Προς το περιεχόμενο

Αυξήθηκε το ποσοστό της Nvidia στην αγορά των καρτών γραφικών με την AMD να υποχωρεί


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν θυμαμαι να γραφτηκε ποτε οτι δεν εχουν εμφανιστει και θεματα και στην πρασινη μερια. Επισης αυτο για καμμενες καρτες απο πλευρας τελευταιων driver το διαβαζουμε πραγματικα εδω και χρονια 

 

Ναι αλλά μόνο με τα προβλήματα στους drivers της AMD ασχολιέστε όλοι και γράφετε για "κακούς drivers".

Το ότι οι drivers της Nvidia είχαν κάψει οθόνες πέρυσι και έχουν καταστρέψει installations των Windows 10 κάμποσες φορές φέτος, απλά το προσπερνάμε, ε;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η amd μετά την hd7000 σειρά μπήκε σε παθητικό ρόλο όσο αφορά την entusiast κατηγορία...ο στόχος της τα τελευταία χρόνια το sweet spot των 200 έως 300$ ... που κατέχουν το μεγαλύτερο ποσοστό των πωλήσεων.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσέξεις ο πίνακας δίνει μείωση του ποσοστού σε σχέση με το προηγούμενο τρίμηνο κατά 0,8% και αύξηση αντίστοιχα της Nvidia. 

Βέβαια κατά την άποψή μου πρόκειται για γελοίο ποσοστό μείωσης, που δεν δικαιολογεί την ύπαρξη του άρθρου, ιδιαίτερα όταν το συγκρίνεις με το 11% που αυξήθηκε σε σχέση με πέρσι. Αλλά γι αυτή την αύξηση δεν θυμάμαι κάποιο άρθρο ή να ασχολήθηκε κανείς.

 

Συμφωνούμε.

Δεν μπορεί να συγκρίνεται το 11.1% (πτώση NVIDIA στο τρέχον έτος) με το 0.8% πτώση της AMD.

Παραπλανητικός (ουσιαστικά) ο τίτλος που ανακυκλώνεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω ότι οι υψηλές θερμοκρασίες είναι παράγοντας που περιορίζει τη διάρκεια ζωής των καρτών και κυκλωμάτων γενικότερα . Έτσι η nvidia έχει και μεγαλύτερη αξία μεταπώλησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω ότι οι υψηλές θερμοκρασίες είναι παράγοντας που περιορίζει τη διάρκεια ζωής των καρτών και κυκλωμάτων γενικότερα . Έτσι η nvidia έχει και μεγαλύτερη αξία μεταπώλησης.

 

 

Οι περισσότερες κάρτες της αγοράς δουλεύουν στο range 70-κάτι με 80-κάτι (με κάποιες εξαιρέσεις στους 90-95), με thermal limit τους 100-κάτι, οπότε άκυρο το σχόλιό σου. Το πρόβλημα στο hardware είναι οι μεταβολές θερμοκρασίας. Δηλαδή πιο καλά είναι να έχεις κάτι που να δουλεύει πχ στους 80 βαθμούς σταθερά, παρά κάτι που παίζει συνέχεια πάνω-κάτω μεταξύ πχ 40 και 70.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως λέω και στο άλλο thread λίγη έρευνα αγοράς δεν έβλαψε ποτέ κανέναν, αν θες χαμηλές θερμοκρασίες απλά πάρε το κατάλληλο προϊόν και όχι ότι πρωτοβρείς  στο ράφι 

 

η αξία μεταπώλησης έχει να κάνει με τη προσφορά και τη ζήτηση όχι με φανταστικά πράγματα, εγώ πάντως το 71% απαξίωση για κάρτα 3.5 ετών χωρίς εγγύηση (ή 90€ πίσω από τα 315 που έδωσα) το βρήκα μια χαρά, ούτε iphone τέτοια επιτυχία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω ότι οι υψηλές θερμοκρασίες είναι παράγοντας που περιορίζει τη διάρκεια ζωής των καρτών και κυκλωμάτων γενικότερα . Έτσι η nvidia έχει και μεγαλύτερη αξία μεταπώλησης.

Απο την αλλη η Nvidia παει σε legacy υποστηριξη τις καρτες τις πολυ ποιο γρηγορα απ οτι η AMD. Και δε θα μπω καν στο τρυπακι του ποια εταιρια ηταν ποιο ετοιμη για το DX12 ή το ποσο καλα πλεον υποστηριζονται SLI/xFire.

 

Επισης οι μισες κάρτες της Nvidia καινε παραπανω απο το διαφημιζόμενο λογο out of the box overclock (2/3 μοντελα της 1070 εχουν κατανάλωση πανω απο 180-200watt), οποτε space heaters γινονται ολες ανεξαρτητου εταιριας, αν και στην AMD το downvolting γινεται χωρις vbios modding.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 71% απαξίωση για κάρτα 3.5 ετών χωρίς εγγύηση (ή 90€ πίσω από τα 315 που έδωσα) το βρήκα μια χαρά, ούτε iphone τέτοια επιτυχία 

 

Σε έχω! HD7870 3.5 ετών, αγορασμένη 210€, πουλήθηκε 80.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά μόνο με τα προβλήματα στους drivers της AMD ασχολιέστε όλοι και γράφετε για "κακούς drivers".

Το ότι οι drivers της Nvidia είχαν κάψει οθόνες πέρυσι και έχουν καταστρέψει installations των Windows 10 κάμποσες φορές φέτος, απλά το προσπερνάμε, ε;

Ειδες εγω προσωπικα να εγραψα πουθενα για κακους drivers και προβληματα απο Amd μερια ή οτι οι drivers της Nvidia ειναι αψογοι?

Αν οχι τοτε λαθος post βρηκες να απαντησεις/κανεις quote.

 

Επισης ναι οι drivers της Nvidia μονο πολη δεν εχουν καψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
δεν ειναι αποφαση, ειναι γεγονος.

 

Θα μπορουσες να μας παρουσιασεις καποια επιχειρηματα που υποστηριζουν την γνωμη σου;  Γιατι εγω βλεπω την amd να εχει καβατζωσει το ps4 και το xb1, τα οποια πουλησαν μερικα δεκαδες εκατομμυρια το καθενα και τωρα προμηθευει και τις νεες τους εκδοσεις με parts.Την ιδια στιγμη η nvidia πουλαει "prestige" σε τιποτα ασχετους με "the way it is meant to be played" και αλλα τετοια χαζα διαφημιστικα κολπα υποτιμοντας την νοημοσυνη μας και με διαφορες αλλες κομπινες. 

Οποτε εαν δεν εχεις να προσθεσεις τιποτα αξιολογο δεν ειναι αναγκη και να σχολιαζεις, κανεις δεν θελει να ακουσει την αποψη του καθε κολλημενου fanboy, οποιαδηποτε πλευρα και εαν υποστηριζει.

Να προσθέσω ότι οι υψηλές θερμοκρασίες είναι παράγοντας που περιορίζει τη διάρκεια ζωής των καρτών και κυκλωμάτων γενικότερα . Έτσι η nvidia έχει και μεγαλύτερη αξία μεταπώλησης.

Εκτος και εαν η καρτα σου τρεχει στους 90+ σταθερα τοτε δεν επηρεαζεται η διαρκεια ζωης της. Η διαφορα 5 βαθμων δεν παιζει κανενα ρολο

Συμφωνούμε.

Δεν μπορεί να συγκρίνεται το 11.1% (πτώση NVIDIA στο τρέχον έτος) με το 0.8% πτώση της AMD.

Παραπλανητικός (ουσιαστικά) ο τίτλος που ανακυκλώνεται.

Πρωτη φορα μπαινεις στο Insomnia; Εδω για καθε αυξομειωση της μετοχης της apple κανουν και ενα thread για να τσιμπησουν τα fanboys και να γεμισουν 10 σελιδες σχολια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας "φωστήρας" εδώ (στο φόρουμ), μου 'χε προτείνει τις Radeon AMD για "καλύτερες στο gaming κάρτες" - ενώ εγώ γενικά, πάντα "έπαιζα" με nVidia...

...Άλλαξα λοιπόν σε AMD... και ΟΥΚ ΟΛΙΓΑ προβλήματα διαπίστωσα σε διάφορα παιχνίδια (κάμποσα καινούργια, αλλά κυρίως παλιότερα, 6ετίας-8ετίας που αγοράζω από το GoG.com).

 

...Οπότε, προφανώς και η νέα καλύτερη κάρτα μου, θα 'ναι nVidia.

Ποια καρτα εχεις ακριβως και σε ποια games ειχες προβλημα; Γιατι εγω με 380 δεν εχω συναντησει κανενα προβλημα, ακομα και σε παιχνιδια 10τιας.

 

Υ.Γ.: Αμα δεν σου αρεσει η βοηθεια που σου προσφερει δωρεαν ο καθε "φωστηρας" κανε μια ερευνα μονος σου πρωτα. Ψαξε μονος σου την επομενη φορα και μην κανεις ο,τι σου πει ο καθε αγνωστος σε ενα φορουμ, ουτε τον πληρωσες ουτε σου χρωσταει και χαρη για να εχεις παραπονα :)

Εγώ έχω AMD 290Χ και με την πρώτη ανανέωση drivers ειχα black screen ανα 10 λεπτά. Μην τα πολυλογώ η κατανάλωση ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ με αποτέλεσμα το σπλιτ καλώδιο να μην έφτανε και να ήθελε 2 διαφορετικά (αυτό το ανακάλυψα μόνος μου καθώς κανένας απο το customer service δεν είχε ιδέα). Ο θόρυβος δεν συζητιέται καν οι θερμοκρασίες επίσης, απόδοση μια χαρά. Θέλω να καταλήξω στο ότι καλο το Value for Money αλλά και έντιμες οι προσπάθεις της AMD αλλά όταν εν τέλη θες σοβαρή δουλειά πας σε NVidia γιατι κι αυτη θα κάνει γκάφες και σκατά drivers και "σκοτώνει" την παλιά σου gpu κτλ κτλ, αλλά νομίζω συμφωνούμε όλοι πως σε ζητήματα αξιοπιστίας είναι ανώτερη και οι καταναλωτές έχουν δείξει πως προτιμούν πλέον την ποιότητα παρά το value.

Οι καταναλωτες δεν προτιμουν απαραιτητα την ποιοτητα, προτιμουν αυτο που νομιζουν οτι ειναι ποιοτικο. Τα ποσοστα της nvidia νομιζεις οτι ειναι 100% απο ψαγμενους αγοραστες; Η πλειοψηφια εχει nvidia επειδη η nvidia εχει καλυτερο marketing για αυτο και πολλοι νομιζουν οτι ειναι καλυτερη. Το μισο ποσοστο το εχει παρει απο τιποτα ετοιμα "gaming" PCs που μεσα εχουν μια gtx 720

Και για να ειμαστε ειλικρινεις το marketing της AMD ειναι με μια λεξη ΑΘΛΙΟ.Η nvidia εχει καταφερει να περασει σε πολλους καταναλωτες οτι nvidia= high end, amd= budget. Προβαλλει τα προιοντα της παντου, σε esports, στα intro των games κτλ. Δειχνει παντα τα High end προιοντα της και εχει και εξαιρετικη ονομασια. Αλλη ιδεα περνας στον καταναλωτη με το "GTX 1xxx" και αλλη ιδεα με το "R9 xxx". Τα περισσοτερα high end prebuilt PCs αμα παρατηρησετε δεν λενε καν το μοντελο της gpu. Απλως γραφουν "NVIDIA GTX" και ολοι οι ασχετοι τσιμπανε και παιρνουν 1200Ε pc με 750ti μεσα

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...