Προς το περιεχόμενο

Φήμες ότι η AMD στο τέλος της χρονιάς θα κυκλοφορήσει την Radeon RX 490


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά με τι πηγες να το παίξεις στην αρχή;

 

Αν μιλάμε για κάτι λιγότερο δυνατό από Tahiti ή έστω 7870 δεν υπήρχε λόγος να περιμένεις να το παίξεις καλά είτε πράσινη είτε κόκκινη είτε ροζ

 

Επίσης στην 660 που λες με τι επεξεργαστή και λοιπό hw σε σχέση με αυτό που είχες σπίτι σου; Μιλάμε για παιχνίδι που ζοριζε όλο το σύστημα όχι μόνο τη κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ημουν χρηστης AMD για πανω απο 5 χρονια μεχρι π φετος πηγα σε nvidia ναι μεν εδωσα πολλα λευτα αλλα πηρα κατι αξιολογο με σωστοτερα drivers απο τις π$#@ της amd οτι βαρη game εβγενε η amd ειχε stutters κ drops. Συγγνωμη που θα πληγωσω τους amd fans αλλα την nvidia δεν θα την φτασει ουτε σε 10 χρονια

Χωρις να ειμαι φιλαθλος της AMD, αν πηγες απο μια παμπαλαια σε μια ακριβη (ανεξαρτητος μαρκας) αφου εσκασες πολλα λεφτα οπως λες, λογικο δεν ειναι να ειναι πολυ καλυτερη? Και εγω οταν πηγα απο την αρχαια geforce 7950 στην HD 6850 ετριβα τα ματια μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε ή amd θέλει να ακούει της επιθυμίες των χρηστών της αλλά δεν έχει βγάλει κάτι μετάξι της 1080 και Titan X-p αυτό θα ήταν επανάσταση.

Όντος ή amd πολλές φορές έχει παραπάνω framedrop από την Nvidia, πρέπει να έχεις κ ανάλογο monitor για να συγχρονίζει με την κάρτα γραφικών για να μην βλέπεις stuttering. Αλιως πέρνεις μία κάρτα κ μόνιτορ που παίζει με 1080 60fps ακατεβατα για μία σωστή εμπειρία gaming σε λογικές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε ή amd θέλει να ακούει της επιθυμίες των χρηστών της αλλά δεν έχει βγάλει κάτι μετάξι της 1080 και Titan X-p αυτό θα ήταν επανάσταση.

 

αυτές τις κάρτες τις παίρνουν λίγοι έτσι κι αλλιώς, ο στόχος είναι να βγάλει κάτι που να συναγωνίζεται την 1070 γιατί στη κατηγορία του 1440p δεν έχει κάτι ανταγωνιστικό αυτή τη στιγμή 

 

σε 1080p με τις 470/480 έχει κάτι να επιδείξει ως εναλλακτικό της nvidia, αλλά σε πιο πάνω κατηγορίες όχι

 

αλλά οι κατηγορίες των 1080 και titan είναι περισσότερο για το γόητρο και λιγότερο για την ουσία ώστε να ρίξει όλο το βάρος εκεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητοι , η ατι ,(amd ok) ειναι ΔΥΣΤΗΧΩΣ μονοδρομος 

 

ειναι σπαστικη ..για πολλους λογους αλλα η nvidia απλα δεν υπαρχει ..εχω παρει πολλες τελευταια μια 970(την πουλησα σε εναμιση μηνα)και μια 980 για δυο βδομαδες που την εδωσα πισω στο κολλητο

 

η Nvidia εχει πολυ κακη εικονα σε μεγαλα display 

ΠΟΛΥ

 

και δεν παιζει ομαλα .. ενταξει οι high end ειναι πιο καλες και σε καποιους τιτλους ειναι πιο ομαλες αλλα βγαζουν frame με σπασιματα και αλλου τρεχει πολυ αλλου κανει stutter 

 

κυριως ομως εχουν χαλια εικονα σε βιντεο ..χαλια ..και παντου ολα ξεθωριασμενα ..για μενα δεν υπαρχει επιλογη πλεον απλα δεν ξαναπαιρνω nvidia ..

 

 η 290 στα 1100 πυρηνα με 0 ρευμα και αλλαγμενο bios τρεχει το DOOM 4k ola ultra !! και εχω και εικονα πολυ καλη ..τα frames δεν λενε ολη την αληθεια κυριοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό με τη ποιότητα της εικόνας αν και συμφωνώ μαζί σου είναι και υποκειμενικό ζήτημα, επίσης ίσως είναι και κάτι που μπορεί να επιτύχεις με ρυθμίσεις ενδεχομένως 

 

αν κάποιος πάντως δεν αλλάζει διαρκώς  και είναι ή στη μία ή στην άλλη είναι πολύ πιθανό να μην έχει καν παρατηρήσει τις διαφορές που λες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σημερινή 480 και 470 της amd με καλή ψύξη δεν είναι καθόλου ζεστές κάρτα ούτε καταναλώνουν πολύ ρεύμα

Και εγώ με πολλά λεφτά δεν είμαι καθόλου φτωχός...

τι σόι επιχείρημα είναι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ με πολλά λεφτά δεν είμαι καθόλου φτωχός...

τι σόι επιχείρημα είναι αυτό;

τι τι σόι επιχείρημα είναι αυτό; 

 

όταν αγοράζεις κάρτα δεν αγοράζεις μόνο nvidia ή amd, αγοράζεις sapphire, evga, asus gigabyte, xfx κοκ

 

άμα ένας κατασκευαστής έχει κάνει παπαριές όπως έκανε η gigabyte με τη 480 (γιατί είχα gigabyte ήμουν ευχαριστημένος μέχρι που είδα review και είδα ότι έχει πρόβλημα, οπότε πήγα σε άλλη υλοποίηση)  δε σου φταίει η 480, ζήτα τα ρέστα από τη gigabyte

άμα εσύ πάρεις custom καρτα που θέλει κουτί με σωστό airflow εσύ φταις όχι η κάρτα

 

αν μιλάμε για reference είναι όλες γτπ, μέχρι και οι titan όταν είναι υποχρεωτικά με reference είναι ψησταριές 

 

επίσης αν δεν είχα custom ψύξη στον πολυαγαπημένο intel θα σου έλεγα αν ήταν ή όχι ψησταριά με τη στοκ γελοιότητα με την οποία έχουν το θράσος να την πουλάνε, άρα τα περί ζέστης τα ακούω σαν βλακείες , όσο μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό. όταν δε μπορείς (σπάνια)  ναι είναι πρόβλημα 

 

οπότε ναι λίγη έρευνα αγοράς δε βλάπτει, εγώ εδώ και χρόνια δεν έχω κάρτα γραφικών της amd που να περνάει τους 70 βαθμούς γιατί ΠΑΝΤΑ αγοράζω με custom ψύξη και ΠΑΝΤΑ κάνω έρευνα αγοράς για τις θερμοκρασίες και το θόρυβο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, δεν καταλήγω σε αυτό

 

λέω ότι το πόσο ζεστές ή όχι θα είναι είναι κατά 80-90% θέμα υλοποίησης και δευτερευόντως της ίδιας της κάρτας

 

αν δεχτώ πχ ότι οι 290 παρότι ίσως ελέγχονταν οι θερμοκρασίες τους με μια καλή ψύξη είναι ζεστές, δε θα πω ζεστές τις tahiti ή τις polaris που με μια καλή ψύξη όχι απλά ελέγχονται αλλά είναι και δροσερές  

 

αν μου πεις τώρα ότι μια reference 480 είναι ζεστή οφείλω να αγνοήσω αυτό το θέμα μέχρι να δω μια καλή custom

 

και όταν πιάνω στα χέρια μου τη strix που έχω με τα 5 heatpipes, τα σωστά vrm coolers , τη καλύτερη τροφοδοσία (λόγω του 8pin) και τους ήσυχους ανεμιστήρες και στο περισσότερο gaming να είμαι κάτω από 65 βαθμούς και κάτω από 40% ανεμιστήρες (και αυτό το profile σκέψου ότι μερικοί αντικειμενικοί reviewers το βγάλαν και "επιθετικό" έλεος δηλαδή..)  ε δε μπορώ να πω ότι η κάρτα είναι ζεστή.. και πόσο ζεστή να είναι μια κάρτα με 150 άντε με το ζόρι 180W ? 

 

με 2-3 απλά πραγματάκια (από τους τρίτους κατασκευαστές ναι, όχι φυσικά από την κάθε nvidia ή amd στις reference που παρουσιάζουν μια "τυπική" λύση ) και λίγα ευρώ παραπάνω (και 3 χρόνια εγγύηση..)  είναι κρύα και όχι μόνο αυτή, αλλά οποιαδήποτε κάρτα έχει custom ψύξη 

 

αν κάτι έχει πάει στραβά οπως στη περίπτωση της gigabyte που ανέφερα, η οποία λέει ότι έβγαλε bios update για να λύσει τις 100αρες που μόνο αυτή έχει, δε θα κάτσω να ασχοληθώ καν και σίγουρα δε θα κάτσω να λέω ότι μια κάρτα είναι ζεστή

 

είναι ζεστή όταν είναι ζεστή παντού και πάντα και δε μπορούν να την κάνουν καλά με τίποτα. και έχουν υπάρξει τέτοιες κάρτες σίγουρα αλλά δεν είναι η πλειονότητα των amd από τη σειρά 5xxx και μετά τουλάχιστον που κατά κανόνα είναι αρκετά κρύες

 

αλλά ακόμα και στη πιο κρύα κάρτα αν ο vendor κάνει βλακείες θα ψηθεί, ακόμα και αν είναι entry μοντέλο με passive cooling

 

η καλή ψύξη κάνει τη διαφορά και μόνο και μόνο για το θόρυβο δηλαδή τέτοια θα αγοράσεις, εκτός αν είσαι από αυτούς που τις βάζουν σε υδρόψυξη και δεν ενδιαφέρεται με τι cooler θα την αγοράσεις αφού θα το βγάλεις 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ακριβώς single slot Quadro κάρτα της NVidia "ζεματάει";;  

 

Η Μ4000 με 8GB έχει μέγιστη κατανάλωση τα 120W !  

H M2000 με 4Gb έχει μέγιστη κατανάλωση τα 75W και πάει λέγοντας... 

 

Βάλε μια AMD σε multi-monitor και θα λάβεις ευχητήρια κάρτα Χριστουγέννων από τη ΔΕΗ.

Για να σου φύγει η απορία, έχω την σκέτη 4000 η οποία έχει TDP 142W.

Για Single slot κάρτα, δεν τα λες λίγα. Ειδικά αν έχεις και μια Tesla M2090 για compute πρέπει να έχεις τους ανεμιστήρες τέρμα για να είσαι 80C και κάτω.

 

Σε λίγο καιρό θα πάρω την Quadro K4200 η την M2000 για να μεταφέρω τις άλλες 2 σε εφεδρικό workstation που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...