Προς το περιεχόμενο

Την απόλυτη φορητή συσκευή ετοιμάζει η Microsoft λέει ο CEO της, Satya Nadella


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα αγορασα με 230 ευρω Redmi Pro me τον helio x25, 3gb ram / 64gb romm 5,5" amoled οθονη.

Ποτε ξανα windows mobile. To λεει καποιος που τα υποστηριξε μεχρι τελους. Ακομα και οταν ολοι τα εβριζαν εγω εκει. Αλλα τελος. Μεχρι εδω! Miui και τα μυαλα στα blender

 

Και μόνο που λες ότι αγόρασες τηλέφωνο βάσει specs (π.χ. 3GB μνήμη) φαίνεται ότι ΠΟΤΕ ΣΟΥ δεν είχες Windows Phone.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ θέλω ένα κινητό που να με βοηθάει στη δουλειά μου και να παίζει ρόλο μικρού PC, που να μπορεί να συνδεθεί με μεγαλύτερη οθόνη και keyboard, όταν το laptop/tablet/desktop δεν είναι διαθέσιμα.

 

Αν μου το προσφέρει αυτό η M$ δεν έχω λόγο να μην την προτιμήσω. Οι υπόλοιποι μπορούν να ασχολούνται με πόσα GB ram δίνει το Xiao-Ping 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι, αλλά κάθε μέρα που περνάει, τα Windows μου είναι όλο και λιγότερο απαραίτητα.

Ακόμη και αν κυκλοφορούσε αύριο ένα κινητό που θα έτρεχε x86, θα το σκεφτόμουν σοβαρά αν πραγματικά το χρειάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε μερικά πράγματα υπάρχει ζόρι....

Δηλαδή πολύ απλά παίρνεις αυτό του βάζεις 1 module για τηλέφωνο....το κάνεις λίγο πιο λεπτό-ελαφρύ βγάζεις τα εξτρα κουμπιά....το κοστολογείς σε ανταγωνιστική τιμή με δωρεάν OUTLOOK...μερικά αξιοπρεπή παιχνιδάκια.....στηρίζεις κάργα το Development(δώσε μερικά βραβεία των $50000 και θα δεις τι λαικό προσκύνημα θα πέσει) ...ΔΩΡΕΑΝ Emulator...ΧΩΡΙΣ ΚΛΕΙΔΩΜΑΤΑ ......END of story...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο που λες ότι αγόρασες τηλέφωνο βάσει specs (π.χ. 3GB μνήμη) φαίνεται ότι ΠΟΤΕ ΣΟΥ δεν είχες Windows Phone.

Με τα 8.1 δεν πολυκαιγομασταν με τα specs..ο καραlow snap400 με 1gb ram ηταν μια χαρα..τωρα με τα 10 ρια ομως το 640 μου μακαρι να ειχε καλυτερα specs διοτι σε πολλα πραγματα εχει γινει αργο σαν android του 100ρικου....εδω το facebook-messenger απαιτουν τουλαχιστον 2gb ram για να τρεξουν αξιοπρεπως..

Aρα καλο θα ηταν οσοι εχετε μεινει στην εποχη των 8.1 ξεκολειστε και δειτε πως τα 10 ρια πλεον κατεστρεψαν την ομαλη εμπειρια χρησης που ειχαν τα low specs lumia και πλεον τα specs μετρανε και πολυ ασχημα μαλιστα.

Τα wm10 θελουν πλεον δυνατα χαρακτηριστικα!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας φτιαξει καποιος ενα κινητο για αυτους που δεν τους ενδιαφερει η σαβουρα του playstore και λειτουργει σαν κομματι του desktop του...οι υπολοιποι καταναλωνετε αφοβα sano&papa co.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν μου το προσφέρει αυτό η M$ δεν έχω λόγο να μην την προτιμήσω. Οι υπόλοιποι μπορούν να ασχολούνται με πόσα GB ram δίνει το Xiao-Ping 

Οι αναγκες που θελεις να καλυψεις εσυ, ζητημα ειναι αν αφορούν το 1%. Ενα κινητο τετοιου τυπου θα ανεβαζε τα ποσοστά της Microsoft στο 1%..

Οπως σωστα λες,  εσυ θες ουσιαστικά μικρο pc.  Ο πολυς ο κοσμος θελει κινητο.  Να δουλευει με δάχτυλο,  να εχει 1000αδες εφαρμογές ακομα και αχρηστες.  Γιατι το άχρηστο είναι σχετικο.  Αυτο που για τον ενα ειναι άχρηστο,  για τον αλλο είναι χρήσιμο.  Και αυτο που για σενα ειναι άχρηστο,  καποια αλλη στιγμή γίνεται χρήσιμο.  Η ποσότητα και ποιότητα των εφαρμογών καλύπτει πολλες αναγκες και τελικα έχεις μεγαλα ποσοστα πολυσεων. 

Μια συσκευή οπως την περιγράφεις ειναι χρησιμη για σενα και πολύ λιγους αλλους.  Καταδικασμενη εμπορικα σε αποτυχία. 

 Τα ξεκίνησε ηδη η Microsoft αυτα με continum και αλλες σαχλαμάρες και ειδαμε πόσοι τα θελανε πραγματικά αυτα από τις πωλήσεις που εκανε. 

Τα κινητα απευθύνονται στο μεσο χρηστη.  Κινητα για nerds πανε στο 1%.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δώσε τα συγχαρητήρια σου στην MS για την επιτυχημένη πορεία του 1% που κατάφερανε στην αγορά των smartphone την διάλυση της συνεργασίας τους με την Νόκια, τις μαζικές απολύσεις , το φιάσκο των w10 στα wp τα οποία και παρατήσαν σαν συσκευές...είπες κάτι ή δεν βρίσκεις app διαθέσιμη στο wp σου να ειρωνευτείς?

 

1. Δεν παράτησαν καμμία συσκευή. Το Lumia 920 του αδερφού μου, σαν insider, ακόμα παίρνει αναβαθμήσεις. Το Pixel XL μέχρι πότε θα παίρνει είπαμε? 

2. Απολύσεις: Έδιωξε ένα σωρό υπαλλήλους που τρία χρόνια σχεδιάζανε ίδια κινητά, βασισμένοι στην συμφωνία που είχε κάνει η Nokia με την ΜS, προκειμένου να βγάζει κάποια σχέδια στην παραγωγή. Είναι γνωστό πως το Lumia 950 θα ήταν το τελευταίο κινητό που θα έβγαζε. Μπορείς να προσλάβεις τους καλύτερους απο αυτούς και να κονομήσεις. Oh Wait! Κάνανε εταιρεία, την Jolla.Που είναι τώρα αυτοι? 

3. Κατέστρεψε μια εταιρεία, η οποία βασίστηκε σε έναν CEO που μόλις τελείωσε η προαναφερόμενη σύμβαση με την Nokia απολύθηκε. 

 

Και τέλος, έχω το M8 που είναι κινητάρα. ΑΛΛΑ, μέσα σε όλες τις σουπερ ντουπερ ουαου εφαμοργές για τσίρκο, παρακολούθηση και κλανιές του play store, μι σοβαρή για email και calendar που να φτάνει έστω το 50% απο τις αντίστοιχες του outlook δεν βρίσκω. Καλό το παραμύθι αλλά δεν έχει δράκο φίλε. Άντε τώρα τράβα να κάνεις κανα σεμινάριο επιχειρηματικότητας γιατί σαν πολλοί μαζευτήκατε εδώ μέσα και έπηξε οι κοινώνια απο ξερόλες που έχουν βήμα. Άνθρωποι - Hoax

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα. Οπως το 98% των αγοραστών θα έπερνε ανετα iphone γιατι απλα ειναι iphone, ετσι το 98% ΔΕΝ θα παρει win γιατι απλα ειναι win. Οτι και να φτιάξει τωρα ειναι πολύ αργα. Θα κάνει την προσπάθεια να το πασάρει σαν bussinesssssss αλλα μάταια,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας φτιαξει καποιος ενα κινητο για αυτους που δεν τους ενδιαφερει η σαβουρα του playstore και λειτουργει σαν κομματι του desktop του...οι υπολοιποι καταναλωνετε αφοβα sano&papa co.

Πάντως μια χαρά petition συμπλήρωνε ο κόσμος για να φέρουν το pokemon go στο windows store. Αυτοί που δεν θέλουν πολλές εφαρμογές δεν παίρνουν smartphone to begin with.  Όσοι θέλετε το κινητό να είναι μέρος του desktop καθίστε να παίζετε με την αριθμομηχανή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν παράτησαν καμμία συσκευή. Το Lumia 920 του αδερφού μου, σαν insider, ακόμα παίρνει αναβαθμήσεις. Το Pixel XL μέχρι πότε θα παίρνει είπαμε? 

2. Απολύσεις: Έδιωξε ένα σωρό υπαλλήλους που τρία χρόνια σχεδιάζανε ίδια κινητά, βασισμένοι στην συμφωνία που είχε κάνει η Nokia με την ΜS, προκειμένου να βγάζει κάποια σχέδια στην παραγωγή. Είναι γνωστό πως το Lumia 950 θα ήταν το τελευταίο κινητό που θα έβγαζε. Μπορείς να προσλάβεις τους καλύτερους απο αυτούς και να κονομήσεις. Oh Wait! Κάνανε εταιρεία, την Jolla.Που είναι τώρα αυτοι? 

3. Κατέστρεψε μια εταιρεία, η οποία βασίστηκε σε έναν CEO που μόλις τελείωσε η προαναφερόμενη σύμβαση με την Nokia απολύθηκε. 

 

Και τέλος, έχω το M8 που είναι κινητάρα. ΑΛΛΑ, μέσα σε όλες τις σουπερ ντουπερ ουαου εφαμοργές για τσίρκο, παρακολούθηση και κλανιές του play store, μι σοβαρή για email και calendar που να φτάνει έστω το 50% απο τις αντίστοιχες του outlook δεν βρίσκω. Καλό το παραμύθι αλλά δεν έχει δράκο φίλε. Άντε τώρα τράβα να κάνεις κανα σεμινάριο επιχειρηματικότητας γιατί σαν πολλοί μαζευτήκατε εδώ μέσα και έπηξε οι κοινώνια απο ξερόλες που έχουν βήμα. Άνθρωποι - Hoax

Πραγματικα λες τοσα πραγματα λαθος...θα σταθω μονο σε 2 να μην μακρηγορούμε..

1. Λες δεν παρατησαν καμια συσκευη..μα ειναι σοβαρα πραγματα αυτα που λες? Για πια updates στο 920 μιλας?

Ολα τα 820-920-925-1020 δεν πηραν τα 10ΡΙΑ..Οσοι αναβαθμιζαν με insider παρέμειναν στην 10.586.682 η οποια ουτε skype δεν υποστηριζει πλεον..καθως και αρκετες εφαρμογες απαιτουν το anniversary update και επειτα(aka 14.393 κλπ)

Ασε που πλεον ουτε μεσω insider δεν μπορει να τα αναβαθμισει οποιος θελει, αρα παραμενει αναγκαστικα στα 8.1 που και ουτε αυτα υποστηριζουν skype(ενω ειναι δικια της εφαρμογη ετσι?) φυσικα και πλεον δεν αναβαθμιζονται και οι εφαρμογες. Και ολα αυτα ΕΝΩ ειχε υποσχεθει ΕΠΙΣΗΜΑ να τα αναβαθμισει..τρεχει ας πουμε 10 ρια το 435 με τον διπυρηνο Α7 και 1gb ram και δεν μπορει ας πουμε το 1020 με τον αρκετα πιο δυνατο Α15 και 2gb ram..γελανε και οι πετρες δηλαδη..

Τελος κατι να σε βαλει σε σκεψη,,μιας και μιλησες για το M8 το οποιο ειναι συσκευαρα..το θυμασαι το αντιστοιχο για τα windows? Εμεινε στα 8.1 και αυτο διοτι η γελοία MS σφυραει κλεφτικα, που θελει και βοηθεια απο OEM κατασκευαστες τρομαρα της..

https://www.onmsft.com/news/htc-one-m8-wont-get-windows-10-mobile-htc-blames-microsoft

Κινητο 2 ετων και δεν θα εχει skype και παρεμεινε στα 8.1 που ενω ειναι αρκετα γρηγορα, πλεον οι εφαρμογες εξαφανιζονται μερα με την μερα διοτι μεταφερονται στα 10 ρια...

Αρα καλο θα ηταν να μην υποστηριζεις πραγματα αν δεν εισαι ενημερωμενος σωστα..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 μι σοβαρή για email και calendar που να φτάνει έστω το 50% απο τις αντίστοιχες του outlook δεν βρίσκω. 

 

Τοσο απλο. Απλη εξηγηση και μπορει να καλυψει οσους χρειαζονται μια τετοια.

 

Οταν δε θες το τηλεφωνο να μιναρεις, τελειωνει και η συζητηση. Δεν ενδιαφερει απαντες το κινητο τους να εχει 17876 εφαρμογες να βαλουν blur στα ζουμπουλια και να συμαζεψουν τα κωλομερια τους στο snapchat πως να το κανουμε δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα λες τοσα πραγματα λαθος...θα σταθω μονο σε 2 να μην μακρηγορούμε..

1. Λες δεν παρατησαν καμια συσκευη..μα ειναι σοβαρα πραγματα αυτα που λες? Για πια updates στο 920 μιλας?

Ολα τα 820-920-925-1020 δεν πηραν τα 10ΡΙΑ..Οσοι αναβαθμιζαν με insider παρέμειναν στην 10.586.682 η οποια ουτε skype δεν υποστηριζει πλεον..καθως και αρκετες εφαρμογες απαιτουν το anniversary update και επειτα(aka 14.393 κλπ)

Ασε που πλεον ουτε μεσω insider δεν μπορει να τα αναβαθμισει οποιος θελει, αρα παραμενει αναγκαστικα στα 8.1 που και ουτε αυτα υποστηριζουν skype(ενω ειναι δικια της εφαρμογη ετσι?) φυσικα και πλεον δεν αναβαθμιζονται και οι εφαρμογες. Και ολα αυτα ΕΝΩ ειχε υποσχεθει ΕΠΙΣΗΜΑ να τα αναβαθμισει..τρεχει ας πουμε 10 ρια το 435 με τον διπυρηνο Α7 και 1gb ram και δεν μπορει ας πουμε το 1020 με τον αρκετα πιο δυνατο Α15 και 2gb ram..γελανε και οι πετρες δηλαδη..

Τελος κατι να σε βαλει σε σκεψη,,μιας και μιλησες για το M8 το οποιο ειναι συσκευαρα..το θυμασαι το αντιστοιχο για τα windows? Εμεινε στα 8.1 και αυτο διοτι η γελοία MS σφυραει κλεφτικα, που θελει και βοηθεια απο OEM κατασκευαστες τρομαρα της..

https://www.onmsft.com/news/htc-one-m8-wont-get-windows-10-mobile-htc-blames-microsoft

Κινητο 2 ετων και δεν θα εχει skype και παρεμεινε στα 8.1 που ενω ειναι αρκετα γρηγορα, πλεον οι εφαρμογες εξαφανιζονται μερα με την μερα διοτι μεταφερονται στα 10 ρια...

Αρα καλο θα ηταν να μην υποστηριζεις πραγματα αν δεν εισαι ενημερωμενος σωστα..

 

Για να μη μακρογορούμε: 

 

Μπορώ στο M8 να γίνω κάτι σαν insider και με ένα download να έχω τα τελευταία updates? Ξέρεις? ή όχι? Γιατί στο 920 έχει την τελευταία του batch της 10.586, ενώ εμένα κάτι ενημερώσεις παίρνει μόνο στις εφαρμογές της HTC. Και αυτές για να μου αφαιρέσουν το htc mail, ώστε να χρησιμοποιώ της Google(?) και επίσης για να καταργήσουν την Gallery για να χρησιμοποιώ το Google Photos (??). 

 

Δεν με ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα επιχειρήματα σου, αφού τα παρακολουθώ στο αντίστοιχο Windows θέμα, και είναι για να αλευρώνουμε την τηγανίτα. Ουσία μηδέν, με το συμπάθειο κιόλας. Στο απο πάνω ερώτημα θέλω απάντηση. Μακριά απο root και bootloader και λοιπα. Ξέρω να τα κάνω και με μεγάλη επιτύχια, αλλά δεν διαθέτω χρόνο να ασχολούμαι μια φορά την εβδομάδα. Απλά είναι τα πράγματα. 

 

Όσο για το HTC δεν φταίει η MS. Σου γράφω παραπάνω και στο Android τι κάνει. Αλλά βέβαια, στο βωμό του ρεύματος (και όχι με τι κάνω καλύτερα την δουλειά μου) μπορούμε να τα παραβλέψουμε στο Android. Στα Windows υπάρχει και ένα δίπλα να μας την λέει. Ενημερώσου λίγο καλύτερα για την πολιτική της στις άλλες πλατφόρμες και μετά ρίξε τα βέλη σου. Με άφησε χωρίς mail τέλη Οκτώβρη στα ξαφνικά. Τι έπρεπε να κάνω? Να κατηγορήσω την Google ( αυτή είναι η δική σου λογική )? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...