Η Μ4000 με 8GB έχει μέγιστη κατανάλωση τα 120W !  

H M2000 με 4Gb έχει μέγιστη κατανάλωση τα 75W και πάει λέγοντας... 

 

Βάλε μια AMD σε multi-monitor και θα λάβεις ευχητήρια κάρτα Χριστουγέννων από τη ΔΕΗ.

 

Πότε με το καλό πήρες μετοχές στην nvidia είπαμε ; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσο αναφορά το ρεύμα με τις AMD μια και έχει γίνει θέμα θέλω να πω πως εγω με έναν fx 6300 και μια r9 290 τα σήκωνα με ένα τροφοδοτικό 600w pionner που αγόρασα απο ebay και το μηχάνημα το δούλευε ο αδερφός μου 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα,το λέω γιατί ακούω πολλούς να λένε πως 750w δεν φτάνουν... τα 600 έφτασαν και ήταν αρκετά και για oc μάλιστα.

Και όσο αναφορά τις θερμοκρασίες με το gpu tweak της asus ρύθμισα τους ανεμηστήρες να δουλεύουν μια δική μου ρύθμιση και δεν ξεπέρασε τους 64 βαθμούς ποτέ με μια vtx3d r9 290.Και όμως με την gigabyte gtx 770 4gb που είχα με maximum τους ανεμηστήρες έφτανε τους 70 βαθμούς.Το κακό που έχουν οι AMD κάρτες είναι πως δεν έχουν καλή ρύθμιση Bios και χωρίς ρύρμιση απο gpu tweak-msi afterburner κτλ. εφτανε τους 95 βαθμούς και οι ανεμηστήρες δούλευαν στο ρελαντί...αυτό πρέπει να το διορθώσουν κάποια στιγμή,τόσα χρόνια πέρασαν δεν το είδαν δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν χρηστης AMD για πανω απο 5 χρονια μεχρι π φετος πηγα σε nvidia ναι μεν εδωσα πολλα λευτα αλλα πηρα κατι αξιολογο με σωστοτερα drivers απο τις π$#@ της amd οτι βαρη game εβγενε η amd ειχε stutters κ drops. Συγγνωμη που θα πληγωσω τους amd fans αλλα την nvidia δεν θα την φτασει ουτε σε 10 χρονια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μας λες από πού πήγες που ακριβώς

 

Αλλά μάλλον θα έχουμε περίπτωση σαν τους τύπους που από το Android των 150 3ετιας+ πήγαν σε πολλαπλάσιου κόστους iPhone, άρα τα iPhone είναι τα καλύτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν χρηστης AMD για πανω απο 5 χρονια μεχρι π φετος πηγα σε nvidia ναι μεν εδωσα πολλα λευτα αλλα πηρα κατι αξιολογο με σωστοτερα drivers απο τις π$#@ της amd οτι βαρη game εβγενε η amd ειχε stutters κ drops. Συγγνωμη που θα πληγωσω τους amd fans αλλα την nvidia δεν θα την φτασει ουτε σε 10 χρονια

0 επιχειρηματα, κανενα παραδειγμα, μπολικο hate. Κλασσικο fanboy που δεν ξερει και πολλα πανω στο θεμα (ουτε και απο ορθογραφια) και μπηκε να πει την μπουρδα του

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν χρηστης AMD για πανω απο 5 χρονια μεχρι π φετος πηγα σε nvidia ναι μεν εδωσα πολλα λευτα αλλα πηρα κατι αξιολογο με σωστοτερα drivers απο τις π$#@ της amd οτι βαρη game εβγενε η amd ειχε stutters κ drops. Συγγνωμη που θα πληγωσω τους amd fans αλλα την nvidia δεν θα την φτασει ουτε σε 10 χρονια

χρήστης AMD καρτών από εποχές hd4850 και ΠΟΤΕ δεν είχα τόσο σοβαρό θέμα με drivers που να μη λύνεται... ποια stutters και ποια drops ρε φίλε, σε ποια games και με τι υλοποίηση τα είδες εσύ αυτά; επίσης, καλό το παραμυθάκι με τους "φούρνους" της AMD, φτιάχνεις ένα custom profile στο afterburner μέσα σε 5 λεπτά και είσαι έτοιμος. Ακόμα και αν δεν ξέρεις το afterburner, μέσα από τον ίδιο τον catalyst μπορείς να κάνεις custom profile.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν χρηστης AMD για πανω απο 5 χρονια μεχρι π φετος πηγα σε nvidia ναι μεν εδωσα πολλα λευτα αλλα πηρα κατι αξιολογο με σωστοτερα drivers απο τις π$#@ της amd οτι βαρη game εβγενε η amd ειχε stutters κ drops. Συγγνωμη που θα πληγωσω τους amd fans αλλα την nvidia δεν θα την φτασει ουτε σε 10 χρονια

Εγώ πάντως συμφωνώ και επαυξάνω... Καλές οι AMD αλλά δεν πλησιάζουν πλέον ΚΑΝ τις nvidia... Και δεν βλέπω κανένα λόγο να είναι κανείς fan της μιας η της άλλης εταιρίας.. λεφτά δίνουμε και στις δυο ανάλογα ποια θα επιλέξουμε.. Άμα τώρα υπάρχουν προβλήματα με την χρήση της στην πορεία τότε είναι λογικό να υπάρχουν γκρίνιες και παράπονα. 

 

Ο μέσος χρήστης που δεν θέλει να ασχολείται με πατσάκια η περίεργες ρυθμίσεις, η που δεν θέλει να έχει μεγάλες καταναλώσεις η που δεν θέλει να έχει πολύ θόρυβο κλπ κλπ και για να ευχαριστηθεί τα ΧΧΧ χρήματα που έχει επενδύσει για να παίζει τα παινχιδια του θα αγοράσει λογικά Nvidia. 

 

Αυτό φαίνετε ξεκάθαρα και στους φορητούς υπολογιστές όπου οι ζημιές στο πέρας του χρόνου είναι πολύ περισσότερες από τις ζημιές με chipset nvidia. 

 

Άλλωστε δεν είναι τυχαία η παροιμία ότι πληρώνεις παίρνεις... για αυτό και οι ΑΤΙ είναι ποιο οικονομικές. Κάπου πάσχουν. Και αυτό φαίνετε όπου και να ψάξεις.

 

Ιδιαίτερα τώρα με την σειρά 1000 η Nvidia είναι πλέον πολύ μπροστά για να μιλάμε για ανταγωνισμό. Άσχετα αν αυτό δεν συμφέρει τον τελικό καταναλωτή.

 

Μακάρι να δούμε κάτι στο μέλλον που θα ανατρέψει τα πράγματα αλλά χλωμό το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε χαλούσαν κάρτες amd; Ή μήπως δε θυμόμαστε τις σειρές 8xxx και 9xxx στα λάπτοπ (και desktop) που καίγονταν ή μία μετά την άλλη και οποιου του είχε επιβιώσει ήταν συλλεκτική;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0 επιχειρηματα, κανενα παραδειγμα, μπολικο hate. Κλασσικο fanboy που δεν ξερει και πολλα πανω στο θεμα (ουτε και απο ορθογραφια) και μπηκε να πει την μπουρδα του

Οπως το παρει κανεις,εγω τη γνωμη μου γραφω, ειχα στην κατοχη μου hd6850 μου χαλασε απο 1.5 χρονο πηγα σε r9 270, μετα σε 280x και αν δεν εισαι χρηστης που πεζει παιχνιδια 5ω τουλαχιστον τη μερα δεν νομιζω να με καταλαβενεις... Οταν βγηκε το dying light ηταν unplayable στην amd το ιδιο και με το ac unity(ηταν unplayable γενικα αλλα η nvidia ειχε πολυ περισσοτερες ρυθμισεις στο panel αποτι η amd και ετσι το εκαναν πολυ καλυτερο..) περα απο αυτο η amd ειχε το απαισιο gaming evolved που ειμαι σιγουρος πως ουτε εσυ το εγκαθηστουσες. η nvidia εχει ενα πολυ ωραιο app με ωραιο interface και smooth recording. Περα απο αυτο η nvidia τα drivers της συνεχιζει να τα κανει support οχι οπως η amd που και ακομη και στις παλιες σειρες (6xxx7xxx) τα σταματησε στα 16.2.1...

Fanboy δεν ειμαι απλως κοιταω το συμφερον μου στα @@ η υλοποιηση και η εταιρια αλλα φενετε να με κερδησε η nvidia :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το unity έστρωσε πολύ γρήγορα στις amd και αν κάτσω να ψαξω post στο σχετικό θρεντ αν θυμάμαι καλά έστρωσε πριν τις πράσινες

 

Το dying light αν το έπαιζες με borderless έπαιζε μια χαρά, αλλά αυτό ήθελε έξτρα πρόγραμμα που το ήθελαν οι κάτοχοι και των δύο καρτών, γιατί το παιχνίδι δεν είχε borderless από μόνο του και έκανε (ακόμα κάνει) τρελό stutter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το unity έστρωσε πολύ γρήγορα στις amd και αν κάτσω να ψαξω post στο σχετικό θρεντ αν θυμάμαι καλά έστρωσε πριν τις πράσινες

 

Το dying light αν το έπαιζες με borderless έπαιζε μια χαρά, αλλά αυτό ήθελε έξτρα πρόγραμμα που το ήθελαν οι κάτοχοι και των δύο καρτών, γιατί το παιχνίδι δεν είχε borderless από μόνο του και έκανε (ακόμα κάνει) τρελό stutter

Δυστηχως δεν ειχε στρωσει πριν τις πρασινες φιλε... ακομη και στο 1.4 update με win 7 στις amd κολουσε ασχημα, επρεπε να βαλω r9 280x για να μου γινει πιο ομαλο κατα τα αλλα σε νετ π πηγα στην gtx 660 επεζε πολυ smooth 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...