Προς το περιεχόμενο

Αυξήθηκε το ποσοστό της Nvidia στην αγορά των καρτών γραφικών με την AMD να υποχωρεί


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στο  DPC latency της Pascal αναφερομουν, pay attention. οχι πως αυτα που εγραψες περι xbx1/ps4 τα παιρνει κανεις σοβαρα. εδω βγηκε ολοκληρη ειδηση οτι το μεριδιο αγορας της AMD εχει συρρικνωθει, και εσυ μου μιλας για την μικροσκοπικη αγορα των κονσολων στην οποια μπαινει κιολας μεσα η κοκκινη.

καθολου τυχαιο που ειμαστε πολιτες μιας χρεοκοπημενης χωρας, οταν δεν υπαρχει η στοιχειωδης αντιληψη στο πως βγαινει το κερδος μεσα απο τις αγορες.

Αυτη η γενια κονσολων εχει πουλησει σχεδον 70 εκατομμυρια, αυτο το λες μικροσκοπικο; Ειτε βγαζεις κερδος ειτε οχι το να λες οτι "ειναι τελειωμενη η AMD" απεχει πολυ απο το "τα κερδη της Amd ειναι σημαντικα χαμηλοτερα απο αυτα της nvidia". Μιλας για γνωσεις των αγορων ενω εσυ ο ιδιος λες κατι τελειως ακραιο χωρις καν να το υποστηριζεις με καποιο επιχειρημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν βαρέθηκε 3-5 χρόνια τώρα να μεταθέτει συνεχώς το βάρος της και να μην βγάζει τίποτα της προκοπής ?

Αν δεν ήταν το freesync που όλο και περισσότεροι κατασκευαστές monitor το υποστηρίζουν και της δίνουν το φιλί της ζωής.. ακλαφτη θα είχε πάει.

 

Τίποτα της προκοπής; Τα GCN chips πχ είναι "τίποτα της προκοπής"; Κοντά είναι και η κυκλοφορία των Zen. Να δω τι θα λέτε τότε.

Το Freesync που γράφεις είναι τέλειο παράδειγμα της διαφοράς φιλοσοφίας των 2 εταιρειών. Ενώ το G-Sync είναι proprietary, το Freesync είναι, όπως το λέει το όνομά του, free. Παρόμοια, ενώ η AMD έχει εξαλείψει τα bridges, η Intel ακόμα σου χρεώνει τα SLI bridges και σου κόβει με το έτσι θέλω το SLI στα φτηνότερα μοντέλα. Εκεί που η Nvidia προσφέρει το περιβόητο GameWorks, η AMD δίνει ο open-source GPUOpen. Εκεί που η Nvidia παλεύει με νύχια και με δόντια για να μείνουν στο DX11, η AMD έδωσε τον κώδικα του Mantle.

Εκεί λοιπόν που η AMD ενδιαφέρεται να βελτιώσει την τεχνολογία, ακόμα και σε περιπτώσεις που δεν βγάζει κέρδος (μάλλον πιστεύουν στο moto "doing well by doing good"), η Nvidia προσπαθεί να βγάλει το μέγιστο δυνατό κέρδος, ακόμα και αν έχει ως συνέπεια να κρατάει ολόκληρη την βιομηχανία πίσω.

Άκλαφτη λοιπόν η AMD δεν θα πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλό,θα λέμε ότι λέγαμε και πέρσι και πρόπερσι και πριν 3 χρόνια..

 

Για να κρατηθεί στην ζωή τα δίνει,μην μπαίνεις στον κόπο να επαναλάβεις το story "της καλής Εταιρίας" της "άμεμπτης πολυεθνικής"

έχει αποδείξει όποτε ελάχιστες φορές πήρε το πάνω χέρι την Τιμολογιακή της πολιτική,αμέσως μετά την σφαλιάρα συνέρχεται και κάνει 40% μειώσεις..

 

Όλα αυτά όμως εκτός από αποδεδειγμένα στην πορεία αυτής της ζωής,είναι κ λίγο αδιάφορα,

προσδοκίες έχουμε όλοι από την AMD (τουλάχιστον στις GPU) απλά μερικοί θέλουμε ως τότε να κάνουμε σωστά κ γρήγορα "την δουλειά μας" γιατί εμείς δεν είμαστε πολυεθνικές και δεν μπορούμε να κάνουμε τις μόνιμες πλέον υποσχετικές μεταθέσεις που κάνει όλα αυτά τα χρόνια παράγοντας ουσιαστικά τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κρατηθεί στην ζωή τα δίνει,μην μπαίνεις στον κόπο να επαναλάβεις το story "της καλής Εταιρίας" της "άμεμπτης πολυεθνικής"

έχει αποδείξει όποτε ελάχιστες φορές πήρε το πάνω χέρι την Τιμολογιακή της πολιτική,αμέσως μετά την σφαλιάρα συνέρχεται και κάνει 40% μειώσεις..

 

προσδοκίες έχουμε όλοι από την AMD (τουλάχιστον στις GPU) απλά μερικοί θέλουμε ως τότε να κάνουμε σωστά κ γρήγορα "την δουλειά μας" γιατί εμείς δεν είμαστε πολυεθνικές και δεν μπορούμε να κάνουμε τις μόνιμες πλέον υποσχετικές μεταθέσεις που κάνει όλα αυτά τα χρόνια παράγοντας ουσιαστικά τίποτα.

 

Ακόμα και όταν είχε κεφάλι σε επιδόσεις και πολύ μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς απ' ότι έχει τώρα, χαμηλότερες τιμές είχε.

 

Στις GPU, με εξαίρεση το επίπεδο των Titan και την φετινή χρονιά που δεν έχει βγάλει κάτι για να ανταγωνιστεί τις GTX 1070 & 1080, συνέχεια έβγαζε chips για να ανταγωνιστεί την Nvidia σε όλα τα price segments. Τι τίποτα δεν παράγει λοιπόν;

 

Στις CPU, ετοιμάζει τον Zen εδώ και μερικά χρόνια. Αν δεν γνωρίζεις, τόσο απαιτείται για νέα αρχιτεκτονική και όχι εξέλιξη προηγούμενης. Αυτά τα χρόνια αυτά λοιπόν, η AMD δεν έκανε σχεδόν καθόλου ανακοινώσεις. Τα περισσότερα που μαθαίναμε ήταν μέσω διαρροών. Μόνο φέτος, που το chip ήταν σχεδόν έτοιμο και είχαν engineering samples στα χέρια τους, κάνανε επίσημες ανακοινώσεις. Ποιες υποσχετικές μεταθέσεις λοιπόν; Μην μπερδεύεις τις μπούρδες μου γράφονται σε sites όπως το wccftech με επίσημες ανακοινώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως προειπα,εγώ θέλω να κάνω σήμερα την δουλειά μου,είναι απλό και ξεκάθαρο,

άρα ούτε θα διαβάσω το μέλλον ούτε θα είμαι στην αναμονή,θα κοιτάξω την τελευταία 5ετια τι υπήρξε και τι υπάρχει στην αγορά,

και θα πάρω αυτό που θα μπορώ πραγματικά να κάνω την δουλειά μου,αν είναι και 50 ευρώ φτηνότερο η ακριβότερο να σου πω την αλήθεια είναι και αδιάφορο στα 400 ευρώ,γιατί θέλω να έχω μια κάρτα που να μην με απασχολεί,θέλω να παίξω,τις ελεύθερες ώρες μου,θέλω να ρενταρω,θέλω πολλαπλά μόνιτορ,θέλω πολλαπλά λειτουργικά,θέλω επιδόσεις,ίσως να θέλω και μεταπωλητική αξία.

 

Η AMD δεν έχει τίποτα να επιδείξει,δεν μπορεί να με καλύψει,υπολείπεται,είναι ανύπαρκτη.

Αν κοιτάξεις λοιπόν και το ξέρεις γιατί είσαι ενημερωμένος,θα δεις μια απογοήτευση σε όλα τα ποστ,σε κάθε κυκλοφορία καινούριας κάρτας από την AMD.

Γιατί μας πειράζει λοιπόν που υπάρχει μια εταιρία που μας επιτρέπει να κάνουμε όλα τα παραπάνω με αξιοπρέπεια ? και γιατί να μην έχει το μεγάλο μερίδιο της αγοράς ? το ότι είναι ακριβότερη αλλά πάντα αξιοπρεπείς τελικά μήπως μας βγαίνει φτηνότερη ?

Ρητορικά είναι τα ερωτήματα,αλλά είναι ερωτήματα επίσης που όλοι έχουμε στο κεφάλι μας όταν ψάχνουμε για GPU .

 

Τώρα για το μέλλον θα δούμε,εγώ βλέπω να έρχεται και άλλη απογοήτευση στους φίλους της,δεν είμαι απαισιόδοξος,αλλά με έμαθε,με εκπαίδευσε να κρατάω μικρο καλάθι..

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και υπάρχει απογοήτευση όταν γράφονται αντικειμενικά review που περιγράφουν ακριβώς τη κατάσταση και προς θεού δε δημιουργούν και συντηρούν κλίμα παραπληροφόρησης

 

Όπως ειπώθηκε και πριν αφού δε κατάφερε με τις 7900 να μειώσει δραματικά τη διαφορά και πουλούσαν κάτι σαπιλες τύπου 670 που πλέον είναι ανύπαρκτες, πολύ απλά δεν υπάρχει ελπίδα

 

Τέσπα οποίος παίρνει amd ξέρει γιατί το κάνει και δεν έχει νόημα να προσπαθεί να πείσει άτομα που κάθε χρόνο αλλάζουν τη κάρτα τους επειδή την απαξιωνει η nvidia και είναι και φοβερά χαρούμενοι κιόλας επειδή κάνουν σωστά τη δουλειά τους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα θελήσεις και εσύ να κάνεις την δουλειά σου εκεί θα απευθυνθείς,

αυτό πάλι το να μην βγάλει πολύ καλύτερες επιδόσεις ΜΗΝ τυχών και απαξιωθούν οι προηγούμενες τι λογική είναι ?

Βρίζουμε την Intel επειδή δίνει επιδόσεις με το σταγονόμετρο αλλά θα βρίζουμε και την nVidia που "απαξιώνει" ?

..και προσπαθούμε να κάνουμε σοβαρή συζήτηση ?

Τώρα αν υπάρχει ένα ποσοστό που τρέχει να αναβαθμίσει μην ξέροντας καν το γιατί να είσαι σίγουρος - σιγουροτατος ότι υπάρχει και στις δυο πλευρές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη δουλειά που θέλω την κάνω περίφημα τα τελευταία χρόνια με την amd

 

και φυσικά δεν είπα να μη βγάλει καλύτερα μοντέλα, άλλωστε βγάζει καλύτερα μοντέλα και πάντα έχει ανταγωνιστικά μοντέλα στις λογικές κατηγορίες με εξαίρεση τώρα που δεν έχει κάτι κόντρα στην 1070 και αν ήθελα κάτι για 1440p θα επέλεγα υποχρεωτικά αυτή

 

απλά:

1) δεν παρατάει τα παλιά μοντέλα στη τύχη τους

2) κοιτάει μπροστά σε κάποια πράγματα (με πιο χαρακτηριστικό τη "περιττή" vram σύμφωνα με τους οπαδούς της nv)  ώστε η κάρτες της να "γερνάνε" καλύτερα 

 

εγώ με amd κράτησα κάρτα 3.5 χρόνια και δεν έκανα πολλές υποχωρήσεις στα τελευταία, οπότε φυσικά και ξαναπήγα σε amd, δεν κάθισα να ασχοληθώ με την αντίπαλη 1060 για το +10 με 15% που της δίνουν σήμερα οι reviewers, γιατί σαν χρήστης που θέλω ουσιαστική υποστήριξη σε βάθος χρόνου ξέρω ότι οι κόκκινοι θα μου τη παρέχουν

 

για την nvidia άλλωστε η 1060 είναι απλά μια καρτούλα να κόψει πωλήσεις από την amd, για την amd οι polaris είναι αναλογικά πιο σημαντική υπόθεση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι καταλαβαίνω από τα λεγόμενα σου δεν έχεις και πολλές απαιτήσεις,

κανένα παιχνιδάκι στα 1080p οπότε γιατί να μην είσαι ευχαριστημένος ? και φυσικά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Αλλά αυτό είναι άλλο, και άλλο να μην μπορείς να καταλάβεις γιατί το ποσοστό της nVidia μεγαλώνει και θα μεγαλώνει,

η να πιστεύεις στο οτι όλο αυτό οφείλεται σε ενα marketing η είναι τυχαίο η στην ασχετοσύνη όλων των άλλων να επιλέξουν την ικανή κάρτα για την δική τους δουλειά..

 

Τώρα για την ποιότητα υποστήριξης που παρέχει ακούγεται πραγματικά αστείο,όταν καθε φορά παίζεις Joker για να πετύχεις καλούς drivers και αυτά δεν τα λέω εγω μιας και η επιλογή μου τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια είναι αποκλειστικά nVidia και δεν μπορώ να εχω την εμπειρία,αλλά σύμφωνα με τα δικά σας λεγόμενα.

 

Any Way στα forums επειδή υπάρχει κυρίως νεανικό κοινό νομίζω δεν μπορεί να γίνει κατανοητό ότι οι περισσότεροι άνθρωποι δεν θέλουν να λύνουν και να δένουν το Pc τους κάθε εβδομάδα,δεν θέλουν να overclock-αρουν,για να φτάσουν μια κάρτα στα 3μιση χρόνια,με ικανά frames, αλλα τους νοιάζουν όλα αυτά που έγραψα παραπάνω και φυσικά δεν θα επαναλάβω,

 

είναι άλλωστε διαπιστωμένο ότι το κριτήριο μας διαφέρει η ανάγκη μας διαφέρει η εμπειρία μας διαφέρει γι'αυτο και κάναμε διαφορετική επιλογή.- Αρκεί να δεχτείς την θέση που έχει δώσει ο περισσότερος κόσμος στην κάθε εταιρία και να μην γίνεται προσπάθεια απαξίωσης η διαστρέβλωσης για να δικαιολογήσει ο καθένας την δική του σωστή η λάθος επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τώρα για την ποιότητα υποστήριξης που παρέχει ακούγεται πραγματικά αστείο,όταν καθε φορά παίζεις Joker για να πετύχεις καλούς drivers και αυτά δεν τα λέω εγω μιας και η επιλογή μου τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια είναι αποκλειστικά nVidia και δεν μπορώ να εχω την εμπειρία,αλλά σύμφωνα με τα δικά σας λεγόμενα.

 

 

ποια δικά μας λεγόμενα;  είδες να λέμε κάτι τέτοιο; εγώ είμαι αρκετά ικανοποιημένος από τους οδηγούς 

 

το ότι "πολλοί λένε ότι" δε μου λέει κάτι, με νοιάζει τι βλέπω στη πράξη 

 

 

Απ'οτι καταλαβαίνω από τα λεγόμενα σου δεν έχεις και πολλές απαιτήσεις,

κανένα παιχνιδάκι στα 1080p οπότε γιατί να μην είσαι ευχαριστημένος ? 

αυτές είναι οι απαιτήσεις μου τι να κάνω; παίζω "παιχνιδάκια" , αλλά θέλω να παίζω όλα τα παιχνιδάκια απροβλημάτιστα και παίζω και αρκετά παιχνίδια που είναι βαριά

 

είναι βασικό κομμάτι της διασκέδασής μου, η δουλειά μου δεν απαιτεί κάρτα γραφικών άλλωστε

 

όσο για το 1080, είναι μονόδρομος αυτή τη στιγμή για άτομα που θέλουν να παίζουν σε τηλεόραση, αφού δεν υπάρχουν τηλεοράσεις σε 1440p και το 4Κ πολύ απλά δε γίνεται με λογικό κόστος 

 

 

 

 

Any Way στα forums επειδή υπάρχει κυρίως νεανικό κοινό νομίζω δεν μπορεί να γίνει κατανοητό ότι οι περισσότεροι άνθρωποι δεν θέλουν να λύνουν και να δένουν το Pc τους κάθε εβδομάδα,δεν θέλουν να overclock-αρουν,για να φτάσουν μια κάρτα στα 3μιση χρόνια,με ικανά frames, αλλα τους νοιάζουν όλα αυτά που έγραψα παραπάνω και φυσικά δεν θα επαναλάβω,

 

να πάρουν κονσόλα, έχει χιλοαναλυθεί αυτό, btw αυτή τη στιγμή δεν έχω o/c κάρτα δε μου κάνει κέφι για πείραγμα η 480 σε σχέση με την 7950 που ανέβαζε δραματικά επιδόσεις για πλάκα με o/c

 

η 480 δε σηκώνει πολλά πολλά και μάλιστα για καθημερινή χρήση, δεν είναι αυτοσκοπός για μένα το o/c, είναι ένα μέσο να κερδίζω τζάμπα επιδόσεις αλλά όταν μπορώ δε το κάνω για να το κάνω και δεν ασχολούμαι με το θέμα για πάνω από 5 μέρες κάθε φορά που αγοράζω κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ήθελαν να κλοκάρουν την 7950-70-GHz, έπαιρναν την 290(Χ)-390(Χ)-Fury(X) και πάει λέγοντας.

 

Αντί για αυτό, κράτησα(ν) την 7950 μέχρι εκεί που τους βόλευε, με ή χωρίς o/c (προσωπικά, άλλαξα κάρτα αφού άλλαξα ανάλυση).

 

Οι 660-70-80, 770-780 πού βρίσκονται σήμερα?

 

Η 970, με πολλές υποσημειώσεις άξιζε.

 

Η 980, όχι.

 

Η 980Ti προφανώς, εδώ στέκεται ακόμα άνετα. Με o/c.

 

Μην πάμε παλιότερα με τη σειρά 57/58χχ απέναντι στο Fermi...για όνομα δηλαδή.

 

Joker@οδηγούς? Οκ...ότι πείτε χωρίς να έχετε αντίστοιχες κάρτες.

 

Btw, το νενανικό κοινό στα forums θα πάρει τις "μεγάλες" κάρτες σε ποσοστό >90%.

 

Οι υπόλοιποι δουλεύουμε και χρόνο δεν έχουμε, αλλά και εκτιμάμε λίγο παραπάνω τον ιδρώτα μας για να τον καταθέτουμε κάθε χρόνο είτε στην πράσινη, είτε στην κόκκινη, είτε οπουδήποτε (όποιος το κάνει, μαγκιά του προφανώς).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εποχές 670-770...

 

"δε χρειάζονται παραπάνω από 2GB για 1080p, οι 79xx πρώτα θα μείνουν από δύναμη και μετά θα θέλουν vram, τα 6GB της titan είναι για 8Κ ξερωγω" 

 

μα ρε παιδιά παίζω hitman και πάει στα 2.5, όχι είναι φαντασία σου απλά δε καθαρίζει τα σκουπίδια το hitman απλά αγαπάει τις κόκκινες, πάμε λίγα χρόνια πιο μετά και η κάρτα έχει μένει και απο vram πριν τελικά φτάσει να μείνει και από δύναμη 

 

τα ίδια βέβαια αναπαράγονται και τώρα όταν προτρέπουν κάποιοι ακόμα και 1060 με 3GB αντί 470/480 και στη 480 εγώ ήδη γεμίζω 6GB στα 1080p κιόλας όχι να τη θες για 1440p (έστω και με υποχωρήσεις) 

 

αλλά αφού το benchmark στο τάδε site δείχνει να τρέχει πολύ πίσω από ότι πραγματικά τρέχει (και ακόμα και αν δεχτούμε ότι έγινε αυτό επειδή έτρεχε με πρώιμους drivers, ας το ξανατρέξουν αυτή είναι η δουλειά τους) η "ρετσινιά του χειρότερου" θα συνεχίσει για όλη τη διάρκεια της ζωής του προϊόντος 

 

επίσης θα μετρήσουμε και 20W παραπάνω που κυριολεκτικά θα τινάξουν τη μπάνγκα στον αέρα (φαντάζομαι κανένας χρήστης nvidia δεν κάνει μπάνιο τώρα το χειμώνα αφού δεν ανάβει καν θερμοσίφωνο να του κάψει όσα θα γλιτώσει από τις amd σε μια 10ετια) , θα μιλήσουμε για φανταστικούς θορύβους σε ίδιες υλοποιήσεις (κάπου έβλεπα strix με strix 480 με 1060, όπου η πρώτη έκανε περισσότερο θόρυβο ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ!!) και πάει λέγοντας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι καταλαβαίνω από τα λεγόμενα σου δεν έχεις και πολλές απαιτήσεις,

κανένα παιχνιδάκι στα 1080p οπότε γιατί να μην είσαι ευχαριστημένος ? και φυσικά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Αλλά αυτό είναι άλλο, και άλλο να μην μπορείς να καταλάβεις γιατί το ποσοστό της nVidia μεγαλώνει και θα μεγαλώνει,

η να πιστεύεις στο οτι όλο αυτό οφείλεται σε ενα marketing η είναι τυχαίο η στην ασχετοσύνη όλων των άλλων να επιλέξουν την ικανή κάρτα για την δική τους δουλειά..

 

Τώρα για την ποιότητα υποστήριξης που παρέχει ακούγεται πραγματικά αστείο,όταν καθε φορά παίζεις Joker για να πετύχεις καλούς drivers και αυτά δεν τα λέω εγω μιας και η επιλογή μου τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια είναι αποκλειστικά nVidia και δεν μπορώ να εχω την εμπειρία,αλλά σύμφωνα με τα δικά σας λεγόμενα.

 

Any Way στα forums επειδή υπάρχει κυρίως νεανικό κοινό νομίζω δεν μπορεί να γίνει κατανοητό ότι οι περισσότεροι άνθρωποι δεν θέλουν να λύνουν και να δένουν το Pc τους κάθε εβδομάδα,δεν θέλουν να overclock-αρουν,για να φτάσουν μια κάρτα στα 3μιση χρόνια,με ικανά frames, αλλα τους νοιάζουν όλα αυτά που έγραψα παραπάνω και φυσικά δεν θα επαναλάβω,

 

είναι άλλωστε διαπιστωμένο ότι το κριτήριο μας διαφέρει η ανάγκη μας διαφέρει η εμπειρία μας διαφέρει γι'αυτο και κάναμε διαφορετική επιλογή.- Αρκεί να δεχτείς την θέση που έχει δώσει ο περισσότερος κόσμος στην κάθε εταιρία και να μην γίνεται προσπάθεια απαξίωσης η διαστρέβλωσης για να δικαιολογήσει ο καθένας την δική του σωστή η λάθος επιλογή.

 

Εγώ προσωπικά θέλω high/max details στα 1080p. Αυτό μου το έδωσε η HD7870 μέχρι τον Άυγουστο, οπότε και αλλάχτηκε. Η υποτίθεται αντίστοιχή και κάπως καλύτερη GTX 660 που είναι σήμερα; Χαμένη στο πουθενά. Ομοίως, αν συγκρίνεις την R9 380 με την GTX 960, την R9 290/390 με την GTX 970. Οι υποτίθεται καλύτερες Nvidia κάρτες τώρα πια είναι πίσω. Δεν ξέρω για σένα, όμως εγώ θέλω την κάρτα να μπορεί να παίξει στις λεπτομέρειες που θέλω για όσο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα γίνεται, όχι μόνο για φέτος και του χρόνου. Ή μήπως θεωρείς θετικό το να αναβαθμίζεις πιο συχνά;

 

Joker οι drivers της AMD; Χαχαχα! Για δες τι γίνεται με τους drivers της Nvidia τον τελευταίο 1+ χρόνο. Καμένες οθόνες, κατεστραμμένες εγκαταστάσεις Windows 10 και πάει λέγοντας. Δεν με πιστεύεις; Κάνε μια βόλτα από τα forum της Nvidia να δεις τι γίνεται. Τον τελευταίο χρόνο, από σχηματισμό του Radeon Technologies Group και την κυκλοφορία των πρώτων Crimson, και πιο σταθεροί είναι οι drivers της AMD και με πιο γρήγορα updates. Ακόμα και να σου βγάλουν κάποιο πρόβλημα, δεν θα σου καταστρέψουν το σύστημα. Ένα re-install και καθάρισες.

 

Στα forums της τεχνολογίας συνήθως θα μπει, διαβάσει και θα σχολιάσει αυτός που θα λύσει και θα δέσει, θα κάνει OC κτλ. Ο χομπίστας. Αυτός που δεν τον νοιάζουν αυτά, νομίζεις ειλικρινά ότι θα ασχοληθεί με forums και συζητήσεις περί ποσοστών στην αγορά; Φυσικά και όχι. Θα αγοράσει την κάρτα που θέλει και θα ασχοληθεί ξανά όταν θα είναι να την αλλάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...