Προς το περιεχόμενο

Την απόλυτη φορητή συσκευή ετοιμάζει η Microsoft λέει ο CEO της, Satya Nadella


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια τα πραγματα ειναι πολυ απλα!

 

Windows

 

- Kαλη αποδοση τιμης / specs

- Αρκετα καλογραμμενο Οs, ελαφρυ, σταθερο και γρηγορο

- Διαφορετικη φιλοσοφια με τα tiles

- Οι ποιο πολλες Microsoft εφαρμογες που εχει μεσα ειναι οτι πρεπει

- Απουσια store

 

Android

 

- Το κανεις οτι θες

- Θελει πολυ harware για να τρεξει.

- Βαρυ λειτουργικο  με απαιτησεις

- Η Xiaomi, Oppo, Vivo σωζουν την αποδοση τιμης / specs

- Απειρο store

 

Ios

 

- To εχεις οπως το δινει η apple (εκτως αν καταφυγεις σε jailbreak φαση)

- Πανακριβο με χαλια αποδοση τιμης / specs

- Τρομερο Οs κομμενο και ραμμενο οπως πρεπει

- Γνωριζεις εκ των προτερων πως θα αντεχει updates μεχρι τις 2 επομενες εκδοσεις του ios.

- To καλυτερο store σε σχεση ποσοτητας / ποιοτητας

 

Ξεκολλατε το κεφαλι σας. Δεν ειπαμε πως τα Windows mobile ειναι σκουπιδια αλλα δεν αρκει ενα χελιδονι για να φερει την ανοιξη. Δεν εχει apps. Τελος. Δεν υποστηριζει ουτε βασικα πραγματα! Google drive, google keep, google maps και native youtube εφαρμοφη ας πουμε.

 

Ναι οκ. To m.youtube.com τρεχει γαματα στον edge και ειναι λες και εισαι μεσα σε native εφαρμογη αλλα θα επρεπε να ειναι εκει και ας μην την χρησιμοποιει κανενας! Το ιδιο ισχυει και για την εφαρμογη με τα mails. Mακραν η καλυτερη αλλα καμια αλλη επιλογη? Gmail ας πουμε? Εγω θελω να την κατεβασω και να την βλεπω. Τι θα πει τι την θελω?

 

Για καποιον κινητακια τα windows mobile ειναι βαρετα. Μονο κανα wallaper αλλαζεις γιατι δεν ξερεις τι αλλο να τα κανεις.

Και μην βγει ο αλλος και μου πει εγω το θελω γιατι κανω σοβαρη δουλεια. ΕΣΥ. Το 90% του κοσμου ειναι κηνιτακηδες. Το θελουν για παιχνιδια, εφαρμογες και να το σκαλιζουν οσο παει.

 

Tα Windows mobile oτι εχουν κανει μεχρι τωρα ειναι υπεροχο. Απλα ειναι ελλειπες! Οσο καλογραμμενο και να ειναι ενα λειτουργικο η ελλειψη εφαρμογων το καταδικαζει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά άλλαξα από android σε windows και το μετάνιωσα όσο τίποτα, δεν θα σας το συνιστούσα.

Γιατι οπως εχει πει και ο μεγαλος Σταθης Ψαλτης, 2 ειναι οι μεγαλοι πονοι στη ζωη. Η μεταβαση σε WP και η κλωτσια στ @ρχ/δ/@

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι οπως εχει πει και ο μεγαλος Σταθης Ψαλτης, 2 ειναι οι μεγαλοι πονοι στη ζωη. Η μεταβαση σε WP και η κλωτσια στ @ρχ/δ/@

 

Δεν ξερω για την μεταβαση σε WP αλλα η κλωτσια στ @ρχ/δ/@ ειναι μεγαλος πονος! :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι θα είχε τόση απήχηση κ κραξιμο τα Windows Phone με 1% μερίδιο αγοράς δε το περίμενα.

Στο 930 μου πάντως μια χαρά updates κάνουν τα 10aria μου,χωρίς να είμαι στο insider, κ μια χαρά υποστήριξη έχουν τα apps, με αρκετά καλή αναβάθμιση από τα τα 8αρια. Γιατί λέτε όλοι ότι δεν έχει υποστήριξη?? Πυκνά συχνά όλο και κάτι κάνουν με τα builds.

Το store δεν έχει τα πάντα αλλά δε βλέπω να μου λείπουν και πολλά. Ίσως κάποιες ειδικές εφαρμογές (για κάνα συναγερμό, ή κάποια εταιρική υποστήριξη business wise εφαρμογών που "χρειάζομαι" για τη δουλειά μου). Όλα τα άλλα τα θεωρώ παιδαριώδη, παρόλο που κ με τον browser μια χαρά δουλειά κάνω. Γενικά σε θέμα εφαρμογών, μόνο η apple είναι μπροστά. Κ στο android πάλι προβλήματα έχουν.

Αλλά από την άλλη ας κάνουν το τηλέφωνο φλασακι στην apple που χρειάζεσαι iTunes κ με μετά ας το συζητήσουμε, αν όχι να μιλήσουμε για τις καινοτομίες του 99% που ήρθαν μετά από ένα χρόνο κ κάποιες που δεν ήρθαν ποτέ.

Όλα ειναι περί ορέξεως. Εγώ θα στηρίξω μιας και βλέπω πρόοδο οπότε για αυτό και χαίρομαι . Αν δε παίξει τελικά και το emulation, δε το συζητώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο εχω και γω. ΓΑΜΑΕΙ. Οτι καλυτερο εχω παρει. Και εχω περασει και απο Windows Phone. 

Κι εγω Redmi Pro 4gb 128.

Πολυ καλο κινητο ΑΛΛΑ δεν βλεπω να παιρνει ποτέ Global Rom. Αρα το εχει σχεδον παρατημενο η εταιρεια. Και σημερα που εστειλα μηνυμα μου απαντησαν απο την Xiaomi usa οτι δεν αναμενεται να βγει αμεσα σε αλλες χωρες εκτος  κινας, ΑΡΑ δεν υπαρχουν σχεδια να βγει global rom. ΑΡΑ δεν το λες και ωραιο αυτο για ενα κινητο καινουριο. Μονο οτι ασχολουνται τα παιδια απο το xiaomi-miui greece

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Microsoft με αυτό που πολύ καλά πήγε να κάνει με το μοντέλο της 950 το οποίο είναι υπέροχο, αν μπορούσε να βελτιώσει και το store της θα έσκιζε. Πολύ αξιόπιστες συσκευές, αλλά με limited χρήση περισσότερο λόγο store και λιγότερο λόγο λειτουργικότητας. Είναι λογικό όταν έχεις ένα πολύ μικρό μερίδιο της αγοράς να μην υπάρχουν πολλές και σοβαρές εφαρμογές στο store. Από κει και πέρα είναι μια σοβαρή εταιρεία με μεγάλη ιστορία και σίγουρα στο τέλος θα την βρει την συνταγή. Ας μην  ξεχνάμε ότι, αν σήμερα σε κάθε σπίτι υπάρχει ένα pc το χρωστάμε στην Microsoft. Ας μην βγάζουμε τόσο εύκολα & γρήγορα συμπεράσματα...Προσωπικά έχω περάσει και από τα 3 λιμάνια Ios , Android, windows και μπορώ να πω ότι αν υπήρχαν οι εφαρμογές που χρησιμοποιούσα σε ios & android θα έμενα στα windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω Redmi Pro 4gb 128.

Πολυ καλο κινητο ΑΛΛΑ δεν βλεπω να παιρνει ποτέ Global Rom. Αρα το εχει σχεδον παρατημενο η εταιρεια. Και σημερα που εστειλα μηνυμα μου απαντησαν απο την Xiaomi usa οτι δεν αναμενεται να βγει αμεσα σε αλλες χωρες εκτος  κινας, ΑΡΑ δεν υπαρχουν σχεδια να βγει global rom. ΑΡΑ δεν το λες και ωραιο αυτο για ενα κινητο καινουριο. Μονο οτι ασχολουνται τα παιδια απο το xiaomi-miui greece

 

Εμένα το MI MAX δεν μου ήρθε international rom, και είχε μέσα το MIUI 7.5. Με το που έκανα update μου έβαλε MIUI 8 με international rom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα λες τοσα πραγματα λαθος...θα σταθω μονο σε 2 να μην μακρηγορούμε..

1. Λες δεν παρατησαν καμια συσκευη..μα ειναι σοβαρα πραγματα αυτα που λες? Για πια updates στο 920 μιλας?

Ολα τα 820-920-925-1020 δεν πηραν τα 10ΡΙΑ..Οσοι αναβαθμιζαν με insider παρέμειναν στην 10.586.682 η οποια ουτε skype δεν υποστηριζει πλεον..καθως και αρκετες εφαρμογες απαιτουν το anniversary update και επειτα(aka 14.393 κλπ)

Ασε που πλεον ουτε μεσω insider δεν μπορει να τα αναβαθμισει οποιος θελει, αρα παραμενει αναγκαστικα στα 8.1 που και ουτε αυτα υποστηριζουν skype(ενω ειναι δικια της εφαρμογη ετσι?) φυσικα και πλεον δεν αναβαθμιζονται και οι εφαρμογες. Και ολα αυτα ΕΝΩ ειχε υποσχεθει ΕΠΙΣΗΜΑ να τα αναβαθμισει..τρεχει ας πουμε 10 ρια το 435 με τον διπυρηνο Α7 και 1gb ram και δεν μπορει ας πουμε το 1020 με τον αρκετα πιο δυνατο Α15 και 2gb ram..γελανε και οι πετρες δηλαδη..

Τελος κατι να σε βαλει σε σκεψη,,μιας και μιλησες για το M8 το οποιο ειναι συσκευαρα..το θυμασαι το αντιστοιχο για τα windows? Εμεινε στα 8.1 και αυτο διοτι η γελοία MS σφυραει κλεφτικα, που θελει και βοηθεια απο OEM κατασκευαστες τρομαρα της..

https://www.onmsft.com/news/htc-one-m8-wont-get-windows-10-mobile-htc-blames-microsoft

Κινητο 2 ετων και δεν θα εχει skype και παρεμεινε στα 8.1 που ενω ειναι αρκετα γρηγορα, πλεον οι εφαρμογες εξαφανιζονται μερα με την μερα διοτι μεταφερονται στα 10 ρια...

Αρα καλο θα ηταν να μην υποστηριζεις πραγματα αν δεν εισαι ενημερωμενος σωστα..

Μπορείς να βάλεις σε όλες της συσκευές το Anniversary Update 14.393. Άπλα θέλει διαδικασία!!!

​Εγώ έχω  την ενημέρωση Anniversary Update 14.393.448 στο Lumia 820. Τρέχει πολύ ομαλότερα από την ενημέρωση Νοεμβρίου (10586.xx). 

Το έχω εγκαταστήσει το Anniversary Update 14.393.448 και σε Lumia 520. Στο 520  δεν τρέχει όσο καλά τρέχει στο 820 προφανώς!

Σε συσκευές με 1GB Ram πιστεύω ότι πρέπει να δοκιμάσετε το Anniversary Update (14.393)!! 

​Αν βάλετε Anniversary Update και θέλετε να πάτε πίσω στα 8,1 θα χρησιμοποιήσετε το Winsows Divice Recovery Tool.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω Redmi Pro 4gb 128.

Πολυ καλο κινητο ΑΛΛΑ δεν βλεπω να παιρνει ποτέ Global Rom. Αρα το εχει σχεδον παρατημενο η εταιρεια. Και σημερα που εστειλα μηνυμα μου απαντησαν απο την Xiaomi usa οτι δεν αναμενεται να βγει αμεσα σε αλλες χωρες εκτος  κινας, ΑΡΑ δεν υπαρχουν σχεδια να βγει global rom. ΑΡΑ δεν το λες και ωραιο αυτο για ενα κινητο καινουριο. Μονο οτι ασχολουνται τα παιδια απο το xiaomi-miui greece

 

Yπαρχουν και ευρωπαικες rom (xiaomi,eu)

Γενικα μην τρελενεσαι. Ετσι οπως παει τεχνολογια, θα εχεις αλλαξει τηλεφωνο πολυ πριν ξεμεινεις απο rom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το MI MAX δεν μου ήρθε international rom, και είχε μέσα το MIUI 7.5. Με το που έκανα update μου έβαλε MIUI 8 με international rom.

 

Oι rom einai

 

- China Stable (official)

- China Developer (official αν θες να ξεκλειδωσεις bootloader)

 

- Global Stable (official)

- Global Developer (official)

 

- Xiaomi.eu (Unofficial αλλα κομπλε)

- Eλληνικη (Unofficial αλλα κομπλε)

 

Κατι international, multilingual κλπ ειναι γιατι πρεπει να στο στειλουν με κατι για να μην στο στειλουν χωρις λειτουργικο. Ειναι unofficial, χιλιομπαγκαρισμενες και τοσο προβληματικες και κακογραμμενες που ειναι σε φαση βγαλτην πριν παθει το κινητο ζημια!

 

Τα Xiaomi γιαυτο κανουν 200 ευρω και εχουν ΤΟ hardware. Γιατι το παιρνεις απο κινεζο, χωρις εγγυηση, κανει το γυρο του κοσμο καμια δυο φορες μεχρι να σου ερθει κανα μηνα μετα και φυσικα IT JUST DONT WORK! Δεν θα το ανοιξεις και απλα θα παιξει! Θα το παρεις, θα πρεπει να κανεις τον μαγκαϊβερ και στο τελος αυτο που θα παρεις μετα απο ΠΟΝΟ απλα θα σπερνει. Αλλα θα βελαξεις. Κανονικα. Ρωτα και μενα που κοντευω να κατεβασω γαλα. Ακομα περιμενω sms με το approve της αιτησης για να ξεκλειδωσω τον bootloader! Με 200 και 250 ευρω ΟΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.

 

H Αpple και η Samsung που στα πουλανε 700 ευρω γιαυτο στα πουλανε τοσο. Γιατι το βαζεις στην μπριζα, πατας το κουμπι και παιζει! Και αν χαλασει πας στο καταστημα με ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ ΕΓΓΥΗΣΗ. Eπισεις οταν αγοραζεις αυτο με τα 32gb ξερεις οτι αυτο μεσα στο κουτι ειναι οντως αυτο με τα 32gb! Kαι το κινητο το εχεις τωρα. Οχι κανεναν μηνα μετα ΑΝ φτασει! Και μεσα στην τιμη ειναι και ο εκτελωνισμος και ο φπα και φυσικα το μεγαλο κερδος τους γιατι η σιγουρια πουλαει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να σου πω ρε φίλε, δεν ξέρω. Εμένα μου ήρθε σε 10 ΜΕΡΕΣ από gearbest. Αμέσως έκανα scan για updates, μου κατέβασε την Global Stable (Official), και όλα μια χαρά.... Γιατί μου έγραψες το κατεβατό με το δικό μου σε quote; Δεν είμαι η περίπτωσή σου.

To international, εννoώ την global.

post-247172-0-89007400-1480343027_thumb.png

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω ρε φίλε, δεν ξέρω. Εμένα μου ήρθε σε 10 ΜΕΡΕΣ από gearbest. Αμέσως έκανα scan για updates, μου κατέβασε την Global Stable (Official), και όλα μια χαρά.... Γιατί μου έγραψες το κατεβατό με το δικό μου σε quote; Δεν είμαι η περίπτωσή σου.

To international, εννoώ την global.

attachicon.gifScreenshot_2016-11-28-16-21-56-845_com.android.settings.png

 

Γνωμη μου, μπες στο Eλληνικο miui forum και ρωτα τα παιδια πως θα βαλλεις την Ελληνικη rom.

 

- Πρεπει στην ουσια να φλασαρεις την κινεζικη developer

- Nα κανεις αιτηση στην Xiaomi για ξεκλειδωμα του bootloader

- Nα ξεκλειδωσεις τον bootloader

- Nα περασεις twrp

- Nα φλασαρεις την Ελληνικη rom

 

Xωρις bugs, xωρις κινεζιες και με πολλες διορθωσεις.

Ειναι δυσκολο αλλα θα δεις αλλο τηλεφωνο!

Τα παιδια μεσα βοηθανε και σε οτι ξερω μπορω να βοηθησω και εγω.

 

Το κατεβατο το εγραψα οχι για να σε κραξω αλλα για να σου τραβηξω την προσοχη για να σου προτεινω να βιωσεις πραγματικη Miui εμπειρια :)

 

Και εγω 3 μερες δεν εχω ακομα τηλεφωνο γιατι περιμενω το μυνημα της Xiaomi αλλα αξιζει τον κοπο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να βάλω την ελληνική rom; Δεν θέλω λειτουργικό στα ελληνικά...

Υπάρχει κάποιος άλλος λόγος;

Δεν έχω δει κάποια bugs, και με τον arrow launcher + next locker το ui είναι πολύ λειτουργικό, όμορφο και απροβλημάτιστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Microsoft με αυτό που πολύ καλά πήγε να κάνει με το μοντέλο της 950 το οποίο είναι υπέροχο, αν μπορούσε να βελτιώσει και το store της θα έσκιζε. Πολύ αξιόπιστες συσκευές, αλλά με limited χρήση περισσότερο λόγο store και λιγότερο λόγο λειτουργικότητας. Είναι λογικό όταν έχεις ένα πολύ μικρό μερίδιο της αγοράς να μην υπάρχουν πολλές και σοβαρές εφαρμογές στο store. Από κει και πέρα είναι μια σοβαρή εταιρεία με μεγάλη ιστορία και σίγουρα στο τέλος θα την βρει την συνταγή. Ας μην  ξεχνάμε ότι, αν σήμερα σε κάθε σπίτι υπάρχει ένα pc το χρωστάμε στην Microsoft. Ας μην βγάζουμε τόσο εύκολα & γρήγορα συμπεράσματα...Προσωπικά έχω περάσει και από τα 3 λιμάνια Ios , Android, windows και μπορώ να πω ότι αν υπήρχαν οι εφαρμογές που χρησιμοποιούσα σε ios & android θα έμενα στα windows.

Ναι, απο την άλλη όμως η Microsoft κανει τα πειράματα της με τις δικιες μας τσεπες. Τυχαινει λόγω δουλειάς και άμεσου ενδιαφέροντος να παρευρίσκομαι συχνά σε events της MS. Ετσι και έγινε και στις 24/11 στο μεγαρο μουσικης Θεσσαλονικης στο windows 10 device days. Σας πληροφορω οτι ενώ τα 3 τελευταια χρονια μας ειχανε ζαλισει τα @ρχ... με windows mobile ,innovation,continuum κλπ, και αφου τα ακουμπήσαμε καλα καλα και παλι, δεν ειπώθηκε ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ Microsoft Mobile Devices. Σαν να μη συνεβη ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...